Category: اخبار مهم

ششمین همایش ملی پدافند شیمیایی برگزار شد

ششمین همایش ملی پدافند شیمیایی برگزار شد

ششمین همایش ملی پدافند شیمیایی برگزار شد

ششمین همایش ملی پدافند شیمیایی از سوی سازمان پدافند غیرعامل کشور با همکاری دانشگاه بقیه الله در تاریخ هفتم و هشتم تیرماه ۱۴۰۱ در موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار می‌شود.

به گزارش ایثار خبر به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، همزمان با سالروز بمباران شیمیایی سردشت و روز مبارزه با سلاح‌های شیمیایی و میکروبی، ششمین همایش ملی پدافند شیمیایی، از سوی سازمان پدافند غیرعامل کشور و با همکاری دانشگاه بقیه الله (عج) به عنوان قطب آموزشی، پژوهشی و درمانی مصدومان شیمیایی در تاریخ هفتم و هشتم تیرماه ۱۴۰۱ در موزه ملی  انقلاب اسلامی و دفاع مقدس با حضور مسئولان کشوری و لشکری برگزار می‌شود.
صیانت از مردم در مواجه با مخاطرات شیمیایی، مصون سازی و حفاظت از زیرساخت‌های حیاتی، حساس و مهم، پیاده سازی نظام آمادگی و پاسخ در شرایط اضطراری، نقش قوای سه گانه و دستگاه‌های کشور در پیاده سازی پدافند شیمیایی و آموزش و فرهنگ سازی پدافند شیمیایی از محورهای اصلی این همایش دو روزه است.
برگزاری نمایشگاه دستاوردها و محصولات دانش بنیان، برگزاری نشست‌های تخصصی، تشریح و تبیین نظام مصون سازی و عملیات پدافند شیمیایی کشور، فراخوان مقاله و معرفی برترین‌های حوزه پدافند شیمیایی از دیگر بخش‌های ششمین همایش ملی پدافند شیمیایی است.

پیکر پاک ۳۲ شهید دفاع مقدس به وطن بازمی‌گردد

پیکر پاک ۳۲ شهید دفاع مقدس به وطن بازمی‌گردد

پیکر پاک ۳۲ شهید دفاع مقدس به وطن بازمی‌گردد

خوزستان پیکرهای پاک و مطهر ۳۲ شهید دوران هشت سال دفاع مقدس همزمان با شهادت امام جواد(ع) به وطن بازمی‌گردد.

سردار سید محمد باقرزاده، فرمانده کمیته جست‌وجوی مفقودین ستادکل نیروهای مسلح اظهار کرد: پیکر مطهر ۳۲ شهید دوران هشت سال دفاع مقدس که توسط کمیته جستجوی مفقوی تفحص شدند به وطن بازمی‌گردند.

وی افزود: روز پنج‌شنبه نهم تیرماه همزمان با سالروز شهادت امام جواد(ع) پیکرهای طیبه ۳۲ شهید تازه تفحص شده دوران هشت سال دفاع مقدس وارد میهن اسلامی خواهند شد.

فرمانده کمیته جست‌وجوی مفقودین ستادکل نیروهای مسلح بیان کرد: این تعداد شهدا مربوط به عملیات تفحص تا تاریخ یکم تیرماه هستند که اگر تا نهم تیرماه به تعداد شهدای تفحص شده افزوده شد به این شهدا ملحق خواهند شد.

وی با بیان اینکه این شهدا از مرز شلمچه وارد میهن عزیزمان می‌شوند، بیان کرد: پیکر پاک این شهیدان مورد استقبال عشایر قهرمان ایل قشقایی از استان فارس به نمایندگی از ملت ایران قرار خواهند گرفت.

باقرزاده با اشاره به اینکه پیکرهای طیبه این شهدا در مناطق عملیاتی فکه، شرق دجله و شلمچه تفحص شده است، تصریح کرد: این شهدا مربوط به عملیات‌های والفجر مقدماتی، خیبر، بدر، کربلای ۵ و تک دشمن در سال ۱۳۶۷ هستند.

فرمانده کمیته جستجوی مفقودین ستادکل نیروهای مسلح تصریح کرد: ان‌شالله با حضور مردم شریف شهرهای آبادان و خرمشهر و همچنین عشایر عزیز قشقایی این شهدا مورد استقبال قرار خواهند گرفت.

ورود پیکرهای ۳۲ شهید تازه تفحص شده به کشور با استقبال عشایر فارس

یک مسئول در ستاد کل نیروهای مسلح:

ورود پیکرهای ۳۲ شهید تازه تفحص شده به کشور با استقبال عشایر فارس

ورود پیکرهای ۳۲ شهید تازه تفحص شده به کشور با استقبال عشایر فارس

فارس/ فرمانده کمیته جست‌وجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح گفت: پیکرهای مطهر ۳۲ شهید دوران دفاع مقدس که به تازگی تفحص شده‌اند، با استقبال عشایر ایل قشقایی فارس به نمایندگی از ملت ایران وارد کشورمان خواهند شد.

سرتیپ پاسدار سیدمحمد باقرزاده چهارشنبه یکم تیرماه به خبرنگارن گفت: پیکرهای پاک ۳۲ شهید دوران دفاع مقدس، روز ۹ تیر همزمان با سالروز شهادت امام جواد(ع)، با استقبال عشایر ایل قشقایی به نمایندگی از ملت ایران، به کشور منتقل خواهد شد.

این مقام نظامی گفت: این شهدا مربوط به عملیات‌های خیبر، بدر، کربلای ۵، والفجر مقدماتی، تک دشمن در سال ۱۳۶۷ هستند که در مناطق عملیاتی فکه، شرق دجله و شلمچه تفحص شده‌اند.

او افزود: این تعداد شهدا، مربوط به عملیات تفحص تا امروز چهارشنبه (اول تیر) است و چنانچه تا نهم تیر به آمار تعداد شهدای تفحص‌شده افزوده شود، به این شهدا ملحق خواهند شد.

باقرزاده عنوان کرد: ایل بزرگ قشقایی که مرکزیت آن در فارس قرار دارد، نزدیک به سه هزار شهید تقدیم انقلاب و نظام کرده که از این تعداد حدود هزار و ۵۰۰ شهید سهم استان فارس است.

فرمانده کمیته جست و جوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح گفت: مراسم استقبال از پیکرهای پاک شهدای تازه تفحص شده با حضور ایل قشقایی به‌نوعی پیش مقدمه‌ای برای برگزاری اولین یادواره سه هزار شهید، امیر و سرداران ایل قشقایی است که ششم مرداد به میزبانی شیراز برگزار خواهد شد.

یک فراورده از جنگ در «بوی انار و انتحاری»

یک فراورده از جنگ در «بوی انار و انتحاری»

 یک فراورده از جنگ در «بوی انار و انتحاری»

کتاب «بوی انار و انتحاری» یادداشت‌های روزانه‌ای از نبرد با داعش در حویجۀ عراق را درون خود دارد که انتشارات خط مقدم آن را منتشر کرده است.

کتاب «بوی انار و انتحاری» فراورده چندین سفر عملیاتی هادی معصومی‌زارع به عراق برای حضور میدانی در خط مقدم نبرد علیه گروه داعش است که در قالب روزنوشت‌های جنگ مهرماه ۱۳۹۶ در شهر حَویجه نظم و سیاق یافته است. نویسنده اما به بیان خاطرات روزانه اکتفا نکرده و از هر اتفاقی، نقبی به شناخت عمیق تر از داعش، سیاست و انسان عراقی و نسبتش با امر اجتماعی زده است! در نتیجه اثر حاضر، نــه خاطره‌گویــی و داستان‌ســرایی صِرف است و نــه پژوهش آکادمیک محض! رفت و برگشتی است میان هرم آتش و ترکش انتحاری‌ها و تاملاتی جامعه‌شناختی در باب پیچیده ترین همسایه ایران؛ عراق!

در مقدمه کتاب می‌خوانیم: «آنچه پیش روست، تحفه‌ای‌ست از بهترین روزهای زندگی این درویش که حالا دیگر بازگشت به آن روزها برایش رؤیا و آرزوی هر شب شده است.

نویسنده عمیقاً معتقد است که روش‌شناسی معرفت منطقه‌ای ما در ایران، عمدتاً متأثر از برساخته‌های ذهنی، امیال و ترجیحات سیاست‌سازان و تحلیلگران‌مان، و بخش دیگری از آن، ترجمانی از فراورده‌های تولیدی خط رایج رسانه‌ای بین‌المللی و منطقه‌ای‌ست! در چنین وضعیتی، فهم و تفهمِ واقع، امری پسینی، متأخر، دست‌دوم، و در بهترین حالت، زینت‌المجالس است و نه پیش‌نیاز حیاتی سیاست‌سازی و تصمیم‌گیری و تحلیل!


«بوی انار و انتحاری»، گامی است در تلاش برای جمع میان فراورده‌های کتابخانه‌ای و میدانی و پرهیز از انتزاعیاتِ در حال چرخش در محافل بسته‌ی تصمیم‌سازی این دیار! در نتیجه، این وجیزه، نه خاطره‌گویی و داستان‌سرایی صِرف است و نه از سنخ پژوهش‌های آکادمیک! تجربه‌ای‌ست میان این دو!».

این اثر در 422 صفحه توسط انتشارات خط مقدم به چاپ رسیده است.

معرفی کتاب از قلم تا قناسه؛ نقش فرهنگیان قزوین در دفاع مقدس

/یادداشت میهمان/

معرفی کتاب از قلم تا قناسه؛ نقش فرهنگیان قزوین در دفاع مقدس

معرفی کتاب از قلم تا قناسه؛ نقش فرهنگیان قزوین در دفاع مقدس

قزوین کتاب «از قلم تا قناسه» نقش فرهنگیان قزوین در دفاع مقدس، توسط ابوالحسن کبیری و زهرا عبداللهی به رشته تحریر درآمده و انتشارات مرز و بوم در سال ۱۴۰۰ با همکاری کنگره‌ی ۳۰۰۰ شهید استان قزوین آن را به زیور طبع آراسته است.

کتاب «از قلم تا قناسه» ذیل سرفصل موضوعی «نقش استان‌ها در جنگ» منتشر شده و تلاشی است تا بخش‌های نادیده و ناگفته‌ی جنگ در خصوص اقدامات اقشار مختلف پرداخته شود و این‌بار قرعه به نام قشر بسیار مهم و تاثیرگذار «فرهنگیان» به میان آمده است.

عناوین بخش‌های مختلف این کتاب عبارت‌اند از «نحوه اعزام فرهنگیان به جبهه»، «نقش فرهنگیان در تبلیغ و ایجاد انگیزه برای حضور دانش‌آموز در جبهه‌های جنگ»، «نقش‌ و وظایف فرهنگیان در جبهه‌ها» که کمک حال آموزش‌های نظامی، دینی و تربیتی بوده‌اند و همچنین نقش مهم این قشر در «امور پشتیبانی و تدارکات در پشت جبهه‌ها» و دمیدن «روحیه‌ی ایثار و فداکاری» در جامعه از مواردی است که مؤلفان بر روی آن مکث کرده و به خاطره‌نگاری پرداخته‌اند.

در بخش کوتاهی از کتاب هم به نقش بانوان فرهنگی در پشتیبانی از جبهه‌های جنگ پرداخته شده و از مواردی چون جمع‌آوری کمک‌های مالی و آماده کردن پوشاک و خوراک مختص رزمندگان سخن رفته است.

در هر فصل هم به طور خلاصه با تنی چند از معلمان رزمنده قزوینی مصاحبه شده و خاطرات آن‌ها بر روی کاغذ آمده و سعی شده تصویری به نسبت کامل از نقش‌های مختلف فرهنگیان چه در جبهه‌ها و چه در پشت جبهه ارائه شود.

در بخش‌های پایانی کتاب هم به مشخصات ۵۵ تن از شهدای فرهنگی استان قزوین پرداخته شده و خلاصه‌ای از زندگی‌نامه و وصیت‌نامه‌ی این عزیزان درج شده است که تفسیر و تحلیل این بخش‌ها هم راهگشای درک روحیات مردم در سال‌های دهه شصت است.

به عنوان نمونه آشنایی با بخشی از وصیت‌نامه‌ی شهدای فرهنگی چند نکته مهم را به مخاطب القا می‌کند. رزمندگان به صورت تمام‌عیار ذوب در فرهنگ دینی و انقلابی بوده و خواهان مبارزه با نفسانیات و تجملات بودند و دغدغه آن‌ها، دغدغه فقهی و حلال و حرام الهی است.

آرمان مبارزه با استکبار ازجمله ایستادگی در برابر آمریکا و اسرائیل هم به صورت پر تعداد، تکرار شده است و در کل رد پای سخنان، بیانات و آرمان‌های امام خمینی (ره)، در سطر به سطر این وصیت‌نامه‌ها به خوبی عیان است.

در بخش پایانی کتاب هم با جمع آوری سخنانی از حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری سعی شده به نقش مهم فرهنگیان در جامعه اشاره شود. اینکه از منظر امام خمینی (ره) معلم می‌تواند مملکتی را به حرکت در بیاورد و موجب رشد معنویت و مادیت شود.

در بخش‌هایی از کتاب و از خلال خاطرات فرهنگیان به درونیات آن‌ها هم اشاره شده است. به طور مثال موضوع رویای صادقه و خواب‌های الهام‌گونه در خاطرات آمده است که نقش مهمی در انگیزه بخشی حضور در جبهه‌ها و کسب فیض شهادت داشته اشت.

همان طور که ذکر شد قالب کتاب، به شیوه گزارش‌گونه است تا از خلال خاطرات فرهنگیان تصویری به نسبت جامع از نقش فرهنگیان در زمان جنگ ارائه شود.

هر چند به دلیل عدم همکاری برخی از فرهنگیان در ثبت و ضبط خاطرات؛ مصاحبه‌ها محدود به تعداد خاصی شده و این مهم شمولیت‌گرایی کتاب را کاهش می‌دهد اما برای آشنایی اولیه با خدمات این قشر در دوران دفاع مقدس؛ با کتابی سر و شکلدار و آموزنده روبه‌رو هستیم.

کتاب «از قلم تا قناسه» نقش فرهنگیان قزوین در دفاع مقدس، توسط ابوالحسن کبیری و زهرا عبداللهی به رشته تحریر درآمده و انتشارات مرز و بوم در سال ۱۴۰۰ با همکاری کنگره‌ی ۳۰۰۰ شهید استان قزوین آن را به زیور طبع آراسته است.

محسن جلیلوند، کارشناس ارشد علوم سیاسی و کارشناس نهاد کتابخانه‌های عمومی قزوین

جشنواره فرهنگی هنری شهید چمران برگزار می‌شود

جشنواره فرهنگی هنری شهید چمران برگزار می‌شود

مدیر بنیاد شهید چمران گفت: مصطفی چمران و قاسم سلیمانی الگوهایی کامل برای نسل جوان محسوب می‌شوند که برای شناشاندن کامل آنها باید کارهای زیادی انجام بدهیم.

مهدی چمران که در یک نشست خبری در آستانه سالروز شهادت دکتر مصطفی چمران در محل این بنیاد سخن می‌گفت، اظهار کرد:جشنواره فرهنگی هنری شهید چمران در حوزه شعر، داستان‌نویسی و صنایع فرهنگی برگزار می‌شود و اختتامیه جشنواره در سالروز شهادت حاج قاسم سلیمانی برگزار خواهد شد. پنجشنبه دوم تیر نیز در بهشت زهرا (س) ایستگاه صلواتی با یاد شهید چمران برپا خواهد شد. همچنین در شهرستان‌ها به ویژه در دانشگاه‌های یزد، البرز و مشهد برنامه‌هایی برگزار خواهد شد.

وی با اشاره به برگزار نشدن برنامه گرامیداشت شهید چمران به دلیل شیوع ویروس کرونا طی دو سال گذشته گفت:  برنامه محدودی در خانه موزه شهید چمران برگزار کردیم و امسال همین برنامه را برای نیروهای ستاد جنگ‌های نامنظم در همین موزه برگزار خواهیم کرد.

به گفته وی، دوشنبه ۳۰ خرداد برنامه‌ای در دانشگاه دفاع ملی و سازمان صنایع دفاع و برنامه اصلی نیز همان روز در تالار وزارت کشور برگزار خواهد شد. البته بر اساس روال گذشته در دهلاویه دعای کمیل برگزار شد و امام جمعه اهواز سخنرانی کرد. برای روز سه شنبه در وزارت دفاع، روز چهارشنبه در مجلس و بعد از نماز مغرب و عشا در خانه موزه شهید چمران برنامه‌ای برگزار خواهد شد.

وی همچنین گفت: این بنیاد بودجه دولتی ندارد و در حد خرید کاغذ برای چاپ کتابا کمک مالی پذیرفته شده است. حتی از حقوق دانشگاهی خودم برای اداره بنیاد موسسه خرج کرده‌ام. بدمان نمی‌آید بنیاد در بودجه دولتی دیده شود چون می‌توانیم پژوهش‌ها و تحقیقات خوبی ارائه بدهیم.

خاطرات یک بانوی امدادگر از آزادسازی خرمشهر

خاطرات یک بانوی امدادگر از آزادسازی خرمشهر

خاطرات یک بانوی امدادگر از آزادسازی خرمشهر

بعد از چند هفته تلاش و فشار کاری حالم بد شد، همسرم مرا به تهران آورد تا پیش خانواده‌ام استراحت کنم؛ دکتر با دیدن وضع جسمی‌ام دستور استراحت مطلق داد. همسرم به آبادان برگشت و من روزها و شب‌ها از دوری او فقط گریه می‌کردم، روحیه‌ام حسابی خراب شده بود، تا اینکه در روز سوم خرداد که رادیو خبر آزادسازی خرمشهر را اعلام کرد.

افسانه قاضی‌زاده، از امدادگران دوران هشت سال دفاع مقدس، درباره خرمشهر روایت می‌کند: سال ۶۰ ازدواج کردم، من و همسرم هر دو در سپاه آبادان بودیم، روستای محروم شادگان در حوالی آبادان قرار داشت؛ همسرم به علت جانبازی شرایط مناسبی برای حضور در خط مقدم را نداشت، برای همین به من و  دو نفر از دوستانش مأموریت دادند که بنیاد شهید شادگان را راه اندازی کنیم. ما نگران عملیات آزادسازی خرمشهر بودیم و فرمانده با قول این که به محض آغاز عملیات اصلی آزادسازی خبرمان می‌کند، ما را راهی آن منطقه محروم کرد.

به آبادان برگشتم، در آن زمان پسرم سید روح الله را باردار بودم، حال خوشی نداشتم و دکتر دستور استراحت داد، اما من فرصت استراحت نداشتم؛  ۲۵ اردیبهشت بیمارستان آبادان مملو از مجروحان عملیات بیت المقدس شد.

خاطرات یک بانوی امدادگر از آزادسازی خرمشهربعد از چند هفته تلاش و فشار کاری حالم بد شد، همسرم مرا به تهران آورد تا پیش خانواده‌ام استراحت کنم؛ دکتر با دیدن وضع جسمی‌ام دستور استراحت مطلق داد. همسرم به آبادان برگشت و من روزها و شب‌ها از دوری او فقط گریه می‌کردم، روحیه‌ام حسابی خراب شده بود، تا اینکه در روز سوم خرداد که رادیو خبر آزادسازی خرمشهر را اعلام کرد، تمام ناراحتی‌هایم از بین رفت و از شدت ذوق نمی‌دانستم چه کنم، همسایه‌ها می‌آمدند جلوی درب منزل و به ما تبریک می‌گفتند.
 
منطقه هنوز ناامن بود، بالاخره در اوایل سال ۱۳۶۲ موفق شدم که دوباره شهرم را ببینم، هنوز شهر زیر بمب باران موشک قرار داشت، اما من دیگر طاقت نداشتم و با همسر و فرزندم به خرمشهر رفتیم، احساس می‌کردم شهرم کوچک شده است،  خودم را روی زمین انداختم و در حالت سجده خدا را شکر کردم و دائم از شدت خوشحالی و هیجان گریه می‌کردم.
 
مسجد جامع خرمشهر مانند نگینی در میان مخروبه‌های شهر می‌درخشید، شهید بهروز مرادی ما را دید و در مقابل این مکان عزیز عکسی یادگاری از ما گرفت.

قرارداد بیمه «عمر و حادثه» و «حوادث غیرمترقبه» ایثارگران منعقد شد

قرارداد بیمه «عمر و حادثه» و «حوادث غیرمترقبه» ایثارگران منعقد شد

قرارداد بیمه «عمر و حادثه» و «حوادث غیرمترقبه» ایثارگران منعقد شد

قرارداد بیمه‌های اجتماعی ایثارگران شامل بیمه «عمر و حادثه» و «حوادث غیرمترقبه» سال ۱۴۰۱ ایثارگران در راستای اجرای ماده ۴۶ قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران با شرکت برنده مناقصه یعنی بیمه تجارت نو منعقد شد.

بر اساس این قرارداد ایثارگرانی که شاغل  یا بازنشسته دستگاه‌های دولتی نبوده و تحت پوشش بنیاد شهید و امور ایثارگران هستند چنانچه به هر دلیل فوت یا نقص عضو شوند تحت پوشش بیمه عمر و حادثه قرار دارند.

بر اساس قرارداد منعقد شده شرکت بیمه برای فوت به هر علت مبلغ ۱۵ میلیون تومان و برای نقص عضو حداکثر تا مبلغ ۱۵ میلیون تومان غرامت به خانواده متوفی و یا شخصی که دچار نقص عضو شده است پرداخت می‌کند.

سقف خسارت ناشی از حوادث غیرمترقبه و آتش‌سوزی منازل مسکونی و اثاثیه ایثارگران در سال ۱۴۰۱ نیز تا سقف مبلغ ۷۰ میلیون تومان است بنابراین ایثارگرانی که مشمول این خدمات می‌شوند در صورت بروز حادثه و حوادث غیرمترقبه می‌توانند به ادارات بنیاد شهید و امور ایثارگران سراسر کشور جهت بهره‌مندی از این خدمات مراجعه یا تماس حاصل نمایند.

این قرارداد توسط محمود پاکدل معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران و نیما نوراللهی مدیرعامل و نائب رئیس هیئت مدیره شرکت بیمه تجارت نو شرکت برنده مناقصه قرارداد بیمه‌های اجتماعی ایثارگران به امضا رسید.


جعفر واحدی سرپرست اداره کل تسهیلات رفاهی بنیاد شهید و امور ایثارگران در حاشیه امضای این قرارداد گفت: امیدواریم در سال ۱۴۰۱ هیچ‌گونه حادثه ناگواری برای ایثارگران عزیز در پیش نباشد و این قرارداد صرفاً به عنوان حمایت و اطمینان خاطر خانواده‌های ایثارگر مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: میزان سقف خسارات پرداختی نسبت به سال‌های قبل افزایش قابل‌توجهی داشته است و این فرصت به وجود آمده است که شرکت بیمه‌گر فرصت خدمت‌رسانی به جامعه معزز ایثارگری را به عنوان یک افتخار در تاریخچه خود ثبت نماید.

اشتغال، وام و مسکن بیشترین خواسته جامعه ایثارگری لرستان است

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان:

اشتغال، وام و مسکن بیشترین خواسته جامعه ایثارگری لرستان است

اشتغال، وام و مسکن بیشترین خواسته جامعه ایثارگری لرستان است

لرستان مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران لرستان، گفت: بیشتر مراجعات جامعه هدف ما در رابطه با اشتغال، وام و مسکن است.

حجت‌الاسلام هبت‌اله هاشمی، در جلسه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت لرستان، اظهار کرد: جامعه ایثارگری ما در استان با یک قضاوت عمومی در جامعه مواجه است که خیلی‌ها فکر می‌کنند همه استان را این جامعه ایثارگری برای خودش قبضه کرده در حالی که اینگونه نیست.

وی ادامه داد: ما در لرستان ۲۶۵۱ فرزند شهید بیکار داریم که حدود ۸۰ نفر دکترا، حدود ۹۰۰ نفر فوق‌لیسانس و بقیه لیسانس و فوق دیپلم هستند.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران لرستان، عنوان کرد: مجموعاً ۶۶۵۱ نفر تا دیروز در سامانه بیکاری ثبت نام کردند، که باید مورد توجه همه مسئولان باشد.

وی بیان کرد: بیشتر مراجعات جامعه هدف ما در رابطه با اشتغال، وام و مسکن است و بحث تبدیل وضعیت کارکنان جامعه ایثارگری در ادارات را داریم که خیلی از آن‌ها هنوز این کار را انجام نداده‌اند، تبصره ماده ۲۰ نیز هنوز انجام نشده است.

هاشمی ادامه داد: ما وظیفه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت را به صورت عمومی برعهده داریم، اما با نرمی که مورد قبول رهبر و خانواده شهداست فاصله داریم.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران لرستان، بیان کرد: ما یک طرح داریم که در تمام گلزارهای شهدای استان کانون شاهد داشته باشیم، خیرینی را در نظر گرفتیم که تعداد آن‌ها کم است و لازم است دولت نیز مشارکت داشته باشد که یک پایگاه فرهنگی در گلزارهای شهدا داشته باشیم، برای شروع کلیه برنامه‌ها را در گلزار شهدا خرم‌آباد برگزار می‌کنیم.

وی ادامه داد: نامه تشکیل کمیته اشتغال ایثارگران آمده است که به ریاست استاندار تشکیل و اعضای آن توسط وی مشخص شوند.

هاشمی عنوان کرد: انتظار ما این است که در ارزشیابی مدیران خدمات به جامعه ایثارگری لحاظ شود، چراکه یکی از معیارهای گره زدن دین و دنیاست که باید انجام شود که بتوانیم حرکت خوبی در این راستا داشته باشیم.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران لرستان، افزود: استارت مجتمع ایثار در کل کشور در دو دولت قبل زده شده در همه استان‌ها انجام شد در لرستان نیز به هر دلیلی سال ۹۶ این مجتمع افتتاح شد که باعث قطع بودجه آن شد ولی هنوز تعطیل است ‌جامعه هدف ما برای انجام امور درمانی ساده با تمام سختی‌ها و مشکلات به تهران می‌رود.

وی بیان کرد: درخواست دیگر ما تشکیل شورای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در ادارات است.

افزایش تخت‌های عمومی و روان‌پزشکی بنیاد شهید و امور ایثارگران

افزایش تخت‌های عمومی و روان‌پزشکی بنیاد شهید و امور ایثارگران

افزایش تخت‌های عمومی و روان‌پزشکی بنیاد شهید و امور ایثارگران

معاون بهداشت و درمان بنیاد شهید و امور ایثارگران از افزایش تخت‌های بیمارستانی مخصوص بیماران روان‌پزشکی از هزار به ۷ هزار و تخت‌های عمومی از ۲ هزار به ۷ هزار برای خدمات‌رسانی به ایثارگران خبر داد.

دکتر عبدالرضا عباسپور با اشاره به تدوین برنامه‌های عملیاتی بنیاد شهید و امور ایثارگران برای خدمات‌رسانی به خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران،توضیح داد: تداوم خدمات بیمه تکمیلی، ارائه خدمات بستری و سرپایی به ایثارگران، آموزش جانبازان و همسران معظم آن‌ها و گروه‌های خاص جانبازی مثل جانبازان شیمیایی، جانبازان اعصاب و روان، جانبازان نخاعی و همچنین پایش سلامت و تشکیل پرونده سلامت الکترونیک از برنامه‌های اصلی معاونت بهداشت و درمان برای ایثارگران است.

 وی افزود: علاوه بر این در سال جاری اردوهای خاص چند روزه برای جانبازان و خانواده‌های این عزیزان برگزار خواهد شد و ارائه مراقبت‌های بیماران صعب‌العلاج در منزل از برنامه‌های دیگر بنیاد شهید و امور ایثارگران است، ضمن اینکه نشست های مشورتی با تشکل‌های ایثارگری در دستور کار قرار دارد.

عباسپور با اشاره به دو برنامه اساسی بنیاد در سال جاری از افزایش تخت‌های بیمارستانی مخصوص بیماران روان‌پزشکی از هزار به ۷ هزار و تخت‌های عمومی از ۲ هزار به ۷ هزار تخت خبر داد.

در آستانه سفر ریاست‌جمهور به استان چهارمحال و بختیاری ستاد پاسخگویی به ایثارگران در بنیاد استان با حضور عبدالرضا عباسپور معاون بهداشت و درمان، نماینده تام‌الاختیار معاون رئیس‌جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران برپا شده و درخواست‌های خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران در میز خدمت بررسی شده و پاسخ‌های لازم ارائه خواهد شد.