Category: اخبار مهم

هزار اما و اگر در شهید محسوب شدن یا نشدن نیروهای امدادی

هزار اما و اگر در شهید محسوب شدن یا نشدن نیروهای امدادی

به آن ها که مینگری، گویی شجاعت در هیبت آدمی نشسته رو به رویت؛ گویی فداکاری آدمیست که در میان شعله های آتش، در میان خون و زخم امداد می دهد آدمیان را. حال، به جان فدا کردن کسانی که دنبال نجات جان و مال مردم بوده است چه می توان گفت جز شهادت؟ آیا شغل آتش نشانان، اورژانسی ها و سایر امدادگران جز ایثارگریست؟

به گزارش ایثار خبر، هزار اما و اگر در شهید محسوب شدن یا نشدن نیروهای امدادی وجود دارد. اما و اگری که حتی هنوز پس از چهار سال درباره شهدای حادثه پلاسکو نیز به آن رسیدگی نشده و آتش نشانانی که در حادثه پلاسکو جانشان فدا شد هنوز رسما شهید محسوب نمی شوند. 

به کلام ساده، اگر نیروهای امدادی آتش نشانی و اورژانس در میان حوادث و در حین عملیات جان خود را از دست دهند، بر اساس «آئین‌نامه تعیین مصادیق حکم شهید و سایر مصادیق ایثارگری» شهید محسوب نمی شوند. حتی این حق پس از چهار سال پیگیری سازمان آتش نشانی تهران و خانواده شهدای پلاسکو نیز محقق نشد و آتش نشانان پلاسکو هنوز به صورت رسمی شهید نیستند. به این آتش نشانان فداکار فقط عنوان شهدای خدمت اطلاق شده که عنوانی سازمانی است و از سوی آتش نشانی و شهرداری تهران به رسمیت شناخته می شود. عنوانی که هر چند بزرگ؛ اما تحت پوشش بنیاد شهید و امور ایثارگران نیست. 

این مورد درباره شهدای سلامت اورژانس تهران هم تکرار شد؛ بطوری که حتی چهار تکنسین اورژانس تهران که بر اثر ابتلا به بیماری کووید19 جان خود را از دست دادند هنوز شهید محسوب نمی شوند. به گفته رییس اورژانس کشور پرونده این افراد یا برگشت خورده یا در دست اقدام است؛ اقدامی که مشخص نیست منجر به شهید محسوب شدن این فداکاران می شود یا خیر؟‌

به نظر می رسد مشخص نیست که نتیجه این مطالبه رسمی که با پیگیری های فراوان آتش نشانی و اورژانس رو به رو بوده است چه زمانی به نتیجه می رسد؛ اما سازمان های اورژانس و آتش نشانی هر دو اعلام کردند که پیگیر شهید محسوب شدن نیرو های امدادی خود که در حوادث، بلایا و سوانح جانشان را بر کف دستانشان قرار می دهند، هستند. 

بر همین اساس مهدی داوری -مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران- درباره مطالبه سازمان آتش نشانی برای شهید محسوب شدن آتش نشانانی که طی عملیات جان خود را از دست می دهند، اظهار می کند که درباره پیگیری های صورت گرفته سازمان آتش نشانی تهران در خصوص شهید محسوب شدن آتش نشانان از سوی بنیاد شهید، مبنای اقدام سازمان آتش نشانی دستور العمل های ابلاغ شده است. 

وی ادامه می دهد: مصوبه ای در شورای شهر تهران مطرح است که اعطای تسهیلات به فداکاران و جانبازان عملیات است. طبق این مصوبه امتیازاتی به این افراد تعلق می گیرد؛ اما این فقط در چارچوب مدیریت شهر است. 

داوری می گوید: همچنین پیگیری هایی از سوی شهرداران و سازمان آتش نشانی با بنیاد شهید انجام شده؛ اما هنوز بنیاد شهید نپذیرفته که آتش نشانانی که در راه خدمت جان خود را از دست می دهند شهید قلمداد کند و تحت پوشش خود درآورد. پیگیری های سازمان آتش نشانی ادامه دارد و رایزنی هایی صورت گرفته است. اخیرا نیز یکی از اعضای شورای شهر تذکری را در این خصوص مطرح کردند. 

وی می افزاید: هنوز اتفاق خاصی رخ نداده است؛ اما امیدواریم که این هم افزایی موجب شود که بنیاد شهید این را بپذیرد. هنوز پاسخ روشنی دریافت نکرده ایم و با تغییرات مدیریتی که اتفاق افتاده است این را پیگیری خواهیم کرد که به نتیجه مطلوب برسیم. 

به گزارش ایسنا، داوری می گوید: واقعیت این است که موضوع شهید محسوب نشدن جان‌باختگان آتش نشان در حوادث فقط یکی از مواردیست که آتش نشانی تهران آن را پیگیری می کند. مشکلات معیشتی و سختی کار آتش نشانان نیز از دیگر مواردی است که باید از سوی مسئولان در اولویت پیگیری قرار داده شود. نیاز است که معیشت آتش نشانان بیشتر مورد توجه مدیران شهری قرار گیرد و به موضوعاتی مثل مسکن نیز توجه بیشتری شود.

همچنین دکتر پیمان صابریان -رئیس سازمان اورژانس کشور- نیز در این رابطه گفته است که متاسفانه طی سال های گذشته طی دفعاتی شاهد جانباختن برخی از تکنسین های اورژانس بوده ایم که بسیاری از این عزیزان جان خود را حین خدمت رسانی در حوادث و موارد اورژانسی و یا در راه مقابله با بیماری کووید۱۹ از دست داده اند. 

وی می گوید: متأسفانه این عزیزانی که حین خدمت‌رسانی جان خود را از دست دادند از سوی دستگاه های مربوطه شهید محسوب نشدند و این تقاضا را داریم که در این خصوص تجدید نظر جدی صورت گیرد. 

رئیس اورژانس کشور با اشاره به ابتلای تعداد بسیاری از تکنسین های اورژانس به کووید۱۹ ادامه می دهد: تعدادی از تکنسین های اورژانس نیز به دلیل ابتلا به کرونا جان خود را از دست دادند. این در حالی است که متاسفانه چهار نفر از پرسنل اورژانس تهران که در راه خدمت رسانی جان خود را از دست دادند نیز شهید محسوب نشدند که البته همچنان پیگیر این هستیم و پرونده این چهار نفر یا تایید نشده، یا بازگردانده شده و یا در دست اقدام است. 

وی می گوید: تکنسین های اورژانس تهران نیز از جمله کادر درمان هستند و اینکه پس از فوت حین خدمت و یاد از دست دادن جان خود به دلیل ابتلا به کووید ۱۹ شهید محسوب نمی شوند هیچ توجیهی ندارد. در این شرایط شهید محسوب شدن پرسنل اورژانس از مطالبات اورژانس و خانواده این عزیزان است.

در حالی که مطالبه جدی دو سازمان آتش نشانی تهران و اورژانس کشور شهید محسوب شدن پرسنل فداکاری است که هر روزه با به خطر انداختن جان خود سر و کار دارند؛ اما مهدی ایزدی-معاون حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید و امور ایثارگران- در خصوص نحوه تعیین و احراز مصادیق عملی شهید، در حکم شهید و سایر مصادیق ایثارگری اظهار کرده است که «در رابطه با مواردی که در آئین‌نامه تعیین مصادیق حکم شهید و سایر مصادیق ایثارگری نیست و در حوادث و وقایع جان خود را از دست می‌دهند، مانند کسانی که در حین خدمت جان خود را از دست می‌دهند، آئین‌نامه‌ای در کمیسیون اجتماعی دولت تحت عنوان «فداکاران خدمتی» به تصویب رسید که ان شاءالله پس از تصویب نهایی توسط دولت ابلاغ می‌شود و غیر از آنچه اشاره شد، بقیه موارد تحت پوشش بنیاد شهید و امور ایثارگران قرار نمی‌گیرند.» 

به گزارش ایسنا، در حالی که این اظهارات از سوی معاون حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید و امور ایثارگران در خبرگزاری های رسمی مطرح شده اما ابعادی از طرح «فداکاران خدمت مشخص نیست و این موضوع مطرح نشده و سایر جزییات آن دقیقا مشخص نیست. آنچه مشخص است این است که سازمان های امدادی از جمله سازمان آتش نشانی و سازمان اورژانس کشور به صورت جدی این مطالبه را دارند که پرسنل آن ها که مرتبط با شغلشان جان خود را از دست می دهند تحت پوشش بنیاد شهید و امور ایثارگران قرار گیرند.

در این رابطه مهدی داوری -مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران- در گفت و گو با ایسنا درباره اینکه آیا با این سازمان امدادی در خصوص طرح «فداکاران خدمتی» مشورتی شده است یا خیر؟ اظهار می کند: «در جریان این آیین نامه هستیم و پرسنل آتش نشانی نیز طی تایید این آیین نامه حضور داشتند. البته فداکاران خدمت شامل داوطلبان امدادرسانی در بحران نیز می شود. 

وی با بیان اینکه در جریان سایر جزییات دیگر این آیین نامه نیست، می گوید: اطلاعی ندارم که آیا فداکاران خدمت تحت پوشش بنیاد شهید قرار می گیرند یا خیر؟ اما در جریان هستم که امتیازاتی به عزیزانی که جان خود را از دست داده اند تعلق می گیرد.

بر اساس اظهارات رئیس سازمان اورژانس کشور و مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران، این مطالبه مهم وجود دارد که در حق پرسنل زحمت کش این دو سازمان اجحاف نشود؛ آنها نیروهای امدادی هستند که در حوادث و بلایا بارها و بارها در معرض خطرات متفاوتی قرار گرفتند و اثبات کردند که دفاع از جان و مال شهروندان برایشان در اولویت است. پرسنلی که حتی بارها طی عملیات حساس از سوی افرادی مورد ضرب و شتم و تحت فشار روحی نیز قرار گرفتند و اما همواره اولویت خود را «جان» قرار دادند. 

طبیعی است که از مسئولان مربوطه انتظار می رود تا به جد پیگیر این مطالبه مهم از سوی روسای این دو سازمان، پرسنل سازمان ها و بازماندگان شهدایی که جان خود را فدا کردند، باشند؛ چراکه اگر این مهم محقق نشود می تواند موجب دلسردی و نارضایتی افرادی باشد که جانشان، فدای راه عشق به انسانیت بوده و بارها در پلاسکو، حادثه سینا اطهر، حادثه پالایشگاه تهران و… این را اثبات کردند. بی شک اگر بی توجهی نسبت به این مسئله و مطالبه مهم ادامه دارد باشد، موجب دلسردی و نارضایتی ایثارگرانی خواهد شد که حتی در شرایط سخت و خطرناک از سوگند خود جانماندند و کاش این بار مسئولان نیز برای محقق شدن حق این فداکاران سوگند یاد کنند. سوگندی که اینگونه آغاز می شود :

«پروردگارا

من در مقابل تو و کتاب آسمانیت سوگند یاد می کنم، تا خون در رگم جاریست از جان و مال و ناموس دیگران در برابر اهریمن حوادث دفاع نمایم.»

جنایت شیمیایی در سومار

بازخوانی تاریخ:

جنایت شیمیایی در سومار

درپی حمله شیمیایی عراق به منطقه سومار، در روز ۱۷ مهر ۱۳۶۶ (۹ اکتبر ۱۹۸۷) وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی طی نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل خواستار رسیدگی فوری شورای امنیت به این موضوع شد.

به گزارش ایسنا، ‌ سابقه بمباران شیمیایی منطقه سومار به ابتدای سال ۱۳۶۲ بازمی‌گردد. عراق در نخستین روزهای سال ۱۳۶۲، در سراسر جبهه‌های جنگ به گازهای شیمیایی متوسل شد. در فروردین ماه ۶۲، نیروهای عراقی با استفاده از خمپاره‌انداز و توپخانه، چهار بار علیه نیروهای خودی از گلوله‌های شیمیایی استفاده کردند و مناطق فکه (۳ فروردین ماه ۱۳۶۲)، پایگاه مسلم نقابی (۶ فروردین ۱۳۶۲) و سومار (در روزهای ۹ و ۱۸  فروردین ۱۳۶۲) را هدف قرار دادند که طی آن، چهار نفر در سومار مصدوم شدند. در روزهای ۷ و ۸ شهریورماه سال ۱۳۶۲ نیز، به‌ترتیب مناطق سردشت و سومار هدف توپ‌های حاوی گازهای سمی قرار گرفتند که از تعداد تلفات و مصدومان آنها، اطلاعی در دست نیست.

گزارش واقعه

در گزارش این روز در روزشمار پنجاه‌ویکم مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، بمباران شهر سومار به این صورت تشریح شده است: «هواپیماهای ارتش عراق امروز منطقه عمومی سومار را بمباران شیمیایی کردند. در ساعت ۳۰: ۹ بیش از ۶ فروند هواپیمای دشمن مراکز تجمع نیروها و انبارهای مهمات خودی را هدف حمله قرار دادند. هواپیماهای عراقی ابتدا قرارگاه لشکر۸۸ زرهی ارتش جمهوری اسلامی را بمباران کردند و سپس در سطحی گسترده از عوامل شیمیایی اعصاب استفاده کردند (سند شماره ۹۷۶۵۸ مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ: از سماجا ۲-معاونت اطلاعات، ۱۶/ ۷/ ۱۳۶۶).

براثر این حملات ۱۰۰ تن شهید و ۱۳۵۰ نفر مجروح شدند. همچنین یک زاغه مهمات و تعدادی خودرو خسارت دید.» (دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم؛ نشریه گزارش شماره ۵۸، ۲۴/ ۷ /۱۳۶۶، ص ۲۱ و ۲۲؛ و سند شماره ۰۸۸۳۰۲ مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ: از دفتر فرماندهی سپاه چهارم بعثت باختران، به دفتر فرماندهی کل سپاه، روابط عمومی، ۱۶/ ۷/ ۱۳۶۶).

نامه نماینده ایران در سازمان ملل

نماینده ایران در سازمان ملل امروز در نامه‌ای به دبیرکل، گزارشی از حملات ارتش عراق طی روزهای ۱۶ تا ۲۳ سپتامبر ۱۹۸۷ (۲۵ شهریور تا ۱ مهر) به مناطق غیرنظامی داده است: ۱۶ سپتامبر بمباران روستای «الخورشید» در رامهرمز؛ ۱۷ سپتامبر شکستن دیوار صوتی تعدادی از شهرهای خوزستان؛ ۱۸ سپتامبر بمباران دو واحد صنعتی در ازنا و رازن (استان لرستان)؛ ۲۰ سپتامبر بمباران دو واحد صنعتی در باختران و ازنا که براثر آن ۱۰ تن شهید و ۳۲ تن مجروح شدند؛ ۲۳ سپتامبر ۱۹۸۷ بمباران شهر ایلام که تعدادی واحد مسکونی و آموزشی تخریب شد. در پایان نامه اضافه شده است که جنگنده‌های عراقی در روزهای ۱۷ و ۱۸ سپتامبر منطقۀ عراقی خان میسی را بمباران شیمیایی کردند. (سند شماره S/۱۹۱۹ شورای امنیت سازمان ملل، ۹ اکتبر ۱۹۸۷، ترجمه مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ/ )

درخواست وزیر امور خارجه در خصوص رسیدگی فوری شورای امنیت

درپی حمله شیمیایی عراق به منطقه سومار، در روز ۱۷ مهر ۱۳۶۶ (۹ اکتبر ۱۹۸۷) وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی طی نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل خواستار رسیدگی فوری شورای امنیت به این موضوع شد. در این نامه، دکتر علی‌اکبر ولایتی نوشته است:

«مایلم توجه جناب‌عالی را به این حقیقت جلب نمایم که رژیم جنایتکار عراق یک‌بار دیگر به استفاده از تسلیحات شیمیایی به مقیاس وسیع علیه جمهوری اسلامی ایران متوسل شده است. این اقدام شنیع و ضدانسانی را که برخلاف کلیه مقررات و کنوانسیون‌های پذیرفته‌شده بین‌المللی است، تنها رژیم‌های فاشیست با ماهیت توسعه‌طلبانه مرتکب می‌شوند.

حکام چنین رژیم‌هایی، به انسانیت، مردم و حتی شأن ملی خودشان توجه ندارند. جای تأسف است که گفته شود سازمان‌های بین‌المللی و حتی دولت‌های امضاکننده کنوانسیون‌های ممنوعیت استفاده از این قبیل تسلیحات مرگبار، قویاً به‌کارگیری این قبیل سلاح‌ها را محکوم نکرده‌اند و به‌نوبه خود به حکام عراق جهت تکرار نقض پروتکل ۱۹۲۵ ژنو چراغ سبز نشان داده و وجدان جهانیان را به تمسخر گرفتند.  به‌دنبال این اقدامات، شهر سومار (در غرب کشور) در ساعت ۱۰:۰۵ و ۱۰:۱۵ (به‌وقت محلی) مورخ ۸ اکتبر ۱۹۸۷ زیر بمباران شیمیایی وسیع و ناجوانمردانه قرار داشت.

مایلم به جناب‌عالی اطمینان دهم که جمهوری اسلامی ایران قدرت آن‌ را دارد که هر وقت اراده کند از تسلیحات مشابه استفاده کند و حتی تجهیزات پیشرفته‌تری را جهت مقابله‌به‌مثل دارا است که حکام عراق را در وضعیت اسف‌باری قرار دهد. لکن با احترام به حقوق انسانی، اصول اسلامی و حقوق بین‌المللی تاکنون از مقابله‌به‌مثل اجتناب نموده‌ایم.

بنابراین بر شورای امنیت فرض است که جهت توقف آن، بدون درنگ اقدام نموده و قاطعانه با این مسئله برخورد نماید و جنایتکاران جنگی را که مسئول این اقدامات ددمنشانه هستند به سزای اعمال خویش برساند. همچنین انتظار داریم که تیم کارشناسان قبل از اینکه مدارک این جنایات محو شود هرچه سریع‌تر به منطقه اعزام شود. لازم به یادآوری است که عدم واکنش مناسب به درخواست اعزام تیم کارشناسان توسط جمهوری اسلامی ایران جهت بازدید از مناطق مسکونی غیرنظامی سردشت که عراق بمباران شیمیایی نموده و نقطه عطفی در تاریخ استفاده از تسلیحات شیمیایی می‌باشد، حکام عراق را تشویق خواهد کرد که به اقدامات ضدقانونی خود ادامه دهند. امیدواریم که این مسئله مهم با مسئولیت بیشتر و به‌طور مستقل مورد بحث و توجه قرار گیرد.

علی‌اکبر ولایتی ـ وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران» (سند شماره S/۱۹۱۹۳ شورای امنیت سازمان ملل، ۹ اکتبر ۱۹۸۷، ترجمه مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ)

لازم به ذکر است که هواپیماهای ارتش عراق پیش‌تر از صبح تا عصر روز هفتم تیر ۱۳۶۶ چندین بار نقاط مسکونی و پرتردد شهر سردشت و حومه را بمباران شیمیایی کردند. هواپیماهای عراقی روز بعد (۸/ ۴/ ۱۳۶۶) نیز بیمارستان سردشت و حومۀ این شهر را مجدداً بمباران کردند. در این جنایت وحشیانه، از مردم منطقه بیش از ۵۰۰۰ تن مصدوم و ۲۰۰ تن شهید شدند.

از سوی دیگر، یک سخنگوی نظامی عراق استفاده از سلاح‌های شیمیایی را رد کرد و گفت: «ادعاهای دروغین مسئولان ایرانی بهانه‌ای برای سرپوش گذاشتن بر روی شکست‌های نظامی خود در جبهه‌ها است و می‌خواهند از این راه افکار عمومی جهان را فریب دهند.» (خبرگزاری جمهوری اسلامی، نشریه گزارش‌های ویژه، نشریه شماره ۲۰۵، ۱۹/ ۷/ ۱۳۶۶، ص ۹، بغداد، خبرگزاری عراق، ۱۸/ ۸/ ۱۳۶۶).

تحلیل جینز دیفنس از حملات شیمیایی عراق

مجله جینز دیفنس نیز در مقاله‌ای با عنوان «خاورمیانه صحنه جنگ‌های شیمیایی» نوشته است: در جنگ ایران و عراق عراقی‌ها برای اولین بار در سال ۱۹۸۳ و بعد در فوریه ۱۹۸۴ (بهمن ۱۳۶۲) و سپس در مارس و آوریل ۱۹۸۵ (اسفند ۶۳ و فروردین ۶۴) و تاکنون متجاوز از ۳۰ بار این اسلحه را علیه ایران به کار برده‌اند که بیش از ۵۰۰۰ نفر مصدوم شده‌اند. گروه‌های بازرسی سازمان ملل، گازهای به‌کاررفته را از نوع گاز خردل و گاز اعصاب تشخیص داده و عراقی‌ها پس از آن از گازهای سمی ئیدروژن سینانید و لویزیت نیز استفاده کرده‌اند. برخی از این گازها تولید داخلی عراق بوده است. این کشور همچنین به کمک تکنولوژی اروپایی درصدد ساختن بمب‌های طاعون‌زا است. عراق از کشورهای آمریکای لاتین نیز سیستم‌هایی دریافت کرده است. (سند شماره ۱۳۷۲۵۶ مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ: فرماندهی کل سپاه، ۲۵/ ۷/ ۱۳۶۶).

برگزاری مانور مقابله با بمباران شیمیایی

با هدف آموزش مردم و چگونگی مقابله با بمباران شیمیایی دشمن، عصر امروز مانور پدافند شیمیایی با همت ژاندارمری، شهربانی، کمیته انقلاب اسلامی، جمعیت هلال‌احمر، شهرداری، واحد آتش‌نشانی، مرکز اورژانس اهواز و با همکاری فرمانداری و شهرداری آبادان و بنیاد شهید اهواز در محل نمایشگاه شکست حصر آبادان برگزار شد. برادر بهاءالدین علوی، مسئول ستاد ش. م.ه استان خوزستان، با اشاره به اهمیت برگزاری مانور پدافند شیمیایی در شهرهای پشت جبهه به‌ویژه در شهر اهواز اظهار کرد: برای آموزش و آشناساختن آنان با چگونگی مقابله با بمباران شیمیایی دشمن قرار است هفته‌ای یک بار در نقاط مختلف شهر اهواز مانور پدافند شیمیایی انجام شود.

مانور پدافند شیمیایی در دیگر شهرهای خوزستان از جمله ماه‌شهر، بهبهان، سوسنگرد، شادگان، هویزه، رامهرمز، شوش و اندیمشک انجام شده و مورد استقبال مردم قرار گرفته است (خبرگزاری جمهوری اسلامی، نشریه گزارش‌های ویژه، شماره ۲۰۳، ۱۷/ ۷/ ۱۳۶۶، ص ۶، اهواز، خبرگزاری جمهوری اسلامی، ۱۶/ ۷/ ۱۳۶۶).

رونمایی از تابلویی که کرونا و دفاع مقدس را با هم به نمایش گذاشت

با حضور محمود شالویی انجام شد:

رونمایی از تابلویی که کرونا و دفاع مقدس را با هم به نمایش گذاشت

تابلوی نقاشی و خوشنویسی با موضوع دفاع مقدس و مدافعان سلامت با هنرمندی هومن بشارتی و مشارکت جمعی از هنرمندان پیشکسوت در ابعاد ۶۰ متر مربع رونمایی شد.

چهارشنبه، هفتم مهر ماه ۱۴۰۰ موزه بنیاد فرهنگی هنری برج آزادی میزبان تعدادی از هنرمندان پیشکسوت و محمود شالویی، سرپرست معاون هنری به منظور رونمایی از یک تابلوی مناسبتی بود.

هومن بشارتی، نقاش این تابلو در حاشیه مراسم رونمایی از این تابلو که ترکیبی از هنر نقاشی و خوشنویسی است، به خبرنگار ایسنا گفت: «حدود ۱۰ روز بر روی این تابلو کار شده است و روز گذشته برای نصب در سالن برده شده و امروز از آن رونمایی شده است.»

وی همچنین در پاسخ به این سوال که این اثر تا چه زمانی به نمایش گذاشته می‌شود، اظهار کرد: «فعلا امروز از این تابلو رونمایی خواهد شد اما ممکن است کنار گذاشته شود و بعدا در مراسم‌های آینده از آن استفاده شود.»

در این مراسم همچنین از اثر نقاشی اربعینی کیومرث قورچیان رونمایی به عمل آمد.

بشارتی هنرمند نقاش در حاشیه مراسم رونمایی از تابلو نقاشی‌اش و رونمایی از اثر نقاشی اربعینی استاد کیومرث قورچیان درباره ایده ساخت این تابلو اضافه کرد: «چهل سال است که رویدادهای فرهنگی و هنری در ایران مبدأش از برج آزادی بوده است. ما دیدیم بهترین کار برای قدردانی از هنرمندان کادر درمان و رزمندگان دفاع مقدس خلق اثری با ابعاد بزرگ است.»

به گزارش ایسنا، موزه بنیاد فرهنگی رودکی امروز، چهارشنبه علاوه بر رونمایی از این دو تابلو، از نمایشگاه عکسی به اسم «خنده بر آتش» که برگرفته از آثار عکاسی جنگ و دفاع مقدس هنرمندان پیشکسوت است، نیز رونمایی کرد.

به گفته بشارتی در این نمایشگاه به تأکید رییس موزه بیشتر بر روی حاشیه‌های دفاع مقدس تأکید و سعی شده تا بعد خشونت دفاع مقدس را پررنگ نکند.

شالویی، سرپرست معاونت هنری هم که در این مراسم ها حاضر بود، در بخشی از سخنانش با تأکید بر اهمیت نیروی انسانی دلسوز، این چنین ابراز عقیده کرد: «امیدوارم وزارت فرهنگ با استعانت از پیشکسوتان، بتواند نیروی انسانی هنرمند را تربیت کند.»

چند «سرباز» در جنگ شهید شدند؟

چند «سرباز» در جنگ شهید شدند؟

رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح با بیان اینکه در دوران هشت سال دفاع مقدس بیش از ۳.۵ میلیون سرباز به جبهه‌های نبرد حق علیه باطل اعزام شدند، گفت: ۶۰ هزار رزمنده سرباز در طول دفاع مقدس به شهادت رسیدند.

به گزارش ایثار خبر، ناخدا غلامرضا رحیمی‌پور در گفت‌وگو با «دفاع‌پرس» با بیان اینکه سربازان در دفاع مقدس نقش بسزایی داشتند، اظهار کرد: از ۳.۵ میلیون سرباز اعزامی به جبهه‌ها، سه میلیون نفر رزمنده بودند و سابقه حضور در جبهه‌ها را داشتند.

وی ادامه داد: ۶۰ هزار رزمنده سرباز در طول دفاع مقدس به شهادت رسیدند و نیروهای مسلح در تامین نیروی انسانی از این ظرفیت بسیار عظیم استفاده کردند. سربازان بیشترین تعداد رزمنده را در طول هشت سال دفاع مقدس داشتند.

رحیمی‌پور خاطرنشان کرد: جوانان امروز به خصوص سربازان باید رزمندگان هشت سال دفاع مقدس را الگوی خود قرار دهند و در راستای اجرای ماموریت خود تمام توانشان را به کار گیرند.

رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح گفت: رسانه‌ها باید به نقش سربازان در هشت سال دفاع مقدس بپردازند و ایثارگری آنها در جهت برقرای امنیت را برای مردم و جوانان تشریح کنند.

تشییع و خاکسپاری پیکر یک شهید مدافع حرم

تشییع و خاکسپاری پیکر یک شهید مدافع حرم

تشییع و خاکسپاری پیکر یک شهید مدافع حرم

پیکر شهید مدافع حرم لشکر فاطمیون «محمد آرش احمدی» پس از پنج سال تا خانه ابدی خود بدرقه شد.

به گزارش ایثار خبر،پیکر مطهر شهید مدافع حرم  «محمد آرش احمدی» همزمان با مراسم اربعین با شهدا و بزرگداشت شهدای عملیات ثامن‌الائمه در بهشت رضای مشهد مقدس با حضور خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران در گلزار شهدای مدافع حرم تشییع شد.

شهید مدافع حرم لشکر فاطمیون «محمد آرش احمدی» ششم خرداد ۱۳۷۵ در مشهد متود شد و ۲۷ مهرماه ۱۳۹۵ در استان حلب سوریه به مقام رفیع شهادت نائل آمد.

پس از گذشت پنج سال پیکر مطهرش مورد تفحص و شناسایی قرار گرفت.

گذری بر نمایشگاه در “گذرگاه حماسه‌ها”

گذری بر نمایشگاه در “گذرگاه حماسه‌ها”

گذری بر نمایشگاه در "گذرگاه حماسه‌ها"

به مناسبت هفته دفاع مقدس نمایشگاه “گذرگاه حماسه‌ها” برپا شده است.

به گزارش ایثار خبر،اهداف راه‌اندازی نمایشگاه دیجیتالی دفاع مقدس، روایت تاریخ مقاومت و ایثار مردان و زنان ایرانی از دوران سیاه رژیم پهلوی،حمله رژیم بعثی عراق به مرزهای کشور و دفاع مقدس، دوران پس از جنگ و جانبازان و آزادگان و پدران و مادران چشم به راه، مدافعان حرم، سال‌های تحریم از سوی ابرقدرتان غرب و شرق و اقتصاد مقاومتی ایران اعلام شده است.

این نمایشگاه  به صورت تونل زمانی طراحی شده که هر غرفه آن مقطعی از تاریخ مقاومت را در طول نظام جمهوری اسلامی ایران روایت می‌کند .
اولین غرفه این تونل یادآور شور و نشاط و اتحاد ایرانیان و مقاومت مردم برای از بین بردن طاغوت زمان و برقراری نظام دموکراسی و انقلاب  اسلامی است. دومین غرفه به ابعاد دفاع مقدس و شروع جنگ تحمیلی و رشادت جوانان و عملیات های دفاع مقدس و خانواده‌هایی که عزیزان خود را در این برهه از تاریخ انقلاب از دست دادند می‌پردازد.
غرفه سوم این تونل به اتفاقات پس از جنگ، ورود آزادگان و قهرمانان جنگ ، اثرات روانی و جسمی به جا مانده زرمندگان و جانبازان و وضعیت خانواده‌های اسرا و جانبازان و خانواده‌های شهدای جاوید الاثر که در انتظار عزیزانشان روزگار می‌گذرانند می‌پردازد و غرفه چهارم دلاوری‌های مدافعان حرم را روایت می‌کند و حسرت سربازان دفاع مقدس که در آرزوی شهادت بودند را به تصویر می‌کشد. امثال حاج حسین همدانی، سردار حاج قاسم سلیمانی ، حاج علی فرزانه که هزاران کیلومتر دورتر از مرزها به دفاع از ارزش‌های اسلامی پرداختند و با خون خود این اتفاق را رقم زدند .
غرفه پنجم به خصم استکبار جهان علیه توان هسته‌ای و فیزیکی ایران و دستاوردها و قدرت نظامی و موشکی و توانمندی‌های برون مرزی کشور و تلاش برای به زانو درآوردن ایران اشاره می‌کند و غرفه ششم بیانگر فرصت‌سازی سازمان امور مالیاتی کشوراز تحریم‌های  دشمن به دستاوردهای نظام جمهوری اسلامی است .
نمایشگاه “گذرگاه حماسه‌ها”  به همت حوزه مقاومت  بسیج سازمان امور مالیاتی کشور برپا شده است.

پخش تلویزیونی «فالکن»/مستندی از ترور شهید سردار سلیمانی

پخش تلویزیونی «فالکن»/مستندی از ترور شهید سردار سلیمانی

پخش تلویزیونی «فالکن»/مستندی از ترور شهید سردار سلیمانی

مستند سینمایی «فالکن» به کارگردانی سیدمحمد مهدی پور یزدان پرست روی آنتن شبکه افق می‌رود.

به گزارش ایثار خبر به نقل از روابط عمومی سازمان هنری رسانه‌ای اوج، مستند سینمایی «فالکن» به کارگردانی سید محمدمهدی پوریزدان‌پرست و تهیه کنندگی مهدی مطهر به پخش تلویزیونی رسید.
این مستند که ماجرای سرگذشت پادگانی به نام فالکن در جنوب بغداد را روایت می کند روز یکشنبه ساعت ۲۰ از شبکه افق پخش می شود.
این مستند درباره تشکیل نیروهای مقاومت در عراق و خروج آمریکا از این کشور است. این کار در قالب داستان و سرگذشت پادگانی به نام فالکن در جنوب بغداد روایت می شود و سال گذشته برای اولین بار در یازدهمین جشنواره فیلم عمار اکران شد.
مستند «فالکن» به ترور شهید سردار سلیمانی می پردازد که پس از آن ایران پایگاه هوایی عین الاسد را مورد هدف قرار می دهد.

«فالکن» به تهیه‌کنندگی مهدی مطهر تولید شده در خانه مستند و محصول سازمان هنری رسانه‌ای اوج است که همزمان با پخش تلویزیونی در سامانه‌های وی‌اودی نظیر فیلیمو و عماریار نیز در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است.

حضور مسئولان راهیان نور در آذربایجان غربی

حضور مسئولان راهیان نور در آذربایجان غربی

حضور مسئولان راهیان نور در آذربایجان غربی

مسئول سازمان اردویی،راهیان نور و گردشگری سپاه و بسیج و مسئول راویان یادمان های دفاع مقدس سپاه و بسیج با حضور در استان آذربایجان غربی از یادمانهای دفاع مقدس این استان بازدید کردند.

به گزارش ایثارخبر، سردار عباس مطهری مسئول سازمان اردویی،راهیان نور و گردشگری سپاه و بسیج به همراه سردار ابوالفضل  مسجدی از فرماندهان دوران دفاع مقدس و مسئول راویان یادمان‌های دفاع مقدس سپاه و بسیج، معاون اجرایی سازمان بسیج مستضعفین از اردوگاه‌های راهیان نور و یادمان‌های دفاع مقدس استان آذربایجان‌غربی بازدید کردند.

همچنین در این بازدید معاون هماهنگ کننده سپاه شهدای آذربایجان‌غربی و همچنین مسئولان اردویی سپاه شهدای این استان همراهی می کردند. استان آذربایجان‌غربی از جمله استان‌های میزبان اردوهای راهیان نور است و همه ساله شاهد اعزام کاروان‌های راهیان نور از سراسر کشور به این استان هستیم که با وجود شیوع ویروس کرونا، زمان اجرای این اردوها تغییر یافت.

عزت الله ابراهیمی، مسئول سازمان اردویی سپاه شهدای آذربایجان‌غربی با اشاره به میزبانی از کاروان های راهیان نور در یادمان‌های دفاع مقدس این استان، بیان کرد: زائران در ارومیه مستقر شده و به صورت ویدیئو کنفرانس در جلسه شبکه خادمیاران سپاه شهداء شهرستان‌ها و مسئولین اردویی شهرستان‌ها شرکت کردند.

وی گفت: برپایی نشست صمیمی با منتخبین پایگاه‌های مقاومت بسیج و فعال در امور اردویی، بازدید از یادمان‌های نقده، پیرانشهر، سردشت، مهاباد و ارومیه در برنامه قرار داشت.

نمایشگاه ملی «نقش مقام معظم رهبری در دفاع مقدس» برپا می‌شود

نمایشگاه ملی «نقش مقام معظم رهبری در دفاع مقدس» برپا می‌شود

نمایشگاه ملی «نقش مقام معظم رهبری در دفاع مقدس» برپا می‌شود

رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس از افتتاح نمایشگاه ملی ” در لباس سربازی ” ( نقش مقام معظم رهبری ( مدظله العالی) در دفاع مقدس) در موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس خبر داد.

به گزارش ایثار خبر،سردار بهمن کارگر امروز چهارشنبه در نشستی خبری که در سالن قصر شیرین موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد، همچنین برگزاری آیین تجلیل و تکریم از یک میلیون پیشکسوت دفاع مقدس و مقاومت و ارتباط تصویری با ۳۱ استان کشور، رونمایی از اثر فاخر و ملی کتاب « پسر تفتان »،تولید مستند فرزندان روح الله- نقاشی چهره شهید به همراه زندگینامه (مربوط به شهیدان والامقام:فضل الله محلاتی، منصور ستاری، علی هاشمی، جواد خداکرم، هاشم ساجدی، قاسم سلیمانی)،برگزاری پانزدهمین نشست تخصصی خاطره نگاری دفاع مقدس به صورت مجازی،برگزاری نشست تخصصی نقد کتاب « از خاک تا افلاک » ( اشعار برگزیده بیست و دومین کنگره شعر دفاع مقدس)،برگزاری نشست تخصصی نقد کتاب یوسف ( داستان های برگزیده نهمین جشنواره جایزه ادبی یوسف)،برگزاری مراسم شب شعر شاعران رزمنده روحانی انقلاب اسلامی ، دفاع مقدس و مقاومت،رونمایی از کتاب شهدای روحانی ترور و برگزاری نشست تخصصی شاعران و مداحان روحانی با موضوع دفاع مقدس را از جمله برنامه‌های بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس در هفته گرامیداشت دفا مقدس برشمرد.

سردار کارگر یادآور شد: امسال و در مراسم تجلیل از یک میلیون پیشکسوت دفاع مقدس و مقاومت که سه‌شنبه سی‌ام شهریورماه در همه استان‌ها، شهرستان‌ها و تمامی پایگاه‌های مقاومت بسیج و پادگان‌ها برگزار خواهد شد، با کسب مجوز از فرماندهی معظم کل قوا، از سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی رئیس جمهور کشورمان در موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس بهره مند خواهیم شد.

وی همچنین برپایی نمایشگاه اسنادی مجازی از تصاویر «عملیات کمان ۹۹»،برگزاری جلسات گروه‌های اندیشه ورز در حوزه‌های هنرهای نمایشی، موسیقی و سینمای دفاع مقدس،برگزاری مراسم تجلیل از خانواده شهدای سلامت،اجرای طرح سلاله ها برای دانش آموزان مدارس (آشنایی دانش آموزان با سیره شهدا)،تجلیل از همسران فرماندهان دوران دفاع مقدس و  برگزاری مراسم تجلیل از عوامل طرح بانوان طلایه داران شفا را از دیگر برنامه‌های این بنیاد نام برد.

سردار کارگر در ادامه، برگزاری رزمایش کمک‌های مؤمنانه با نام طرح شهید سرلشکر حسن آبشناسان،برگزاری مراسم گرامیداشت عملیات اولین پاسخ (انتقام) و تجلیل از  پیشکسوتان دفاع مقدس، برگزاری مراسم گرامیداشت عملیات ۱۴۰ فروندی با تجلیل از شرکت کنندگان در این عملیات،برگزاری مراسم تجلیل از پیشکسوتان اداره بهداشت ارتش و کادر درمان مبارزه با کرونا،·برگزاری میزگرد بررسی پشتیبانی هوایی از عملیات ثامن الائمه (ع) و تجلیل از سربازان نمونه در سراسر یگان‌های ارتش به مناسب ۴ مهرماه روز سرباز را از جمله برنامه‌های ارتش جمهوری اسلامی ایران در راستای گرامیداشت هفته دفاع مقدس برشمرد.

وی برگزاری یادواره شهدا،بازسازی عملیات های مهم دفاع مقدس در برخی استانهای محوری، برگزاری مراسم تجلیل از خانواده معظم شهدا و ایثارگران، دیدار و سرکشی از خانواده معظم شهدا،برگزاری مراسم تجلیل از خانواده معظم شهدای مدافع سلامت،برپایی نمایشگاه عکس دفاع مقدس در نواحی و حوزه های بسیج و عطرافشانی و نثار گل به مرقد مطهر شهدای دفاع مقدس و مقاومت را از برنامه‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نام برد.

سردار کارگر، رونمایی از تجهیزات جدید دفاعی،تجلیل از فعالان و جهادگران عرصه ایثار و شهادت و مقاومت، رونمایی از ۱۲ دایره المعارف استانی نقش ناجا در دوران دفاع مقدس، تجلیل از رزمندگان و پیشکسوتان ناجا با اعطای کارت ایثار و رزمندگی و  تجلیل از ۱۲۰ نفر از فرماندهان دوران دفاع مقدس ( شاجا، ژاجا و کمیته)،· برگزاری مراسم میهمانی لاله ها در ۱۹۰۰۰ گلزار شهدا با قرائت پیام مقام معظم رهبری ( مدظله العالی)،برپایی نمایشگاه عکس با موضوع نقش جهاد در جنگ و برگزاری مراسم تکریم و تجلیل از خانواده معظم شهدای جنگ جهاد و ایثارگران، دیدار با خانواده شهدای فرهنگی و دانش آموز، برگزاری مراسم تجلیل از پیشکسوتان بهداری و پزشکان دوران دفاع مقدس و تجلیل ازخانواده های محترم شهدای دانشجو را از دیگر برنامه‌های گرامیداشت هفته دفاع مقدس برشمرد.

وی همچنین، انتخاب و معرفی شهید شاخص ورزشکار استان‌ها، برگزاری مراسم بزرگداشت هفته دفاع مقدس در دفاتر نمایندگی ایران در خارج از کشور، برگزاری اولین یادواره شهدای سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور و تجلیل از خانواده معظم شهدا و …  را نیز از برنامه‌هایی عنوان کرد که در هفته دفاع مقدس امسال اجرا خواهد شد.

سردار کارگر در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه برگزاری مراسم هفته دفاع مقدس در دومین سال شرایط کرونایی کشور چگونه خواهد بود؟ بیان کرد: در سال گذشته خیلی‌ها برای گرامیداشت چهل‌سالگی سالگرد دفاع مقدس به دلیل شرایط کرونایی معتقد بودند که برنامه‌ای تا بعد از کرونا اجرا نشود؛ ولی ما بیان کردیم همانطور که در زمان جنگ ما زندگی کردیم و برنامه‌های خود را داشتیم در زمان کرونا نیز باید با رعایت پروتکل‌ها و شرایط، برنامه‌های خود را داشته باشیم.

وی ادامه داد: یکی از الگوهای موفق در اجرای مراسم کشور همین اجرای مراسم دفاع مقدس و مقاومت است. ستاد ملی کرونا و ستاد کرونا استان‌ها در سال گذشته هیچ اشکالی از روند اجرای برنامه‌ها نگرفتند؛ زیرا فاصله‌ها حفظ و تمامی پروتکل‌ها رعایت شد.

رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس گفت: یکی از موارد مهم در دفاع مقدس حفظ جان مردم بود در نتیجه رعایت سلامت مردم هم در همین راستاست و ما موظف به حفظ جان و سلامت مردم هستیم و مراسمی که صدمه‌ای به مردم بزنند نداشتیم.

وی در پاسخ به سوالی درباره حمایت از صنایع فرهنگی در حوزه ترویع ایثار و مقاومت گفت: یکی از مهمترین مسائلی در حوزه دفاع مقدس صنایع فرهنگی است که اگر به آن توجه نکنیم نمی‌توانیم سبک زندگی رزمندگان، ایثارگران و خانواده شهدا را ترویج دهیم در این حوزه عقب ماندگی داریم؛ این حوزه نیازمند سرمایه‌گذاری و ذائقه سنجی جوانان است.

سردار کارگر گفت: امروز کتاب‌، کیف و دفترهایی که به تصاویر شهیدان فهمیده و حججی منقش شده که استقبال خوبی شده است و باید بتوانیم در این حوزه با سرمایه، ایده و طرح ورود پیدا کنیم.

در پایان نشست، علی‌اصغر جعفری مدیرعامل موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس نیز در پاسخ به سوالی در خصوص تولیدات فاخر در حوزه موسیقی دفاع مقدس اظهار داشت: در دو سال گذشته و به دلیل کرونا نتوانستیم کارهای گروهی در حوزه موسیقی داشته باشیم.

وی ادامه: در موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس ارکستر سمفونیک سرو متشکل از ۴۰ نوازنده و هنرمند همکاری دارند؛ در سه سال گذشته ۸ آلبوم موسیقی تولید و پخش شده است.

جعفری با اشاره به جشنواره فانوس گفت: در این جشنواره بخشی به موسیقی محلی، پاپ، سنیت و حماسی می‌پردازد و از برگزیدگان تجلیل می‌شود؛ همچنین در جشنواره استانی صدا و سیما از برگزیدگان در حوزه دفاع مقدس تجلیل می‌شود.

مدیرعامل موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس گفت: در سال گذشته و چهلمین سالگرد دفاع مقدس در ۴۰ نقطه کشور گروه‌های موزیک نیروهای مسلح مستقر شدند و رزم نوازی کردند؛ همچنین در میدان آزادی گروه موسیقی هزار و ۳۹۷ نفری مستقر و رزم نوازی کردند.

وی گفت: سمفونی اروند اولین موسیقی است که پس از کاهش شیوع کرونا ساخته شده است.

برنامه‌های چهل و یکمین سالگرد دفاع مقدس با شعار ما مقتدریم در سراسر کشور برگزار می‌شود.

تأکید رئیس بنیاد شهید بر ارائه خدمات به ایثارگران مبتنی بر عدالت

تأکید رئیس بنیاد شهید بر ارائه خدمات به ایثارگران مبتنی بر عدالت

تأکید رئیس بنیاد شهید بر ارائه خدمات به ایثارگران مبتنی بر عدالت

معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران شامگاه سه‌شنبه ۲۳ شهریور ضمن بازدید از مرکز توانبخشی جانبازان ثارالله(ع) با جانبازان حاضر در این مرکز دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش ایثار خبر، دکتر سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی به اتفاق آیت الله حسینی خراسانی نماینده خراسان رضوی در مجلس خبرگان رهبری و عضو فقهای شورای نگهبان از مرکز توانبخشی جانبازان ثارالله(ع) بازدید و با جانبازان حاضر در این مرکز دیدار و گفت‌وگو کرد.
رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در دیدار با جانبازان قطع نخاع از ناحیه گردن و کمر هشت سال دفاع مقدس در این مرکز برای آنان از درگاه الهی سلامتی مسئلت کرد و تأکید کرد: باید با تمام توان برای خدمت به جانبازان تلاش کنیم و هدف از این بازدید دیدار با جانبازان و شنیدن نظرات و مسائل این عزیزان بود و اینکه در ابتدای خدمت در بنیاد شهید و امور ایثارگران دیداری برای تکریم و تعظیم به عظمت ایثارگری جانبازان صورت گیرد.
معاون رئیس جمهور در این بازدید در جمع خبرنگاران گفت: پای درد و دل جانبازان نشستیم تا مسائل آنها را از زبان خود این عزیزان بشنویم و برای رفع مسائل آنها برنامه‌های لازم اجرایی شود. از جمله مسائلی که مطرح شد مشکلات جانبازان ویلچری در تردد بود که برای این موضوعات باید چاره‌اندیشی شود.
وی با تأکید بر ضرورت برخورداری همه جانبازان و ایثارگران سراسر کشور از خدمات بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: ارائه خدمات به ایثارگران و حل مشکلات آنها باید مبتنی بر عدالت باشد. متأسفانه در مورد ویلچر جانبازان به دلیل اینکه ویلچر مناسب در سطوح کیفی بسیار بالا در کشور تولید نمی‌شود در کوتاه مدت و تا زمان رفع مشکل تولید داخل باید در مورد واردات این نوع ویلچرها پیش‌بینی لازم صورت گیرد و باید توجه کرد رفع همه مسائل منحصراً در اختیار بنیاد شهید و امور ایثارگران نیست و دستگاه‌های دیگر نیز باید در چارچوب وظایف خود اقدام کنند.
معاون رئیس جمهور در ادامه در پاسخ به سؤالی در مورد کمیسیون‌های بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: کمیسیون‌های پزشکی تخصصی هستند و بنیاد شهید و امور ایثارگران در این حوزه تخصصی نباید دخالت کند و پزشکان معتمد در چارچوب ضوابط و مقررات تصمیمات لازم را در مورد تعیین درصد و یا از کار افتادگی اتخاذ می‌کنند.
دکتر قاضی‌زاده هاشمی در مورد درگذشت جانبازان عزیز تأکید کرد: جانبازان 70 درصد پس از فوت شهید محسوب می‌شوند و در مورد سایر جانبازان نیز در صورتی که کمیسیون پزشکی علت فوت را بر اساس ضایعه جانبازی آنها تشخیص دهد شهید اعلام می‌شوند.
جانبازان مرکز توانبخشی جانبازان ثارالله(ع) نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از دیدار با رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران به بیان مسائل خود پرداختند.