Category: استانها

معرفی کتاب از قلم تا قناسه؛ نقش فرهنگیان قزوین در دفاع مقدس

/یادداشت میهمان/

معرفی کتاب از قلم تا قناسه؛ نقش فرهنگیان قزوین در دفاع مقدس

معرفی کتاب از قلم تا قناسه؛ نقش فرهنگیان قزوین در دفاع مقدس

قزوین کتاب «از قلم تا قناسه» نقش فرهنگیان قزوین در دفاع مقدس، توسط ابوالحسن کبیری و زهرا عبداللهی به رشته تحریر درآمده و انتشارات مرز و بوم در سال ۱۴۰۰ با همکاری کنگره‌ی ۳۰۰۰ شهید استان قزوین آن را به زیور طبع آراسته است.

کتاب «از قلم تا قناسه» ذیل سرفصل موضوعی «نقش استان‌ها در جنگ» منتشر شده و تلاشی است تا بخش‌های نادیده و ناگفته‌ی جنگ در خصوص اقدامات اقشار مختلف پرداخته شود و این‌بار قرعه به نام قشر بسیار مهم و تاثیرگذار «فرهنگیان» به میان آمده است.

عناوین بخش‌های مختلف این کتاب عبارت‌اند از «نحوه اعزام فرهنگیان به جبهه»، «نقش فرهنگیان در تبلیغ و ایجاد انگیزه برای حضور دانش‌آموز در جبهه‌های جنگ»، «نقش‌ و وظایف فرهنگیان در جبهه‌ها» که کمک حال آموزش‌های نظامی، دینی و تربیتی بوده‌اند و همچنین نقش مهم این قشر در «امور پشتیبانی و تدارکات در پشت جبهه‌ها» و دمیدن «روحیه‌ی ایثار و فداکاری» در جامعه از مواردی است که مؤلفان بر روی آن مکث کرده و به خاطره‌نگاری پرداخته‌اند.

در بخش کوتاهی از کتاب هم به نقش بانوان فرهنگی در پشتیبانی از جبهه‌های جنگ پرداخته شده و از مواردی چون جمع‌آوری کمک‌های مالی و آماده کردن پوشاک و خوراک مختص رزمندگان سخن رفته است.

در هر فصل هم به طور خلاصه با تنی چند از معلمان رزمنده قزوینی مصاحبه شده و خاطرات آن‌ها بر روی کاغذ آمده و سعی شده تصویری به نسبت کامل از نقش‌های مختلف فرهنگیان چه در جبهه‌ها و چه در پشت جبهه ارائه شود.

در بخش‌های پایانی کتاب هم به مشخصات ۵۵ تن از شهدای فرهنگی استان قزوین پرداخته شده و خلاصه‌ای از زندگی‌نامه و وصیت‌نامه‌ی این عزیزان درج شده است که تفسیر و تحلیل این بخش‌ها هم راهگشای درک روحیات مردم در سال‌های دهه شصت است.

به عنوان نمونه آشنایی با بخشی از وصیت‌نامه‌ی شهدای فرهنگی چند نکته مهم را به مخاطب القا می‌کند. رزمندگان به صورت تمام‌عیار ذوب در فرهنگ دینی و انقلابی بوده و خواهان مبارزه با نفسانیات و تجملات بودند و دغدغه آن‌ها، دغدغه فقهی و حلال و حرام الهی است.

آرمان مبارزه با استکبار ازجمله ایستادگی در برابر آمریکا و اسرائیل هم به صورت پر تعداد، تکرار شده است و در کل رد پای سخنان، بیانات و آرمان‌های امام خمینی (ره)، در سطر به سطر این وصیت‌نامه‌ها به خوبی عیان است.

در بخش پایانی کتاب هم با جمع آوری سخنانی از حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری سعی شده به نقش مهم فرهنگیان در جامعه اشاره شود. اینکه از منظر امام خمینی (ره) معلم می‌تواند مملکتی را به حرکت در بیاورد و موجب رشد معنویت و مادیت شود.

در بخش‌هایی از کتاب و از خلال خاطرات فرهنگیان به درونیات آن‌ها هم اشاره شده است. به طور مثال موضوع رویای صادقه و خواب‌های الهام‌گونه در خاطرات آمده است که نقش مهمی در انگیزه بخشی حضور در جبهه‌ها و کسب فیض شهادت داشته اشت.

همان طور که ذکر شد قالب کتاب، به شیوه گزارش‌گونه است تا از خلال خاطرات فرهنگیان تصویری به نسبت جامع از نقش فرهنگیان در زمان جنگ ارائه شود.

هر چند به دلیل عدم همکاری برخی از فرهنگیان در ثبت و ضبط خاطرات؛ مصاحبه‌ها محدود به تعداد خاصی شده و این مهم شمولیت‌گرایی کتاب را کاهش می‌دهد اما برای آشنایی اولیه با خدمات این قشر در دوران دفاع مقدس؛ با کتابی سر و شکلدار و آموزنده روبه‌رو هستیم.

کتاب «از قلم تا قناسه» نقش فرهنگیان قزوین در دفاع مقدس، توسط ابوالحسن کبیری و زهرا عبداللهی به رشته تحریر درآمده و انتشارات مرز و بوم در سال ۱۴۰۰ با همکاری کنگره‌ی ۳۰۰۰ شهید استان قزوین آن را به زیور طبع آراسته است.

محسن جلیلوند، کارشناس ارشد علوم سیاسی و کارشناس نهاد کتابخانه‌های عمومی قزوین

عشایر همواره در خط مقدم دفاع از ایران و اسلام بوده اند/ آنها باید از حالت سنتی خارج شوند

محسن رضایی:

عشایر همواره در خط مقدم دفاع از ایران و اسلام بوده اند/ آنها باید از حالت سنتی خارج شوند

عشایر همواره در خط مقدم دفاع از ایران و اسلام بوده اند/ آنها باید از حالت سنتی خارج شوند

چهارمحال و بختیاری

 معاون اقتصادی رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه اقتصاد عشایر باید از حالت سنتی خارج و با فناوری، ابتکارات و برنامه‌ریزی جدید همراه شود، گفت: کشاورزی و دامداری محدود و سنتی مرسوم دیگر نمی‌تواند درآمدزا باشد بلکه عشایر باید از شیوه‌های نوین کشت و دامداری بهره گیرند.

محسن رضایی ۲۸ خردادماه در  نشستی با موضوع «تبیین نقش عشایر در دفاع مقدس و پیروزی و استمرار انقلاب اسلامی» که در آستانه کنگره ملی شهدای جامعه عشایری کشور در استان و در بستر فضای مجازی برگزار شد با اشاره به اینکه عشایر ایران مانند شمعی درخشان در طول تاریخ پرافتخار و طولانی ایران درخشیده‌اند، اظهار کرد: این قشر همواره در خط مقدم دفاع از ایران و اسلام بوده اند.

وی با تأکید بر نقش تعیین‌کننده عشایر در ماه‌های ابتدایی جنگ که سپاه و ارتش آمادگی کامل را برای مقابله با هجمه دشمن نداشتند و در حال آرایش و سازماندهی بودند، افزود: درواقع عشایر مسلح بودند، به جنگ و مبارزه آشنایی داشتند و مرد جنگ بودند، لذا در زمان حمله عراق به ایران‌، مانند ارتشی آماده خود را به خط مقدم رساندند و از بدو جنگ تحمیلی در صحنه نبرد حاضر شدند.

رضایی بیان کرد: عشایر در دوران بعد از جنگ نیز نقش‌آفرین بودند و در دفاع از حرم آل‌الله نیز در کنار سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در سوریه و عراق قرار داشتند و مبنای عشایر سوریه و عراق شدند تا آنان را وارد میدان کنند؛ به روح بلند شهدای عشایر درود می‌فرستیم و برای بازماندگان و پدران و مادران این شهدا از خداوند متعال طلب توفیق و سربلندی و صبر داریم. 

معاون اقتصادی رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه ما امروز در یک جنگ اقتصادی نامشروع، ناجوانمردانه و غیرانسانی هستیم، گفت: دشمنان امروز نفت و گاز، غذا، گندم و دیگر کالاها را تحریم کرده‌ و بهانه آنان این است که ایران نباید در علم و فناوری پیشقدم و قدرتمند شود.
رضایی بیان کرد: تا امروز دشمن در جنگ اقتصادی علیه ما شکست خورده است اما ما به دنبال پیروزی‌های بزرگ‌تر هستیم تا اگر تحریم‌ها ادامه یافت، مردم از حیث رفاه و تولید و تجارت و درآمد وضعیت بهتری داشته باشند. 

وی فرمول تداوم پیروزی‌ علیه تحریم‌های دشمن را به میدان آمدن مردم عنوان کرد و توضیح داد: همانطور که دولت توانست جنگ را با کمک مردم پیش ببرد و جنگ با حضور بسیجی‌ها، عشایر و اقشار مردم در کنار پاسداران و ارتشی‌ها به پیش رفت، امروز نیز مردم در تولید و تجارت باید ایفاگر نقش باشند. 

رضایی با تصریح اینکه در دوران جنگ دولت و مردم همسنگر و همراه شدند و یک خط دفاعی مشترک در برابر ارتش بعث شکل دادند، گفت: امروز مردم در جنگ اقتصادی بیش از جنگ نظامی مؤثر و تعیین‌کننده هستند؛ در اینجا مراد از مردم، بخش خصوصی، کارآفرینان‌، تاجران، کسبه و اصناف و حتی کسب و کارهای خانگی هستند که باید سنگری در جنگ اقتصادی ایجاد کنند و به تولید و تجارت ملی کشور کمک کنند.

معاون رئیس‌جمهور تأکید کرد: کلید پیروزی‌های ما علیه قاجار و پهلوی جز نیرو و سرمایه مردم نبود و اگر این مردم در انقلاب شرکت نمی‌کردند رژیم شاه نیز شکست نمی‌خورد و جمهوری اسلامی تشکیل نمی‌شد؛ اگر مردم در دفاع مقدس شرکت نمی‌کردند، امروز قدرت نظامی ایران در تولید موشک و پهباد و تانک پدیدار نمی‌شد.

رضایی با اشاره به اینکه نقش مهم عشایر را بعضاً شهرها و روستاها کمتر می‌توانند داشته باشند، ادامه داد: امروز مناطق وسیعی از کوه‌ها و دشت‌ها محل زندگی عشایر ما هستند و انواع محصولات مصرفی کشور از شیلات گرفته تا دام و طیور و غیره توسط این نیروها تولید می‌شوند.

معاون اقتصادی رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه اقتصاد عشایر باید از حالت سنتی خارج و با فناوری، ابتکارات و برنامه‌ریزی جدید همراه شود، بیان کرد: کشاورزی و دامداری محدود و سنتی مرسوم دیگر نمی‌تواند درآمدزا باشد بلکه عشایر باید از شیوه‌های نوین کشت و دامداری بهره گیرند؛ امروز مناطقی که در اختیار عشایر قرار دارد می‌تواند منبع تولید کالاهای مصرفی برای میلیون‌ها نفر در شهرها و روستاها باشد. 

رضایی تهدید محیط زیست در عصر حاضر را یادآور شد و توضیح داد: این پیش‌بینی وجود دارد که پهنه عظیم مناطق عشایرنشین به زودی مقصد مهاجرت معکوس شهرنشینان خواهد شد. مناطق عشایری سرزمینی بسیار پهناور با اقلیم و محیط زیست عالی است که می‌توانند از کانون‌های تولید و درآمدزایی هم برای عشایر و هم برای کشور باشند. 

معاون رئیس‌جمهور تأکید کرد: دولت با برنامه‌ریزی‌های خود مصمم است و وظیعه دارد که میدان را برای عشایر باز کند، موانع را بردارد و زمینه را مستعد کند تا آنان در عرصه اقتصاد وارد میدان شوند، به تولید و تجارت و درآمدزایی بپردازند و وضعیت زندگی خود و ایران را تغییر دهند. 

رضایی گفت: امید است بزرگداشت یاد و خاطره شهدای جامعه عشایری کشور که از افتخارات تاریخ ایران هستند نقش مهم عشایر در جنگ اقتصادی را بیش از پیش نمایان کند و همان طور که عشایر جان بر کفانه به جنگ با دشمن رفتند، در صحنه اقتصادی نیز فعال و حاضر باشند.

اشتغال، وام و مسکن بیشترین خواسته جامعه ایثارگری لرستان است

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان:

اشتغال، وام و مسکن بیشترین خواسته جامعه ایثارگری لرستان است

اشتغال، وام و مسکن بیشترین خواسته جامعه ایثارگری لرستان است

لرستان مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران لرستان، گفت: بیشتر مراجعات جامعه هدف ما در رابطه با اشتغال، وام و مسکن است.

حجت‌الاسلام هبت‌اله هاشمی، در جلسه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت لرستان، اظهار کرد: جامعه ایثارگری ما در استان با یک قضاوت عمومی در جامعه مواجه است که خیلی‌ها فکر می‌کنند همه استان را این جامعه ایثارگری برای خودش قبضه کرده در حالی که اینگونه نیست.

وی ادامه داد: ما در لرستان ۲۶۵۱ فرزند شهید بیکار داریم که حدود ۸۰ نفر دکترا، حدود ۹۰۰ نفر فوق‌لیسانس و بقیه لیسانس و فوق دیپلم هستند.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران لرستان، عنوان کرد: مجموعاً ۶۶۵۱ نفر تا دیروز در سامانه بیکاری ثبت نام کردند، که باید مورد توجه همه مسئولان باشد.

وی بیان کرد: بیشتر مراجعات جامعه هدف ما در رابطه با اشتغال، وام و مسکن است و بحث تبدیل وضعیت کارکنان جامعه ایثارگری در ادارات را داریم که خیلی از آن‌ها هنوز این کار را انجام نداده‌اند، تبصره ماده ۲۰ نیز هنوز انجام نشده است.

هاشمی ادامه داد: ما وظیفه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت را به صورت عمومی برعهده داریم، اما با نرمی که مورد قبول رهبر و خانواده شهداست فاصله داریم.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران لرستان، بیان کرد: ما یک طرح داریم که در تمام گلزارهای شهدای استان کانون شاهد داشته باشیم، خیرینی را در نظر گرفتیم که تعداد آن‌ها کم است و لازم است دولت نیز مشارکت داشته باشد که یک پایگاه فرهنگی در گلزارهای شهدا داشته باشیم، برای شروع کلیه برنامه‌ها را در گلزار شهدا خرم‌آباد برگزار می‌کنیم.

وی ادامه داد: نامه تشکیل کمیته اشتغال ایثارگران آمده است که به ریاست استاندار تشکیل و اعضای آن توسط وی مشخص شوند.

هاشمی عنوان کرد: انتظار ما این است که در ارزشیابی مدیران خدمات به جامعه ایثارگری لحاظ شود، چراکه یکی از معیارهای گره زدن دین و دنیاست که باید انجام شود که بتوانیم حرکت خوبی در این راستا داشته باشیم.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران لرستان، افزود: استارت مجتمع ایثار در کل کشور در دو دولت قبل زده شده در همه استان‌ها انجام شد در لرستان نیز به هر دلیلی سال ۹۶ این مجتمع افتتاح شد که باعث قطع بودجه آن شد ولی هنوز تعطیل است ‌جامعه هدف ما برای انجام امور درمانی ساده با تمام سختی‌ها و مشکلات به تهران می‌رود.

وی بیان کرد: درخواست دیگر ما تشکیل شورای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در ادارات است.

سردار کارگرد :یک‌ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر زائر امسال به سفر راهیان نور رفتند

سردار کارگرد :یک‌ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر زائر امسال به سفر راهیان نور رفتند

رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس و رئیس ستاد مرکزی راهیان نور کشور گفت:راه‌اندازی راهیان نور بعد از ایام کرونا، لطف خدا و عنایت شهدا بود که با حمایت و ایستادگی شخص رئیس‌ جمهور شکل گرفت.

سردار بهمن کارگر در یکصد و چهارمین جلسه شورای سیاست‌گذاری راهیان نور که صبح امروز (پنجشنبه) در موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد، با اشاره به مجاهدت‌های صورت گرفته در شمال غرب کشور، توضیح داد: شهیدان شوشتری و همدانی ازجمله شخصیت‌هایی بودند که در کردستان نقش‌آفرینی داشتند، اما کمتر مورد اشاره قرار گرفته‌اند که لازم است به مجاهدت‌های آنان پرداخته شود.

وی با بیان اینکه شهید بروجردی زحمات زیادی برای کشور به‌ویژه کردستان کشیده است، تأکید کرد: فرماندهان زیادی ازجمله شهید همت و احمد متوسلیان، نیروهای شهید بروجردی بودند و متوسلیان تنها از شهید بروجردی حرف‌شنوی داشت.

رئیس ستاد مرکزی راهیان نور کشور از اتخاذ ۲۴ تصمیم اساسی پیرامون موضوع راهیان نور در سطح ستاد کل نیروهای مسلح با حضور فرماندهان ارشد نیروهای مسلح خبر داد و افزود: راه‌اندازی راهیان نور بعد از ایام کرونا، لطف خدا و عنایت شهدا بود که با حمایت و ایستادگی شخص رئیس‌ جمهور شکل گرفت.

سردار کارگر با اشاره به دیدار دست‌اندرکاران راهیان نور با رئیس‌ جمهور عنوان کرد: حجت‌الاسلام رئیسی با علاقه‌مندی و عشق از راهیان نور سخن می‌گفتند و بیان داشتند که کمک به این جریان را وظیفه الهی می‌دانیم؛ این نوع نگاه خیلی کمک‌کننده به جریان راهیان نور است؛ همچنین ایشان در ادامه بدون اطلاع قبلی در شلمچه حضور یافت که ما باید به خاطر این علاقه‌مندی شکرگزاری کنیم. سردار سرلشکر «باقری» رئیس محترم ستاد کل نیروهای مسلح انصافاً جهت راه‌اندازی مجدد راهیان نور بعد از بیماری کرونا ایستادگی و از مردادماه ابلاغیه راهیان نور را تأیید و امضا کردند. ایشان اعلام کردند که ما راهیان نور را با رعایت دستورالعمل‌ها برگزار خواهیم کرد.

رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس با بیان اینکه یک‌ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر زائر امسال به سفر راهیان نور رفتند، یادآور شد: راهیان نور امسال با شور و شوق مثال‌زدنی همراه بود و ۴۰ درصد از زائرین با ماشین شخصی آمده بودند. مردم استان خوزستان از افتتاح مجدد سفرهای راهیان نور استقبال کردند. امسال در حالی که جاده‌ها و یادمان‌های راهیان نور شلوغ بودند، خوشبختانه هیچ‌گونه تصادفی در جریان سفرهای راهیان نور صورت نگرفت.

وی تأکید کرد: درباره اسکان زائرین راهیان نور اتفاقات خیلی خوبی رقم خورده است و تنها در مجموعه راهیان نور استان خوزستان ظرفیت اسکان ۱۲۰ هزار زائر وجود دارد؛ این امکان با اضافه شدن ظرفیت‌های غرب و شمال غرب کشور با اتفاقات جدید نزدیک به نزدیک ۲۰۰ هزار نفر می‌رسد.  در دیداری که با حجت‌الاسلام «موسوی» امام جمعه خوزستان داشتیم، ایشان بیان داشتند که وضعیت فرهنگی خوزستان به‌خاطر دو سال تعطیلی راهیان نور دچار مشکل شده است؛ چراکه راهیان نور اثرات فرهنگی بسیار خوبی در استان خوزستان دارد و منشأ اثرات معنوی است.

همایش “ترویج فرهنگ ایثار و شهادت” خرداد در شیراز برگزار می‌شود

رئیس دانشگاه آزاد شیراز:

همایش “ترویج فرهنگ ایثار و شهادت” خرداد در شیراز برگزار می‌شود

همایش "ترویج فرهنگ ایثار و شهادت" خرداد در شیراز برگزار می‌شود

 رئیس دانشگاه آزاد اسلامی شیراز، اعلام کرد که همایش ملی ” ترویج فرهنگ ایثار و شهادت” در هفته اول خردادماه امسال به میزبانی این دانشگاه و با همکاری نهادهای مختلف مرتبط، برگزار خواهد شد.

محمدرضا قائدی چهارشنبه ٢١ اردیبهشت در یک کنفرانس خبری که با حضور مدیرکل بنیاد حفظ آثار فارس برگزار شد، هدف از برگزاری این همایش را در مرحله اول آشناسی جوانان، دانش آموختگان جوام ععلمی و کسانی که تجربه حضور در جبهه ایثار و شهادت را نداشتند با مقوله شهادت و روحیه ایثار و از خود گذشتگی شهدا، ایثارگران و جانبازان والا مقام کشور و الگو برداری از سیره زندگی این بزرگان، برشمرد. 

او اظهار کرد: اولین همایش ملی ترویج فرهنگ ایثار و شهادت که توسط دانشگاه آزاد اسلامی شیراز و با همکاری اداره کل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس فارس، روز چهارم خرداد برگزار خواهد شد، با تشکیل شورای سیاست گذاری و کمیته علمی همایش متشکل از مسئولین استانی و چهره‌های بر ترعلمی دانشگاههای مختلف کشور که در زمینه ایثار و شهادت تخصص علمی دارند، کار خود را از مهر ماه سال گذشته آغاز کرده است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی شیراز خاطرنشان کرد: در راستای برگزاری این همایش تفاهم نامه‌ای با پایگاه استنادی علوم جهان اسلام‌منعقد شده و همچنین سامانه همایش‌های علمی کشور (سیویلیکا) در راستای نمایه سازی مقالات دریافتی و پذیرفته شده همایش، فعالیت خواهد کرد.

قائدی اضافه کرد: برای امکان انعکاس مقالات این همایش  تفاهم نامه ای نیز با نشریه «سیاست گذاری محیط شهری» در راستای چاپ مقالات برتر همایش با تایید داوران در شماره‌های ویژه این فصلنامه علمی دانشگاه آزاد داسلامی واحد شیراز منعقد شده است.

همایش "ترویج فرهنگ ایثار و شهادت" خرداد در شیراز برگزار می‌شود

سردار سعید کوشکی، مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس فارس نیز در نشست خبری از دریافت تعداد ۲۱۲ مقاله در محورهای مختلف توسط دبیرخانه این همایش خبر داد.

او افزود: تعداد ۱۹۱ مقاله بر اساس نظر داوران تخصصی که متشکل از ۳۸ نفر از اساتید دانشگاههای مختلف کشور بوده مورد تایید در قالب‌های (شفاهی، پوستر و چاپ در کتابچه) مورد پذیرش واقع شده است.

این مقام مسئول در استان فارس خاطرنشان کرد که طبق تصمیم شورای سیاستگذاری و کمیته علمی همایش به تعداد ۳۰ مقاله برتر همایش با تایید کمیته داوران و علمی، لوح برتر و جوایزی اهدا خواهد شد.

کوشکی گفت: همچنین ذیل برگزاری این همایش، کمیته هم اندیشی و ترسیم سند همایش توسط نخبگان لشکری و کشوری و اساتید برجسته و متبحر در این زمینه برگزار می‌شود و نسخه نهایی این گفتمان در کنار کتابچه همایش به چاپ و در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.

ایثارگران شهرستان های تهران تبدیل وضعیت می‌شوند

ایثارگران شهرستان های تهران تبدیل وضعیت می‌شوند

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان‌های استان تهران گفت:با پیگیری‌های صورت گرفته بیش از ۱۴۴۰ ایثارگر مشمول شاغل در دستگاه‌های اجرایی یا تبدیل وضعیت شدند یا فرآیند آن در حال انجام است و در آینده نزدیک قطعی خواهد شد.

به گزارش ایثارخبر، عبدالله مرتضوی در نخستین نشست شورای معاونان که باهدف تبیین و تشریح بیشتر برنامه عملیاتی سال ۱۴۰۱ در سالن شهدای ترور برگزار شد، با بیان اینکه امسال فصل نو شدن طبیعت با بهارِ معنوی انسان متقارن شد، تا زمینه تحول و تولدی دیگر را برای ما فراهم آوردتوضیح داد: در آستانه سالی که به فرموده مقام معظم رهبری سال «تولید؛ دانش بنیان و اشتغال آفرین» نامگذاری شد، بنیاد شهرستان‌های استان تهران در حوزه اشتغال و کارآفرینی رتبه‌ برتر را در کشور کسب کرد و این امر نشانگر تلاش برای تحقق سیاست‌های بنیاد در راستای حل مشکلات ایثارگران در حوزه اشتغال و کارآفرینی است.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان‌های استان تهران گفت: بر لزوم تحقق منویات مقام معظم رهبری در حمایت از تولید و اشتغال تأکید کرد و افزود: با توجه به پیام‌های نوروزی مقام معظم رهبری در سال‌های گذشته با نامگذاری‌های عمدتا از جنس اقتصادی، اهمیت این موضوع بیش از پیش نشان‌دهنده آن است که کشور و سیاست‌های کلان آن باید به سمت و سویی حرکت کند که چرخه‌های اقتصادی با قدرت بیشتری به حرکت در بیاید.

وی بر لزوم حمایت از کارآفرینان و تولیدکنندگان ایثارگر تأکید کرد و ادامه داد: در حوزه ایثارگری، ما ایثارگران کار آفرین خوش فکر و تلاشگری داریم که در زمینه‌های فرهنگی، صنعت، کشاورزی، خدمات تولیدی و سایر حوزه‌ها در حال تلاش هستند و حمایت‌های همه‌جانبه از این عزیزان ضمن تسهیل و حمایت از تولید، منجر به ایجاد اشتغال می‌شود.

مرتضوی با تشریح اقدامات صورت گرفته در اجرای بند (د) تبصره (۲۰) قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور در خصوص تبدیل وضعیت مشمولان ایثارگر شاغل در دستگاه‌های اجرایی که پرونده ایثارگری آن‌ها در شهرستان‌های استان تهران است، افزود: با پیگیری‌های صورت گرفته بیش از ۱۴۴۰ ایثارگر مشمول شاغل در دستگاه‌های اجرایی یا تبدیل وضعیت شدند یا فرآیند آن در حال انجام است و در آینده نزدیک قطعی خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: آموزش و توانمندسازی ایثارگران در حوزه اشتغال و کارآفرینی، استفاده از ظرفیت بخش غیردولتی، استخدام از طریق شرکت در آزمون، مساعدت در اعطای پروانه کسب و ارائه تسهیلات اشتغال از عمده فعالیت‌های بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان‌های استان تهران در سال گذشته بود و امیدواریم با جدیت و همت مضاعف در سال پیش رو شاهد افزایش خدمت به ایثارگران عزیز در حوزه اشتغال باشیم.

مرتضوی با اشاره به نقاط قوت برنامه عملیاتی تدوین شده سال ۱۴۰۱ در بنیاد و پایش فعالیت‌های انجام شده در راستای رسالت بنیاد شهید و امور ایثارگران، ادامه داد: با توجه به رویکرد جدید در سال ۱۴۰۱ در نحوه تخصیص بودجه، از این‌رو تمام فعالیت‌های بنیاد باید در چارچوب اعتبارات و به صورت هدفمند باشد و هر برنامه‌ای در زمان پیش‌بینی شده عملیاتی و در موعد مقرر اجرا شود و همچنین تمام کارکنان باید با برنامه عملیاتی سال جدید آشنایی کامل داشته باشند و آنها را به مشارکت در امور سوق دهیم.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان‌های استان تهران گفت: امروز کارآفرینان شاهد و ایثارگر در شهرستان‌های استان تهران با روحیه جهادی و ایثارگری در جبهه‌های تولید، در حال تلاش هستند و ما وظیفه داریم با تمام توان از کارآفرینان فعال در تولید و طرح‌های نوآورانه حمایت کرده و برای تحقق منویات مقام معظم رهبری در حوزه تولید و اشتغال جامعه شریف ایثارگری از همه ظرفیت‌ها استفاده کنیم.

مراسم تشییع شهید گمنام در شهریار

مراسم تشییع شهید گمنام در شهریار

 مراسم تشییع شهید گمنام در شهرستان شهریار از ناحیه مقاومت بسیج برگزار شد و پیکر مطهر این شهید والامقام در اردوگاه شهید منتظری آرام گرفت.

مراسم تشییع و تدفین پیکر مطهر شهید گمنام دوران دفاع مقدس از ناحیه مقاومت بسیج شهرستان شهریار به اردوگاه شهید منتظری برگزار شد.

این شهید والامقام در عملیات بدر سال ۱۳۶۳ به درجه رفیع شهادت نائل شد و بر دوش مردم شهید پرور شهرستان شهریار در معیت پرچم متبرک رضوی و با حضور جمعی از خادمیاران رضوی، فرهنگیان ، دانش‌آموزان ، مسوولان و خانواده معظم شهدا به آرامگاه ابدی بدرقه شد و در آنجا آرام گرفت شد.

اردوگاه شهید منتظری محل حضور دانش‌آموزان ، دانشجویان و اجتماع جوانان استان تهران است و امروز شهید خوش نام را به آغوش گرفت.

شهرستان شهریار میزبان ۳۷ شهید گمنام است که در مناطق مختلف این شهر در بوستان‌ها، پادگان‌ها و مراکز مختلف تدفین شده‌اند.

نماز بر پیکر پاک شهید گمنام توسط امام جمعه این شهرستان اقامه شد و پیکر مطهر شهید گمنام با احترام نظامی یگان دژبان ارتش جمهوری اسلامی ایران در اردوگاه شهید منتظری به خاک سپرده شدند.

همزمان با دفن پیکر پاک این شهید گمنام ، ذاکرین اهل‌بیت(ع) در جمع مردم انقلابی و شریف شهریار و تشییع کنندگان ، به مداحی در وصف شهدا و مقام آنها پرداختند.

تشییع شهید حقیقی در مبارک آباد

تشییع شهید حقیقی در مبارک آباد

ایسنا/فارس مراسم تشییع و تدفین شهید حبیب‌الله حقیقی با حضور مردم خداجوی شهر مبارک آباد شهرستان قیروکارزین برگزار شد.

پنجشنبه 16 دیماه و همزمان با سالروز شهادت بانوی دوعالم، حضرت فاطمه زهرا(س)، مراسم تشییع و تدفین شهید تازه تفحص و شناسایی شده، حبیب‌الله حقیقی در شهر مبارک آباد قیرو کارزین برگزار شد.

در این مراسم پیکر مطهر شهید حقیقی از میدان عاشورا در شهر مبارک آباد بر روی دستان مردم قرار گرفت و تا گلزار شهدا این شهر و آرامگاه ابدی‌اش، تشییع شد.

به گزارش ایثار خبر، شهید حقیقی سال ۱۳۴۹ در شهر مبارک آباد قیر و کارزین استان فارس، دیده به جهان گشود و یکم خرداد سال ۱۳۶۱ در عملیات بیت‌المقدس در منطقه خرمشهر شهید شد و پیکر مطهرش در منطقه برجای ماند.

با لطف الهی و با تلاش گروه‌های تفحص شهدا پیکر مطهر شهید حقیقی کشف و شناسایی شد و امروز پنجشنبه ۱۶ دی سال ۱۴۰۰ همزمان با سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا (سلام‌الله‌علیها) در گلزار شهدای شهر مبارک‌آباد تشییع و تدفین شد.

بازگشت شهید بعد از ۳۹ سال به زادگاهش

بازگشت شهید بعد از ۳۹ سال به زادگاهش

 پیکر مطهر شهید علی‌اصغر شهبازی، بعد از ۳۹ سال به وطن بازگشت و در میان استقبال و بدرقه باشکوه مردم، به خاک سپرده شد.

مراسم تشییع و خاکسپاری شهید علی‌اصغر شهبازی، با حضور گسترده مردم روستای دهبه از توابع شهرستان قیروکارزین، همزمان با سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا(س)، برگزار شد.

شهید شهبازی یازدهم تیر ماه سال ۱۳۴۶ در روستای دهبه قیروکارزین چشم به جهان گشود و بعد از تحصیلات ابتدایی در زادگاهش، برای ادامه درس به شهرستان فیروزآباد رفت.

آن شهید سال ۱۳۶۰، به عنوان بسیجی به جذب و فروردین سال ۱۳۶۱ به جبهه‌های نبرد حق علیه باطل اعزام و در اردیبهشت همانسال و در عملیات بیت‌المقدس، مفقودالاثر شد.

امروز پنجشنبه ۱۶ آذر، بعد از ۳۹ سال هویت آن شهید والامقام شناسایی و طی مراسم باشکوهی در خاک زادگاهش آرام گرفت.

شهادت سرباز مرزبان قزوینی در درگیری با قاچاقچیان مسلح

شهادت سرباز مرزبان قزوینی در درگیری با قاچاقچیان مسلح

سرپرست معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی استان قزوین گفت: در پی وقوع درگیری مرزبانان گروهان مستقل مرزی بسطام استان کردستان با قاچاقچیان مسلح، سرباز وظیفه مهدی محرم که اهل و ساکن قزوین بود، به درجه رفیع شهادت نائل شد.

رحیم خامدی با اعلام این خبر بیان کرد: در پی وقوع درگیری مرزبانان گروهان مستقل مرزی بسطام استان کردستان با قاچاقچیان مسلح، این گروهان حین پایش و مراقبت از نوار مرزی، با قاچاقچیان مسلح درگیر شد که در این درگیری، سربازان ولایت مقتدرانه و با شجاعت با قاچاقچیان مقابله کردند.

وی افزود: قاچاقچیان به محض مشاهده مرزبانان، اقدام به تیراندازی به‌سمت آنان کرده و مأموران نیز بلافاصله با اتخاذ موضع و تاکتیک عملیاتی مناسب، مقابله به مثل کردند که به‌علت حجم زیاد آتش، قاچاقچیان تاب مقابله نداشته و پس از ساعتی درگیری مسلحانه، عرصه را بر خود تنگ دیده و با استفاده از پوشش کوهستانی و تاریکی شب از محل متواری شدند.

بنا بر اعلام پایگاه اطلاع رسانی پلیس قزوین، خامدی اظهار کرد: در این درگیری سرباز وظیفه مهدی محرم که اهل و ساکن قزوین بود، با رشادت تمام در برابر قاچاقچیان مسلح ایستادگی کرده و در نهایت به درجه رفیع شهادت نائل شد.

سرپرست معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی استان قزوین در پایان ضمن تبریک و تسلیت به خانواده این شهید والامقام و همرزمانش، خاطرنشان کرد: سلحشوران مرزبانی جانانه از مرزها دفاع می‌کنند و قطعاً راه این شهیدان در دفاع از کشور و ارزش‌های نظام و انقلاب ادامه خواهد داشت.