Category: استانها

سرلشکر سلامی: حنای آمریکا دیگر رنگی ندارد

سرلشکر سلامی: حنای آمریکا دیگر رنگی ندارد

سرلشکر سلامی: حنای آمریکا دیگر رنگی ندارد

کرمانشاه فرمانده کل سپاه با بیان اینکه آمریکا برای همه ملت های جهان جز فقر و عقب ماندگی و تاراج ثروتشان چیز دیگری نداشته است گفت: حنای آمریکا دیگر در ایران رنگی ندارد و ما فداییان ملت ایران هستیم.

به گزارش ایثارخبر سردار سرلشکر پاسدار حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی امروز ۴ مرداد در یادواره شهدای عملیات غرورآفرین مرصاد که در مرکز فرهنگی و موزه دفاع مقدس مرصاد با حضور خانواده‌های معظم شهدا، پیشکسوتان دفاع مقدس و مردم شهیدپرور و ولایتمدار استان کرمانشاه، در تنگه مرصاد(چهار زبر) با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار گردید، به تبیین نقش نفاق قبل و بعد از انقلاب پرداخت و گفت: این روزها باید رشادت رزمندگان و مقاومت و مظلومیت مردم استان کرمانشاه به ویژه مردم قصرشیرین، سرپل ذهاب، دالاهو، گیلانغرب و اسلام آباد غرب که در دوران دفاع مقدس ایستادگی و مقاومت کردند و مورد ظلم منافقین کوردل قرار گرفتند، بیشتر در مجالس و محافل مورد بحث قرار گیرد.

فرمانده کل سپاه با اشاره به دشمنی منافقین در سال‌های اول انقلاب اسلامی ادامه داد: انقلاب اسلامی در حیات پر برکت خود بارها با نفاق دست و پنجه نرم کرده است و بعد از اینکه منافقان در سال‌های اول انقلاب در دسته بندی‌های سیاسی جایی پیدا نکردند دست به ترورهای ناجوانمردانه زدند.

سرلشکر سلامی افزود: عملیات غرور آفرین مرصاد باعث رسوایی منافقان شد و بر همگان ثابت شد که آن‌ها به دنبال نفاق و دشمنی بودند که خوشبختانه در این عملیات با رشادت مردم و رزمندگان شکست سنگینی متحمل شدند.

فرمانده کل سپاه تصریح کرد: هیچ ملتی بدون جهاد و جنگ، ایستادگی و مقاومت به برکت و قدرت نمی‌رسد و اگر ایستادگی در مقابل دشمنان نباشد، عزت و امنیت و قدرت در جامعه از بین می‌رود.

وی اظهار کرد: منافقین کسانی بودند که در آن زمان به دشمنان خونخوار ملت ایران اسلامی پناه بردند و مقابل ما ایستادند تا نظام اسلامی را سرنگون کنند، ولی ملت مقام ایران اسلامی ایستاد و با کمترین امکانات پیروز شد.

سرلشکر سلامی ادامه داد: رزمندگان ما در سال ۶۷ حماسه ماندگار و افتخاری عظیم آفریدند و سند زرین دیگری را در تاریخ انقلاب برای آیندگان به جا گذاشتند؛ لذا باید در پاسداشت این شهدا از هیچ تلاشی فروگذار نکنیم.

سردار سلامی با بیان اینکه شهدا تصویرگر عزت‌ ما هستند، گفت: بدون این عزیزان ما مقتدر و مستقل نخواهیم بود. شهدا مسیری برای آزادی مسلمان از بردگی مدرن ساختند. امروز به برکت شهدا همه جهان اسلام به میدان جهاد تبدیل شده است و مستکبران در حال فرار هستند.

فرمانده کل سپاه با بیان اینکه شهدا آگاهی بخش هستند و همچون چراغ در شب های تیره راه را نشانمان می دهند، گفت: امروز لبنان و حزب الله در مقابل صهیونیست ها مقتدر و قدرتمند ایستاده اند و هرگاه دشمن بخواهد حرکتی کند، حزب الله آنها را در همان آغاز خفه می کند.

سرلشکر سلامی با بیان اینکه آمریکا برای همه ملت های جهان جز فقر و عقب ماندگی و تاراج ثروتشان چیز دیگری نداشته است گفت: حنای آمریکا دیگر در ایران رنگی ندارد و ما فداییان ملت ایران هستیم.

وی از دوران دفاع مقدس به عنوان یک سرمایه اصیل انقلاب اسلامی نام برد و گفت: شهدا نیز جزو سرمایه های زنده و جاودانه ملت و نظام بوده که باید ایثار، فداکاری و رشادت آنها پاس داشته شود تا روح فداکاری، وفاداری و ایثار به عنوان یک ارزش حفظ و در جامعه اسلامی ایران ماندگار شود.

سردار سلامی اظهار کرد: تثبیت دلاوری، فداکاری،جانبازی و شجاعت شهدا و رزمندگان دوران دفاع مقدس و انتقال آن به نسل های بعدی با برگزاری یادواره شهدا امکانپذیر است.

فرمانده کل سپاه پاسداران با بیان اینکه شهدا از جنس جاودانگی و حیات هستند گفت:برگزاری چنین محفلی یک توفیق الهی است چرا که شهدا همیشه زنده اند.

وی افزود:شهادت یک تصادف نیست بلکه یک قاعده و یک گزینش الهی و یک معامله است و بدون تردید این شهدا نزد اهل آسمان شناخته تر از اهل زمین هستند.

سرلشکر سلامی خاطرنشان کرد: اکنون که دشمنان متوجه شده‌اند که از طریق جنگ سخت نمی‌توانند ملت ایران را شکست دهند به توطئه‌های دیگر مانند تحریم‌های اقتصادی روی آورده و می‌خواهند با اعمال تحریم و فشارهای اقتصادی ملت را از این نظام بگیرند و بیزار کنند اما باید بدانند، تحریم‌های اقتصادی شاید به ظاهر ملت را تحت فشار قرار داده، اما پیروزی ایران اسلامی را بدنبال خواهد داشت.

سرلشکر سلامی افزود: دشمنان ما و در راس آنان امریکا از روز اول انقلاب با انواع و اقسام توطئه ها علیه ما به دشمنی پرداخته و انواع ترورها، تحریم ها و تهدیدها را علیه ما اعمال کرده اند اما ملت ما هیچ گاه از پای نایستاده و با شتاب به حرکت خود ادامه دهد.

فرمانده کل سپاه خاطر نشان کرد: منافقین کوردل نیز با حمایت دشمنان به خاک کشورمان وارد شدند که رشادت نیروهای مردمی و رزمندگان و دست غیب الهی آنان را در تنگه چهارزبر برای همیشه تاریخ محو کرد.

فرمانده کل سپاه با اشاره به اینکه ما جز شهادت نمی‌توانستیم بر دشمنانمان پیروز شویم، تصریح کرد: آنها در ظاهر بسیار قوی‌تر بودند اما شهیدان، آزادگان، جانبازان، رزمندگان و ولی‌فقیه ما مفهومی از قدرت را عرضه کردند که برای دشمن ناشناس بود و آن قدرت، ایمان است.

سردار سلامی گفت: در هشت سال دفاع مقدس بزرگ ترین آزمایش برای ملت ایران رخ داد، چراکه همه دشمنان اسلام دست در دست هم دادند تا طلوع خورشید اسلام را مهار کنند اما نتوانستند چون خدا با ما بود.

وی با بیان اینکه جهاد و شهادت لباس عزت ما است، یادآور شد: اگر نجنگیده بودیم و خانواده شهدا صبر نکرده بودند، ما ده‌ها بار از دشمن شکست خورده بودیم، اما خدا راه را بر آنان بست و نگذاشت کفار بر مومنان غلبه کنند.

سرلشکر سلامی در پایان خاطر نشان کرد: در زمان جنگ یکی از عوامل استقامت ملت ایران گوش فرا دادن به فرامین حضرت امام خمینی (ره) بود و امروز نیز همه باید زیر چتر ولایت پیرو فرامین رهبری معظم انقلاب باشیم تا به کشور آسیبی نرسد.

دشمنان بدانند ملت ایران بخاطر قطع برق یا آب دست از انقلاب نمی‌کشند

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: دشمنان بدانند ملت ایران بخاطر قطعی برق یا آب دست از اسلام و انقلاب نمی‌کشند.

سلامی اظهار کرد: امروز دشمنان باز هم در مورد ملت ایران به اشتباه افتاده اند و تصور می کنند اگر یک ساعت برق برود و یا به دلیل خشکسالی با کمبود آب مواجه شویم، مردم عزیز ایران دست از اسلام و انقلاب می کشند که این خیال باطلی بیش نیست.

سلامی ادامه داد: این روزها مردم ایران نشان داده اند که نسبت به آرمان های اسلام و انقلاب وفادار بوده و بخاطر یک ساعت قطعی برق و یا قطعی آب هرگز فریب اندیشه ها و افکار و خواب های آشفته دشمنان را نخواهند خورد.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درادامه آمریکا را در سیاست تحریم در مورد ایران شکست خورده قلمداد کرد و افزود:  اینکه امروز ما برای بازگشت به برجام برای ابرقدرتی مثل آمریکا شرط می گذاریم، نشان از اقتدار کنونی ایران اسلامی دارد و این اقتدار در سایه رشادت رزمندگان اسلام در دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی و در مقاطع حساسی مثل عملیات مرصاد به دست آمده است.

وی ادامه داد: استراتژیهای خطرناک و سیاست های پیچیده ای که دشمنان علیه ما اعمال کردند اگر در مورد خود آمریکا پیاده می شد، فرو می پاشید، در حالی که امروز می بینیم آمریکا در سیاست های خود علیه ایران اسلامی ناکام مانده و اهدافش پیش نمی رود.

وی تاکید کرد: تحریم ها برای این نبود که چهره ایران اسلامی همانند امروز باشد و هر روز شاهد افتتاح طرحی باشیم و ایران اسلامی در کنار مشکلات ساخته شود، بلکه برای فلج کردن ایران اسلامی طراحی شده بود، اما از دل تحریم ها پیشرفت بوجود آمد و می بینیم که در هر صحنه ای که تحریم شده ایم بندهای وابستگی ما به بیگانگان پاره شده است.

سلامی سپس با بیان اینکه آمریکا هر جا در امور ملت ها دخالت کرده  جز فقر و عقب ماندگی و تاراج چیز دیگری نداشته،  گفت:  دیگر حنای آمریکا برای ملت ها رنگی ندارد.

وی با بیان اینکه آمریکا امروز اقتدار خود را از دست داده و رو به افول است، ادامه داد: امروز دیگر آمریکا یارای حمایت از کسی را ندارد و در هیچ نقطه ای در متن سیاست ها حضور ندارد.

وی در ادامه با بیان اینکه ملت بصیر و آگاه ایران اسلامی در طول تاریخ پس از انقلاب با دشمنان بزرگی پنجه در پنجه شده اند، گفت: مردم آگاه ایران اسلامی به خوبی دشمنان خود را می شناسند و فریب آنها را نمی خورند.

فرمانده کل سپاه با اشاره به دشمنی منافقین در سال‌های اول انقلاب اسلامی، گفت: انقلاب اسلامی در حیات پر برکت خود بارها با نفاق دست و پنجه نرم کرده و بعد از اینکه منافقان در سال‌های اول انقلاب در دسته بندی‌های سیاسی جایی پیدا نکردند، دست به ترورهای ناجوانمردانه زدند.

وی سپس از عملیات مرصاد در تنگه چهار زبر به عنوان یکی از رخدادهای بزرگ تاریخ انقلاب اسلامی یاد کرد و افزود: این عملیات غرور آفرین باعث رسوایی منافقان شد و بر همگان ثابت شد که آن‌ها به دنبال نفاق و دشمنی بوده اند که خوشبختانه در این عملیات با رشادت مردم و رزمندگان، شکست سنگینی متحمل شدند.

وی ادامه داد: منافقین کسانی بودند که در آن زمان به دشمنان خونخوار ملت ایران اسلامی پناه بردند و مقابل ما ایستادند تا نظام اسلامی را سرنگون کنند، ولی ملت مقام ایران اسلامی ایستاد و با کمترین امکانات پیروز شد.

فرمانده کل سپاه خاطرنشان کرد: منافقین کوردل با حمایت دشمنان به خاک کشورمان وارد شدند که رشادت نیروهای مردمی و رزمندگان و دست غیب الهی آنان را در تنگه چهارزبر برای همیشه تاریخ محو کرد.

وی اضافه کرد: این روزها باید رشادت رزمندگان و مقاومت و مظلومیت مردم استان کرمانشاه به ویژه مردم قصرشیرین، سرپل ذهاب، دالاهو، گیلانغرب و اسلام آباد غرب که در دوران دفاع مقدس ایستادگی و مقاومت کردند و مورد ظلم منافقین کوردل قرار گرفتند، بیشتر در مجالس و محافل مورد بحث قرار گیرد.

وی از دوران دفاع مقدس به عنوان یک سرمایه اصیل انقلاب اسلامی نام برد و گفت: شهدا نیز جزو سرمایه های زنده و جاودانه ملت و نظام هستند که باید ایثار، فداکاری و رشادت آنها پاس داشته شود تا روح فداکاری، وفاداری و ایثار به عنوان یک ارزش حفظ و در جامعه اسلامی ایران ماندگار شود.

فرمانده کل سپاه با اشاره به این‌که ما جز شهادت نمی‌توانستیم بر دشمنانمان پیروز شویم، تصریح کرد: آنها در ظاهر بسیار قوی‌تر بودند، اما شهیدان، آزادگان، جانبازان، رزمندگان و ولی‌فقیه ما مفهومی از قدرت را عرضه کردند که برای دشمن ناشناس بود و آن قدرت ایمان است.

سلامی گفت: در هشت سال دفاع مقدس بزرگ ترین آزمایش برای ملت ایران رخ داد، چراکه همه دشمنان اسلام دست در دست هم دادند تا طلوع خورشید اسلام را مهار کنند، اما نتوانستند چون خدا با ما بود.

وی با بیان اینکه جهاد و شهادت لباس عزت ما است، یادآور شد: اگر نجنگیده بودیم و خانواده شهدا صبر نکرده بودند، ما ده‌ها بار از دشمن شکست خورده بودیم، اما خدا راه را بر آنان بست و نگذاشت کفار بر مومنان غلبه کنند.
 سلامی در پایان گفت: ما سپاهیان پیش‌مرگان مردم عزیز ایران هستیم و تا زنده هستیم اجازه نخواهیم داد احدی به کشور چپ نگاه کند و با همراهی ملت ایران، ایران را زیباتر خواهیم ساخت.

نخستین همایش ملی زنان، مقاومت و حماسه برگزار می‌شود

نخستین همایش ملی زنان، مقاومت و حماسه برگزار می‌شود

نخستین همایش ملی زنان، مقاومت و حماسه برگزار می‌شود

خوزستان نخستین همایش ملی زنان، مقاومت و حماسه با همت کمیته زن و دفاع مقدس شورای هماهنگی حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خوزستان برگزار می‌شود.

این همایش با موضوعات بایسته‌ها و چشم‌اندازهای خانواده، زنان و خانواده، حجاب و عفاف، زنان، اقتصاد و خانواده، زنان و نظام اسلامی، زنان و فرهنگ پژوهش در حوزه بین‌الملل و زنان، سیاست و بین‌الملل برگزار خواهد شد.

متقاضیان شرکت در این همایش می‌توانند مقالات خود را به ایمیل دبیرخانه به نشانی banoodefa@chmail.ir ارسال کنند و مهلت ارسال آثار نیز تا پنجم شهریور ۱۴۰۰ اعلام شده است.

متقاضیان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به سایت www.khuzestan.bonyaddefa.ir  مراجعه کنند.

مراسم پایانی و تقدیر از برگزیدگان در هفته دفاع مقدس برگزار و مقالات برگزیده این همایش در فصلنامه علمی تخصصی زنان و حماسه منتشر خواهد شد.

روزی که مردم حلبچه قربانی شدند

روزی که مردم حلبچه قربانی شدند

در پی این جنایت جنگی که در اواخر جنگ تحمیلی عراق علیه ایران انجام شد، مردم کُرد عراق به ایران آمدند. براثر بمباران شیمیایی حلبچه نزدیک ۵۰۰۰ نفر زن و مرد و کودک به شهادت رسیدند و ۱۲ هزار نفر هم زخمی شدند.

بعد از بمباران شیمیایی سردشت، ایران این حمله را به طور مستقیم به کوتاهی شورای امنیت در اقدام علیه حملات شیمیایی قبلی عراق نسبت داد و وزیر خارجه وقت ایران ادعا کرد که عراق بیانیه ضعیف شورا در ۱۴ می ۱۹۸۷ را به منزله اختیار برای توسل مستمر به جنگ افزارهای شیمیایی تفسیر کرده است. خواب غفلت سازمان ملل متحد و جامعه جهانی با اتفاق سردشت آشوب نشد تا اینکه یک سال بعد، صدام جسورتر شد و از همین روش جنایت علیه مردم کشور خود در حلبچه استفاده کرد که به مراتب ابعاد فاجعه و جنایت بسیار گسترده بود. چرا که صدام معتقد بود که مردم کردستان و انقلابیون کُرد با جمهوری اسلامی ایران و پاسداران همکاری دارند، اما واقعیت این نبود. بلکه خصلت و اخلاق رژیم بعث عراق به گونه‌ای مبنای دیکتاتوری و فاشیستی داشت و همین باعث شد که از سلاح‌های شیمیایی برای نابودی و نسل‌کشی کُردها استفاده کند. از همین رو مردم بی‌گناه اقلیم کردستان عراق و مبارزین و انقلابیون کُرد را با عوامل شیمیایی بمباران کرد.

در پی این جنایت جنگی که در اواخر جنگ تحمیلی عراق علیه ایران انجام شد، مردم کُرد عراق به ایران آمدند. براثر بمباران شیمیایی حلبچه نزدیک ۵۰۰۰ نفر زن و مرد و کودک به شهادت رسیدند و ۱۲ هزار نفر هم زخمی شدند. به دنبال این جنایت، کل شهر حلبچه تخلیه شد.

مقدمه این جنایت ضد بشری به دست علی‌شیمیایی که پسر عموی صدام بود با بمباران شیمیایی شهر «حلبچه» کردستان عراق در روز ۲۵ اسفندماه سال ۱۳۶۶ آغاز شد. علی شیمیایی ابتدا توأم با بمباران متعارف شهرهای ایران از جمله تهران، شهر حلبچه را هم مورد حمله قرار داد تا با شکسته شدن دَر و پنجره منازل این شهر، مردم دیگر نتوانند در برابر کاربرد سلاح نامتعارف شیمیایی از خود مقاومتی نشان دهند.

کارنامه بوشهر در نبرد با استعمار در تاریخ ثبت ابدی شده است

کارنامه بوشهر در نبرد با استعمار در تاریخ ثبت ابدی شده است

بوشهر رئیس شورای اسلامی شهر بوشهر گفت: با جان فشانی شهدا کارنامه بوشهر در نبرد با استعمار و استثمار در تاریخ ثبت ابدی شده است.

داریوش پوربهی درآئین نکوداشت روز شهدا افزود: شهید در مکتب تشیع یک مدرسه عشق است و معنی مکتب تشیع شهادت و آغاز آن نیز با شهادت بوده است.

وی بیان کرد: شهیدان از همه چیز خود گذشتند و نام ایران و ایرانی و بیرق سرخ حسینی را برافراشته نگه داشتند.

رئیس شورای شهر بوشهر ادامه داد: باید همواره بر ساحت مقدس شهیدان مسیر استقلال ، آزادی و جمهوری اسلامی درود فرستاد که از ارتفاعات حاج عمران تا کوه ‎های دال آهو و شن‎زارهای خوزستان تا آب‎های نیلگون خلیج فارس از بر، بحر، هوا، دریا و کیان ایران زمین دفاع کرده و جان خود را طبق اخلاص گذاشتند.

پوربهی افزود: استان بوشهر با کوله‎ باری از تجربه مبارزه با استعمار را بردوش کشیده و دلیرمردانش همواره با عزم و اراده آهنین در مقابل استعمار و استثمار آن چنان مشتی به دشمن زدند که هیچگاه از ذهن تاریخ پاک نخواهد شد.

وی تاکید کرد: در مکتب شیعه بزرگ‎ترین افتخار و درجه، شهادت است و همه آنها که در سایه این مکتب پرورش یافتند نشان دادند که هیچگاه زیر بار زور نخواهند رفت.

رئیس شورای بوشهر اظهار کرد: امروز سرداران و سربازان ایران اسلامی با همین روحیه و صلابت از دریای مدیترانه تا بین النهرین آماده دفاع از کیان ایران اسلامی هستند.

فرهنگ ایثار و شهادت عامل مصونیت انقلاب از تهدیدهاست

معاون استاندار لرستان:

فرهنگ ایثار و شهادت عامل مصونیت انقلاب از تهدیدهاست

لرستان/ معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری لرستان با تأکید بر تعمیق فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه، گفت: فرهنگ ایثار و شهادت، انقلاب را در برابر تهدیدها مصون نگه می‌دارد.

محمود ثمینی در یادواره لشکر فرشتگان تاریخ‌ساز، بزرگداشت ۴۸۳ شهیده و ۳۹۱ زن جانباز لرستان، اظهار کرد: برنامه‌ریزی‌ها به‌گونه‌ای باشد که تجلیل از مقام شهدا به‌طور مستمر ادامه پیدا کند.

وی با اشاره به اینکه الگوها و معیارهای مقاومت و ایثار در دفاع مقدس قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایران به جامعه معرفی شود، افزود: هر چه در رابطه با کرامت، ایثار، رشادت، جان‌فشانی و بزرگی بانوان شهیده و ایثارگر عرض کنیم گزافه نیست، چراکه امام راحل(ره) به‌عنوان یک مرجع شیعی فرمودند از دامن زن مرد به معراج می‌رود.

ثمینی ادامه داد: بانوان هم در دوران جنگ دوشادوش مردان بخش مهمی از پشتیبانی جنگ را بر عهده داشتند و هم در بمباران‌ها به شهادت رسیدند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری لرستان با اشاره به اینکه کسانی بودند که به شیوه عملی فرهنگ دفاع مقدس را درس دادند، اضافه کرد: بانوان ایثارگر کسانی بودند که هم فرزندان را پرورش دادند و با اخلاص آنان را به جبهه اعزام کردند و خودشان نیز نقش پشتیبانی در جنگ داشتند.

ثمینی با تأکید بر لزوم تعمیق فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه، ادامه داد: فرهنگ ایثار و شهادت باید به نسل‌های جوان به‌ویژه دانش‌آموزان انتقال داده شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری لرستان با اشاره به اینکه تا زمانی که فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه ما باشد، انقلاب از هجمه‌ها و تهدیدها مصون خواهد بود، بر لزوم استمرار برگزاری یادواره‌های شهدای زن تأکید کرد.

شهادت اولین مدافع سلامت در کهگیلویه و بویراحمد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج خبر داد:

شهادت اولین مدافع سلامت در کهگیلویه و بویراحمد

کهگیلویه و بویراحمد رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج گفت: دکتر زارع از پزشکان استان به علت ابتلا به کرونای انگلیسی به شهادت رسید و نام خویش را به عنوان اولین شهید مدافع سلامت استان کهگیلویه و بویراحمد جاودانه کرد.

پرویز یزدان‌پناه در گفت و گو با خبرنگار افزود: دکتر محمد زارع ۴۰ ساله، فاقد بیماری زمینه ای و پزشک معالج اولین بیمار مبتلا به کرونای انگلیسی استان کهگیلویه و بویراحمد بود.

وی افزود: این پزشک متخصص داخلی که مدتی با بیماری کرونا دست و پنجه نرم می کرد، امروز پنجشنبه ۱۴ اسفند ماه ۹۹ به شهادت رسید.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج عنوان کرد: دکتر زارع در بیمارستان شهید جلیل یاسوج از ابتدای شیوع ویروس کرونا به مداوای بیماران مشغول بود که متاسفانه امروز از بین ما رفت و ابدی شد.

یزدانپناه تصریح کرد: مراسم تشییع شهید زارع فردا جمعه ۱۵ اسفندماه با رعایت پروتکل های بهداشتی از جلوی بیمارستان شهید جلیل یاسوج برگزار و پیکر ایشان در زادگاه شآن به خاک سپرده می شود.

گفتنی است که تاکنون ۲ بیمار مبتلا به  کرونای انگلیسی در استان کهگیلویه و بویراحمد جان خود را از دست داده اند.

خبر گزاری ایثار.خبر این ضایعه‌ی اندوهناک را به جامعه پزشکی استان کهگیلویه و بویراحمد و کادر درمان و همه پرستاران و خدمتگزاران حوزه سلامت و بهداشت تسلیت عرض می‌نماید.

حضور فرماندهان قزوینی در عملیات خیبر

حضور فرماندهان قزوینی در عملیات خیبر

قزوین/ یکی از رزمندگان عملیات خیبر در خصوص این عملیات گفت: شهید زین‌الدین فرمانده لشکر علی بن ابیطالب (ع) فرماندهی این عملیات را بر عهده داشت و شهید حسن‌پور قائم مقام لشکر علی بن ابیطالب(ع) مسئول عملیاتی بود. در لشکر علی بن ابیطالب(ع) فرج‌الله فصیحی رامندی فرمانده گردان حضرت رسول(ص) و مهدی شالباف فرمانده گردان امام رضا (ع) از فرماندهان قزوینی حاضر در این عملیات بودند.

امیر عبادی در گفت‌وگو با بیان اینکه عملیات خیبر اولین عملیات آبی خاکی کشور بود، اظهار کرد: در گردان امام رضا(ع) در عملیات خیبر شرکت و در مرکز استقرار لشکر علی بن ابیطالب (ع) حضور پیدا کردیم؛ مهدی شالباف من را در حسینیه دید و گفت تازه از شناسایی آمده و قرار است یک عملیات مهم انجام دهند؛ به من گفت آیا آمادگی داری در این عملیات حضور پیدا کنی و من در پاسخ اعلام آمادگی کردم.

وی در خصوص عملیات خیبر ادامه داد: شهید زین‌الدین فرمانده لشکر علی بن ابیطالب (ع) فرماندهی این عملیات را بر عهده داشت و شهید حسن‌پور قائم مقام لشکر علی بن ابیطالب (ع) مسئول عملیاتی این عملیات بود. در لشکر علی بن ابیطالب (ع) فرج‌الله فصیحی رامندی فرمانده گردان حضرت رسول (ص) و مهدی شالباف فرمانده گردان امام رضا (ع) از فرماندهان قزوینی حاضر در این عملیات بودند.

این رزمنده تصریح کرد: پنجم یا ششم اسفندماه بود که به جزایر مجنون رفته و قرار شد بر قایق‌های پلاستیکی سوار و وارد جزیره شویم؛ عملیات خاصی بود و با توجه به نیزارهای جزایر عده‌ای از بومیان منطقه آن‌ها را قطع کرده بودند تا علاوه بر ایجاد آبراه، نیزارها مانع حرکت قایق‌ها نشود.

وی عنوان کرد: از پل‌های نفربر وارد منطقه شدیم و به طرف جزایر مجنون رفتیم و تا عصر در منطقه بودیم و شب به خط زدیم؛ شرایط خیلی دشوار بود و عده‌ای از دسته‌ها در آبراه‌ها گم شده بودند، اولین دسته‌ دشمن را متوجه خود کرده بود و در پی آن دشمن بر روی جزایر آتش می‌ریخت به همین دلیل قایق شهید صنعتکار سوراخ شد و با تجهیزات به داخل آب فرو رفت که شهید زین‌الدین برای نجات آنان قایق فرستاد.

عبادی اشاره کرد: در همان شب آبراه اصلی را گم کردیم، مجبور شدیم به عقب برگردیم و صبح با بلدچی جدید وارد جزایر شمالی شدیم؛ گردان حضرت رسول(ص) به فرماندهی فرج‌الله فصیحی رامندی نیز وارد جزایر جنوبی شده بود.

حتی یک وجب خاک به یغما نرفت

وی متذکر شد: آنچه که نسل جوان باید بداند این است که در سال‌های نخست پیروزی انقلاب، در یک جنگ تحمیلی تمام دنیا به سمت انقلاب و ایران حمله کردند و ما برای دفاع از این آب و خاک ۲۰۰ هزار شهید تقدیم کردیم.

این رزمنده اظهار کرد: یک سال و نیم پس از پیروزی انقلاب اسلامی صدام با حمایت غرب و شرق به ایران حمله کرد و ما تکلیفی به جز مقابله و ایستادگی نداشتیم و در این جنگ حتی یک وجب از خاک کشور را به دشمن نداریم و این در حالی است که در طول تاریخ در جنگ‌های بی‌شماری که اتفاق افتاده بود و سرزمین‌هایی مانند کوه‌های آرارات، افغانستان، شمال شرقی کشور، ارمنستان و آذربایجان را از دست داده بودیم.

وی یادآور شد: نسل جوان شرایط آن روزها را درک نکرده و دشمن نیز تلاش دارد با تحریف، انقلاب اسلامی را مقصر جنگ نشان دهد درحالی که دشمن با بمباران مراسم عروسی‌ هم‌وطنانمان را در شهرهای مرزی به عزا تبدیل می‌کرد و بعد از ۸ سال تمام کشورهای دنیا اعلام کردند که ایران آغاز کننده جنگ نبوده است.

عبادی گفت: با کمک رزمندگان توانستیم از دامی که دشمنان برای ما پهن کرده بودند سربلند بیرون بیاییم و شهیدان علیمردانی، مسعود پرویز، حسین حدادی، سیدجوادی و اکبری رضایی از جمله فرماندهان قزوینی بودند که در هشت سال دفاع مقدس جانفشانی کردند.

وی عنوان کرد: واقعیت این است که جوانان و نوجوانان با تاریخ دفاع مقدس آشنا نیستند باید بگوییم که متوسط سن رزمندگان هشت سال دفاع مقدس ۲۰ سال بود اما دفاعی مقدس را رقم زدند که هر چقدر درباره آن مطلب بنویسیم و سخن بگوییم کم گفته‌ایم.

این رزمنده در پایان سخنانش بیان کرد: جوانان در دهه ۶۰ بر اساس آموزه‌های دینی و به رهبری امام خمینی (ره) که مرجع تقلید جامع‌الشرایط بودند به وظیفه اسلامی، انسانی، میهنی و شرعی خود عمل کردند و مجاهدتی را رقم زدند که نقطه عطف تاریخ شد. نسل جوان باید بداند که رزمندگان به تکلیف خود عمل کردند و در مقابل دشمنان ایستادند و اینکه عمل به آموزه‌های دینی و شرعی مدال افتخار دفاع مقدس است.

چاپ ۱۲۰ عنوان کتاب دفاع مقدس تا زمان برگزاری کنگره ملی ۶۳۰۰ شهید لرستان

چاپ ۱۲۰ عنوان کتاب دفاع مقدس تا زمان برگزاری کنگره ملی ۶۳۰۰ شهید لرستان

لرستان دبیر کنگره ملی ۶۳۰۰ شهید لرستان با بیان اینکه در نظر داریم تا زمان برگزاری کنگره شهدای استان، ۱۲۰ عنوان کتاب چاپ کنیم، گفت: بعد از برگزاری کنگره نیز چاپ کتب مرتبط با دفاع مقدس ادامه دارد.

ناصر فرید در گفت وگو با ایسنا اظهار کرد: برای گردآوری اسناد شهدا، باید اداره‌کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس و بنیاد شهید و امور ایثارگران استان با هم هماهنگ باشند که موازی کاری نشود.

وی با اشاره به لزوم تفکیک موضوعات در جهت گردآوری اسناد دفاع مقدس، عنوان کرد: باید در جمع‌آوری اسناد مرتبط با دفاع مقدس به جزئیات نیز توجه کنیم و اداره‌کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، بنیاد شهید و امور ایثارگران و حفظ آثار سپاه اگر روی یک موضوع کار می‌کنند، با هماهنگی کار را به‌صورت اشتراکی انجام  دهند.

فرید با اشاره به عدم اعتبار و بودجه لازم، نیروی انسانی کم و کار زیاد، برای گردآوری اسناد دفاع مقدس، گفت: برای پیشرفت کار بهتر است متولیان امر، کارها را بین خودشان تقسیم کرده و از ظرفیت سپاه استان استفاده کنند.

دبیر کنگره ملی ۶۳۰۰ شهید لرستان با اشاره به اهمیت آموزش افراد برای شناسایی اسناد، تصریح کرد: از نکات مهم در رابطه با شهدا، گردآوری آمار دقیق آن‌ها با توجه به آمار پرونده شهدا، قبور شهدا، شهدای یگانی، آمار شهدا با توجه به عملیات‌ها و مناطق عملیاتی و …  است.

وی با بیان اینکه  باید برای جمع‌آوری اسناد، فرآیند زمانبندی داشته باشیم، تأکید کرد: اگر نسل جوان ما بخواهد با تاریخ انقلاب اسلامی در لرستان آشنا شود، منابع آنچنانی و در خور توجه ندارد.

فرید افزود: اگر می‌گوییم انقلاب زمینه دفاع مقدس است، بنابراین باید انقلاب را خوب بشناسیم و در بحث زمانبندی، ابتدا به گردآوری اسناد قبل‌از انقلاب توجه کنیم.

دبیر کنگره ملی ۶۳۰۰ شهید لرستان با بیان اینکه  در نظر داریم تا زمان برگزاری کنگره شهدای استان، ۱۲۰  عنوان کتاب چاپ کنیم،  تصریح کرد: بعد از برگزاری کنگره  نیز چاپ کتب مرتبط با دفاع مقدس ادامه دارد.

وی با اشاره به غائله‌های بعداز پیروزی انقلاب اسلامی، گفت: در بحث زمانبندی، مرحله بعد از پیروزی انقلاب اسلامی غائله‌ها و ترورها هستند که بعضی از شهدا در غائله ضد انقلاب‌ و کومله‌ها به شهادت رسیدند  وسومین مرحله زمانبندی برای گردآوری اسناد، خودِ دوران دفاع مقدس است تا پایان  این دوره هشت ساله و بعد از دفاع مقدس مسائلی مانند مدافعین حرم را داریم.

فرید با بیان اینکه یکی‌از موضوعات مورد بررسی می‌تواند اولین‌ها در دفاع مقدس باشد، افزود: برای نمونه پژوهشگر اسناد دوران دفاع مقدس می‌تواند موضوع پژوهش خود را برای گردآوری اسناد بحث اولین شخص بسیجی استان، اولین هسته و اولین پایگاه بسیج استان قرار دهد.

دبیر کنگره ملی ۶۳۰۰ شهید لرستان عنوان کرد: دردوران دفاع مقدس لرستانی‌ها اولین حضوری که داشته‌اند بصورت پراکنده و  نیروهای مردمی بوده، ولی لشکر ۸۴ در همان زمان سازمان یافته در مناطق عملیاتی حضور داشته است که امیر بسطامی کتاب نامه پایداری را در خصوص نقش این لشکر در دفاع مقدس نوشته است ولی کامل نیست.

وی با بیان اینکه  از رزمندگان ارتشی استان تصاویر کمی  به یادگار مانده، عنوان کرد: شاید یکی‌از دلایل این باشد که به خاطر مسائل حفاظتی از رزمندگان ارتشی زیاد عکس نمی‌گرفتند ولی باید تلاش کنیم  همان عکس‌هایی هم که از آن‌ها وجود دارد را جمع‌آوری کنیم.

فرید با اشاره به  استفاده از ظرفیت پایگاه‌های بسیجی در جمع‌آوری اسناد، گفت: بازنشستگان ارتشی نیز می‌توانند در جمع‌آوری اسناد مرتبط با ارتش به ما کمک کند.

دبیر کنگره ملی ۶۳۰۰ شهید لرستان با اشاره به این‌که تفحص شهدا، راهیان نور، حضور یگان‌هایی در  مناطق عملیاتی ازجمله مباحث بوجود آمده بعد از دفاع مقدس هستند، افزود: هر چیزی که به موضوع ربط داشته باشد، جزء اسناد است مانند اسلحه، کوله پشتی، انگشتر و… که متعلق به شهید است.

وی با بیان اینکه مرحله دوم بعد از جمع‌آوری، تفکیک  اسناد است، عنوان کرد: تفکیک اسناد یک کار علمی بوده و می‌توان آن‌ها را براساس موضوع تفکیک کرد که محقق در زمان بهره‌برداری راحت‌تر به سند مورد نیازش دست پیدا کند.

فرید تهیه شیونامه برای پژوهشگران را از ضروریات گردآوری اسناد دانست و افزود: اسناد باید اسکن، گویاسازی و در سامانه ماوا اداره‌کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس حفظ شوند که به نسل بعد بگوییم این سند متعلق به چه رویدادهایی است.

ضرورت مستندسازی ابعاد مختلف تاریخ انقلاب و دفاع مقدس

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس لرستان مطرح کرد:

ضرورت مستندسازی ابعاد مختلف تاریخ انقلاب و دفاع مقدس

لرستان مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس لرستان با اشاره به این‌که مستندسازی تاریخ انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در ابعاد مختلف امری لازم و ضروری است، گفت: نویسندگان و پژوهشگران متعهد وظیفه خطیری در ثبت و ضبط خاطرات انقلاب اسلامی و دفاع مقدس دارند.

محسن رشیدی در گفت‌وگو با ایسنا دهه فجر و ۲۲ بهمن را اوج اقتدار ملت ایران دانست و اظهار کرد: دشمنان این انقلاب، تصورشان این بود که با وجود ویروس کرونا  امسال جشن‌های پیروزی انقلاب اسلامی برگزار نخواهد شد؛ ولی به کوری چشم بدخواهان این نظام در این ایام شاهد برگزاری این مراسم با رعایت پرو تکل‌های بهداشتی بودیم.

رشیدی  گفت:  مراسم جشن پیروزی انقلاب اسلامی در روز  ۲۲ بهمن با یک ابتکار زیبا با رژه موتوری- خودرویی و با حضور اقشار مختلف برگزار شد و ملت ایران برگ زرین دیگری به افتخارات خود اضافه کردند.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس لرستان با بیان این‌که به تصویر کشیدن این عظمت حضور ملت در جشن پیروزی انقلاب با دوربین‌های فیلمبرداری و عکس‌برداری  کاری است، ادامه داد:  دشمنان ما تمام سعی خود را کردند که انقلاب به چهل سالگی خود نرسد؛ ولی به یاری خداوند متعال ۴۲ سالگی انقلاب اسلامی را جشن گرفتیم.

وی با اشاره به این‌که مستندسازی تاریخ انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در ابعاد مختلف امری لازم و ضروری است، تصریح کرد: نویسندگان و پژوهشگران متعهد  وظیفه خطیری در ثبت و ضبط خاطرات  انقلاب اسلامی و دفاع مقدس دارند.

رشیدی با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری در رابطه با پیشگیری از تحریف دفاع مقدس، بیان کرد: در عرصه فرهنگی و  نگارش کتاب، اگر خودمان اقدام نکنیم دیگران آنگونه که خودشان می‌خواهند و با اهداف مورد نظر خودشان در مورد انقلاب اسلامی و دفاع مقدس می‌نویسند و به جوانان  ما القا می‌کنند.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس لرستان  قلم زدن در راستای اهداف انقلاب اسلامی را  کاری جهادی دانست و عنوان کرد: برای ترویج ارزش‌های به دست آمده در دوران انقلاب و دفاع مقدس باید از همه ظرفیت‌های ادبی، هنری، رسانه‌ای و … استفاده کرد.

بزرگداشت سردار شهید رودکی در شیراز برگزار می‌شود

یک مسئول در حوزه هنری فارس:

بزرگداشت سردار شهید رودکی در شیراز برگزار می‌شود

ایسنا/فارس یک مسئول در حوزه هنری استان فارس از برگزاری آئینی در گرامیداشت یاد و خاطره سردار شهید، عبدالله رودکی در شیراز خبر داد.

محمدحسین ابراهیمی دوشنبه ۲۷ بهمن اعلام کرد: اخیرا خبر آغاز به کار ناو اقیانوس پیمای شهید رودکی منتشر شد که برای هر فارسی موجب فخر و بالندگی است.

وی افزود: شهید حاج عبدالله رودکی از پراوازه ترین شهدای دفاع مقدس و از نام اوران عرصه ایثار و شهادت در فارس است و هر کس با تاریخچه دلاوری اهالی فارس در دفاع مقدس اشنا باشد نام او را شنیده است.

کارشناس مسئول فرهنگ مطالعات پایداری حوزه هنری انقلاب اسلامی استان فارس ادامه داد: آیین پگاه  خاطره را حوزه هنری فارس و اداره کل حفظ اثار و نشر ارزش های دفاع مقدس فارس و به یادبود چهلمین سال اغاز دفاع مقدس  برگزار می کنند.

ابراهیمی خاطرنشان کرد که برنامه گرامیداشت یاد و خاطره شهید عبدالله رودکی، از ساعت ۱۰:۳۰ روز سه شنبه ۲۸ بهمن در مجموعه فرهنگی و موزه دفاع مقدس فارس در شیراز برگزار خواهد شد.