Category: اخبار مهم

سرلشکر سلامی: حنای آمریکا دیگر رنگی ندارد

سرلشکر سلامی: حنای آمریکا دیگر رنگی ندارد

سرلشکر سلامی: حنای آمریکا دیگر رنگی ندارد

کرمانشاه فرمانده کل سپاه با بیان اینکه آمریکا برای همه ملت های جهان جز فقر و عقب ماندگی و تاراج ثروتشان چیز دیگری نداشته است گفت: حنای آمریکا دیگر در ایران رنگی ندارد و ما فداییان ملت ایران هستیم.

به گزارش ایثارخبر سردار سرلشکر پاسدار حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی امروز ۴ مرداد در یادواره شهدای عملیات غرورآفرین مرصاد که در مرکز فرهنگی و موزه دفاع مقدس مرصاد با حضور خانواده‌های معظم شهدا، پیشکسوتان دفاع مقدس و مردم شهیدپرور و ولایتمدار استان کرمانشاه، در تنگه مرصاد(چهار زبر) با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار گردید، به تبیین نقش نفاق قبل و بعد از انقلاب پرداخت و گفت: این روزها باید رشادت رزمندگان و مقاومت و مظلومیت مردم استان کرمانشاه به ویژه مردم قصرشیرین، سرپل ذهاب، دالاهو، گیلانغرب و اسلام آباد غرب که در دوران دفاع مقدس ایستادگی و مقاومت کردند و مورد ظلم منافقین کوردل قرار گرفتند، بیشتر در مجالس و محافل مورد بحث قرار گیرد.

فرمانده کل سپاه با اشاره به دشمنی منافقین در سال‌های اول انقلاب اسلامی ادامه داد: انقلاب اسلامی در حیات پر برکت خود بارها با نفاق دست و پنجه نرم کرده است و بعد از اینکه منافقان در سال‌های اول انقلاب در دسته بندی‌های سیاسی جایی پیدا نکردند دست به ترورهای ناجوانمردانه زدند.

سرلشکر سلامی افزود: عملیات غرور آفرین مرصاد باعث رسوایی منافقان شد و بر همگان ثابت شد که آن‌ها به دنبال نفاق و دشمنی بودند که خوشبختانه در این عملیات با رشادت مردم و رزمندگان شکست سنگینی متحمل شدند.

فرمانده کل سپاه تصریح کرد: هیچ ملتی بدون جهاد و جنگ، ایستادگی و مقاومت به برکت و قدرت نمی‌رسد و اگر ایستادگی در مقابل دشمنان نباشد، عزت و امنیت و قدرت در جامعه از بین می‌رود.

وی اظهار کرد: منافقین کسانی بودند که در آن زمان به دشمنان خونخوار ملت ایران اسلامی پناه بردند و مقابل ما ایستادند تا نظام اسلامی را سرنگون کنند، ولی ملت مقام ایران اسلامی ایستاد و با کمترین امکانات پیروز شد.

سرلشکر سلامی ادامه داد: رزمندگان ما در سال ۶۷ حماسه ماندگار و افتخاری عظیم آفریدند و سند زرین دیگری را در تاریخ انقلاب برای آیندگان به جا گذاشتند؛ لذا باید در پاسداشت این شهدا از هیچ تلاشی فروگذار نکنیم.

سردار سلامی با بیان اینکه شهدا تصویرگر عزت‌ ما هستند، گفت: بدون این عزیزان ما مقتدر و مستقل نخواهیم بود. شهدا مسیری برای آزادی مسلمان از بردگی مدرن ساختند. امروز به برکت شهدا همه جهان اسلام به میدان جهاد تبدیل شده است و مستکبران در حال فرار هستند.

فرمانده کل سپاه با بیان اینکه شهدا آگاهی بخش هستند و همچون چراغ در شب های تیره راه را نشانمان می دهند، گفت: امروز لبنان و حزب الله در مقابل صهیونیست ها مقتدر و قدرتمند ایستاده اند و هرگاه دشمن بخواهد حرکتی کند، حزب الله آنها را در همان آغاز خفه می کند.

سرلشکر سلامی با بیان اینکه آمریکا برای همه ملت های جهان جز فقر و عقب ماندگی و تاراج ثروتشان چیز دیگری نداشته است گفت: حنای آمریکا دیگر در ایران رنگی ندارد و ما فداییان ملت ایران هستیم.

وی از دوران دفاع مقدس به عنوان یک سرمایه اصیل انقلاب اسلامی نام برد و گفت: شهدا نیز جزو سرمایه های زنده و جاودانه ملت و نظام بوده که باید ایثار، فداکاری و رشادت آنها پاس داشته شود تا روح فداکاری، وفاداری و ایثار به عنوان یک ارزش حفظ و در جامعه اسلامی ایران ماندگار شود.

سردار سلامی اظهار کرد: تثبیت دلاوری، فداکاری،جانبازی و شجاعت شهدا و رزمندگان دوران دفاع مقدس و انتقال آن به نسل های بعدی با برگزاری یادواره شهدا امکانپذیر است.

فرمانده کل سپاه پاسداران با بیان اینکه شهدا از جنس جاودانگی و حیات هستند گفت:برگزاری چنین محفلی یک توفیق الهی است چرا که شهدا همیشه زنده اند.

وی افزود:شهادت یک تصادف نیست بلکه یک قاعده و یک گزینش الهی و یک معامله است و بدون تردید این شهدا نزد اهل آسمان شناخته تر از اهل زمین هستند.

سرلشکر سلامی خاطرنشان کرد: اکنون که دشمنان متوجه شده‌اند که از طریق جنگ سخت نمی‌توانند ملت ایران را شکست دهند به توطئه‌های دیگر مانند تحریم‌های اقتصادی روی آورده و می‌خواهند با اعمال تحریم و فشارهای اقتصادی ملت را از این نظام بگیرند و بیزار کنند اما باید بدانند، تحریم‌های اقتصادی شاید به ظاهر ملت را تحت فشار قرار داده، اما پیروزی ایران اسلامی را بدنبال خواهد داشت.

سرلشکر سلامی افزود: دشمنان ما و در راس آنان امریکا از روز اول انقلاب با انواع و اقسام توطئه ها علیه ما به دشمنی پرداخته و انواع ترورها، تحریم ها و تهدیدها را علیه ما اعمال کرده اند اما ملت ما هیچ گاه از پای نایستاده و با شتاب به حرکت خود ادامه دهد.

فرمانده کل سپاه خاطر نشان کرد: منافقین کوردل نیز با حمایت دشمنان به خاک کشورمان وارد شدند که رشادت نیروهای مردمی و رزمندگان و دست غیب الهی آنان را در تنگه چهارزبر برای همیشه تاریخ محو کرد.

فرمانده کل سپاه با اشاره به اینکه ما جز شهادت نمی‌توانستیم بر دشمنانمان پیروز شویم، تصریح کرد: آنها در ظاهر بسیار قوی‌تر بودند اما شهیدان، آزادگان، جانبازان، رزمندگان و ولی‌فقیه ما مفهومی از قدرت را عرضه کردند که برای دشمن ناشناس بود و آن قدرت، ایمان است.

سردار سلامی گفت: در هشت سال دفاع مقدس بزرگ ترین آزمایش برای ملت ایران رخ داد، چراکه همه دشمنان اسلام دست در دست هم دادند تا طلوع خورشید اسلام را مهار کنند اما نتوانستند چون خدا با ما بود.

وی با بیان اینکه جهاد و شهادت لباس عزت ما است، یادآور شد: اگر نجنگیده بودیم و خانواده شهدا صبر نکرده بودند، ما ده‌ها بار از دشمن شکست خورده بودیم، اما خدا راه را بر آنان بست و نگذاشت کفار بر مومنان غلبه کنند.

سرلشکر سلامی در پایان خاطر نشان کرد: در زمان جنگ یکی از عوامل استقامت ملت ایران گوش فرا دادن به فرامین حضرت امام خمینی (ره) بود و امروز نیز همه باید زیر چتر ولایت پیرو فرامین رهبری معظم انقلاب باشیم تا به کشور آسیبی نرسد.

دشمنان بدانند ملت ایران بخاطر قطع برق یا آب دست از انقلاب نمی‌کشند

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: دشمنان بدانند ملت ایران بخاطر قطعی برق یا آب دست از اسلام و انقلاب نمی‌کشند.

سلامی اظهار کرد: امروز دشمنان باز هم در مورد ملت ایران به اشتباه افتاده اند و تصور می کنند اگر یک ساعت برق برود و یا به دلیل خشکسالی با کمبود آب مواجه شویم، مردم عزیز ایران دست از اسلام و انقلاب می کشند که این خیال باطلی بیش نیست.

سلامی ادامه داد: این روزها مردم ایران نشان داده اند که نسبت به آرمان های اسلام و انقلاب وفادار بوده و بخاطر یک ساعت قطعی برق و یا قطعی آب هرگز فریب اندیشه ها و افکار و خواب های آشفته دشمنان را نخواهند خورد.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درادامه آمریکا را در سیاست تحریم در مورد ایران شکست خورده قلمداد کرد و افزود:  اینکه امروز ما برای بازگشت به برجام برای ابرقدرتی مثل آمریکا شرط می گذاریم، نشان از اقتدار کنونی ایران اسلامی دارد و این اقتدار در سایه رشادت رزمندگان اسلام در دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی و در مقاطع حساسی مثل عملیات مرصاد به دست آمده است.

وی ادامه داد: استراتژیهای خطرناک و سیاست های پیچیده ای که دشمنان علیه ما اعمال کردند اگر در مورد خود آمریکا پیاده می شد، فرو می پاشید، در حالی که امروز می بینیم آمریکا در سیاست های خود علیه ایران اسلامی ناکام مانده و اهدافش پیش نمی رود.

وی تاکید کرد: تحریم ها برای این نبود که چهره ایران اسلامی همانند امروز باشد و هر روز شاهد افتتاح طرحی باشیم و ایران اسلامی در کنار مشکلات ساخته شود، بلکه برای فلج کردن ایران اسلامی طراحی شده بود، اما از دل تحریم ها پیشرفت بوجود آمد و می بینیم که در هر صحنه ای که تحریم شده ایم بندهای وابستگی ما به بیگانگان پاره شده است.

سلامی سپس با بیان اینکه آمریکا هر جا در امور ملت ها دخالت کرده  جز فقر و عقب ماندگی و تاراج چیز دیگری نداشته،  گفت:  دیگر حنای آمریکا برای ملت ها رنگی ندارد.

وی با بیان اینکه آمریکا امروز اقتدار خود را از دست داده و رو به افول است، ادامه داد: امروز دیگر آمریکا یارای حمایت از کسی را ندارد و در هیچ نقطه ای در متن سیاست ها حضور ندارد.

وی در ادامه با بیان اینکه ملت بصیر و آگاه ایران اسلامی در طول تاریخ پس از انقلاب با دشمنان بزرگی پنجه در پنجه شده اند، گفت: مردم آگاه ایران اسلامی به خوبی دشمنان خود را می شناسند و فریب آنها را نمی خورند.

فرمانده کل سپاه با اشاره به دشمنی منافقین در سال‌های اول انقلاب اسلامی، گفت: انقلاب اسلامی در حیات پر برکت خود بارها با نفاق دست و پنجه نرم کرده و بعد از اینکه منافقان در سال‌های اول انقلاب در دسته بندی‌های سیاسی جایی پیدا نکردند، دست به ترورهای ناجوانمردانه زدند.

وی سپس از عملیات مرصاد در تنگه چهار زبر به عنوان یکی از رخدادهای بزرگ تاریخ انقلاب اسلامی یاد کرد و افزود: این عملیات غرور آفرین باعث رسوایی منافقان شد و بر همگان ثابت شد که آن‌ها به دنبال نفاق و دشمنی بوده اند که خوشبختانه در این عملیات با رشادت مردم و رزمندگان، شکست سنگینی متحمل شدند.

وی ادامه داد: منافقین کسانی بودند که در آن زمان به دشمنان خونخوار ملت ایران اسلامی پناه بردند و مقابل ما ایستادند تا نظام اسلامی را سرنگون کنند، ولی ملت مقام ایران اسلامی ایستاد و با کمترین امکانات پیروز شد.

فرمانده کل سپاه خاطرنشان کرد: منافقین کوردل با حمایت دشمنان به خاک کشورمان وارد شدند که رشادت نیروهای مردمی و رزمندگان و دست غیب الهی آنان را در تنگه چهارزبر برای همیشه تاریخ محو کرد.

وی اضافه کرد: این روزها باید رشادت رزمندگان و مقاومت و مظلومیت مردم استان کرمانشاه به ویژه مردم قصرشیرین، سرپل ذهاب، دالاهو، گیلانغرب و اسلام آباد غرب که در دوران دفاع مقدس ایستادگی و مقاومت کردند و مورد ظلم منافقین کوردل قرار گرفتند، بیشتر در مجالس و محافل مورد بحث قرار گیرد.

وی از دوران دفاع مقدس به عنوان یک سرمایه اصیل انقلاب اسلامی نام برد و گفت: شهدا نیز جزو سرمایه های زنده و جاودانه ملت و نظام هستند که باید ایثار، فداکاری و رشادت آنها پاس داشته شود تا روح فداکاری، وفاداری و ایثار به عنوان یک ارزش حفظ و در جامعه اسلامی ایران ماندگار شود.

فرمانده کل سپاه با اشاره به این‌که ما جز شهادت نمی‌توانستیم بر دشمنانمان پیروز شویم، تصریح کرد: آنها در ظاهر بسیار قوی‌تر بودند، اما شهیدان، آزادگان، جانبازان، رزمندگان و ولی‌فقیه ما مفهومی از قدرت را عرضه کردند که برای دشمن ناشناس بود و آن قدرت ایمان است.

سلامی گفت: در هشت سال دفاع مقدس بزرگ ترین آزمایش برای ملت ایران رخ داد، چراکه همه دشمنان اسلام دست در دست هم دادند تا طلوع خورشید اسلام را مهار کنند، اما نتوانستند چون خدا با ما بود.

وی با بیان اینکه جهاد و شهادت لباس عزت ما است، یادآور شد: اگر نجنگیده بودیم و خانواده شهدا صبر نکرده بودند، ما ده‌ها بار از دشمن شکست خورده بودیم، اما خدا راه را بر آنان بست و نگذاشت کفار بر مومنان غلبه کنند.
 سلامی در پایان گفت: ما سپاهیان پیش‌مرگان مردم عزیز ایران هستیم و تا زنده هستیم اجازه نخواهیم داد احدی به کشور چپ نگاه کند و با همراهی ملت ایران، ایران را زیباتر خواهیم ساخت.

تقدیر شایسته و ویژه از «بهترین کتاب با موضوع مدافعان حرم» از نگاه مردم

تقدیر شایسته و ویژه از «بهترین کتاب با موضوع مدافعان حرم» از نگاه مردم

تقدیر شایسته و ویژه از «بهترین کتاب با موضوع مدافعان حرم» از نگاه مردم

با توجه به اهمیت موضوع مدافعان حرم و دستاوردهای خیره‌کننده‌ای که داشته تصمیم گرفته شده تا با اضافه کردن «انتخاب بهترین کتاب از سوی مردم» بهای بیشتری به این جایزه داده شود.

به گزارش ایثارخبر به نقل از کمیته اطلاع‌رسانی دومین دوره‌ی دوسالانه انتخاب آثار برتر مدافعان حرم باخبر شدیم با توجه به اهمیت نگاه و نظر مردم به کتاب به‌ویژه کتاب‌هایی که با موضوع مدافعان حرم تألیف و منتشر شده است، شورای راهبردی و علمی دومین دوره انتخاب بهترین کتاب مدافعان حرم؛ جایزه قافله‌سالار شهدای مدافع حرم حاج حسین همدانی در اقدامی ابتکاری و خلاقانه از «بهترین کتاب انتخاب‌شده از سوی مردم» تقدیر ویژه به عمل خواهد آورد.

حسن علایی فعال؛ دبیر اجرایی دومین دوره جایزه انتخاب بهترین کتاب مدافعان حرم دراین‌باره گفت: این تصمیم با توجه به مردمی بودن موضوع مدافعان حرم و لزوم آشنایی هر چه بیشتر آحاد مردم با ابعاد مختلف این اقدام که مقام معظم رهبری آن را جزو پدیده‌­های بزرگ و حیرت­‌انگیز زمان قلمداد کردند، گرفته شده است.

وی همچنین یادآور شد: انتخاب بهترین کتاب مدافعان حرم از سوی مردم منافاتی با ارزیابی و داوری گروه­‌های شش‌گانه داوری ندارد و آن‌ها بر اساس معیارها و ملاک­‌های تعیین‌شده ارزیابی خود را درباره آثار رسیده به انجام خواهند رساند ولی با توجه به اهمیت موضوع مدافعان حرم و دستاوردهای خیره‌­کننده‌­ای که داشته است تصمیم گرفته شده است که با اضافه کردن «انتخاب بهترین کتاب از سوی مردم» بهای بیشتری به این جایزه داده شود.

دبیر دومین دوره جایزه شهید حاج حسین همدانی ضمن تأکید بر اینکه تقدیر ویژه از بهترین کتاب انتخاب‌شده از سوی مردم مغایرتی با تقدیر از کسانی که در فراخوان اعلان نظر شرکت کرده‌اند ندارد، بلکه این اقدام تکمیل‌کننده آن بخش اول است، گفت: بنابراین در بخش «نگاه مردمی به آثار»، ضمن این‌که به سه نفر از کسانی که در فراخوان شرکت کرده و درباره بهترین کتاب ازنظر خودشان اظهارنظر و رأی کرده‌­اند هدایای ارزشمندی تقدیم خواهد شد، همچنین از کتابی که بیشترین آرا را به خود اختصاص داده است نیز تقدیر ویژه و شایسته به عمل خواهد آمد.

وی در خاتمه اظهار کرد: دست‌­اندرکاران برگزاری مراسم انتخاب بهترین کتاب مدافعان حرم امیدوارند این حرکت نو که در جهت توجه هر چه بیشتر به ارزیابی­‌های مردمی آثار منتشرشده آغاز شده است، الگویی برای سایر جوایز ادبی در سطح کشور باشد تا جایگاه مردمی چنین مراسمی بیش‌ازپیش پررنگ‌­تر شود.

بهترین کتاب مدافعان حرم از نگاه مردم انتخاب می‌شود

بهترین کتاب مدافعان حرم از نگاه مردم انتخاب می‌شود

بهترین کتاب مدافعان حرم از نگاه مردم انتخاب می‌شود

دبیر اجرایی دومین دوره‌ی دوسالانه انتخاب آثار برتر مدافعان حرم؛ «جایزه شهید حاج حسین همدانی» گفت: برای اولین بار در دومین دوره جایزه سردار شهید حاج حسین همدانی انتخاب بهترین کتاب مدافعان حرم از نگاه مردم را خواهیم داشت.

حسن علایی فعال دبیر اجرایی دومین دوره‌ی دوسالانه انتخاب آثار برتر مدافعان حرم؛ «جایزه شهید حاج حسین همدانی» از کار ویژه‌ای در این دوسالانه خبر داد و گفت: با توجه به این‌که مخاطبان اصلی کتاب‌ها و جوایزی مانند جایزه شهید همدانی مردم هستند؛ بنابراین ایجاب می‌نماید در کنار بررسی تخصصی و کارشناسی کتاب‌ها توسط هیئت­های داوری، جایگاه ویژه­‌ای برای نظرات مردم که مخاطبان اصلی هستند قائل شویم.

وی افزود: به همین منظور، در دومین دوره انتخاب بهترین کتاب مدافعان حرم بخش ممتازی برای دریافت نظرات مردم پیش­‌بینی شده است؛ به‌طوری‌که همه مخاطبان این کتاب‌ها می­توانند نظر خود درباره بهترین کتابی که با موضوع مدافعان حرم، طی سال­های گذشته خوانده‌­اند را به دبیرخانه جایزه شهید همدانی ارسال نمایند و طی قرعه‌کشی از هدایای در نظر گرفته‌شده برخوردار شوند.

دبیر اجرایی دومین دوره‌ی دوسالانه انتخاب آثار برتر مدافعان حرم در رابطه با ویژگی­ها و شاخصه‌­های بهترین کتاب مدافعان حرم از نگاه مردم بیان کرد: مردم باید علاوه بر برخورداری آثار منتخب خود از جهت قلم شیوا، روان و جذاب بر میزان تأثیرگذاری روایت حماسه­‌ها، مقاومت­‌ها، پیروزی­‌ها، شهادت­‌ها، ایثارها و فداکاری­‌ها، نقش خانواده‌­ها به‌ویژه همسران مدافعان حرم در ایجاد انگیزه توجه داشته باشند.

وی افزود: این آثار باید تبیین‌کننده باشد یعنی کتاب توانسته باشد نقش مدافعان حرم در تأمین امنیت کشور، نقش مدافعان حرم در دفع فتنه‌­ی بین‌­المللی استکبار جهانی در منطقه غرب آسیا، نقش مدافعان حرم در کمک به دولت قانونی سوریه را به‌خوبی تبیین کرده باشد.

علایی در خصوص نحوه تعامل با دبیرخانه «جایزه شهید حاج حسین همدانی» و اخذ نظرات عنوان کرد: علاقه‌مندان برای شرکت در این نظرسنجی می‌توانند از طریق سامانه پیامکی با شماره ۶۶۰۰۰۹۹۵۵۸ و یا از طریق سایت این جشنواره به آدرس www.jayezehamedani.ir در بخش ارتباط با ما نظرات خود را ارسال نمایند.

وی در پایان یادآور شد: در روز اختتامیه دومین دوره‌ی دوسالانه انتخاب آثار برتر مدافعان حرم به‌قیدقرعه، به سه نفر از کسانی که در فراخوان شرکت کرده‌اند جوایزی اهدا خواهد شد.

ایجاد دفاتر ۲۲ گانه تهران با بهره گیری از ظرفیت پیشکسوتان دوران دفاع مقدس

ایجاد دفاتر ۲۲ گانه تهران با بهره گیری از ظرفیت پیشکسوتان دوران دفاع مقدس

ایجاد دفاتر ۲۲ گانه تهران با بهره گیری از ظرفیت پیشکسوتان دوران دفاع مقدس

جلسه هماهنگی امور مناطق و شهرستان‌های موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس با حضور دکتر علی اصغر جعفری؛ مدیرعامل موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس؛ سردار شیخی، جانشین مدیر عامل موزه؛ روسای ادارات سه گانه جنوب شرق، جنوب غرب، شمال و شمال شرق و جمعی از معاونین و مدیران موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس روز چهارشنبه ۱۶ تیر ماه در سالن شهدای دزفول موزه برگزار شد.

به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، مدیرعامل موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در این جلسه با اشاره به معاونت جدید امور مناطق و شهرستان‌ها عنوان کرد: با تدبیر و گردش کار، معاونت جدید امور مناطق و شهرستان‌ها ایجاد شد که قرار است در مناطق ۲۲ گانه تهران دفاتری ایجاد شود و ادارات در سه منطقه “جنوب شرق، جنوب غرب، شمال و شمال شرق” نقش هاب منطقه‌ای را داشته باشند و در هر کدام از شهرستان‌ها، دفتری با بهره گیری از ظرفیت پیشکسوتان دفاع مقدس ایجاد شود.
وی به تجربه موفق در استان‌ها از جمله استان خراسان رضوی در این زمینه اشاره کرد و گفت: یکی از موفق‌ترین استان‌ها خراسان رضوی است که با اخذ تجارب آنها تا دهه فجر این ساختار را راه‌اندازی می‌کنیم.
دکتر علی اصغر جعفری به بازدید اداره شمال و شمال شرق اشاره و بیان داشت: در فاز ۱۱ شهر پردیس یادمان شهدای گمنام در حال احداث است که عملا موزه دفاع مقدس شمال شرق تهران خواهد بود. بنابراین با اضافه شدن کتابخانه و سالن آمفی تئاتر، مرکز قدرتمندی در پردیس خواهیم داشت. بنابراین نگاهمان این است که در هر کدام از مناطق، یک بخش موزه دفاع مقدس داشته باشیم تا از شهرستان‌های آن منطقه حمایت و پشتیبانی صورت گیرد.
وی از بازدید شهریار، شهر قدس و اندیشه سخن گفت و افزود: نگاه کلی این است که در سه نقطه کلیدی استان تهران، سه موزه دفاع مقدس داشته باشیم تا از شهرهای مجاور و مرتبط خودشان پشتیبانی کنند؛ درواقع موزه‌ای در جنوب غرب؛ شمال شرق، جنوب شرق شکل خواهد گرفت و ادارات در این مراکز مستقر می‌شوند و در هر کدام از شهرها، دفتری برای فعالیت سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس و موزه ایجاد می شود.
معاون رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس بیان کرد: در جلسه شورای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت مصوب شد در هر کدام از مجموعه‌های فرهنگسراهای تهران نیز یک میز ایثار و شهادت ایجاد شود و عملا پیوندی بین این مجموعه‌ها و دفاتر ایجاد خواهد شد.
وی ضمن اشاره به ۳۰۰ یادمان شهدا در تهران گفت: آیین نامه‌ای اجرایی تدوین کرده‌ایم تا در شورای عالی ترویج فرهنگ ایثار و شهادت کشور با حضور معاون اول رییس جمهور مطرح کنیم تا هزینه فعالیت‌ها و نگهداری مجموعه‌های یادمان‌های شهدای گمنام را شهرداری‌ها پرداخت کنند.
جعفری اظهار کرد: معاونین مجموعه موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس باید هم به ادارات کمک دهنده باشند و هم در عین حال پشتیبانی کنند و هم تسهیل کننده فعالیت های شهرستان‌ها به خصوص تهران باشند. اگر در تهران هر گامی برداریم در کل کشور آن حرکت تسری پیدا خواهد کرد.

معاون امور مناطق و شهرستان‌های موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس منصوب شد

معاون امور مناطق و شهرستان‌های موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس منصوب شد

معاون امور مناطق و شهرستان‌های موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس منصوب شد

طی حکمی از سوی مدیرعامل موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، سرهنگ «حمزه علی نادری» به عنوان معاون امور مناطق و شهرستان‌های این موزه معرفی شد.

به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل موزه، در نشستی با حضور دکتر علی اصغر جعفری؛ مدیرعامل موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس؛ سردار شیخی، جانشین مدیر عامل موزه؛ روسای ادارات سه گانه جنوب شرق، جنوب غرب، شمال و شمال شرق و جمعی از معاونین و مدیران موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، سرهنگ حمزه علی نادری؛ به عنوان معاون امور مناطق و شهرستان های موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس منصوب شد.


در بخشی از این حکم آمده است:


امید است در پناه الطاف الهی و توجهات حضرت ولی عصر (ارواحنا له الفداء) با سرلوح قرار دادن رهنمودها و منویات مقام معظم رهبری (مد ظه العالی)، اسناد بالادستی به ویژه اساسنامه و سند راهبردی بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس، مصوبات هیات امنا و هیات مدیره محترم، برنامه‌ءهای ابلاغی، نسبت به مدیریت و راهبری ادارات حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس شهرستان‌های استان تهران، ایجاد و سازماندهی دفاتر مرتبط در مناطق ۲۲ گانه و شهرستان‌های زیر مجموعه ادارات سه گانه (شمال شرق، جنوب غرب، جنوب شرق)، نظام بخشی به فعالیت‌های یادمان شهدای گمنام مناطق و شهرستان‌های تابعه با بهره گیری از ظرفیت‌ها، همراهی و هماهنگی نهادها و سازمان‌های مرتبط کشوری و لشکری، تشریک مساعی مدیران و همکاران محترم در پیشبرد اهداف، ماموریت‌ها و ایفای وظایف و مسئولیت‌های محوله اقدام نمایید.

روایت صحیح از وقایع و حماسه‌های انقلاب اسلامی و دفاع مقدس اهمیت دارد

روایت صحیح از وقایع و حماسه‌های انقلاب اسلامی و دفاع مقدس اهمیت دارد

روایت صحیح از وقایع و حماسه‌های انقلاب اسلامی و دفاع مقدس اهمیت دارد

نماینده ولی‌فقیه در استان مرکزی گفت: شهدا همواره در طول تاریخ نام‌آور و نامدار هستند اما درعین‌حال از مظلومیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشند که باید اهتمام بیشتری برای معرفی آن‌ها به نسل جوان داشته باشیم.

آیت‌الله قربانعلی دری نجف‌آبادی در نشست ستاد برگزاری یادواره شهدای شهرستان اراک گبیان کرد: یکی از مهم‌ترین دستاوردهای انقلاب احیای فرهنگ ایثار و شهادت بود که ملت ایران با این فرهنگ ارزشمند به قله‌های بلند پیشرفت دست پیدا کردند. کنگره شهدای استان مرکزی که به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین رویدادهای فرهنگی استان در سال‌های قبل برگزار شد میان نسل جوان و شهدا پیوند عمیقی برقرار کرد و اقدامات و دستاوردهای بزرگی به‌واسطه کنگره شهدا در سطح استان رقم خورد.

وی افزود: بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با اعضای ستاد کنگره باید به‌عنوان نقشه راه و منشور حرکت دستگاه‌ها، مردم و مسئولان باشد و همه باید برای عملیاتی شدن آن‌ها تلاش کنیم و لذا هر برنامه‌ای که در راستای فرهنگ ایثار و شهادت می‌خواهد برگزار شود باید در جهت تحقق بیانات رهبری باشد. یکی از بزرگ‌ترین هنرمندی‌ها و ابتکارات کنگره شهدای استان مرکزی استفاده از ظرفیت‌های مردمی برای گرامیداشت یاد و خاطر شهدا بود و برکات بسیار زیادی برای مردم و جامعه داشت و امروز باید این مسئله را در برنامه‌های ایثار و شهادت بیشتر موردتوجه قرار دهیم.

نماینده ولی‌فقیه در استان مرکزی گفت: باوجود دشمنان انقلاب که همواره به دنبال فتنه‌انگیزی و توطئه علیه ارزش‌ها و اسلام ناب محمدی(ص) هستند سرمایه‌گذاری و هزینه برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت یک ضرورت مهم است و باید به آن توجه ویژه‌ای شود. انجام کارهای علمی و پژوهشی و اقدامات هنری خلاق برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت یک ضرورت است که البته به‌واسطه کنگره اقدامات خوبی ازجمله جمع‌آوری بیش از یک‌میلیون سند در حوزه دفاع مقدس انجام‌شده و باید از آن‌ها در پژوهش‌ها و تحقیقات علمی و تولیدات هنری استفاده شود.

دری نجف‌آبادی ادامه داد: شهدا همواره در طول تاریخ نام‌آور و نامدار هستند اما درعین‌حال از مظلومیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشند که باید اهتمام بیشتری برای معرفی آن‌ها به نسل جوان داشته باشیم. پدران و مادران شهدا سرمایه‌های ارزشمند جامعه و یادگاران گران‌بهای شهدا هستند که باید از آن‌ها استفاده کرد و نباید بگذاریم این سرمایه‌های معنوی از دست بروند.

امام‌جمعه اراک بیان کرد: روایت صحیح از وقایع و حماسه‌های انقلاب اسلامی و دفاع مقدس اهمیت زیادی دارد و باید به آن توجه ویژه‌ای شود. شهدا دغدغه خدمت بی‌منت به مردم و انقلاب و پیشرفت کشور را داشتند و امروز ما به‌عنوان کسانی که می‌خواهیم راه و سیره آن‌ها را ادامه دهیم باید همواره دغدغه خدمت صادقانه به مردم را داشته باشیم.

دو سرنگونی هواپیما و دو موضع متفاوت!

دو سرنگونی هواپیما و دو موضع متفاوت!

دو سرنگونی هواپیما و دو موضع متفاوت!

ماجرا با اختلاف پنج سال رخ داده است. یکی حمله ناو آمریکایی وینسنس به پرواز شماره ۶۵۵ ایران‌ایر در مسیر تهران به دبی و دیگری سرنگونی پرواز شماره ۰۰۷ شرکت هواپیمایی کره در مسیر نیویورک به سئول توسط نیروی هوایی شوروی.

ماجرا با اختلاف پنج سال رخ داده است. یکی حمله ناو آمریکایی وینسنس به پرواز شماره ۶۵۵ ایران‌ایر در مسیر تهران به دبی و شهادت ۲۹۰ سرنشین آن در ۳ جولای۱۹۸۸ و دیگری سرنگونی پرواز شماره ۰۰۷ شرکت هواپیمایی کره (KAL) در مسیر نیویورک به سئول در ۱ سپتامبر ۱۹۸۳توسط نیروی هوایی شوروی و کشته شدن ۲۶۹ مسافر آن، نشانی بزرگ از سیاست‌های دوگانه امریکا دارد که در جایی محکوم می‌کند و درجایی هم ناخدای ناو، ویلیام راجرز از طرف رئیس‌جمهور آمریکا مدال لژیون لیاقت و یا مدال مبارزه‌ای که به افرادی با «سرعت و دقت» بالا، داده می‌شود.

سیاستی که پس از سرنگونی هواپیمای ایرانی توسط ناو آمریکایی، ادعاهایی از طرف ناخدای ناو و مقامات آمریکایی مطرح می‌شود که یکی پس از دیگری با بررسی نوارهای صوتی به‌دست‌آمده از مرکز اطلاعات کشتی و… رد می‌شوند. برای مثال می‌توان به ادعاهایی ازجمله اشتباه گرفتن هواپیمای مسافربری با جنگنده اف۱۴، با توجه به کاهش ارتفاعی که به سمت ناو داشته و یا حضور ناو در آب‌های بین‌المللی اشاره کرد که پس از بررسی‌ها مشخص شد که نه‌تنها در حال کاهش ارتفاع، بلکه در حال اوج‌گیری و در مسیر همیشگی خود قرار داشت و همچنین ناو آمریکایی با تجاوز به آب‌های سرزمینی ایران، با چند ناوچه ایرانی درگیر بود. همچنین  با توجه به سامانه‌های راداری پیشرفته ناو، تشخیص اشتباه اف۱۴با ایرباس مسئله‌ای درخور توجه است.

علاوه بر بررسی‌های فنی که تاکنون به‌صورت گسترده‌ای در سطح بین‌المللی انجام شده و گزارش‌های آن در دسترس است، موضوع عجیب‌تر مواضع مقامات آمریکایی است. به‌طوری‌که در ۱۹ اوت ۱۹۸۸، حدود هفت هفته پس‌ازاین رویداد، پنتاگون گزارش ۵۳ صفحه‌ای در مورد این حادثه منتشر کرد. در این متن، ادعاهای پیشین مقامات آمریکایی (هرچند نه به‌صورت آشکار) رد شد اما بااین‌حال همچنان تأکید شد که کاپیتان و دیگر افسران وینسنس به‌درستی عمل کردند!

برای مشخص شدن چگونگی عملکرد درست خدمه وینسنس، مواضع سیاستمداران آمریکایی و همچنین نتایج این اقدام راهگشا خواهد بود. به‌طوری‌که در جلسۀ شورای امنیت سازمان ملل، جرج بوش، معاون رئیس‌جمهور امریکا در برابر اعتراض وزیر خارجۀ ایران به اقدام جنایت‌کارانۀ ناو آمریکایی در حمله به هواپیمای مسافربری، به‌صراحت اظهار داشت: «آقای وزیر به شما می‌گویم بین پایان جنگ یا تقابل با ما، باید یکی را انتخاب کنید.[۱]» همچنین ریگان رئیس‌جمهور وقت آمریکا وقوع این حادثه را برای ضرورت دستیابی به برقراری صلح با حداکثر شتاب، دوچندان دانست![۲]

بررسی چنین مواضعی، افکار عمومی را به این سمت سوق می‌دهد که پس از بی‌نتیجه بودن تلاش‌های متعدد و حمایت‌های تسلیحاتی گسترده آمریکا از صدام برای تسلیم کردن ایران، نیاز به یک اقدام جدی و قاطع بوده که به قیمت تمام شدن جان ۲۹۰ نفر سرنشین بی‌گناه هواپیما ایرباس ایرانی تمام شد.

اما برای روشن شدن این پرسش که آیا مقامات آمریکایی برای رسیدن به اهدافشان، ازجمله نشان دادن قاطعیت خود و تسلیم نمودن ایران در جنگ دست به این اقدام زده‌اند یا خیر، باید به تاریخ کوتاه‌مدت آمریکا و حوادثی ازجمله حمله به دو شهر هیروشیما و ناکازاکی مراجعه نمود تا از استراتژی‌های آمریکایی در مواجهه با مخالفانش بیشتر مطلع شد.

منابع:

[۱] – تاریخ تحلیلی جنگ ایران و عراق، ج۲، حسین علایی، نشر مرزوبوم، تهران، ۱۳۹۵، ص۴۴۰

[۲] – سیری در جنگ ایران و عراق-۶، آغاز تا پایان(بررسی وقایع سیاسی-نظامی جنگ از زمینه‌سازی تهاجم عراق تا آتش‌بس)، محمد درودیان، چ۲۱، مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، تهران ۱۳۹۴، ص ۱۸۸.

توضیحات اوحدی درباره آزمون استخدامی فرزندان شهدا و جانبازان

توضیحات اوحدی درباره آزمون استخدامی فرزندان شهدا و جانبازان

توضیحات اوحدی درباره آزمون استخدامی فرزندان شهدا و جانبازان

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران توضیحاتی را درباره آزمون استخدامی فرزندان شهدا و جانبازان بالای ۷۰/. که شنبه آتی برگزار می شود، ارائه داد.

اوحدی رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران اظهار کرد: یکی از دغدغه های ما استخدام جامعه فرزندان شهیدان عزیز بوده است. یکی از اقدامات سهمیه‌ ماده ۲۱ قانون ایثارگران است. برای این امر ظرفیت‌هایی در تفاهم‌نامه‌هایی با استانداران محترم برای استان‌ها ایجاد شده است.

وی گفت: ظرفیت ‌بسیار مهم دیگری در قانون احکام برنامه ششم وجود داشت، که بند ج ماده ۸۷ این احکام تاکید دارد دولت موظف و مکلف به استخدام همه فرزندان عزیز شهدا و فرزندان عزیز جانبازان ۷۰/. هست. دستور ویژه‌ای از جناب آقای روحانی مبنی بر استخدام ۱۸ هزار نفر از این عزیزان بود.

اوحدی گفت: با هماهنگی هایی که با سازمان سنجش و سازمان اداری استخدامی شده ان‌شاءالله این اتفاق بزرگ برای اولین بار در کشور آزمون اختصاصی استخدامی این عزیزان در ۵۶ شهر و مرکز استان برگزار می شود. خواهشم از این عزیزان این است که امروز به سایت مراجعه کرده و کارت ورود به جلسه خود را پرینت بگیرند و روز شنبه با این کارت و شناسنامه یا کارت ملی با مداد سیاه و نرم وارد محل آزمون شوند. آدرس را پیش تر بررسی کنند. درب‌های سالن راس ساعت ۷ بسته می شود. برای این عزیزان آرزوی موفقیت داریم.  

رئیس بنیاد شهید گفت: اگر به هر علتی عزیزانمان در شغل محل‌هایی که برای ۱۸ هزار ظرفیت برای ۴۷ دستگاه ایجاد شده است؛ قبول نشوند این وعده را می دهیم که بلافاصله آزمون بعدی را برگزار می کنیم. بعضی از دستگاه‌ها موفق نشدند از این سهمیه استفاده کنند.

وی ادامه داد: خبر خوبی دارم که روز دوشنبه بر اساس بند ذ تبصره قانون بودجه تفاهم نامه بسیار خوبی بعد از ده سال بین بنیاد شهید و وزارت صمت برای تحویل خودرو بر اساس قانون مصوب مجلس به جانبازان عزیزی که مشکل حرکتی دارند، منعقد شد. کار بسیار ارزشمندی بود. پشتوانه این تفاهم نامه حضور مدیران‌عامل دو خودروساز مهم کشور و امضا این تفاهم‌نامه بود. بر اساس قانون مصوب مجلس خودروها باید در اقساط پنج ساله تحویل داده شود. ان‌شاءالله ظرف روزهای آینده آیین نامه اقساط این موضوع را هم به انجام برسانیم.

وی افزود: بعد از ۱۸ سال که یک قطعه زمین واگذار نشده بود، بر اساس تفاهم‌نامه ای که سال پیش امضا کردیم دیروز واگذاری ۲۵۰۰ قطعه به عزیزان در مشهد صورت گرفت. همان طور که تاکید کردیم امسال را سال نهضت ساخت مسکن برای جامعه ایثارگری نام‌گذاری کردیم.

اوحدی با اشاره به ظرفیت مسکن مهر برای خانواده شهدا گفت: ملاحظاتی وجود داشت به دلیل اینکه میزان تسهیلات برای جامعه ایثارگری امسال تا حدود ۱۹۰ تا ۲۰۰ درصد افزایش پیدا کرد. تفاهم نامه ای را در حال امضا داریم با وزیر محترم مسکن و شهرسازی که جا دارد بنده همینجا هم از ایشان و هم از دکتر نوبخت تشکر ویژه بکنم. آن تفاهم‌نامه به امضا برسد ظرفیت مسکن برای جامعه خانواده شهدا و ایثار گر به خدمت گرفته می شود.

وی گفت: امسال در قانون بودجه ۱۰۰۰ میلیارد تومان ظرفیت برای اشتغال پایدار در نظر گرفته شده است. تفاهم نامه بسیار خوبی با دکتر شهیدزاده صندوق توسعه ملی ایجاد کردیم. سقف تسهیلات امسال دو برابر شده است؛ تبصره بسیار خوبی آیین نامه اجرایی خوبی توسط بانک مرکزی و وزیر بهداشت برای تسهیلات قرض الحسنه عزیزان جانبازی که مشکل دندانپزشکی دارند نیز ابلاغ شد.

شهید آیت‌الله دکتر بهشتی نگاهی جهان شمول داشت

جناب آقای جعفری:

شهید آیت‌الله دکتر بهشتی نگاهی جهان شمول داشت

شهید آیت‌الله دکتر بهشتی نگاهی جهان شمول داشت

مدیرعامل موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس اظهار کرد: شهید آیت‌الله بهشتی در تبیین مبانی، نظام بخشی فکری، ساختار سازی نظام سیاسی، کادر سازی نیروی انسانی و جهت دهی افکار نخبگان و عموم مردم نقش بی‌بدیلی داشت.

به نقل از روابط عمومی و اموربین الملل موزه؛ به مناسبت سی امین سالگرد شهادت آیت‌الله دکتر شهید بهشتی و ۷۲ نفر از اعضای حزب جمهوری اسلامی وبیناری با همکاری و مشارکت خانه موزه شهید دکتر بهشتی و موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس با موضوع “بررسی آراء و اندیشه های آیت الله شهید دکتر بهشتی در حوزه حکمرانی اسلامی” سه شنبه ۸ تیر ماه در موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد.
دکتر علی اصغر جعفری، مدیر عامل موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس اظهار کرد: شهید آیت الله بهشتی یک متفکر، اندیشمند و مدیر طراز انقلاب اسلامی بود و بعد از شهادت ایشان مشابهی از شخصیت فکری و انقلابی ایشان کمتر داشته ایم.  امام خمینی (ره) فرمودند که بهشتی یک ملت بود و برای ملت ما، ایشان بر مظلومیت و وسعت نگاه شهید دکتر بهشتی تاکید بسیاری داشتند.
مدیر عامل موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس بیان کرد: شهید بهشتی یکی از اندیشمندان، متفکران و فلاسفه برجسته نهضت امام خمینی (ره) بود. شهید بهشتی بر جهان معاصر و جهان غرب اشراف داشتند. اسلام و تئوری‌های اسلام را می‌شناخت و آن‌ها را تبیین می‌کرد. بنابراین اندیشمندی جامع الاطراف، متفکر و فیلسوفی بود که با نگاه عمیق و برخورداری از جهان بینی اسلام به انقلاب اسلامی هویت بخشید.
وی گفت: شهید آیت الله بهشتی یکی از شاگردان ممتاز امام خمینی (ره) و از معماران اندیشه تفکر نوین در عصر معاصر بود و امروز همچنان از سفره خوان اندیشه او بهره‌مند هستیم. ایشان یک فقیه، متفکر و نظریه‌پرداز در تبیین مبانی انقلاب اسلامی  و دیدگاه‌های حضرت امام (ره) بودند و شهید دکتر بهشتی در گفتگو و مناظره با افرادی با تفکر غیرانقلابی، مارکسیستی وغرب‌زده یک تنه به میدان می‌رفت و طوفان فکری ایجاد می‌کرد و ما هنوز همچنان به مبانی فکری ایشان نیازمند هستیم.

دکتر جعفری ادامه داد: شهید آیت‌الله بهشتی انسانی حلیم، نواندیش، عاقل، شجاع، متقی و بلند نظر بود. ایشان با وجود اینکه رییس دستگاه قضا بود، با  صعه صدر از مخالفین و کسانی که به ایشان تهمت می‌زدند، عبور می‌کرد. به یاد دارم در یکی از سخنرانی‌های ایشان در مشهد مقدس با معاندین و مخالفینی که در آن مجلس حضور داشتند و در سخنرانی ایشان مانع ایجاد می کردند با لبخند و بزرگواری برخورد می‌کرد و آنها را فرزندان خود می‌دانست.
معاون رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس افزود: شهید آیت‌الله بهشتی در جمله معروفی گفته است سکوت من و یاران همفکرم فقط یک سخن است و آن سکوت الهام بخش وحدت است. ایشان معتقد بود باید با سکوت خود به وحدت و انسجام میان ملت ایران و مسلمانان کمک کنیم. بنابراین همه بداخلاقی‌ها و نامهربانی‌ها را زیر پا می‌گذاشت تا ارزش‌های انقلاب اسلامی حفظ شود؛  برای تبیین ارزش‌های انقلابی امام خمینی (ره)، از خودش عبور کرد؛ بدین منظور امام خمینی فرمودند شهید بهشتی مظلوم زیست و  و با مظلومیت شهید شد و خار چشم دشمنان اسلام بود.
وی ادامه داد: شهید آیت‌الله بهشتی در تبیین مبانی، نظام بخشی فکری، ساختار سازی نظام سیاسی، کادر سازی نیروی انسانی و جهت دهی افکار نخبگان و عموم مردم نقش بی بدیلی داشت. نظام دهی به حزب جمهوری اسلامی زمینه ساز تربیت نیروهای توانمند و مومن شد و هنوز از آن ظرفیت بهره مندیم.
دکتر جعفری در بحث قضا، ایشان را معمار قضا و قوه قضاییه جمهوری اسلامی عنوان کرد و گفت: ایشان در این عرصه تحولات عظیمی در نظام جمهوری اسلامی ایجاد کرد. بنابراین در سال‌های اول انقلاب اسلامی هر حوزه ای شهید دکتر بهشتی ورود کرد، توانست گام‌های بزرگی بردارد که ماندگارترین یادگار شهید آیت‌الله بهشتی و یارانش و امام خمینی (ره) تبیین قانون اساسی است.
معاون رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس بیان کرد: شهید دکتر بهشتی تدوین و تصویب قانون اساسی را راهبری کرد و با همکاری نخبگان نظرات جهان شمول اسلام و حضرت امام خمینی  (ره) را در قانون اساسی جاودانه کرد. امروزه یکی از مدرن‌ترین و جامع‌ترین قانون‌های اساسی‌های دنیا را در ایران شاهدیم. جمهوری اسلامی امنیت و آرامشش خود را مدیون نگاه‌های عمیق و ژرف شهید بهشتی وبزرگان انقلاب می‌داند.
وی افزود: بحث اندیشه، و سیره فکری شهید آیت‌الله بهشتی بسیار گسترده است که به چند بخش از آن به صورت تیتروار اشاره می‌کنم. اولین مبنای فکری و به اصطلاح مشی اعتقادی شهید بهشتی باور عمیق او به اسلام ناب و ولایت مطلق فقیه در عصر غیبت امام عصر (عج الله) بود. ایشان با نگاهی متعالی ولایت فقیه را باور داشت. این باور را در جامعه ساری و جاری کرد و توانست این مهم را در قانون اساسی جمهوری اسلامی با همفکری همه بزرگان انقلاب تبیین و تشریح کند.
مدیرعامل موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس  اظهار کرد: شهید آیت‌الله بهشتی با بهره گیری از مبانی امام خمینی (ره) قرائت نوینی از اسلام ایجاد کرد؛ قرائتی که در حکومت طاغوت و کشورهای مرتجع منطقه مرسوم نبود. ایشان با استدلالی قوی  و با تکیه بر مبانی فکری توانست اصل ولایت فقیه را تبیین و نهادینه کند. با فاصله گرفتن از سالهای پیروزی انقلاب اسلامی به اهمیت اصل ولایت فقیه پی می‌بریم و باورمندیم اصل ولایت فقیه به عنوان تکیه گاه بزرگی برای جامعه انقلابی ایران مطرح است و این امر امیدی برای ملت ایران و جوامع اسلامی است که حتی بر دشمنان انقلاب اسلامی اهمیت این موضوع پوشیده نیست.
وی ادامه داد: محور دوم مبانی فکری شهید آیت‌الله بهشتی، باور عمیق به اصول سه گانه استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی بود. ایشان به صراحت نظراتش را بیان، تبیین و تحلیل می‌کرد؛ با شجاعت اصول سه گانه را نتیجه رنج  زیاد ملت ایران می‌دانست و بارها اعلام کردبرای دستیابی به اصول سه گانه ملت ایران ده‌ها هزار شهید تقدیم انقلاب اسلامی کرده است. بنابراین با قوت از شاکله نظام انقلاب اسلامی دفاع می‌کرد و به اعتقاد او تبلور نظام اسلامی در شعار “استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی” بود.
معاون رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس عنوان کرد: شهید آیت الله بهشتی معتقد بود بزرگترین ویژگی جهانی انقلاب اسلامی”آزادی” است. ایشان باور داشت اگر آزادی را از انسان بگیرند، نباید انتظار داشت تا آنها به انبیاء الهی ایمان بیاورند. البته مستحضرید آزادی با ولنگاری مرسوم حال متفاوت است، این کرامتی که خداوند به انسان داده و انسان مدیون لطف الهی به خاطر آزادی است.
دکتر جعفری گفت: آزادی تکلیف بر انسان ایجاد می کند و ایشان معتقد بود باید آزادی را پاس بداریم چون خون‌های زیادی برای آزادی داده شده است و آن را پله‌ای برای ایمان و میل به ارزش‌های الهی می دانست. شهید آیت‌الله بهشتی معتقد بود استقلال فکری و آزادی یکی از ملزومات حیات مدنی است و برای این مهم ایستادگی کرد و به شهادت رسید.
وی اضافه کرد: یکی از محورهای مهم اندپشه شهید بهشتی بحث حکمرانی دنیا، عدالت محوری و عدالت گستری است. شهید معتقد بود اگر در کشوری عدل و آزادی تحقق نیابد، عملا راه نفوذ بیگانگان به کشور باز خواهد شد. معتقد بود اگر عدل حاکم نباشد بسیاری از مبانی اسلامی رنگ می‌بازد و نمی‌توانیم اسلام را به معنای واقعی محقق کرد. بنابراین عدالت شرط مهم استقرار دین و برقراری نظم و جامعه مدنی و سنگ بنای نظام سیاسی است. در بحث اقتصادی نیز به فاصله طبقاتی معترض بود و می‌فرمود اگر کسی شب را گرسنه بخوابد، ما هیچ پاسخی نداریم! این نگاه متعالی شهید آیت الله بهشتی است و امروز این نگاه در رهبر معظم انقلاب مشهود است.
وی ادامه داد: محور دیگری که شهید دکتر بهشتی بر آن تاکید داشت “مبارزه با استعمار و استکبار” بود، ایشان برای این باور زحمات زیادی متحمل شد و اعتقاد داشت ملت‌ها باید در مقابل نظام سلطه و سلطه گر باایستند و مقاومت کنند. درحقیقت یک کنش گر فعال در مقابل سلطه باشند و این نگاهی مترقی است. جمله معروف ایشان را هیچ وقت از یاد نمی‌بریم ” ای آمریکا از ملت ما عصبانی باش و از این عصابانیت بمیر.” باید گفت اوج نگاه استکبار ستیزی و شناخت دشمن و شجاعت در عرصه سیاست خارجی و باورمندی به اعتقادات دینی در این شعار حاکم است.
وی عنوان کرد: محور پنجم از نگاه ساختارمند شهید آیت‌الله بهشتی اعتقاد به جوانان بود. ایشان با همه وجود در همه عرصه‌های کشور به جوانان اعتقاد داشت و باید فرصت آزمون و خطا به جوانان داد. بارها می‌فرمود به فردی متدین، متخصص و مومن واگذار کنید و اجازه آزمون و خطا بدهید. درحقیقت این تجربه را در دفاع مقدس آزمودیم؛ دفاع مقدس صحنه‌ای از باورمندی نظام به ملت و جوانان بود؛ آنها نه جنگ را دیده و نه آموزش‌های رزمی دیده بودند بلکه با حمله دشمن هر کسی با یک ساک رهسپار جبهه شد. آنها مقابل دشمن سینه سپر کردند و برای اولین بار در دو قرن گذشته اجازه ندادند حتی یک سانتی متر از خاک کشور عزیزمان در دست دشمن بماند.
دکتر جعفری گفت: خوشبختانه شاهدیم بعد از گذشت بیش از چهل سال از پیروزی، انقلاب اسلامی  توانسته، کادرسازی کند و خیل عظیمی از جوانان کشور تحصیل‌کرده، متخصص و صاحب نظر هستند و تفکر و آرزوی شهید دکتر بهشتی در جامعه در حال تحقق است. شهید آیت‌الله بهشتی معتقد بود همه ابعاد جامعه باید در خدمت ارزش‌های متعالی و انسانی باشد. در حوزه اقتصاد که جزو چالش‌های کشور است، ایشان جدا از اینکه به بحث عدالت معتقد بود، باور داشت اگر بخواهیم ماندگار و موفق باشیم باید بر روی پای خود باایستیم. امروز رهبر معظم انقلاب نیز بر خودباوری و خوداتکایی تاکید بسیاری دارندو این همان تفکر شهید بهشتی است. رهبر معظم انقلاب اسلامی با وجود اینکه سن مبارکشان بیش از ۸۰ سال است اما به تازگی واکسن ایرانی زدند؛ ایشان در این زمینه دو نگاه داشتند اول اینکه؛ واکسن ایرانی باید تولید شود و از واکسن داخلی استفاده کنند و زمانی که همه در سن ۸۰ سالگی واکسن زده بودند؛ پذیزفتند تزریق واکس را انجام بدهند. بنابراین این یک نگاه مبنایی و ماندگار است که در بزرگانی چون رهبر معظم انقلاب اسلامی و شهید بهشتی دیده می‌شود. بنابراین در حوزه‌های مختلف بر اساس باورمندی و نگاه شهید آیت الله بهشتی باید در زمینه خوداتکایی در کشور کار انجام دهیم و این نگاه باعث شده به همت جوانان ایران اسلامی در حوزه‌های بسیاری جزو کشورهای ممتاز جهان باشند.
وی بیان کرد: شهید آیت الله بهشتی در بحث آموزش و پرورش نگاهی متعالی داشت. آموزش و پرورش را رکن اساسی جامعه می‌دانست. متاسفانه شاهد چالش‌هایی در این حوزه هستیم و ایشان نقش معلمین و دانش‌آموزان را ممتاز می‌دانست و در دفاع مقدس بسیاری از شهدا را دانش آموزان و معلمین تشکیل دادند. بنابراین آموزش و پرورش کلید نجات و رهایی کشور است.
در پایان وبینار ، دکتر جعفری به نگاه جهان شمول شهید آیت‌الله بهشتی اشاره کرد و گفت: ایشان معتقد بود اسلام مرزی ندارد و مسلمانان در هر جایی برادر هستند. اعتقاد داشت که انسان مسلمان، انسان جهان شمول است. ما در مقابل درد و نجات همه مسلمان جهان مسئول هستیم و معتقد بود رژیم غاصب اسراییل باید محو شود و کشور فلسطین باید به صاحبان اصلی خود برگردد. اعتقاد داشت “آرمان یک مسلمان ، سعادت جهانیان است.”  حتی باور داشت که باید مسلمانان نیز به غیر مسلمانان توجه داشته باشند و این در قانون اساسی ما آمده است که جمهوری اسلامی ایران باید سعادت همه انسان‌ها را مد نظر قرار دهد و به آن بیندیشد.
وی افزود: در پایان بحث باید بگویم شهید دکتر بهشتی واقعا متفکری بزرگ و فیلسوف متعالی، ارزشمند و مدیر طراز اول انقلاب اسلامی بود و امروز یادگاری‌های  زیادی از اندیشه های ایشان باقی مانده است و ما خود را مدیون شهید آیت‌الله بهشتی می‌دانیم و کشور مدیون نگاه متعالی ایشان است؛ امروز باید تلاش کنیم اندیشه ایشان را  به ساحت‌های فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و مدیریتی برگردانیم.  

دیدار سردار کارگر با خانواده یک شهید مدافع حرم

دیدار سردار کارگر با خانواده یک شهید مدافع حرم

دیدار سردار کارگر با خانواده یک شهید مدافع حرم

رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در دیدار با خانواده شهید عبدالله‌زاده شهید مدافع حرم گفت: اینکه جوانی از خانواده و تعلقات دنیوی بگذرد و برای مبارزه با تروریسم به سوریه برود، کار بزرگی است‌ و این شهدا آیات و نشانه‌های زمانه هستند.

سردار کارگر در این دیدار با اشاره به جایگاه رفیع شهدای مدافع حرم و با بیان اینکه شهدا حق بزرگی به گردن ما دارند و ما در برابر آنان شرمنده‌ایم، اظهار کرد: اگر شهید عبدالله‌زاده به این درجه و جایگاه رسید، حاصل تربیت خانواده و به برکت وجود پدر و مادری معتقد و انقلابی است.

وی با بیان اینکه سبک و سیاق زندگی شهدای مدافع حرم جوانان امروز را نسبت به مکتب دفاع مقدس آگاه‌تر کرده است، افزود: کار بزرگی که مدافعان حرم انجام دادند قطعا در تاریخ ثبت و ماندگار خواهد شد.
رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس با بیان اینکه در دفاع مقدس ترکیب سنی یکدست بود، گفت: در آن دوران فرماندهان و رزمندگان فاصله سنی کمی داشتند؛ اما در جبهه دفاع از حرم وضعیت متفاوت بود و ما فرماندهان بزرگی همچون سردار سپهبد شهید حاج «قاسم سلیمانی» و سردار شهید حاج «حسین همدانی» و را در کنار جوانان داشتیم.

وی یادآور شد: حاج قاسم همواره به اهمیت بهره مندی از تجربیات گنجینه عظیم دفاع مقدس اشاره داشت و می‌گفت دفاع مقدس در قله قرار دارد و دفاع از حرم دامنه این قله محسوب می‌شود؛ همچنین شهید همدانی می‌گفت تجارب دفاع مقدس کمک زیادی در دفاع از حرم به رزمنده‌های ما جهت مقابله با دشمن کرده است.