Category: استانها

شهادت سرباز مرزبان قزوینی در درگیری با قاچاقچیان مسلح

شهادت سرباز مرزبان قزوینی در درگیری با قاچاقچیان مسلح

سرپرست معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی استان قزوین گفت: در پی وقوع درگیری مرزبانان گروهان مستقل مرزی بسطام استان کردستان با قاچاقچیان مسلح، سرباز وظیفه مهدی محرم که اهل و ساکن قزوین بود، به درجه رفیع شهادت نائل شد.

رحیم خامدی با اعلام این خبر بیان کرد: در پی وقوع درگیری مرزبانان گروهان مستقل مرزی بسطام استان کردستان با قاچاقچیان مسلح، این گروهان حین پایش و مراقبت از نوار مرزی، با قاچاقچیان مسلح درگیر شد که در این درگیری، سربازان ولایت مقتدرانه و با شجاعت با قاچاقچیان مقابله کردند.

وی افزود: قاچاقچیان به محض مشاهده مرزبانان، اقدام به تیراندازی به‌سمت آنان کرده و مأموران نیز بلافاصله با اتخاذ موضع و تاکتیک عملیاتی مناسب، مقابله به مثل کردند که به‌علت حجم زیاد آتش، قاچاقچیان تاب مقابله نداشته و پس از ساعتی درگیری مسلحانه، عرصه را بر خود تنگ دیده و با استفاده از پوشش کوهستانی و تاریکی شب از محل متواری شدند.

بنا بر اعلام پایگاه اطلاع رسانی پلیس قزوین، خامدی اظهار کرد: در این درگیری سرباز وظیفه مهدی محرم که اهل و ساکن قزوین بود، با رشادت تمام در برابر قاچاقچیان مسلح ایستادگی کرده و در نهایت به درجه رفیع شهادت نائل شد.

سرپرست معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی استان قزوین در پایان ضمن تبریک و تسلیت به خانواده این شهید والامقام و همرزمانش، خاطرنشان کرد: سلحشوران مرزبانی جانانه از مرزها دفاع می‌کنند و قطعاً راه این شهیدان در دفاع از کشور و ارزش‌های نظام و انقلاب ادامه خواهد داشت.

شهیده فاطمه اسدی به جوانمردی معنایی تازه بخشید

زینب سلیمانی:

شهیده فاطمه اسدی به جوانمردی معنایی تازه بخشید

فرزند سردار شهید حاج قاسم سلیمانی گفت: ای شهیده عزیز شهادت مبارک، تویی که رفتی تا همسرت را از اسارت بد طینتان رهایی بخشی، تویی که مردانگی را تعریف کردی و به جوانمردی غنا بخشیدی و امروز مادرانه ما را دور هم جمع کردی تا با تشییع استخوان‌های به جامانده از پیکر مطهرت رزق کریم شهادت را از خداوند طلب کنی و برای خود و فرزندانمان عاقبت بخیر و رضوان الهی را مسئلت کنی.

زینب سلیمانی امروز (۲۵ آبان) در آیین تشییع پیکر شهیده فاطمه اسدی اولین زن شهید تفحص شده در کشور اظهار کرد: شهید قاسم سلیمانی به مردم کرُد بسیار علاقه‌مند بود و این را می‌توان در سیر زندگی حاج قاسم دید.

سلیمانی بیان کرد: برای حاج قاسم سنی، شیعه و مسیحی فرقی نداشت؛ حاج قاسم برای همه آزادی خواهان و مظلومان جهان می‌جنگید.

وی عنوان کرد: امام عاشوراییان تاریخ گفته بود شهادت هنر مردان خداست و ما می پنداشتیم مادران این سرزمین شهید پرور تنها شیر شهادت را با رزق حلال و پاک به شهیدان نوشانده، غافل از آنکه آن‌ها خود سرچشمه آب زلال شهادت هستند و خود بیش از فرزندانشان از شراب طهور شهادت نوشیده و سرمست از آن هستند.

سلیمانی ادامه داد: خیل بیشماری از این مادران هنگامی که قرآن را برسرفرزندانشان می‌گرفتند تا آن‌ها را برای گام نهادن در مسیر ایثار و شهادت و جانبازی در راه قرآن بدرقه کنند در بلندای معرفت ایمانی  به شهود شهادت می‌رسیدند که شاعر شیرین سخن ما خوش فرمود “در رفتن جان از بدن گویند هر گونه سخن، من خود به چشم خویشتن دیدم که جانم می‌رود، لکن مادرانه ماندند و راست قامتی و صلابت ایمانی خود را حفظ کردند تا کمر اسلام و مسلمین خم نشود.

وی افزود: به همین دلیل جبهه‌ها و صحنه‌های ایثار و مقاومت ما همواره از بوی خوش مادر عطرآگین و ترنم نام دخت پیامبر اعظم (ص) و ام ابیها رمز عملیات رزمندگان اسلام بوده است.

سلیمانی بیان کرد: از سوی دیگر فرزندان این آب و خاک که پروانه‌وار جان در آتش شهادت سوزانده‌اند، این فوض عظیم را از برکت بوسه بر دستان پدران و صورت نهادن بر کف پای مادرانشان کسب می‌کنند و خداوند که تنها شاهد التماس و اصرار آن‌ها در کسب رضایت مادرانشان بوده است وقتی رضایت مادرانشان را به دست آوردند آن‌ها را برسر سفره رضایت خود نشانده و رزق کریم را نصیبشان می‌کند.

وی ادامه داد: به یاد بیاوریم شهید حججی عزیز را که توفیق بی‌سر شدن در راه دوست را هنگامی به دست آورد که خم شد و سر بر پای پدر و مادر نهاد و رضایت آنان را برای رفتن به جبهه‌های اسلام و دفاع از حرم جلب کرد.

سلیمانی افزود: علاوه بر این تاریخ این سرزمین مزین به نام شیرزنانی است که دوشادوش مردان غیور میهن اسلامی در راه اعتلای نام اسلام و ایران اسلامی، جان برکف مجاهدت کردند و صحنه‌های پرشکوه از ایثار و ایستادگی در راه حق در مقابل دشمنان را به نمایش گذاشتند.

وی اضافه کرد: زنان قهرمانی که با یک دست سلاح عفت و با دست دیگر سلاح غیرت در میدان حماسه حاضر شده و برخی شربت شهادت را نوشیده و یا به افتخار جانبازی نائل شدند و برخی نیز در آزمون الهی اسارت در دست دژخیمان حسرت تسلیم شدن را بر دل دشمنان گذاشتند و با صبر و بصیرت مثال زدنی خود معلمان ایستادگی و مقاومت ملت سلحشور ایران شده و همچنان در گوش جان فرزندان ایران و آب و خاک این کشور همچنان درس مقاومت و ایستادگی را زمزمه می‌کنند.

سلیمانی تصریح کرد: امروز در محضر مادری پاک از مادران این سرزمین هستیم که خود خواسته پای در آتش نمرودیان زمان نهاد تا ابراهیمش را که به دلیل خدماتش به پاسداران و جبهه اسلام گرفتار شعله‌های خشم و کینه آنان شده بود نجات دهد اما خود در دام جنایتکاران اسیر شد و جز خدا چه کسی می‌داند ضجه‌های پسر شیرخوارش را که از او جدا کردند چه زخم عمیقی بر جانش نهاد.

وی ادامه داد: غیرت و شجات و صلابت بی نظیر او  چنان بود که اگر چه اسیر بود، انگار دیو سیرتان دموکرات که از مردی تنها نام آن را یدک می‌کشیدند به اسارت گرفته است به همین خاطر چون نتوانستند سرو مادرانه‌اش را بشکنند و خم کنند تیغ کین بر جانش نشاندند و او را ناجوانمردانه به شهادت رساندند.

سلیمانی بیان کرد: امروز شهیده گرانقدر فاطمه اسدی دختر ایران زمین است که از مشرق استخوان‌های به جا مانده از او خورشید حقانیت اسلام و انقلاب اسلامی در آسمان‌های سرزمین دلیرمان ایران عزیز طلوع کرده است تا بار دیگر ظلمت، تباهی، سیاهی و پلیدی دشمنان قسم خورده اسلام عزیز را بشکند و دل و جانمان را به نور شهادت روشن و به گرمای غیرت دینی گرم سازد.

وی تاکید کرد: دشمنان ما بدانند تا زنان قهرمان و مادرانی پاک ‌نهاد مانند او هستند فرزندان ایران زمین که شیر شجاعت و دلیری آنان را نوشیده خواب راحت را از چشمانتان خواهد ربود و مزدورانشان چه دمکرات و چه داعش را ناکام خواهند کرد.

سلیمانی خاطرنشان کرد: بی شک پدرم حاج قاسم براساس خوی همیشگی‌اش امروز در کنار ما است و انشالله در بهشت برین خوش آمدگوی این بانوی قهرمان است؛ او همچنان که در دنیا بر گوشه چادر عفت و تقوای مادران شهید بوسه می‌زد امروز با بوسه بر کفنی که استخوان‌های به جامانده از این شهیده عزیز را در خود جای داده است همراه یاران و هم‌رزماش به استقبال او خواهند آمد.

وی عنوان کرد: شهید سلیمانی به او خواهد گفت سال‌ها پس از آن که تو گرفتار مزدوران گروهک تبهکار دموکرات شوی سرزمین‌های اسلامی و جبهه مقاومت با پدیده گروهک‌های دست ساخت آمریکای جنایتکار و صهیونیسم بین الملل از جمله داعش مواجه شد که تا توانستند جنایت کردند اما فرزندانی که از مادرانی همچون تو شیر شجاعت نوشیده بودند مردانه در برابر آنها ایستادند و نه تنها از حریم حرم اهل بیت پیغمبر(ص) که از جمهوری اسلامی که پدرم آن را حرم می‌دانست؛ دفاع کردند تا امثال دموکرات‌های داعش مسلک نتوانند داغ مادرانی چون تو را بر دل فرزندانشان بنشانند و شیرخوراگانی مانند پسرشیرخوار تو را به شهادت برسانند و سایه یتیمی را بر سر دختران ایران زمین مانند دختر تو بیفکنند.

دختر شهید سلیمانی گفت: شهید قاسم سلیمانی به او خواهد گفت “طوبی لها” چه خوش عاقبتی بوده‌ای که در سلسله شهدا که سلسه جانبان آن فرزند پاک نبی مکرم اسلام حضرت سیدالشهدا (ع) است نامت سبز شد؛ “سلسله موی دوست حلقه دام بلاست، هرکه در این حلقه نیست فارغ ازین ماجراست”.

وی در پایان سخنان خود عنوان کرد: ای شهیده عزیز شهادت مبارک، تویی که رفتی تا همسرت را از اسارت بد طینتان دموکرات رهایی بخشی اما خدا خواست امروز یاد و نامت رهایی بخش مردان و زنان ایران بلکه ملت‌های آزدیخواه از اسارت دنیا و شهوات و تمایلات فانی و زودگذر شود تویی که مردانگی را تعریف کردی و به جوانمردی غنا بخشیدی و امروز مادرانه ما را دور هم جمع کردی تا با تشییع استخوان‌های به جامانده از پیکر مطهرت رزق کریم شهادت را از خداوند طلب کنی و برای خود و فرزندانمان عاقبت بخیر و رضوان الهی را مسئلت کنی.

حضور مسئولان راهیان نور در آذربایجان غربی

حضور مسئولان راهیان نور در آذربایجان غربی

حضور مسئولان راهیان نور در آذربایجان غربی

مسئول سازمان اردویی،راهیان نور و گردشگری سپاه و بسیج و مسئول راویان یادمان های دفاع مقدس سپاه و بسیج با حضور در استان آذربایجان غربی از یادمانهای دفاع مقدس این استان بازدید کردند.

به گزارش ایثارخبر، سردار عباس مطهری مسئول سازمان اردویی،راهیان نور و گردشگری سپاه و بسیج به همراه سردار ابوالفضل  مسجدی از فرماندهان دوران دفاع مقدس و مسئول راویان یادمان‌های دفاع مقدس سپاه و بسیج، معاون اجرایی سازمان بسیج مستضعفین از اردوگاه‌های راهیان نور و یادمان‌های دفاع مقدس استان آذربایجان‌غربی بازدید کردند.

همچنین در این بازدید معاون هماهنگ کننده سپاه شهدای آذربایجان‌غربی و همچنین مسئولان اردویی سپاه شهدای این استان همراهی می کردند. استان آذربایجان‌غربی از جمله استان‌های میزبان اردوهای راهیان نور است و همه ساله شاهد اعزام کاروان‌های راهیان نور از سراسر کشور به این استان هستیم که با وجود شیوع ویروس کرونا، زمان اجرای این اردوها تغییر یافت.

عزت الله ابراهیمی، مسئول سازمان اردویی سپاه شهدای آذربایجان‌غربی با اشاره به میزبانی از کاروان های راهیان نور در یادمان‌های دفاع مقدس این استان، بیان کرد: زائران در ارومیه مستقر شده و به صورت ویدیئو کنفرانس در جلسه شبکه خادمیاران سپاه شهداء شهرستان‌ها و مسئولین اردویی شهرستان‌ها شرکت کردند.

وی گفت: برپایی نشست صمیمی با منتخبین پایگاه‌های مقاومت بسیج و فعال در امور اردویی، بازدید از یادمان‌های نقده، پیرانشهر، سردشت، مهاباد و ارومیه در برنامه قرار داشت.

ترویج فرهنگ شهادت از ماموریت های اصلی وزارت ارشاد/ برگزاری جشنواره خاص درباره شهید سلیمانی

وزیر ارشاد اعلام کرد:

ترویج فرهنگ شهادت از ماموریت های اصلی وزارت ارشاد/ برگزاری جشنواره خاص درباره شهید سلیمانی

ترویج فرهنگ شهادت از ماموریت های اصلی وزارت ارشاد/ برگزاری جشنواره خاص درباره شهید سلیمانی

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: تجلیل از شهدا و ترویج فرهنگ شهادت یکی از مأموریت های اصلی و بنیادین ما در وزارت ارشاد خواهد بود زیرا تجلی فرهنگ انقلاب، حمایت از آرمان ها و مقاومت و استکبارستیزی ذیل شهادت قرار می گیرد و اگر سینما و یا هر یک از هنرهای ما می خواهد کار قوی انجام دهد باید به تحکیم این راه بیانجامد.

“محمدمهدی اسماعیلی” امروز ۲۳ شهریورماه در ارتباط ویدئوکنفرانس با ویژه برنامه “شکوه مادری” که در قالب طرح سه شنبه های تکریم کانون های مساجد کرمان و به منظور تجلیل از خانواده شهید جهانگیر صدقی ده زیاری برگزار شد، اظهار کرد: مردم شهیدپرور کرمان از پیشگامان انقلاب اسلامی هستند که قبل از پیروزی انقلاب، حماسه مسجد جامع کرمان را آفریدند و این حماسه و خباثتی که رژیم پهلوی آنجا از خود نشان داد از محورهای اصلی شعارهای انقلابیون و مردم در سراسر کشور بود.

وی با اشاره به حماسه های لشکر ۴۱ ثارالله در دفاع مقدس افزود: حماسه بزرگتری به نام کرمان و کرمانی ها در دفاع از حرم و با نام شهید عالی مقام حاج قاسم سلیمانی رقم خورد.

اسماعیلی با گرامیداشت یاد شهید جهانگیر صدقی ده زیاری تصریح کرد: شهدای ما به فرمایش امام(ره) امامزاده های عشق هستند؛ مرقد پاک شهدا سرشار از معنویت و اخلاص است و ایمان و حسی که با حضور در گلزارهای شهداء در ما ایجاد می شود، ما را برای پیمودن راهی که شهداء برای ما باز کردند، منسجم تر می کند.

وزیر ارشاد در ادامه بیان کرد: ویژگی اصلی انقلاب، ایثار و شهادت است و این انقلاب را امام(ره) بنیان نهاده و مقام معظم رهبری انقلاب ادامه دادند و بزرگانی مثل حاج قاسم سلیمانی آن را برای ما زنده نگه داشتند.

وی با اشاره به اینکه مسیری که مقام معظم رهبری مکتب حاج قاسم نام نهادند، نشان دهنده راهی است که باید طی شود، افزود: هیچ مأموریت و تکلیفی جز انجام آرمان های انقلاب نداریم و این آرمان ها در همین مسیر توسط شهدا با خون آنان به امضا رسیده و باید این مسیر را ادامه بدهیم.

اسماعیلی با اشاره به تکریم خانواده های شهداء بیان کرد: این کارها در راستای ادای وظیفه است وگرنه همه وجود ما و مأموریت ها در راه احیای این مسیر قرار دارد و دولت مردمی و رییس جمهوری افتخار دارد که گامی در مسیر تحقق اهداف انقلاب اسلامی که همان اهداف شهداست، طی کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: تجلیل از شهدا و ترویج فرهنگ شهادت یکی از مأموریت های اصلی و  بنیادین ما در وزارت ارشاد خواهد بود زیرا تجلی فرهنگ انقلاب، حمایت از آرمان ها و مقاومت و استکبارستیزی ذیل شهادت قرار می گیرد و اگر سینما و یا هر یک از هنرهای ما می خواهد کار قوی انجام دهد باید به تحکیم این راه بیانجامد.

وی افزود با اشاره به اینکه هنر انقلابی آن است که این ایثارگری ها را به تصویر بکشد، تصریح کرد: ما مدیون مادران و پدران شهیدی هستیم که در مکتب امام راحل و انقلاب، ابراهیم وار، اسماعیل های خود را به مسلخ شهادت بردند و باید همه همت و امکانات را بسیج و از اهالی هنر و فرهنگ درخواست کنیم در این مسیر به تولید متحوا بپردازند.

اسماعیلی بیان کرد: برای شهید حاج قاسم سلیمانی کار ویژه ای در وزارت ارشاد راه اندازی و جشنواره ای خاص حاج قاسم برگزار خواهیم کرد و در اداره کل ارشاد استان کرما نیز باید این مسئله در دستور کار باشد زیرا ما می خواهیم پیشانی کار وزارت ارشاد در دوره جدید یک مراسم و جشنواره برای شهید عالی مقام سلیمانی و برکتی برای همه کارها و فعالیت های ما باشد.

رئیس بنیاد شهید درگذشت مادر شهیدان «کریم‌بخش» را تسلیت گفت

رئیس بنیاد شهید درگذشت مادر شهیدان «کریم‌بخش» را تسلیت گفت

رئیس بنیاد شهید درگذشت مادر شهیدان «کریم‌بخش» را تسلیت گفت

معاون رئیس جمهوری و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران با صدور پیامی درگذشت بانوی ماجده و مؤمنه «حاجیه خانم طاهره پور بخشی» مادر گرامی شهیدان معزز «داود، حمزه و مسلم کریم‌بخش» و جانبازان والا مقام «حر، حبیب و خلیل کریم‌بخش» و آزاده سرافراز «علی اصغر کریم‌بخش» از استان گیلان را تسلیت گفت.

به گزارش ایثارخبر، متن پیام سعید اوحدی به شرح زیر است:
انا لله و انا الیه راجعون
خانواده محترم شهیدان گرانقدر کریم بخش
سلامٌ علیکم
ایمان و ایثار مادران معظم شهدا که فرزندان عزیز خویش را در مسیر پاسداشت آرمان‌ها و ارزش‌های والای الهی، اسلامی و انقلابی هدیه کردند در وصف نمی‌گنجد و کلمات قادر به ستودن صبر جمیل این بانوان مؤمن و والا مقام نیست.
درگذشت بانوی ماجده و مؤمنه «حاجیه خانم طاهره پور بخشی» مادر گرامی شهیدان معزز «داود، حمزه و مسلم کریم‌بخش» و جانبازان والا مقام  «حر، حبیب و خلیل کریم‌بخش» و آزاده سرافراز «علی اصغر کریم‌بخش» از استان گیلان را به شما خانواده محترم تسلیت عرض می‌نمایم.
بی‌شک ایمان و اراده راستین این شهدا ریشه در اعتقادات ناب و خالصی دارد که توسط والدین گرانقدر آنان بالندگی یافته که در این میان نقش این بانوی ارجمند در جهت تربیت اسوه‌های جهاد و مقاومت بی‌بدیل است. مادر والامقامی که با افتخار به شهادت فرزندان عزیز خویش، در ادامه راه آن شهدای معظم با اعتقادی راسخ استقامت و پایداری نمودند و به‌یقین از دست دادن این سرمایه‌های اجتماعی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، بسیار غم‌انگیز است.
از منظر ادب و ارادت بر ساحت ایمان و مقام صبرشان ادای احترام نموده و از درگاه پروردگار متعال علو مرتبه ربانی برای آن مرحومه مغفوره و بردباری برای بازماندگان مسألت دارم. امید آن که به فضل الهی و در جوار فرزندان شهیدشان قرین رحمت ربوبی گردند.
سعید اوحدی
معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران.

ایثارگران از طریق میز خدمت مجازی مشکلات خود را مطرح کنند

ایثارگران از طریق میز خدمت مجازی مشکلات خود را مطرح کنند

ایثارگران از طریق میز خدمت مجازی مشکلات خود را مطرح کنند

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان‌های استان تهران گفت: به ایثارگران عزیز توصیه می‌کنم برای حفظ سلامتی خود شیوه‌نامه‌های بهداشتی را رعایت کنند.

به گزارش ایثارخبر، عبدالله مرتضوی روز  در دیدارهای چهره‌به‌چهره با جمعی از ایثارگران و والدین معظم شهدا که در راستای رعایت حداکثری شیوه‌نامه‌های بهداشتی در محوطه بیرونی ساختمان شهید رجایی برگزار شد، با تسلیت فرارسیدن ماه محرم و ایام عزاداری سرور و سالار شهیدان حضرت امام حسین(ع)، حماسه‌ها و ایثارگری‌های شهدا و جانبازان در دوران دفاع مقدس را امتداد تجلی فرهنگ عاشورا و قیام امام حسین(ع) برشمرد و گفت: فرهنگ عاشورا در طول تاریخ همواره برای جامعه اسلامی و مؤمنین الهام‌بخش بوده و به تعبیری حرارتی در دل‌های مؤمنین ایجاد کرده که هرگز سرد نمی‌شود.


مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان‌های استان تهران شهدا و ایثارگران را سرمایه‌داران ممتاز این زمان خواند و  ادامه داد: ما اگر هر کار که در بالاترین حد توانمان هم هست، انجام دهیم؛ همچنان بدهکار شهدا هستیم چرا که این بزرگواران با نثار جان خود فرهنگ عاشورا را در این دوران قوت بخشیدند به‌نوعی که امروز این فرهنگ در سراسر جهان برای آزادی خواهان یک سرمشق است.

مرتضوی در ادامه با تأکید بر حفظ سلامت ایثارگران در دوران اوج بیماری کرونا، از پیگیری مستمر در خصوص واکسیناسیون ایثارگران در تمام شهرستان‌های تابعه با همکاری فرمانداران و شبکه‌های بهداشت و درمان خبر داد و گفت: به ایثارگران عزیز توصیه می‌کنم برای حفظ سلامتی خود شیوه‌نامه‌های بهداشتی را رعایت کنند و از طریق میز خدمت مجازی در ادارات بنیاد در شهرستان‌ها یا ارسال پیام کوتاه به شماره ۰۹۹۰۲۵۲۱۵۱۹ مسائل و مشکلات خود را مطرح کنند تا اقدام لازم انجام شود.

گفتنی است در این دیدارها که با حضور رئیس اداره ارزیابی عملکرد و رسیدگی و پاسخگویی به شکایات، معاون فرهنگی و آموزشی، معاون بهداشت و درمان و معاون مدیرکل و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان ری انجام شد، ۱۴ نفر از ایثارگران و والدین معظم شهدا مسائل و مشکلات خود را مطرح کردند و دستورات لازم صادر شد.

۹۰۰ تاریخ شفاهی ایثارگران و خانواده شهدای لرستان تهیه و ضبط شده است

مدیرکل بنیاد شهید استان:

۹۰۰ تاریخ شفاهی ایثارگران و خانواده شهدای لرستان تهیه و ضبط شده است

۹۰۰ تاریخ شفاهی ایثارگران و خانواده شهدای لرستان تهیه و ضبط شده است

لرستان، مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران لرستان گفت: خانواده شهدا گنجینه‌های معنوی دفاع مقدس هستند که در حال حاضر در حال تهیه تاریخ شفاهی از آن‌ها هستیم، تا الان حدود ۹۰۰ تاریخ شفاهی ایثارگران به صورت آرشیو جهت نگه‌داری و پخش انجام شده است.

محمود زرین‌جویی در دیدار با خانواده شهید دانشجو «یعقوب بهاروند احمدی» که به همت جهاد دانشگاهی و با حضور رئیس جهاد دانشگاهی، مدیرکل کمیته امداد امام خمینی، حجت‌الاسلام فلاحی، معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه لرستان، معاون فرهنگی و مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از جهادگران جهاد دانشگاهی استان برگزار شد، اظهار کرد: شهدا در هر جایی که نام آن‌ها برده شود تأثیرگذار هستند.

وی ادامه داد: بحث نامگذاری مکان‌ها به نام شهدا و تبلیغات محیطی دستگاه‌های اجرایی متولی این کار هستند ما تنها این مطالبات را پیگیری می‌کنیم و شهرداری و شورای شهر به‌عنوان متولی اصلی نامگذاری اماکن، میادین و دستگاه‌های دیگر که دخیل هستند را باید پیگیری کنیم.

زرین‌جویی عنوان کرد: نام شهدا در اعلی علیین  درج شده و این‌ها ظاهری هستند اما نیاز است به عنوان تبلیغات و تذکر به ما نام آن‌ها مدنظر باشد، ما نیز همیشه پیگیر این مسئله هستیم.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران لرستان تصریح کرد: اسامی شهدا به شهرداری، شورای شهر و ارگان‌های مورد نیاز تحویل داده شده و در جلساتی مانند شورای ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت این دستگاه‌ها را به انجام این کار ملزم کردیم.

وی افزود: یکی از تذکرات مهم ما در تمام جلسات زنده نگه داشتن نام و یاد شهداست، که تذکری به جا و مقدس است.

زرین‌جویی با اشاره به این‌که همه شهدا برای ما عزیز هستند، عنوان کرد: معمولاً شهدایی که شاخص بودند در سطح ملی مطرح هستند، این درحالی است که نام و نشان شهدای لرستان باید بیشتر در جامعه روشن شود، ما خیلی شهدا داریم که از لحاظ شاخص‌ها و معیارها در حد و حتی بالاتر از شاخص‌های ملی باشد، در طول هشت سال دفاع مقدس اگر بخواهیم درست حساب کنیم به اندازه نیم ساعت مستند خوبی از دفاع مقدس شهدای لرستان نداریم.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران لرستان افزود: در آن زمان حتی شهدای لرستان آنقدر مأخوذ به حیا بودند که حتی کمتر مصاحبه کردند، ما اعتقاد داریم شهید قبل از شهید شدنش به شهادت می‌رسد یعنی اینها نظرکرده خدا هستند، والدین شهدا حق نگهداری و پرستاری دریافت می‌کنند، معمولاً مردم لرستان بحث عشیره‌ای بودن و اعتقادات و سنت‌هایی که وجود دارد پدر و مادر را به آسانی رها نمی‌کنند.

وی ادامه داد: برنامه دیگر بنیاد شهید ساخت تاریخ شفاهی از والدین و بازماندگان شهداست که درواقع با آن‌ها مصاحبه می‌کنیم که ذیل برنامه کنگره ۶۳۰۰ شهید استان است.

زرین‌جویی عنوان کرد: خانواده شهدا گنجینه‌های معنوی دفاع مقدس هستند که در حال حاضر در حال تهیه تاریخ شفاهی از آن‌ها هستیم، تا الان حدود ۹۰۰ تاریخ شفاهی ایثارگران به صورت آرشیو جهت نگه‌داری و پخش انجام شده است.

لزوم توجه به آرمان‌های شهدا در گام دوم انقلاب

معاون اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان تاکید کرد:

لزوم توجه به آرمان‌های شهدا در گام دوم انقلاب

لزوم توجه به آرمان‌های شهدا در گام دوم انقلاب

لرستان، معاون فرهنگی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان با تأکید بر لزوم توجه به آرمان‌های شهدا در گام دوم انقلاب گفت: عمل به وصیت‌نامه شهدا باید الگوی جوانان ما در گام دوم انقلاب اسلامی ایران باشد.

رضا نیازی یکشنبه دهم مرداد در دیدار با خانواده شهید دانشجو «یعقوب بهاروند احمدی» که به همت جهاد دانشگاهی و با حضور مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران، رئیس جهاد دانشگاهی، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه لرستان و جمعی از جهادگران جهاد دانشگاهی استان برگزار شد، اظهار کرد: قیام امام حسین (ع) در طول تاریخ جریان ساز بوده است و انقلاب ما نیز به تبعیت از قیام آن حضرت است.

وی اهداف انقلاب اسلامی ایران را ادامه‌دهنده اهداف قیام امام حسین (ع) دانست و تصریح کرد: عمل به وصیت‌نامه شهدا باید الگوی جوانان ما در گام دوم انقلاب اسلامی ایران باشد.

نیازی بر لزوم استمرار برگزاری یادواره شهدا و سرکشی از خانواده‌های آنان تأکید کرد و افزود: در گام دوم انقلاب، توجه بیشتر به اهداف و آرمان‌های شهدا مورد تأکید است.

سرلشکر سلامی: حنای آمریکا دیگر رنگی ندارد

سرلشکر سلامی: حنای آمریکا دیگر رنگی ندارد

سرلشکر سلامی: حنای آمریکا دیگر رنگی ندارد

کرمانشاه فرمانده کل سپاه با بیان اینکه آمریکا برای همه ملت های جهان جز فقر و عقب ماندگی و تاراج ثروتشان چیز دیگری نداشته است گفت: حنای آمریکا دیگر در ایران رنگی ندارد و ما فداییان ملت ایران هستیم.

به گزارش ایثارخبر سردار سرلشکر پاسدار حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی امروز ۴ مرداد در یادواره شهدای عملیات غرورآفرین مرصاد که در مرکز فرهنگی و موزه دفاع مقدس مرصاد با حضور خانواده‌های معظم شهدا، پیشکسوتان دفاع مقدس و مردم شهیدپرور و ولایتمدار استان کرمانشاه، در تنگه مرصاد(چهار زبر) با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار گردید، به تبیین نقش نفاق قبل و بعد از انقلاب پرداخت و گفت: این روزها باید رشادت رزمندگان و مقاومت و مظلومیت مردم استان کرمانشاه به ویژه مردم قصرشیرین، سرپل ذهاب، دالاهو، گیلانغرب و اسلام آباد غرب که در دوران دفاع مقدس ایستادگی و مقاومت کردند و مورد ظلم منافقین کوردل قرار گرفتند، بیشتر در مجالس و محافل مورد بحث قرار گیرد.

فرمانده کل سپاه با اشاره به دشمنی منافقین در سال‌های اول انقلاب اسلامی ادامه داد: انقلاب اسلامی در حیات پر برکت خود بارها با نفاق دست و پنجه نرم کرده است و بعد از اینکه منافقان در سال‌های اول انقلاب در دسته بندی‌های سیاسی جایی پیدا نکردند دست به ترورهای ناجوانمردانه زدند.

سرلشکر سلامی افزود: عملیات غرور آفرین مرصاد باعث رسوایی منافقان شد و بر همگان ثابت شد که آن‌ها به دنبال نفاق و دشمنی بودند که خوشبختانه در این عملیات با رشادت مردم و رزمندگان شکست سنگینی متحمل شدند.

فرمانده کل سپاه تصریح کرد: هیچ ملتی بدون جهاد و جنگ، ایستادگی و مقاومت به برکت و قدرت نمی‌رسد و اگر ایستادگی در مقابل دشمنان نباشد، عزت و امنیت و قدرت در جامعه از بین می‌رود.

وی اظهار کرد: منافقین کسانی بودند که در آن زمان به دشمنان خونخوار ملت ایران اسلامی پناه بردند و مقابل ما ایستادند تا نظام اسلامی را سرنگون کنند، ولی ملت مقام ایران اسلامی ایستاد و با کمترین امکانات پیروز شد.

سرلشکر سلامی ادامه داد: رزمندگان ما در سال ۶۷ حماسه ماندگار و افتخاری عظیم آفریدند و سند زرین دیگری را در تاریخ انقلاب برای آیندگان به جا گذاشتند؛ لذا باید در پاسداشت این شهدا از هیچ تلاشی فروگذار نکنیم.

سردار سلامی با بیان اینکه شهدا تصویرگر عزت‌ ما هستند، گفت: بدون این عزیزان ما مقتدر و مستقل نخواهیم بود. شهدا مسیری برای آزادی مسلمان از بردگی مدرن ساختند. امروز به برکت شهدا همه جهان اسلام به میدان جهاد تبدیل شده است و مستکبران در حال فرار هستند.

فرمانده کل سپاه با بیان اینکه شهدا آگاهی بخش هستند و همچون چراغ در شب های تیره راه را نشانمان می دهند، گفت: امروز لبنان و حزب الله در مقابل صهیونیست ها مقتدر و قدرتمند ایستاده اند و هرگاه دشمن بخواهد حرکتی کند، حزب الله آنها را در همان آغاز خفه می کند.

سرلشکر سلامی با بیان اینکه آمریکا برای همه ملت های جهان جز فقر و عقب ماندگی و تاراج ثروتشان چیز دیگری نداشته است گفت: حنای آمریکا دیگر در ایران رنگی ندارد و ما فداییان ملت ایران هستیم.

وی از دوران دفاع مقدس به عنوان یک سرمایه اصیل انقلاب اسلامی نام برد و گفت: شهدا نیز جزو سرمایه های زنده و جاودانه ملت و نظام بوده که باید ایثار، فداکاری و رشادت آنها پاس داشته شود تا روح فداکاری، وفاداری و ایثار به عنوان یک ارزش حفظ و در جامعه اسلامی ایران ماندگار شود.

سردار سلامی اظهار کرد: تثبیت دلاوری، فداکاری،جانبازی و شجاعت شهدا و رزمندگان دوران دفاع مقدس و انتقال آن به نسل های بعدی با برگزاری یادواره شهدا امکانپذیر است.

فرمانده کل سپاه پاسداران با بیان اینکه شهدا از جنس جاودانگی و حیات هستند گفت:برگزاری چنین محفلی یک توفیق الهی است چرا که شهدا همیشه زنده اند.

وی افزود:شهادت یک تصادف نیست بلکه یک قاعده و یک گزینش الهی و یک معامله است و بدون تردید این شهدا نزد اهل آسمان شناخته تر از اهل زمین هستند.

سرلشکر سلامی خاطرنشان کرد: اکنون که دشمنان متوجه شده‌اند که از طریق جنگ سخت نمی‌توانند ملت ایران را شکست دهند به توطئه‌های دیگر مانند تحریم‌های اقتصادی روی آورده و می‌خواهند با اعمال تحریم و فشارهای اقتصادی ملت را از این نظام بگیرند و بیزار کنند اما باید بدانند، تحریم‌های اقتصادی شاید به ظاهر ملت را تحت فشار قرار داده، اما پیروزی ایران اسلامی را بدنبال خواهد داشت.

سرلشکر سلامی افزود: دشمنان ما و در راس آنان امریکا از روز اول انقلاب با انواع و اقسام توطئه ها علیه ما به دشمنی پرداخته و انواع ترورها، تحریم ها و تهدیدها را علیه ما اعمال کرده اند اما ملت ما هیچ گاه از پای نایستاده و با شتاب به حرکت خود ادامه دهد.

فرمانده کل سپاه خاطر نشان کرد: منافقین کوردل نیز با حمایت دشمنان به خاک کشورمان وارد شدند که رشادت نیروهای مردمی و رزمندگان و دست غیب الهی آنان را در تنگه چهارزبر برای همیشه تاریخ محو کرد.

فرمانده کل سپاه با اشاره به اینکه ما جز شهادت نمی‌توانستیم بر دشمنانمان پیروز شویم، تصریح کرد: آنها در ظاهر بسیار قوی‌تر بودند اما شهیدان، آزادگان، جانبازان، رزمندگان و ولی‌فقیه ما مفهومی از قدرت را عرضه کردند که برای دشمن ناشناس بود و آن قدرت، ایمان است.

سردار سلامی گفت: در هشت سال دفاع مقدس بزرگ ترین آزمایش برای ملت ایران رخ داد، چراکه همه دشمنان اسلام دست در دست هم دادند تا طلوع خورشید اسلام را مهار کنند اما نتوانستند چون خدا با ما بود.

وی با بیان اینکه جهاد و شهادت لباس عزت ما است، یادآور شد: اگر نجنگیده بودیم و خانواده شهدا صبر نکرده بودند، ما ده‌ها بار از دشمن شکست خورده بودیم، اما خدا راه را بر آنان بست و نگذاشت کفار بر مومنان غلبه کنند.

سرلشکر سلامی در پایان خاطر نشان کرد: در زمان جنگ یکی از عوامل استقامت ملت ایران گوش فرا دادن به فرامین حضرت امام خمینی (ره) بود و امروز نیز همه باید زیر چتر ولایت پیرو فرامین رهبری معظم انقلاب باشیم تا به کشور آسیبی نرسد.

دشمنان بدانند ملت ایران بخاطر قطع برق یا آب دست از انقلاب نمی‌کشند

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: دشمنان بدانند ملت ایران بخاطر قطعی برق یا آب دست از اسلام و انقلاب نمی‌کشند.

سلامی اظهار کرد: امروز دشمنان باز هم در مورد ملت ایران به اشتباه افتاده اند و تصور می کنند اگر یک ساعت برق برود و یا به دلیل خشکسالی با کمبود آب مواجه شویم، مردم عزیز ایران دست از اسلام و انقلاب می کشند که این خیال باطلی بیش نیست.

سلامی ادامه داد: این روزها مردم ایران نشان داده اند که نسبت به آرمان های اسلام و انقلاب وفادار بوده و بخاطر یک ساعت قطعی برق و یا قطعی آب هرگز فریب اندیشه ها و افکار و خواب های آشفته دشمنان را نخواهند خورد.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درادامه آمریکا را در سیاست تحریم در مورد ایران شکست خورده قلمداد کرد و افزود:  اینکه امروز ما برای بازگشت به برجام برای ابرقدرتی مثل آمریکا شرط می گذاریم، نشان از اقتدار کنونی ایران اسلامی دارد و این اقتدار در سایه رشادت رزمندگان اسلام در دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی و در مقاطع حساسی مثل عملیات مرصاد به دست آمده است.

وی ادامه داد: استراتژیهای خطرناک و سیاست های پیچیده ای که دشمنان علیه ما اعمال کردند اگر در مورد خود آمریکا پیاده می شد، فرو می پاشید، در حالی که امروز می بینیم آمریکا در سیاست های خود علیه ایران اسلامی ناکام مانده و اهدافش پیش نمی رود.

وی تاکید کرد: تحریم ها برای این نبود که چهره ایران اسلامی همانند امروز باشد و هر روز شاهد افتتاح طرحی باشیم و ایران اسلامی در کنار مشکلات ساخته شود، بلکه برای فلج کردن ایران اسلامی طراحی شده بود، اما از دل تحریم ها پیشرفت بوجود آمد و می بینیم که در هر صحنه ای که تحریم شده ایم بندهای وابستگی ما به بیگانگان پاره شده است.

سلامی سپس با بیان اینکه آمریکا هر جا در امور ملت ها دخالت کرده  جز فقر و عقب ماندگی و تاراج چیز دیگری نداشته،  گفت:  دیگر حنای آمریکا برای ملت ها رنگی ندارد.

وی با بیان اینکه آمریکا امروز اقتدار خود را از دست داده و رو به افول است، ادامه داد: امروز دیگر آمریکا یارای حمایت از کسی را ندارد و در هیچ نقطه ای در متن سیاست ها حضور ندارد.

وی در ادامه با بیان اینکه ملت بصیر و آگاه ایران اسلامی در طول تاریخ پس از انقلاب با دشمنان بزرگی پنجه در پنجه شده اند، گفت: مردم آگاه ایران اسلامی به خوبی دشمنان خود را می شناسند و فریب آنها را نمی خورند.

فرمانده کل سپاه با اشاره به دشمنی منافقین در سال‌های اول انقلاب اسلامی، گفت: انقلاب اسلامی در حیات پر برکت خود بارها با نفاق دست و پنجه نرم کرده و بعد از اینکه منافقان در سال‌های اول انقلاب در دسته بندی‌های سیاسی جایی پیدا نکردند، دست به ترورهای ناجوانمردانه زدند.

وی سپس از عملیات مرصاد در تنگه چهار زبر به عنوان یکی از رخدادهای بزرگ تاریخ انقلاب اسلامی یاد کرد و افزود: این عملیات غرور آفرین باعث رسوایی منافقان شد و بر همگان ثابت شد که آن‌ها به دنبال نفاق و دشمنی بوده اند که خوشبختانه در این عملیات با رشادت مردم و رزمندگان، شکست سنگینی متحمل شدند.

وی ادامه داد: منافقین کسانی بودند که در آن زمان به دشمنان خونخوار ملت ایران اسلامی پناه بردند و مقابل ما ایستادند تا نظام اسلامی را سرنگون کنند، ولی ملت مقام ایران اسلامی ایستاد و با کمترین امکانات پیروز شد.

فرمانده کل سپاه خاطرنشان کرد: منافقین کوردل با حمایت دشمنان به خاک کشورمان وارد شدند که رشادت نیروهای مردمی و رزمندگان و دست غیب الهی آنان را در تنگه چهارزبر برای همیشه تاریخ محو کرد.

وی اضافه کرد: این روزها باید رشادت رزمندگان و مقاومت و مظلومیت مردم استان کرمانشاه به ویژه مردم قصرشیرین، سرپل ذهاب، دالاهو، گیلانغرب و اسلام آباد غرب که در دوران دفاع مقدس ایستادگی و مقاومت کردند و مورد ظلم منافقین کوردل قرار گرفتند، بیشتر در مجالس و محافل مورد بحث قرار گیرد.

وی از دوران دفاع مقدس به عنوان یک سرمایه اصیل انقلاب اسلامی نام برد و گفت: شهدا نیز جزو سرمایه های زنده و جاودانه ملت و نظام هستند که باید ایثار، فداکاری و رشادت آنها پاس داشته شود تا روح فداکاری، وفاداری و ایثار به عنوان یک ارزش حفظ و در جامعه اسلامی ایران ماندگار شود.

فرمانده کل سپاه با اشاره به این‌که ما جز شهادت نمی‌توانستیم بر دشمنانمان پیروز شویم، تصریح کرد: آنها در ظاهر بسیار قوی‌تر بودند، اما شهیدان، آزادگان، جانبازان، رزمندگان و ولی‌فقیه ما مفهومی از قدرت را عرضه کردند که برای دشمن ناشناس بود و آن قدرت ایمان است.

سلامی گفت: در هشت سال دفاع مقدس بزرگ ترین آزمایش برای ملت ایران رخ داد، چراکه همه دشمنان اسلام دست در دست هم دادند تا طلوع خورشید اسلام را مهار کنند، اما نتوانستند چون خدا با ما بود.

وی با بیان اینکه جهاد و شهادت لباس عزت ما است، یادآور شد: اگر نجنگیده بودیم و خانواده شهدا صبر نکرده بودند، ما ده‌ها بار از دشمن شکست خورده بودیم، اما خدا راه را بر آنان بست و نگذاشت کفار بر مومنان غلبه کنند.
 سلامی در پایان گفت: ما سپاهیان پیش‌مرگان مردم عزیز ایران هستیم و تا زنده هستیم اجازه نخواهیم داد احدی به کشور چپ نگاه کند و با همراهی ملت ایران، ایران را زیباتر خواهیم ساخت.

نخستین همایش ملی زنان، مقاومت و حماسه برگزار می‌شود

نخستین همایش ملی زنان، مقاومت و حماسه برگزار می‌شود

نخستین همایش ملی زنان، مقاومت و حماسه برگزار می‌شود

خوزستان نخستین همایش ملی زنان، مقاومت و حماسه با همت کمیته زن و دفاع مقدس شورای هماهنگی حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خوزستان برگزار می‌شود.

این همایش با موضوعات بایسته‌ها و چشم‌اندازهای خانواده، زنان و خانواده، حجاب و عفاف، زنان، اقتصاد و خانواده، زنان و نظام اسلامی، زنان و فرهنگ پژوهش در حوزه بین‌الملل و زنان، سیاست و بین‌الملل برگزار خواهد شد.

متقاضیان شرکت در این همایش می‌توانند مقالات خود را به ایمیل دبیرخانه به نشانی banoodefa@chmail.ir ارسال کنند و مهلت ارسال آثار نیز تا پنجم شهریور ۱۴۰۰ اعلام شده است.

متقاضیان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به سایت www.khuzestan.bonyaddefa.ir  مراجعه کنند.

مراسم پایانی و تقدیر از برگزیدگان در هفته دفاع مقدس برگزار و مقالات برگزیده این همایش در فصلنامه علمی تخصصی زنان و حماسه منتشر خواهد شد.