Category: زنان ایثارگر

از تقریظ مقام معظم رهبری بر کتاب «تنها گریه کن» رونمایی شد

در جریان برگزاری آیین پاسداشت ادبیات جهاد و مقاومت در «ستایش بانوان شهید پرور»

از تقریظ مقام معظم رهبری بر کتاب «تنها گریه کن» رونمایی شد

آیین پاسداشت ادبیات جهاد و مقاومت در «ستایش بانوان شهیدپرور» همراه با تقریظ حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی بر کتاب «تنها گریه کن» برگزار شد.

به گزارش ایثارخبر، ایمان عطارزاده معاون هماهنگ‌کننده دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای که در تالار وحدت سخن می‌گفت، با اشاره به اینکه امروز شاهد برگزارری یازدهمین پاسداشت ادبیات جهاد و مقاومت با تقریظ آیت‌الله العظمی خامنه‌ای بر کتاب «تنها گریه کن» هستیم بیان کرد: این کتاب که توسط انتشارات حماسه یاران به چاپ رسیده است، خاطرات مادر شهید محمد معماریان را بازگو کرده است. همزمان با این آیین، در استان‌ها، از نویسندگان حوزه جهاد و مقاومت هم تقدیر خواهد شد.

وی ادامه داد: تجربه برگزاری چنین آیین‌هایی نشان داده است که مخاطبان بسیاری به آثار حوزه ایثار و شهادت علاقه دارند و پس از انتشار تقریظ مقام معظم رهبری بر آثار حوزه فرهنگ ایثار و شهادت و دفاع‌مقدس شاهدیم که برای هر کتاب آثار فرهنگی و هنری، فیلم، سرود و شعر ساخته شده است.

در ادامه، مختارپور دبیرکل نهاد عمومی کتابخانه‌های کشور در معرفی مقاله‌ای درباره نقش زنان در انقلاب اسلامی از پیش از مشروطه توضیح داد:  این مقاله در پایگاه .khamenei.ir هم منتشر خواهد شد. نقش زنان در انقلاب اسلامی باید مستند شود. این مقاله در اثبات نقش زنان در بیانات امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری است. مقام معظم رهبری دیدگاه‌هایی در جهت حفظ حرکت و پیام شهدا داشته‌اند و  در نگاه ایشان، پاسداشت مقام شهدا یک ضرورت ملی است.

وی یادآور شد: مقام معظم رهبری از هنرمندان و مخصوصا شعرا انتظار خاصی دارند. این عزیزان باید به موضوع شهدا توجه ویژه داشته باشند. ایشان در زمینه شعر آیینی هم توصیه دارند که به مسائل انقلاب و دفاع مقدس توجه شود.

مختارپور گفت: من در انتهای این مقاله به زندگی خانم اشرف سادات انتظاری پرداخته‌ام. زندگی نامه این مهربانو را می‌توان به عنوان اسوه و الگویی برای همه بانوان معرفی کرد. او درست در زمانی که باید از فرزندان برنای خود لذت می‌برد خودش فرزندانش را به جبهه بدرقه کرد.

در بخش دیگر این مراسم، اشرف سادات منتظری، مادر شهید محمد معماریان بیان کرد: من از قم خدمت شما رسیدم و از دست‌اندرکاران این مراسم سپاسگزاریم. سخنگو و سخنران نیستم. سال ۱۳۶۵ محمد شهید شد.ان‌شاء الله تا آخر پشت سر مقام معظم رهبری باشیم. محمد در ۱۲ سالگی عضو بسیج شد و در ۱۳ سالگی به جبهه رفت.

وی ادامه داد: آن زمان او را ثبت‌نام نکردند خودم رفتم و با مسئولان ثبت نام صحبت کردم تا پسرم عضو پایگاه بسیج شود. از خدا صبر خواستم که وقتی محمد شهید شد بتوانم خدمت‌گزار مردم باشم.

این مادر شهید در ادامه خاطراتی از فرزند شهیدش بیان کرد.

به گزارش ایسنا، محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه آیین ملی پاسداشت ادبیات جهاد و مقاومت در «ستایش بانوان شهید پرور» بیان کرد: صحبت‌های دلنشین مادر شهید فضای این مراسم را معنوی کرد. از این مادر شهید التماس دعا دارم تا گره‌های مشکلات اقتصادی، فرهنگی و سیاست در کشور باز شود. هر پدر و مادر شهید که به آنها مراجعه کنید، روایت‌های متعددی از فرزندان شهید خود دارند.این کشور و این انقلاب به برکت خون شهدا حفظ شده است. ما در برابر خون شهدا در جایگاه‌های مختلف مدیون خون شهدا هستیم. اجازه ندهیم که مرزهای معنوی شهدا جا به جا شود. در وصیت‌نامه شهدا پیام‌های فرهنگی بسیاری وجود دارد بنابراین وظیفه ما صیانت و حراست از میراث شهدا است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه نزدیک ۸۰ درصد از والدین شهدا را از دست داده‌ایم، توضیح داد: همنشینی و شنیدن سخنان والدین شهدا برای ما گره گشا است. بنابر توصیه مقام معظم رهبری، ما باید خاطرات والدین شهدا را ثبت کنیم و یاد و نام شهدا را زنده نگه داریم.

وی ادامه داد: پدران و مادران شهدا بسیار مقدس هستند. تمامی شهدای انقلاب اسلامی موجب استواری کشورمان شده‌اند. از اینکه دوستان ما هفته کتاب را به این شیوه به پایان رساندند تشکر می‌کنم. فرهنگی که مقام معظم رهبری با تقریظ بر کتاب‌های حوزه فرهنگ ایثار و شهادت دارند به ما یادآوری می‌کند که ما نیز در مسیر شهدا باشیم و ارزش‌های آنها را حفظ کنیم.

در پایان این مراسم، با حضور محمد مهدی اسماعیلی، حجت‌الاسلام شکری نماینده ولی فقیه در بنیاد شهید و امور ایثار گران، مختار پور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، احمدوند معاون فرهنگی و هنری وزارت فرهنگ و ارشاد، ایمان عطارزاده معاون هماهنگ کننده دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، اکرم اسلامی نویسنده کتاب تنها گریه کن، اشرف سادات منتظری مادر شهید محمد معماریان و خانم کارگر عزیزی خواهر، مادر، همسر و فرزند ۵ شهید  از تقریظ مقام معظم رهبری بر کتاب «تنها گریه کن» رونمایی و هدیه ویژه رهبر معظم انقلاب(انگشتر و قرآن) به حاجیه خانم کارگر عزیزی اهدا شد.

تنها گناه مادرم عدالت‌خواهی بود

فرزند شهیده فاطمه اسدی:

تنها گناه مادرم عدالت‌خواهی بود

دختر شهیده فاطمه اسدی گفت: از اینجا به دژخیمان و ستمگران خواهم گفت به کدامین گناه جان مادرم را ستاندید، زنی که تنها سلاح وی عدالت خواهی و آزادی طلبی است چه زیبا گفت امام حسین(ع) “اگر دین ندارید آزادمرد باشید”.

کشور محمدی امروز (۲۵ آبان) در آیین تشییع شهیده فاطمه اسدی، اولین زن شهید تفحص شده کشور اظهار کرد: بنا به فرمایشات رهبر معظم انقلاب(مدظله العالی) کردستان سرزمین مجاهدت‌های خاموش است؛ چه شهدایی که با جان و مال خود در راه اعتلای این سرزمین گام برداشتند و  شهیده فاطمه اسدی تنها نمونه‌ای از رشادت‌های رزمندگان این مرز و بوم است، مادری دلسوز و فداکار که جان و مال خود را در طبق اخلاص قرار داد تا همسر خود را از چنگال ایادی غاصب نجات دهد.

محمدی ادامه داد: از اینجا به دژخیمان و ستمگران خواهم گفت به کدامین گناه جان مادرم را ستاندید، زنی که تنها سلاح وی عدالت خواهی و آزادی طلبی است چه زیبا گفت امام حسین(ع) “اگر دین ندارید آزادمرد باشید”.

وی در سخنرانی خود خطاب به برادر ۸ ماهه‌اش عنوان کرد: بهاءالدین برادر عزیزم نفیرها و فریادهای مظلومانه تو در پی مادر مهربان و فداکار که عرش کبریایی را به لرزه درآورد در عجبم که چگونه ارض و آسمان فریادهای مظلومانه این طفل شیرخواره را تحمل کرد چگونه روح عدالت‌خواه مدافعان حقوق بشر جریحه‌دار نشد، به کدامین گناه؟

محمدی خطاب به پدر خود بیان کرد: پدرجان چشم به راه پیکر همسر فداکارت بودی و با نذر و نیاز و کمک به نیازمندان و بیماران که شاید خبری از مادر بیابی، تو اکنون نیستی و مادر به خانه برگشته و چه وجدان هایی که از این همه ظلم به درد آمده‌اند.

وی در پایان سخنان خود از  گروه تفحص، سپاه پاسدران و کمیته مفقودین و مردم منطقه که در بازگرداندن پیکر مطهر آن شهیده شبانه روز تحقیق و تفحص کردند قدردانی و خاطرنشان کرد: از ملت شریف ایران که مادرم را همچون فرزند خود تشییع و از او حمایت کردند مراتب سپاس و قدردانی دارم.

شهیده فاطمه اسدی به جوانمردی معنایی تازه بخشید

زینب سلیمانی:

شهیده فاطمه اسدی به جوانمردی معنایی تازه بخشید

فرزند سردار شهید حاج قاسم سلیمانی گفت: ای شهیده عزیز شهادت مبارک، تویی که رفتی تا همسرت را از اسارت بد طینتان رهایی بخشی، تویی که مردانگی را تعریف کردی و به جوانمردی غنا بخشیدی و امروز مادرانه ما را دور هم جمع کردی تا با تشییع استخوان‌های به جامانده از پیکر مطهرت رزق کریم شهادت را از خداوند طلب کنی و برای خود و فرزندانمان عاقبت بخیر و رضوان الهی را مسئلت کنی.

زینب سلیمانی امروز (۲۵ آبان) در آیین تشییع پیکر شهیده فاطمه اسدی اولین زن شهید تفحص شده در کشور اظهار کرد: شهید قاسم سلیمانی به مردم کرُد بسیار علاقه‌مند بود و این را می‌توان در سیر زندگی حاج قاسم دید.

سلیمانی بیان کرد: برای حاج قاسم سنی، شیعه و مسیحی فرقی نداشت؛ حاج قاسم برای همه آزادی خواهان و مظلومان جهان می‌جنگید.

وی عنوان کرد: امام عاشوراییان تاریخ گفته بود شهادت هنر مردان خداست و ما می پنداشتیم مادران این سرزمین شهید پرور تنها شیر شهادت را با رزق حلال و پاک به شهیدان نوشانده، غافل از آنکه آن‌ها خود سرچشمه آب زلال شهادت هستند و خود بیش از فرزندانشان از شراب طهور شهادت نوشیده و سرمست از آن هستند.

سلیمانی ادامه داد: خیل بیشماری از این مادران هنگامی که قرآن را برسرفرزندانشان می‌گرفتند تا آن‌ها را برای گام نهادن در مسیر ایثار و شهادت و جانبازی در راه قرآن بدرقه کنند در بلندای معرفت ایمانی  به شهود شهادت می‌رسیدند که شاعر شیرین سخن ما خوش فرمود “در رفتن جان از بدن گویند هر گونه سخن، من خود به چشم خویشتن دیدم که جانم می‌رود، لکن مادرانه ماندند و راست قامتی و صلابت ایمانی خود را حفظ کردند تا کمر اسلام و مسلمین خم نشود.

وی افزود: به همین دلیل جبهه‌ها و صحنه‌های ایثار و مقاومت ما همواره از بوی خوش مادر عطرآگین و ترنم نام دخت پیامبر اعظم (ص) و ام ابیها رمز عملیات رزمندگان اسلام بوده است.

سلیمانی بیان کرد: از سوی دیگر فرزندان این آب و خاک که پروانه‌وار جان در آتش شهادت سوزانده‌اند، این فوض عظیم را از برکت بوسه بر دستان پدران و صورت نهادن بر کف پای مادرانشان کسب می‌کنند و خداوند که تنها شاهد التماس و اصرار آن‌ها در کسب رضایت مادرانشان بوده است وقتی رضایت مادرانشان را به دست آوردند آن‌ها را برسر سفره رضایت خود نشانده و رزق کریم را نصیبشان می‌کند.

وی ادامه داد: به یاد بیاوریم شهید حججی عزیز را که توفیق بی‌سر شدن در راه دوست را هنگامی به دست آورد که خم شد و سر بر پای پدر و مادر نهاد و رضایت آنان را برای رفتن به جبهه‌های اسلام و دفاع از حرم جلب کرد.

سلیمانی افزود: علاوه بر این تاریخ این سرزمین مزین به نام شیرزنانی است که دوشادوش مردان غیور میهن اسلامی در راه اعتلای نام اسلام و ایران اسلامی، جان برکف مجاهدت کردند و صحنه‌های پرشکوه از ایثار و ایستادگی در راه حق در مقابل دشمنان را به نمایش گذاشتند.

وی اضافه کرد: زنان قهرمانی که با یک دست سلاح عفت و با دست دیگر سلاح غیرت در میدان حماسه حاضر شده و برخی شربت شهادت را نوشیده و یا به افتخار جانبازی نائل شدند و برخی نیز در آزمون الهی اسارت در دست دژخیمان حسرت تسلیم شدن را بر دل دشمنان گذاشتند و با صبر و بصیرت مثال زدنی خود معلمان ایستادگی و مقاومت ملت سلحشور ایران شده و همچنان در گوش جان فرزندان ایران و آب و خاک این کشور همچنان درس مقاومت و ایستادگی را زمزمه می‌کنند.

سلیمانی تصریح کرد: امروز در محضر مادری پاک از مادران این سرزمین هستیم که خود خواسته پای در آتش نمرودیان زمان نهاد تا ابراهیمش را که به دلیل خدماتش به پاسداران و جبهه اسلام گرفتار شعله‌های خشم و کینه آنان شده بود نجات دهد اما خود در دام جنایتکاران اسیر شد و جز خدا چه کسی می‌داند ضجه‌های پسر شیرخوارش را که از او جدا کردند چه زخم عمیقی بر جانش نهاد.

وی ادامه داد: غیرت و شجات و صلابت بی نظیر او  چنان بود که اگر چه اسیر بود، انگار دیو سیرتان دموکرات که از مردی تنها نام آن را یدک می‌کشیدند به اسارت گرفته است به همین خاطر چون نتوانستند سرو مادرانه‌اش را بشکنند و خم کنند تیغ کین بر جانش نشاندند و او را ناجوانمردانه به شهادت رساندند.

سلیمانی بیان کرد: امروز شهیده گرانقدر فاطمه اسدی دختر ایران زمین است که از مشرق استخوان‌های به جا مانده از او خورشید حقانیت اسلام و انقلاب اسلامی در آسمان‌های سرزمین دلیرمان ایران عزیز طلوع کرده است تا بار دیگر ظلمت، تباهی، سیاهی و پلیدی دشمنان قسم خورده اسلام عزیز را بشکند و دل و جانمان را به نور شهادت روشن و به گرمای غیرت دینی گرم سازد.

وی تاکید کرد: دشمنان ما بدانند تا زنان قهرمان و مادرانی پاک ‌نهاد مانند او هستند فرزندان ایران زمین که شیر شجاعت و دلیری آنان را نوشیده خواب راحت را از چشمانتان خواهد ربود و مزدورانشان چه دمکرات و چه داعش را ناکام خواهند کرد.

سلیمانی خاطرنشان کرد: بی شک پدرم حاج قاسم براساس خوی همیشگی‌اش امروز در کنار ما است و انشالله در بهشت برین خوش آمدگوی این بانوی قهرمان است؛ او همچنان که در دنیا بر گوشه چادر عفت و تقوای مادران شهید بوسه می‌زد امروز با بوسه بر کفنی که استخوان‌های به جامانده از این شهیده عزیز را در خود جای داده است همراه یاران و هم‌رزماش به استقبال او خواهند آمد.

وی عنوان کرد: شهید سلیمانی به او خواهد گفت سال‌ها پس از آن که تو گرفتار مزدوران گروهک تبهکار دموکرات شوی سرزمین‌های اسلامی و جبهه مقاومت با پدیده گروهک‌های دست ساخت آمریکای جنایتکار و صهیونیسم بین الملل از جمله داعش مواجه شد که تا توانستند جنایت کردند اما فرزندانی که از مادرانی همچون تو شیر شجاعت نوشیده بودند مردانه در برابر آنها ایستادند و نه تنها از حریم حرم اهل بیت پیغمبر(ص) که از جمهوری اسلامی که پدرم آن را حرم می‌دانست؛ دفاع کردند تا امثال دموکرات‌های داعش مسلک نتوانند داغ مادرانی چون تو را بر دل فرزندانشان بنشانند و شیرخوراگانی مانند پسرشیرخوار تو را به شهادت برسانند و سایه یتیمی را بر سر دختران ایران زمین مانند دختر تو بیفکنند.

دختر شهید سلیمانی گفت: شهید قاسم سلیمانی به او خواهد گفت “طوبی لها” چه خوش عاقبتی بوده‌ای که در سلسله شهدا که سلسه جانبان آن فرزند پاک نبی مکرم اسلام حضرت سیدالشهدا (ع) است نامت سبز شد؛ “سلسله موی دوست حلقه دام بلاست، هرکه در این حلقه نیست فارغ ازین ماجراست”.

وی در پایان سخنان خود عنوان کرد: ای شهیده عزیز شهادت مبارک، تویی که رفتی تا همسرت را از اسارت بد طینتان دموکرات رهایی بخشی اما خدا خواست امروز یاد و نامت رهایی بخش مردان و زنان ایران بلکه ملت‌های آزدیخواه از اسارت دنیا و شهوات و تمایلات فانی و زودگذر شود تویی که مردانگی را تعریف کردی و به جوانمردی غنا بخشیدی و امروز مادرانه ما را دور هم جمع کردی تا با تشییع استخوان‌های به جامانده از پیکر مطهرت رزق کریم شهادت را از خداوند طلب کنی و برای خود و فرزندانمان عاقبت بخیر و رضوان الهی را مسئلت کنی.

خاطرات مادران و همسران شهدا نگاشته شود

خاطرات مادران و همسران شهدا نگاشته شود

 مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس لرستان، گفت: مادران و همسران شهدا خاطراتی دارند که برخی از آن‌ها مانند افسانه است که باید با قلم هنرمندانه نویسندگان نوشته شده و در اختیار همگان قرار بگیرد.

محسن رشیدی با اشاره به این‌که نقش بی‌بدیل زنان دردفاع مقدس بر کسی پوشیده نیست، اظهار کرد: زنان در نقش‌های پشتیبانی، خدماتی و تدارکاتی به صورت خودجوش در مراکزی مانند مساجد، حسینیه و مدارس بدون هیچ چشمداشتی حضور داشتند و در تهیه و تدارک البسه برای رزمندگان کمک می‌کردند.

وی با بیان این‌که در روزهای ابتدایی جنگ که هنوز نیروهای مدافع ما به مرزها نرسیده بودند زنان سلاح به دست گرفته و به‌عنوان رزمنده دوشادوش مردان جنگیدند، عنوان کرد: در کتاب‌های دفاع مقدس مانند «دا» در مورد نقش زنان در دفاع مقدس زیاد می‌خوانیم که غیرقابل انکار هستند.

رشیدی با اشاره به این‌که زنان سربازان گمنام دفاع مقدس هستند، بیان کرد: نقش زنان در این دوران برجستگی خاصی دارد که متأسفانه مقداری مغفول مانده و باید به آن توجه کرد.

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس لرستان، عنوان کرد: مقام معظم رهبری در رابطه با نقش زنان می‌فرماید: «اگر زنان همکاری نمی‌کردند ممکن بود گره جنگ باز نشود»، مادری از شیره جان می‌گذرد برای بحث ولایت، برخی اوقات روایت‌ها، افسانه با موضوع حقیقی است که باید نقل نشود.

وی افزود: در این افسانه‌ها مادر فرزند خود را بدرقه می‌کند و زمانی‌که شهید می‌شود با دست خودش غسل و کفن می‌دهد، من نمی‌دانم این موضوع چطور باید نوشته شود که کسی آن‌را قبول کند، که این هنر نویسندگان است.

رشیدی با اشاره به این‌که نقش زنان در دفاع مقدس بای در حایی نگاشته شود، عنوان کرد:  اگر همسران و مادران به رفتن دلبندان خود به خط مقدم راضی نمی‌شدند جنگ قفل می‌شد، در تمام جنگ‌های ادوار در دنیا نظامیان می‌جنگیدند اما در نظام جمهوری اسلامی، با رهبری امام خمینی(ره) وقتی کلمه دفاع مقدس را آوردند و مرزبندی کرد که جنگ با کُفر است و مرز حق و باطل مشخص شدند، همه آمدند و کسی را نمی‌بینیم که نقش نداشته باشد.

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس لرستان، با اشاره به این‌که زنان نه‌تنها در دفاع مقدس حتی قبل از انقلاب در قائله‌هایی مانند تحریم تنباکو همواره گوش به فرمان مراجع تقلید بودند، بیان کرد: در حال حاضر نیز بانوان در قالب گروه‌های جهادی کارهایی را انجام می‌دهند که انسان حیرت‌زده می‌شود.

وی زنان را آئینه تمام نمای ایثار و شهادت در هشت سال دفاع مقدس دانست و افزود: این بانوان همچنین در نشر ارزش‌های دفاع مقدس خوب درخشیدند، اگر اکنون از یک مادر شهید در رابطه با خاطراتش سؤال بپرسیم با همان حلاوت و حرارت روزهای ابتدایی تعریف می‌کند که این نشانه روحیه بالای جهادی این مادران است.

رشیدی عنوان کرد: این مادران با گذشت ۴۲ سال از انقلاب با مشقت و رنج و قبول نقش‌ پدری در کنار نقش مادری و سعی در جبران کمبود این محبت توانستند فرزندان شهدا را نمونه بار بیاورند و همان روحیه پدرانشان را در دل آن‌ها روشن نگه دارند.

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس لرستان افزود: با بافاصله نیم قرن هنوز روحیه شهادت طلبی در بین مردم ما وجود دارد که نشان می‌دهد این روحیه در گوشت، پوست و استخوان آن‌ها عجین شده است و باید مادران و همسران شهدا که تا امروز پای انقلاب مانده اند را همیشه تمکین و محبت کرد.

وی ادامه داد: این مادران و همسران شهدا تاریخ شفاهی هستند که باید برای ما نشر داده شوند، همین رسالت را حضرت زینب(س) بردوش داشتند و به درستی پیام عاشورا را به نسل ما رساندند، مادران و همسران شهدا نیز این رسالت را بر دوش دارند.

رشیدی با اشاره به این‌که امروز در استان ۴۶۴ شهدیه زن داریم، بیان کرد: همچنین ۳۹۰ نفر جانباز بانو در استان داریم که باید خاطرات آن‌ها به رشته تحریر دربیاید.

مادر دو شهید درگذشت

مادر دو شهید درگذشت

پیکر «فاطمه زارعی» مادر شهیدان «اصغر و محمد زحمتکشان» تشییع و خاکسپاری شد.

به گزارش ایثارخبر، «فاطمه زارعی» مادر شهیدان «اصغر و محمد زحمتکشان» در استان کرمان پس از گذراندن سال‌ها زندگی  درگذشت.

«اصغر زحمتکشان» سال ۱۳۳۷، در شهرستان جیرفت به دنیا آمد و سال ۱۳۶۱ در خرمشهر به شهادت رسید.   

«محمد زحمتکشان» ۱۳۳۵ در شهرستان جیرفت به دنیا آمد و سال ۱۳۶۴ در جاده اهواز شهید شد.

مادران شهدا نماد شجاعت هستند

مادران شهدا نماد شجاعت هستند

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان آذربایجان شرقی یادآور شد: نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران مفتخر به داشتن چنین انسان‌های والامقامی است که برای حفظ کشور فرزندانشان را فدا کرده‌اند.

به گزارش ایثار خبر، پورحسن در دیدار با مادر شهید «علی‌اکبر حیدری»  بیان کرد: والدین معظم شهدا حافظان اصلی نظام و انقلاب اسلامی هستند. شهدا به‌واسطه نثار خون پاک خود در راه دفاع از ارزش‌ها و آرمان‌های بلند و متعالی انقلاب حق بزرگی بر گردن جامعه دارند و سرکشی به خانواده‌های مکرم آن‌ها یک وظیفه ملی و عرفی است.

وی تجلیل و تکریم خانواده‌های معظم شهدا را حائز اهمیت دانست و گفت: والدین معظم شهدا، از موهبت‌های الهی و از بزرگ‌ترین سرمایه‌های کشور هستند چراکه با اعتقادی راسخ و عزمی جزم فرزندان خود را وقف نظام و انقلاب کرده‌اند.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان آذربایجان شرقی یادآور شد: مادران مکرم شهدا نماد صبر، بردباری و شجاعت هستند و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران مفتخر به داشتن چنین انسان‌های والامقامی است که برای حفظ کشور فرزندانشان را فدا کرده‌اند.

بررسی نقش زن در سینمای دفاع مقدس

در میزگرد ایسنا قزوین مطرح شد:

بررسی نقش زن در سینمای دفاع مقدس

در روزهای نخست حمله عراق به کشور زنان در شهرهای اشغال شده در میدان نبرد حضور داشتند و پس از آن با ادامه جنگ در پشت جبهه و حتی در آرامستان‌ها برای تدفین شهدا آستین‌ بالا زدند، در حقیقت زنان از اولین تا آخرین لایه رزم در هشت سال دفاع مقدس حضور داشتند ولی در رسانه‌ها به ویژه سینما به زنان نقش کلیشه‌ای داده شده است شاید چون در آن سال‌ها جامعه نمی‌توانست نقش واقعی زنان را در دفاع مقدس بپذیرد.

به‌مناسبت هفته دفاع مقدس میزگرد «بررسی نقش زنان در سینمای دفاع مقدس» با حضور سمیه بکشلو، دانش‌آموخته کارشناسی ارشد ارتباطات اجتماعی، زهرا عبداللهی، سردبیر ایسنا در قزوین و دانشجوی کارشناسی ارشد ادبیات نمایشی و لیلا روغنگیر قزوینی، دانشجوی کارشناسی ارشد ادبیات نمایشی که هر سه از نویسندگان قزوینی هستند در ایسنا برگزار شد.

در ابتدای این جلسه روغنگیر قزوینی اظهار می‌کند: از دهه ۶۰ که ساخت فیلم‌های دفاع مقدس آغاز شد نقش زنان در قالب همسر و یا مادر تنها فردی به‌عنوان بدرقه کنند بود برای همین همیشه زنان منتظر همسر و یا فرزندان رزمنده خود بودند و پس از آن دوربین جبهه را به تصویر می‌کشید.

وی تشریح می‌کند: پژوهشی در خصوص نقش زنان در دفاع مقدس انجام شده که نتایج جالبی داشته است؛ به این صورت که هر چه از سال‌های دفاع مقدس دور می‌شویم بیشتر به نقش زنان پرداخته می‌شود، خود من در برهه‌ای با خانواده شهدا مصاحبه می‌کردم و می‌دیدم که نقش مادران شهدا چقدر پررنگ بوده است؛ در سال‌های اخیر نیز در فیلم‌های دفاع مقدس نقش زنان را پررنگ‌تر می‌بینیم.

این نویسنده خاطرنشان می‌کند: با این همه محدود کردن نقش زنان در هشت سال دفاع مقدس به نقش پرستاری یا حتی پشتیبانی از جبهه کار درستی نیست؛ در آن سال‌ها جنگ بوده و مسلماً مشکلات جامعه به خانه‌ها نیز کشیده می‌شد و این‌گونه زنان بیشتر درگیر جنگ شدند به همین دلیل می‌توان بیشتر و عمیق‌تر به نقش زنان در دفاع مقدس پرداخت.

ضرورت بازنمایی نقش زنان در سینمای دفاع مقدس

در ادامه بکشلو با اشاره به اینکه در مطالعات حوزه بازنمایی باید ببینیم که سینما چطور نقش و موضوع را بازنمایی می‌کند و اساساً سینما چقدر روی جامعه اثرگذار است؛ بیان می‌کند: اوایل دهه ۶۰ و ۷۰ با نگاه مردانه در سینمای دفاع مقدس روبه‌رو بودیم و در آثار سینمایی دفاع مقدس اغلب زنان منفعل نمایش داده می‌شدند.

وی توضیح می‌دهد: در اینجا این سؤال مطرح می‌شود که سینمای دفاع مقدس چگونه زن را معرفی کرده است؟ اوایل دهه ۷۰ کارگردانانی همچون مخلباف، حاتمی‌کیا و ملاقلی‌پور آثاری را تولید کردند که به‌ندرت در آن به نقش زن پرداخته شده است و اغلب زنان به‌صورت کلیشه به تصویر کشیده شدند اما واقعیت امر این است که زنان در دوران مقدس این‌گونه نبودند و همان‌گونه که در جبهه‌ها چالش داشتیم در خانواده که عضو کوچکی از جامعه ایران بود نیز چالش وجود داشت؛ اساساً وقتی جنگ رخ می‌دهد نظم جامعه، محله و در پی آن خانه بر هم می‌ریزد و نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم همه‌چیز مانند قبل از جنگ باشد.

این دانش آموخته کارشناسی ارشد ارتباطات اجتماعی اظهار می‌کند: در آن سال‌ها با حضور مردان در جبهه اغلب محلات از مردان خالی شدند و زنان لباس، خوراک و پوشاک جبهه‌ها را آماده می‌کردند؛ بانوان لباس رزمندگان را شسته و ترمیم می‌کردند و در این بین روایت‌هایی از آن روزها دارند که کسی به آن نپرداخته است در حالی که بسیاری از راویان از دنیا رفتند و پرداخت به این موضوع از این زاویه را از دست دادیم.

بکشلو اشاره می‌کند: در زمان صدر اسلام زنان علاوه بر نقش پرستاری نقش رسانه را هم ایفا می‌کردند و حتی در ترغیب یا عدم ترغیب همسرانشان به حضور در کارزار جنگ نقش مؤثری داشتند.

نمایش تفکرات و احساسات زن در هیبتی مردانه

وی در ادامه مطرح می‌کند: در سینمای دفاع مقدس تمامی تفکرات و احساسات زن در میدان رزم در هیبتی مردانه به نمایش گذاشته شده است در حالی که نقش زنان در درون خانواده و حتی پشت جبهه انکارناپذیر است.

این فعال فرهنگی تشریح می‌کند: در روزهای نخست حمله عراق به کشور زنان در شهرهای اشغال شده در میدان نبرد حضور داشتند و پس از آن با ادامه جنگ در پشت جبهه و حتی در آرامستان‌ها برای تدفین شهدا آستین‌ بالا زدند، در حقیقت زنان از اولین تا آخرین لایه رزم در هشت سال دفاع مقدس حضور داشتند ولی در رسانه‌ها به ویژه سینما به زنان نقش کلیشه‌ای داده شده است شاید چون در آن سال‌ها جامعه نمی‌توانست نقش واقعی زنان را در دفاع مقدس بپذیرد.

این فعال فرهنگی تشریح می‌کند: در روزهای نخست حمله عراق به کشور زنان در شهرهای اشغال شده در میدان نبرد حضور داشتند و پس از آن با ادامه جنگ در پشت جبهه و حتی در آرامستان‌ها برای تدفین شهدا آستین‌ بالا زدند، در حقیقت زنان از اولین تا آخرین لایه رزم در هشت سال دفاع مقدس حضور داشتند ولی در رسانه‌ها به ویژه سینما به زنان نقش کلیشه‌ای داده شده است شاید چون در آن سال‌ها جامعه نمی‌توانست نقش واقعی زنان را در دفاع مقدس بپذیرد.

وی متذکر می‌شود: متأسفانه طیف‌های متنوع از نقش زنان در رسانه‌ها بازنمایی نشده است که می‌تواند ناشی از سیاست‌های کلی فرهنگی یا فهم از نقش زن در دفاع مقدس اشتباه باشد که در هرصورت باید اصلاح شود.

بکشلو اشاره می‌کند: اگر دقت کنیم در فیلم «بلمی به‌سوی ساحل» که جزو اولین فیلم‌های دفاع مقدس است هیچ زنی نقش‌آفرینی نمی‌کند اما در سال‌های اخیر سینما به‌ نقطه‌ای رسیده است که زنان حتی در تولید آثار دفاع مقدس نیز نقش‌آفرینی می‌کنند؛ در آثاری همچون شیار ۱۴۳، ویلایی‌ها و روزهای زندگی  به زن به‌عنوان یک شخصیت اثرگذار در سینمای دفاع مقدس پرداخته شده است.

روایتگری و الگوسازی با ساخت آثار دفاع مقدس

روغنگیر قزوینی در ادامه این جلسه بیان می‌کند: جنگ برای نسل جدید ناشناخته است و در خانواده‌ها زیاد از آن سخن گفته نمی‌شود و در این شرایط سینما می‌تواند با ساخت آثار جدید، جنگ را به نسل جدید معرفی کند.

وی اضافه می‌کند: برای نسل جدید باید توسط فیلم و داستان الگوسازی کرده و روایتگری کنیم، متولدین دهه ۶۰ با جنگ آشنا هستند و حتی وقتی از پناهگاه سخن می‌گوییم می‌توانند آن را درک کنند ولی نسل جدید درکی از پناهگاه، جنگ و حمله هوایی ندارند.

پرداختن به نقش زنان نشان بلوغ سینمای دفاع مقدس

بکشلو تصریح می‌کند: در آثار جدید سینمای دفاع مقدس زنان قهرمان داستان هستند و این نشانه بلوغ سینماست؛ جنگ به همت زنان و مردان اداره شد زنان با پشتیبانی و مردان با حضور در صحنه رزم و خط مقدم توانستند این خاک را حفظ کنند.

وی اظهار می‌کند: یک زن نقش‌های متعددی مانند خواهری، همسری، مادری و فرزندی را ایفا می‌کند بنابراین اگر نقش‌های مختلف زن را در سینما ببینیم، یک بانو می‌تواند جایگاه واقعی خود را در سینمای دفاع مقدس پیدا کند؛ باید متذکر شویم که با نگارش کتاب‌های متعدد بستر ورود به سینما فراهم می‌شود.

عبداللهی خاطرنشان می‌کند: در دوران دفاع مقدس در ابتدای جنگ به مدت یک ماه زنان در شهرها و به اصطلاح خط مقدم حضور داشتند، پس از آن زنان در پشت جبهه خدماتی مانند تهیه ارزاق و تدفین شهدا را انجام می‌دادند.

وی اضافه می‌کند: در سال‌های نخست جنگ و حتی پس از پایان آن کارگردان‌های سینما آثاری را ساختند که در آن نقش زنان را شاهد نیستیم و یا به صورت کاملا کلیشه‌ای به آن‌ها پرداخته شده است، اما در سال‌های اخیر با ورود کارگردانان خانم به عرصه سینمای دفاع مقدس شاهد تولید آثاری هستیم که زنان در آن نقش ایفا می‌کنند.

این نویسنده تشریح می‌کند: چون ادبیات، پایه‌گذار سینماست، پس از ورود نویسندگان مختلف برای نوشتن آثار ادبی با محوریت زن در دفاع مقدس، سینماگران به این فکر افتادند که می‌توانند در آثار خود نقش متفاوت زن در دفاع مقدس را هم ببینند.

وی می‌گوید: البته در اقتباس از آثار ادبی دفاع مقدس برای فیلمسازی چالش‌هایی هم وجود دارد به عنوان مثال ممکن است شخصیت‌های آثار ادبی که در قید حیات هستند نخواهند حضور آنان در دفاع مقدس دراماتیزه شود.

نویسندگان از شکستن قالب‌ها می‌ترسند

سردبیر ایسنا در قزوین با تأکید بر لزوم آشنایی‌زدایی در ادبیات و سینمای دفاع مقدس تشریح می‌کند: مشکل بعدی این است که نویسندگان اغلب می‌ترسند که قالب‌ زن کلیشه‌ای سینمای دفاع مقدس را بشکنند و کمتر نویسنده‌ای به دنبال دردسر می‌گردد به عنوان مثال کتاب «روزهای بی‌آیینه» که خاطرات منیژه لشکری همسر شهید لشکری است را در نظر بگیرید؛ قهرمان داستان که همسر شهید لشکری است با آزاد شدن همسرش بعد از ۱۸ سال اسارت گویا با فرد جدیدی روبه‌رو می‌شود چون سال‌های اسارت بسیاری از عادات و سبک زندگی همسرش را تغییر داده است.

وی ادامه می‌دهد: زنی که در این کتاب به تصویر کشیده شده متفاوت از تمام زنانی است که به عنوان یک همسر شهید در جامعه پذیرفته شده‌اند، روایتی تازه و نو که از یک زاویه دید جدید است و قطع به یقین نویسنده برای نگارش آن از خط قرمزهای مرسوم جامعه عبور کرده و سختی‌های بسیاری را به جان خریده است و شاید به خاطر همین مصائب است که بسیاری از نویسندگان و فیلم‌نامه‌نویسان  برای نگارش این سوژه‌ها ورود نمی‌کنند.

عبداللهی بیان می‌کند: متأسفانه در روایت‌های ادبی و سینمایی در حوزه دفاع مقدس به نقش زن به‌عنوان قهرمان کمتر پرداخته شده، زنی که همسرش به جبهه رفته و به‌تنهایی خانواده را اداره می‌کند یک قهرمان است اما در بسیاری از آثار سینمایی این زن قهرمان را به تصویر نکشیدیم و گاه تنها به یک صحنه کوتاه بسنده کردیم.

وی تصریح می‌کند: شاید ارزش‌های پذیرفته شده در جامعه در سال‌های ابتدایی دفاع مقدس باعث شده که تولیدکنندگان آثار سینمایی کمتر به موضوع زن بپردازند ولی با گذشت زمان، پرداخت به نقش زن در سینمای دفاع مقدس هر روز بهتر و بهتر شده است.

در ادامه روغنگیر قزوینی خاطرنشان می‌کند: سوژه‌های متعددی وجود دارد که به خاطر شرایط جامعه آن زمان ساخته نشدند، زنانی که در روزهای ابتدایی جنگ در منزل خود ماندند چون تنها دارایی آنان بوده است و حکم خاک وطن را برای آن خانواده داشته است یا مثلاً زنانی بودند که همسرانشان مفقودالاثر شدند و ازدواج کردند که این موارد ازجمله واقعیت‌هایی است که در آثار سینمایی به آن پرداخته نشده است.

بکشلو در این خصوص می‌گوید: شاید اگر در سال‌های نخست جنگ و پس از آن به برخی از موضوعات می‌پرداختند فضای جامعه تغییر و هنجارها جابه‌جا می‌شدند.

عبداللهی بیان می‌کند: از زمانی که زنان در تولید آثار دفاع مقدس وارد شدند شاهد پرداخت بیشتر به نقش زن در آثار دفاع مقدس هستیم و برای اینکه این مسیر ادامه پیدا کند سیاست‌گذاران فرهنگی باید برای ساختن الگوی مناسب یک زن تراز انقلاب اسلامی برخی حساسیت‌ها را کنار بگذارند تا نسل جدید حتی با تماشای یک اثر ۹۰ دقیقه‌ای از دفاع مقدس شناخت درست پیدا کنند.

این نویسنده یادآور می‌شود: در چنین شرایطی که ممکن است منابع دست اول دفاع مقدس از دنیا بروند بهتر است افرادی که به زنان فعال در دوران دفاع مقدس دسترسی دارند روایت‌های آنان را ثبت و ضبط کنند و ماده خام را به جامعه هدف که همان نویسندگان هستند برسانند؛ نویسندگان نیز از این مواد خام استفاده و اثری خلق کنند تا روی جامعه‌ای که ممکن است شناخت درستی از دفاع مقدس نداشته باشد، اثر بگذارند.

وبینار بررسی «نقش زنان در دفاع مقدس» برگزار می‌شود

وبینار بررسی «نقش زنان در دفاع مقدس» برگزار می‌شود

انجمن علمی دانشجویی مطالعات زنان و خانواده دانشگاه الزهرا (س) به مناسبت هفته دفاع مقدس، وبینار «نقش زنان در دفاع مقدس» را برگزار می کند.

به گزارش ایثارخبر، نقش تاثیرگذار زنان در هشت سال دفاع مقدس، امری بدیهی و سرشار از ایثاری آگاهانه است. بانوانی که برای حفظ نظام مقدس جمهوری اسلامی به یاری رزمندگان سلحشور شتافتند و با ایثار و فداکاری وصف ناپذیری روحیه آنان را تقویت کردند و برگ های زرینی بر تاریخ رشادت های این مرز و بوم افزودند.

با شروع‌ جنگ‌ تحمیلی، زنان کشور ‌با شجاعت‌ و رشادت ‌وصف ‌ناشدنی‌ در مناطق‌ مرزی ‌از جمله‌ در خرمشهر، سوسنگرد، اهواز، مهران و … حماسه‌های‌ پرشوری از خود برجای گذاشتند. زنان ‌نه ‌تنها با کندن ‌سنگر و تهیه ‌غذا برای ‌رزمندگان ‌و حفاظت‌ از مهمات، مردان ‌را یاری ‌می‌دادند، بلکه‌ با تعلیمات ‌نظامی‌ در خط‌ مقدم ‌جبهه ‌در برابر دشمن ‌بعثی ‌نیز می‌جنگیدند.

این برنامه با حضور و سخنرانی خانم دکتر میرجعفری ـ استاد حوزه و دانشگاه و پژوهشگر حوزه زنان و خانواده، روز چهارشنبه هفتم مهرماه، ۱۸:۳۰ الی ۲۰، به صورت آنلاین برگزار می شود.

علاقه مندان می توانند جهت کسب  اطلاعات بیشتر و دریافت لینک جلسه با شماره ۰۹۱۰۰۶۴۸۵۷۱ و صفحه اینستاگرام Womenstudies.alzahra@ در ارتباط باشند.

فراخوان ثبت خاطرات مادران ایلامی از جنگ تحمیلی

فراخوان ثبت خاطرات مادران ایلامی از جنگ تحمیلی

فراخوان ثبت خاطرات مادران ایلامی از جنگ تحمیلی

سرپرست کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان ایلام گفت:باتوجه به اینکه استان ایلام در آستانه برگزاری کنگره ملی سه هزار شهید قرار دارد و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نیز در این کنگره با مشارکت بچه های عضو کانون نقش آفرینی می کند.

به گزارش ایثار خبر،  محمدرضا رستم پور با اشاره به روایت گری مادران ایلامی پیرامون دفاع مقدس، توضیح داد: نوجوانان ایلامی تا پایان هفته دفاع مقدس قادر به حضور در  فراخوان ثبت خاطرات مادران خود از جنگ تحمیلی را دارند و برگزیدگان نیز آذرماه همزمان با برگزاری کنگره سه هزار شهید استان ایلام در آذر ماه مورد تجلیل قرار خواهند گرفت. در این فراخوان نوجونان ۱۱ تا ۱۷ سال استان ( عضو کانون یا خارج از کانون ) می توانند با نگارش خاطرات ماداران یا مادربزرگ های خود در این جشنواره ادبی شرکت کنند.

وی افزود: هر نوجوان می تواند پنج اثر را به دبیرخانه فراخوان واقع در بلوار شمالی امام خمینی (ره) مرکز آفرینش های ادبی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ارسال کند. شرکت کنندگان مجاز هستند در بخش های متن ادبی، خاطره نویسی یا داستان بر پایه واقعیت شرکت کنند و مطالب را طبق دیدگاه و برداشت نوجوانانه خود به رشته تحریر درآورند.

سرپرست کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان ایلام  بیان کرد: تقویت هنر نویسندگی و قدرت تخیل بچه ها و نیز آشنایی نوجوانان با دروان دفاع مقدس و پیشینه جنگ استان ایلام از زبان ماداران و ماربزرگ های خود به عنوان یک شاهد عینی است. باتوجه به اینکه استان ایلام در آستانه برگزاری کنگره ملی سه هزار شهید قرار دارد و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نیز در این کنگره با مشارکت بچه های عضو کانون نقش آفرینی می کند.

داستانی از یک مادر شهید در «تنها گریه کن»

داستانی از یک مادر شهید در «تنها گریه کن»

داستانی از یک مادر شهید در  «تنها گریه کن»

«محکم تر زدم شاید به هوش بیاید؛ فایده نداشت.دست انداختم و بچه را از شکمِ پاره زن بیرون آوردم، به این امید که حداقل بتوانم طفل معصومش را نجات دهم؛ولی بدن سرخ و سفید نوزاد ماند روی دستم؛بی اینکه مجال داشته باشد گریه کند.»

به گزارش ایثار خبر، کتاب «تنها گریه کن» ؛ روایت زندگی اشرف سادات منتظری، مادر شهید محمد معماریان است.

نام اکرم اسلامی به عنوان نویسنده بر این کتاب به چشم می خورد و انتشارات حماسه یاران کتاب «تنها گریه کن» را در ۲۶۴ صفحه به چاپ رسانده است.

با مطالعه این اثر کتاب متوجه می شویم نویسنده کوشیده است تا تصویری کوتاه و مختصر از یک عمر زندگی و ولایت‌پذیری و فرمان‌برداری زنی را نمایش دهد که در تاریخ انقلاب رشد کرد و اثرگذار بوده است.

در سطری هایی از کتاب «تنها گریه کن» می خوانیم: «مچ دست هایش را گرفتم، قدرتم را جمع کردم و همانطور که عقب عقب میرفتم، به زحمت می کشیدمش سمت خودم.
پاهایش تکان میخورد و ردّ خون می ماند روی زمین. نگاهش از خاطرم دور نمی شود. مات شده بود. زدم توی صورتش و فریاد کشیدم:«نفس بکش!» ولی بی جان تر از این حرف ها بود.
محکم تر زدم شاید به هوش بیاید؛ فایده نداشت.دست انداختم و بچه را از شکمِ پاره زن بیرون آوردم، به این امید که حداقل بتوانم طفل معصومش را نجات دهم؛ولی بدن سرخ و سفید نوزاد ماند روی دستم؛بی اینکه مجال داشته باشد گریه کند یا حتی یک نفس در این دنیا بکشد!»