Category: بین الملل

ایجاد بخش بین‌الملل در بیستمین دوره برگزاری جایزه کتاب دفاع مقدس

سردار بایرامی خبر داد؛

ایجاد بخش بین‌الملل در بیستمین دوره برگزاری جایزه کتاب دفاع مقدس

ایجاد بخش بین‌الملل در بیستمین دوره برگزاری جایزه کتاب دفاع مقدس

رئیس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس گفت:در بیستمین دوره برگزاری جایزه کتاب دفاع مقدس بخش بین‌الملل ایجاد خواهد شد.

به گزارش ایثار خبر، سردار عباس بایرامی با اشاره به برنامه‌های در دست اقدام سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس، توضیح داد: پس از سپری شدن ۱۹ دوره از جایزه کتاب دفاع مقدس که اختتامیه آخرین دوره در ۱۸ اسفند سال گذشته برگزار شد، هر چه به بستر کار نگاه می‌کنیم، می‌بینیم تمام جریان مقاومتی که در کشورهای خاورمیانه و حتی سایر کشورهای درگیر با استکبار و تروریسم بین‌المللی شکل گرفته، برگرفته از فرهنگ مقاومت دفاع مقدس ایران بوده و امروز به عینه شاهدیم که مدافعان جبهه اسلامی در کشورهایی نظیر سوریه و لبنان با الگوپذیری از همین فرهنگ و ادبیات است که در مقابل جنگ افروزی های آمریکا و دشمنان اسلام ایستاده‌اند.

وی افزود: سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس با هدف جهانی شدن فرهنگ دفاع مقدس و تکمیل رسالت خود در تبیین این فرهنگ قصد دارد در بیستمین دوره برگزاری جایزه کتاب دفاع مقدس بخش بین‌الملل را ایجاد کرده و زمینه مشارکت نویسندگان دیگر کشورها به ویژه بخش مقاومت اسلامی در این رویداد مهم را فراهم کند.

رئیس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس  گفت: تجربه برگزاری دوره‌های قبل و همچنین جمع زیادی از نویسندگان فعال در این حوزه، رایزن‌های فرهنگی و حتی سفیران جمهوری اسلامی که در نمایشگاه‌های بین‌المللی حاضر شده بودند پیشنهاد دادند که این رویداد نباید محدود به چارچوب جغرافیای جمهوری اسلامی باشد و ظرفیت بین‌المللی شدن در آثار رسیده به این جشنواره دیده می‌شود.

بایرامی یادآور شد: سعی بر این است که در دوره بیستم از تمام ظرفیت‌های نظام و سازمان‌های مرتبط مانند سازمان تبلیغات اسلامی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت امور خارجه، بخش برون‌مرزی سازمان صداوسیما و حتی رایزن‌های فرهنگی جمهوری اسلامی در دیگر کشورها برای اطلاع رسانی و برگزاری هر چه بهتر این دوره استفاده کنیم.

وی درباره پیش‌بینی میزان مشارکت دیگر کشورها در بخش بین‌الملل دوره بیستم عنوان کرد: لبنان به عنوان کشوری که مهد نشر و فرهنگ مقاومت اسلامی است، حضور پررنگ‌تری خواهد داشت و نویسندگان کشورهای عراق، سوریه، ترکیه و دیگر همسایگان هم که پیش از شیوع بیماری کرونا در نمایشگاه‌های بین‌المللی با فعالیت‌های این سازمان آشنا شده بودند نیز اشتیاق خود را برای حضور و مشارکت در این رویداد نشان داده‌اند.

بایرامی همچنین از فراهم شدن زمینه ارزیابی آثار دیجیتال و کتاب‌های گویا در بیستمین دوره کتاب دفاع مقدس خبر داد و گفت: در حال حاضر فعالیت حوزه کتاب در بخش کتب دیجیتال و صوتی چشمگیر است و برخی مخاطبان آثار دفاع مقدس نیز به این آثار توجه بیش‌تری دارند و بر همین اساس ورود آثار دیجیتال را به عنوان تحول جدی در دوره بیستم قرار خواهیم داد.

رئیس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس خاطرنشان کرد: نمایشگاه‌های بین‌المللی فرصت بسیار خوبی در نشر و معرفی آثار مربوط به تاریخ دفاع مقدس است که تا قبل از شیوع اپیدمی کرونا در نمایشگاه‌های مختلفی از جمله فرانکفورت آلمان، بغداد و نمایشگاه‌هایی که به شکل رسمی دعوت می‌شدیم حضور داشتیم و همواره سعی کرده‌ایم آثار مربوط به تاریخ دفاع مقدس را در کشورهای دیگر به نمایش بگذاریم و برای سال جدید نیز همین برنامه را علاوه بر نمایشگاه داخلی با حضور در نمایشگاه‌های خارجی با قوت ادامه خواهیم داد.

بایرامی در پایان از حضور جدی این سازمان در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران خبر داد و عنوان کرد: سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس در سال گذشته هزار و ۲۸۱ عنوان کتاب تولید کرده که علاوه بر آن با ظرفیت بالای ۷۰۰۰ عنوان کتاب از زمان تشکیل این سازمان روبرو هستیم و این حجم آثار، شرایط حضور بالقوه و پرقدرت در نمایشگاه کتاب تهران را فراهم می‌کند.

پاسخگویی آنلاین مدیرعامل در روز تعطیل

پاسخگویی آنلاین مدیرعامل در روز تعطیل

مدیرعامل بیمه رازی در پاسخ به سوال یکی از نمایندگان بیمه رازی در فضای مجازی ، بلافاصله پاسخگو شد و دستور پیگیری داد.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل بیمه رازی، دکتر جباری در پاسخ به سوال یک نماینده در گروه نمایندگان پیرامون تسویه صندوق های نمایندگان در کرونا ، ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات گفت: بنده به عنوان اولین مدیر خواستار حمایت از شبکه فروش بودم و بیمه رازی به عنوان پیشرو و اولین شرکتی است که در جهت حمایت عملی از شبکه فروش اقدام کرده است.

 وی تصریح کرد : ما ظرفیت صندوق نمایندگان را دو برابر کرده ایم .به تعبیری بیش از مبلغ کارمزد برای نماینده جریان نقدی ساختیم و همچنین انشالله کارمزد را هم ۱۰ روزه پرداخت خواهیم کرد . ضمنا از معاونین خواسته ام برای پرتفوی های بزرگ سیستم را طوری تنظیم کنند که کارمزد به محض وصول حق بیمه پرداخت شود.

دکتر علی جباری افزود :شرکت بیمه رازی به جهت حمایت از شبکه فروش خود در سه ماه گذشته چندین اقدام صورت داده است: اول آنکه پرداخت سود مشارکت در منافع به شبکه فروش برای اولین بار در تاریخ فعالیت شرکت صورت پذیرفته است.

دوم اینکه ؛ افزایش صندوق نمایندگان در دو بعد مهلت تسویه و مبلغ صندوق با اعتباری بیش از دویست و پنجاه میلیارد ریال و با مهلت متوسط یک ماهه به شبکه تزریق شده است.

و سومین اقدام ؛ تصویب بودجه وام‌های مشارکت در تبلیغات، وام خرید دفتر، مشارکت در طرح های بازاریابی و سایر طرح ها با عناوینی متنوع و با رویکرد حمایت هرچه بیشتر از شبکه فروش.

چهارمین اقدام ؛ تصویب بودجه آموزش و توسعه کیفی فروش و توجه ویژه‌ای که به توانمندسازی نمایندگان در سال جاری خواهد شد.

مدیر عامل بیمه رازی افزود : ضمنا تاکید می نمایم که قبلا از مدیریت شبکه فروش و راهبری بازار خواسته ام شرایط بازار و رقابت را بررسی نمایند و علاوه بر موارد فوق برنامه و طرح های دیگری که در حمایت از نمایندگان باشد پیشنهاد دهند و همچنین به این وسیله خواستارم ؛ در خصوص رفع دغدغه این نماینده عزیز اقدام فوری انجام دهند.

۱۸ اردیبهشت ماه برابر با #روز_قدس گرامی باد

۱۸ اردیبهشت ماه برابر با #روز_قدس گرامی باد

در دست تو سنگ و در نگاهت ایمان
همزاد حماسه ، همنشینِ طوفان
پیروزیِ انتفاضه ات نزدیک است
ای بغض شکسته در گلویِ انسان

رونمایی از پوستر شهید شاخص جهان اسلام سال 1400

در شصتمین سالروز تولد ذوالفقار حزب الله لبنان رخ داد:

رونمایی از پوستر شهید شاخص جهان اسلام سال 1400

در مراسمی با حضور معاون بین الملل سازمان بسیج مستضعفین، از پوستر شهید سید مصطفی بدر الدین، شهید شاخص جهان اسلام سال 1400 رو نمایی شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری بسیج، در مراسمی بمناسبت سالروز تولد شهید سید مصطفی بدرالدین، از تصویر شهید شاخص جهان اسلام رونمایی شد. دکتر محمدعلی مومنی ها معاون بین الملل سازمان بسیج مستضعفین در این مراسم گفت: شکرگزار خداوند متعال و عنایت این شهید والامقام هستیم که این توفیق در سال جدید نصیب ما شد که به بهانه معرفی شهید شاخص جهان اسلام و جبهه مقاومت، بیش از گذشته به سیره این فرمانده شهید حزب الله لبنان که از نزدیکان و یاران دیرین شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی بودند، بپردازیم.دبیر کنگره بین المللی شهدای جهان اسلام در ادامه گفت: شهید سید مصطفی بدرالدین نماد مجاهدت در راه خدا بود که از سنین جوانی در این مسیر گام گذاشتند و از بنیانگذاران نهضت مقاومت در لبنان بودند.

مومنی ها در ادامه افزود: امید است که در سال جدید و با همکاری مجموعه های فرهنگی، مراسمات بزرگداشت و تولید آثار فاخر در معرفی این فرمانده دلاور جهان اسلام داشته باشیم.

گفتنی است شهید سیدمصطفی بدرالدین معروف به ذوالفقار، در تاریخ ششم آوریل 1961 در الغبیری بیروت به دنیا آمد. او برادر همسر شهید عماد مغنیه بود که بعد از شهادت حاج رضوان، فرماندهی نظامی نیروهای مقاومت لبنان را در اختیار گرفته بود. وی یکی از اعضای شورای مرکزی حزب‌الله لبنان بود و همواره از سوی سازمان‌های جاسوسی اسرائیل، آمریکا و انگلیس تحت تعقیب قرار داشت. این فرمانده بزرگ در رأس نبرد با طرح آمریکایی- صهیونیستی در منطقه بود و در جهاد و رویارویی با گروه‌های تکفیری در سوریه مصمم بود و به مدت پنج سال، از زمان حضور حزب‌الله در سوریه تا روز شهادتش، مسئول ارشد نیروهای مقاومت اسلامی در جبهه‌های سوریه بود که سرانجام پس از سال ها مجاهدت، در 24 اردیبهشت ماه 1395 در انفجاری در نزدیکی فرودگاه بین المللی دمشق به شهادت رسیدند.

بحث درباره گسترش ترجمه و نشر آثار ادبی دفاع مقدس

بحث درباره گسترش ترجمه و نشر آثار ادبی دفاع مقدس

نشست «آسیب‌شناسی و راه‌های بهینه‌سازی فرآیند گسترش ترجمه و نشر آثار ادبیات دفاع مقدس» با محوریت مانع‌زدایی در امور نشر بین‌الملل برگزار می‌شود.

به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، این نشست در روز شنبه (۲۱ فروردین‌ماه) از ساعت ۱۰ تا ۱۲ با حضور جمعی از ناشران فعال در حوزه ادبیات دفاع مقدس در سالن کنفرانس ساختمان شهید رحیمی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و توسط این سازمان برگزار می‌شود.

سخنرانان نشست «آسیب‌شناسی و راه‌های بهینه‌سازی فرآیند گسترش ترجمه و نشر آثار ادبیات دفاع مقدس» با محوریت مانع‌زدایی در امور نشر بین‌الملل به ارائه نقطه نظرات خود درباره ترجمه و نشر آثار ادبیات دفاع مقدس، دستاوردهای ترجمه آثار داستانی دفاع ‌مقدس، ادبیات انقلاب و ادبیات داستانی دفاع ‌مقدس، خاطره‌نگاری و چیستی ادبیات داستانی دفاع مقدس و … می‌پردازند.

مجمع ناشران دفاع مقدس، مرکز ساماندهی ترجمه و نشر معارف اسلامی و علوم انسانی، مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، انتشارات سوره مهر، مرکز مقاومت بسیج سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس ستاد مرکزی راهیان نور قرارگاه بین‌الملل راهیان نور و پژوهشکده شهید صدر مرکز نهضت ترجمه در برگزاری این نشست همکاری می‌کنند.

بیانیه پایانی «همایش بین‌المللی مطالبات حقوقی – بین‌المللی دفاع مقدس »

بیانیه پایانی «همایش بین‌المللی مطالبات حقوقی – بین‌المللی دفاع مقدس »

در پایان همایش بین‌المللی مطالبات حقوقی بین‌المللی دفاع مقدس که امروز برگزار شد، بیانیه‌ای صادر شد.

دراین بیانیه آمده است:

با درود و سلام به رهبر و معمار کبیر انقلاب اسلامی و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره)  و شهدای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و نیز شهدای مدافع حرم بویژه سید شهیدان مدافع حرم سردار دلها شهید سپهبد پاسدار حاج قاسم سلیمانی:

امام خمینی (ره) در خصوص دفاع مقدس می‌فرمایند:

“در دویست سال اخیر، برای اولین بار ایران، در جنگی نابرابر حتی یک وجب از خاک خود را از دست نداد؛ از مستشاران خارجی کمک نگرفت؛ روی پای خود مردانه ایستاد؛ در صنایع دفاعی به خودکفایی رسید؛ حتی در اوج جنگ از رفتن به پای صندوقهای رأی برای تعیین سرنوشت، غفلت نکرد و خود را به عنوان قدرتی که می تواند پشتوانه مستضعفان جهان باشد تثبیت کرد”.

با ابتکار پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی تحت اشراف سردار ریاست محترم ستاد کل نیروهای مسلح، افتخار آن داریم که به فضل الهی و در چهلمین ‌سالگرد آغاز دفاع مقدس و یک‌سال پس از ترور مظلومانه شهید سلیمانی و یاران ایشان، همایش بین‌المللی “مطالبات حقوقی-بین‌المللی دفاع مقدس” را با مشارکت قوه قضائیه و وزارتخانه‌های امور خارجه، راه و شهرسازی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همکاری بیش از ۲۰ دانشگاه لشکری و کشوری برگزار نماییم.

پس از فراز و نشیب‌هایی که عمدتا شرایط خاص کرونایی بر ما تحمیل کرد و با مشارکت شش کارگروه تخصصی با رویکرد دفاع مقدس شامل: کارگروه تخصصی حقوق- کارگروه تخصصی علوم سیاسی و روابط بین‌الملل- کارگروه تخصصی محیط زیست- کارگروه تخصصی منابع انسانی- کارگروه تخصصی اقتصاد و کارگروه تخصصی مخاطرات سلامت انسانی و با برگزاری حدود ۲۰ مورد جلسات و نشست‌های علمی تخصصی  با مشارکت تقریبی سیصد نفر از اساتید و محققین و تخمین ۶۰۰۰ نفر ساعت در فضای فیزیکی و نیز مجازی در سال ۹۹  ابعاد مختلف موضوع مورد مداقه و بررسی و تحلیل علمی اساتید و محققین و صاحبنظران دانشگاههای اصلی کشور  واقع گردید و نهایتا در پنجم اسفند ماه ۱۳۹۹ به نقطه پایانی رسید که جا دارد از تمامی  ارگانها و دستگاههای گوناگون لشکری و کشوری که همکاری ارزشمندی داشته اند در همین جا از همه و همه بدون استثنا صمیمانه تقدیر و تشکر نماییم.

جنگ تحمیلی رژیم بعث صدام علیه ایران، طولانی‌ترین جنگ متعارف قرن بیستم بود که با حمایت هر دو قدرت غرب و شرق و بیش از ۳۰ دولت عربی و اروپایی انجام گرفت؛ اگرچه دفاع مقدس با پیروزی انکارناپذیر جمهوری اسلامی ایران به پایان رسید و موجب شکل‌گیری مکتب مقاومت و تغییر هندسه قدرت در منطقه شد.

مقام عظمای ولایت و رهبر فرزانه انقلاب اسلامی حضرت آیت‌الله العظمی امام خامنه‌ای عزیز  در این خصوص می‌فرمایند: ” دفاع مقدّس یکی از عقلانی‌ترین حوادث ملّت ایران بود”.

طبعا این همایش درواقع یک مرحله و گام نخستین به سمت جبران خسارات وارده به ملت شریف ایران اسلامی در ابعاد: منابع انسانی- محیط زیست- تاسیسات و زیر ساخت‌های مختلف فنی و تبیین خسارت‌ها و غرامت‌های ناشی از حمایت حامیان منطقه‌ای و بین‌المللی در جنگ تحمیلی و ارائه :

-مدل‌های محاسبه مالی خسارات (مستقیم و غیرمستقیم) وارده به زیر ساخت‌های اقتصادی و سرمایه‌های انسانی و اجتماعی و محیط زیستی ناشی از جنگ و پیگیری حقوقی بین‌المللی ترور شهید سپهبد پاسدار حاج قاسم سلیمانی و شهید مجاهد ابو مهدی المهندس از دولت امریکا.

و نهایتا:

 تهیه دادنامه‌هایی است علیه آمریکا، آلمان و فرانسه و سایر حامیان صدام و توجیه افکار عمومی مردم جهان و تاریخ‌سازی و در مرحله بعد تلاش برای طرح دعوی در دادگاه‌های داخلی و بین‌المللی است. بطور کلی نیاز است جمهوری اسلامی  یک جبهه حقوقی- بین‌المللی وسیعی را علیه دشمنان خود طراحی کند.

یک اقدام مهم که در این خصوص ضروری به نظر می‌رسد، تبیین آکادمیک و علمی- کاربردی موضوع از ابعاد گوناگون و ارائه واحدها و دروس مرتبط در مراکز آموزش عالی و موسسات پژوهشی و تلاش در جمع‌آوری اسناد و مستندسازی در راستای احقاق حقوق ملت شریف و بزرگ ایران اسلامی است که آگاه سازی نسل‌های فعلی و آتی جامعه ما از این حقایق و جلوگیری از تحریف تاریخ و وقایع نیز حائز اهمیت و ضرورت ویژه‌ای است.

در خاتمه متذکر می‌شود که در اولین گام ممکن است کلیه انتظارات به حق حاصل نشود و نیاز جدی وجود دارد همایش‌هایی در سنوات و مراحل بعد هم با راه‌اندازی دبیرخانه دائمی این همایش در تداوم این حرکت استمرار یابد.

ظریف:استفاده رژیم بعث عراق از سلاح‌های شیمیایی نقض قوانین بین‌المللی بود/ امنیت خریدنی نیست

ظریف:استفاده رژیم بعث عراق از سلاح‌های شیمیایی نقض قوانین بین‌المللی بود/ امنیت خریدنی نیست

وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه همه ما وام‌دار شهدا، آزادگان و جانبازان دفاع مقدس هستیم، بیان کرد: امروز سربلندی و استقرار ملت ایران را وام‌دار شهدا می‌دانیم و خانواده شهدا نماد مقاومت هستند.

محمدجواد ظریف که در همایش بین‌المللی مطالبات حقوقی بین‌المللی دفاع مقدس در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس سخن می‌گفت،ادامه داد: در اینکه در حمله صدام به ایران قواعد و قوانین حقوق بین‌الملل مورد نقض قرار گرفت تردیدی نیست؛ حمله به ایران که تازه از یک انقلاب وارد یک ساختار انقلابی شده بود عملی جنایتکارانه و نیتی تجاوزکارانه دارد.

ظریف گفت: تجاوز عراق با هدف توسعه طلبی بوده و نه دفع یک تهدید و تجاوز؛ رژیم عراق ۳۰ هزار اسیر ایرانی را ثبت نام نکرده بود که این نقض کنوانسیون ژنو بود.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: استفاده رژیم بعث عراق از سلاح‌های مخرب و تخریب منازل با وسایل مکانیکی و استفاده از سلاح شیمیایی علیه نظامیان و غیرنظامیان و ملت ایران نقض قوانین بین‌المللی بود.

ظریف با بیان اینکه با استفاده از دیپلماسی و قدرت نظامی و با شناختی که از واقعیت‌ها داشتیم توانستیم پیروزی‌های زیادی در صحنه بین‌المللی و جهانی به دست آوریم، گفت: باید از ابزار مختلف در جهت پیشبرد اهدافمان در سطوح مختلف استفاده کنیم.

وی با اشاره به اینکه با اصرار ایران در قطعنامه ۵۹۸ بندی مربوط به امنیت منطقه اضافه شد، گفت: اولین کسی که درخواست امنیت منطقه را کرد، ایران بود. طرح «صلح هرمز» مربوط به امروز نیست. این نگاه ایران به منطقه است.

وی ادامه داد: امروز فرانسه تلاش دارد در پی ایجاد فاصله بین عربستان و آمریکا، تسلیحات به عربستان بفروشد. آن‌ها منطقه را به انبار تسلیحات تبدیل کرده‌اند.

ظریف خاطرنشان کرد: دخالت خارجی جز ناامنی، آورده‌ای برای منطقه و ایران نداشته است؛ دست دوستی ما به سوی همسایگان دراز است.

وی با بیان‌ اینکه برخی کشورهای منطقه فکر می‌کنند امنیت خریدنی است، گفت: نگاه ما به حزب‌الله و انصارالله نیابتی نیست و تا زمانی که عربستان این موضوع را نفهمد و هزینه کند به جایی نمی‌رسد؛ نگاه ما نگاهی حمایتی است. برخی از کشورهای منطقه برای تأمین امنیت خود سراغ اسرائیل رفتند.

رئیس دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه ایران به مدد ایثار، شهادت و روحیه دفاع مقدس همچنان ایستاده است، یادآور شد: کشورهای همسایه می‌بینند که امروز ترامپ به زباله‌دان تاریخ پیوست و ایران همچنان استوار است. برخی از کشورهای منطقه برای تامین امنیت خود سراغ اسرائیل رفتند در حالی که امنیت را باید خودمان تامین کنیم.

ظریف در پایان گفت: از همه همسایگان خواهش می‌کنیم سیاست نیابت و خرید امنیت را کنار بگذارند و همکاری امنیتی را در پیش بگیرید؛ ایران چشم‌داشتی به شما ندارد و نیازمند همکاری شماست و از تاریخ درس بگیریم.

نخستین یادواره بین‌المللی سرداران مقاومت برگزار می‌شود

نخستین یادواره بین‌المللی سرداران مقاومت برگزار می‌شود

نخستین یادواره بین‌المللی سرداران مقاومت برگزار می‌شود

دانشگاه الزهرا قرار است نخستین یادواره بین‌المللی سرداران مقاومت را با محوریت سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی و ابوالمهندس برگزار کند.

به گزارش ایسنا، یادواره بین‌المللی از سرداران مقاومت از دو محور «علمی» و «ادبی – هنری» متشکل شده است.
بانوان علاقه‌مند برای شرکت در این یادواره می‌توانند موضوعات خود را تا روز بیستم آذر ماه سال جاری به نشانی اینترنتی www.artfest.ir ارسال کنند.

«تضادها» داستان شهید بی‌سر ملایری

«تضادها» داستان شهید بی‌سر ملایری

«تضادها» داستان شهید بی‌سر ملایری

ایسنا/همدان تهیه کننده فیلم کوتاه «تضادها» از شهرستان ملایر از حضور این فیلم در بخش سیدالشهدای مقاومت جشنواره بین المللی مقاومت خبر داد.

میلاد درویش در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه ایده ابتدایی این فیلم از یک قدم زدن دوستانه در پارک ایجاد شد، تصریح کرد: من و دکتر حمید هنرجو با هم قدم می زدیم که او خیلی اتفاقی چند بیت از یک شعر را با مضمون «مثل نسیم رفتی و مثل کبوتر آمدی، جان دلم به لب رسید تا که دلاور آمدی»، برایم خواند و من از همانجا درگیر این شعر شدم و حتی احساس کردم که تم ها و ملودی های خاصی هم همان لحظه به ذهنم رسید.

وی با بیان اینکه از او درباره شعر پرسیدم که پاسخ داد این شعر در وصف شهیدی به نام «محمدولی گرجی» است که به عنوان نخستین شهید بی سر شهرستان ملایر در هشت سال دفاع مقدس به شهادت رسید، مطرح کرد: شوقم برای شروع یک کار هنری با این موضوع، پس از شنیدن زندگینامه این شهید دوچندان شد.

درویش اظهار کرد: پس از تنظیم ملودی کار توسط آریا سالاری، تنظیم موسیقی با همراهی دوستانم رضا قدسی در بخش کمانچه، حامد قاسمی در بخش سه تار، علیرضا یعقوبی در بخش ویولن و آریا سالاری در بخش گیتار و لید انجام شد.

وی با بیان اینکه پس از اتمام موسیقی تضادها، احساس کردیم به منظور اثر گذاری بیشتر، این کار با تصاویری همراه باشد، مطرح کرد: به همین منظور با دو جوان کاربلد به نام حمید و وحید ابراهیمی فرد به منزل خانواده شهید گرجی رفتیم و بعد از درمیان گذاشتن ایده های اولیه با برادران ابراهیمی فرد، متن کار نوشته و مرحله دکوپاژش آغاز شد.

درویش به طراحی فیلم اشاره و خاطرنشان کرد: سعی کردیم در طراحی فیلم علاوه بر پرداختن به موسیقی، داستان تضاد بین خیر و شر در زمان های مختلف روایت شود که این کار به علت نماهای متفاوت و سنگین، کار سختی بود و علاوه بر پرداختن به زندگی شهید محمدولی گرجی به زندگی شهید احمدی روشن هم پرداخته شده است.

این نویسنده با بیان اینکه انجام کار بدون پشتوانه غیرممکن بود، یادآور شد: در انجام این پروژه هیچ فرد یا نهادی از ما حمایت نکرد و این باعث افتخارم است که با هزینه شخصی خود، این کار را شروع کردم.

وی به مخالفت ها، عدم همکاری ها و سختی های فراوان در انجام این پروژه اشاره کرد و گفتن: همه این مخالفت ها سبب شد، ساخت این فیلم 13 دقیقه ای بیش از یک سال طول بکشد و اگر حمایت ها و کمک های برادران ابراهیمی فرد نبود، این پروژه انجام نمی شد و در نهایت فیلم تضادها با وجود تمام سختی هایی که برای ساخت آن متحمل شدیم، در حال حاضر در بخش سیدالشهدای مقاومت جشنواره بین المللی مقاومت حضور دارد.

پیش‌بینی مرگ و نجات بیماران کووید-۱۹ با بررسی تکامل پادتن

پیش‌بینی مرگ و نجات بیماران کووید-۱۹ با بررسی تکامل پادتن

پیش‌بینی مرگ و نجات بیماران کووید-۱۹ با بررسی تکامل پادتن

پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدیدی دریافتند که شاید بتوان با بررسی نحوه تکامل پادتن در بیماران کووید-۱۹، امکان زنده ماندن یا از دنیا رفتن آنها را پیش‌بینی کرد.

به گزارش ایسنا و به نقل از روسترز، پژوهشگران “موسسه پزشکی راگون”(Ragon Institute) آمریکا در بررسی جدیدی دریافتند که نجات یافتن و نجات پیدا نکردن از یک بیماری، به خاطر کیفیت تولید پادتن و واکنش آن در بدن بیماران است نه کمیت آن.

پژوهشگران در این پروژه، واکنش‌های ایمنی بدن ۱۹۳ بیمار بستری شده مبتلا به کووید-۱۹ را نسبت به پادتن مورد بررسی قرار دادند و نتایج را با واکنش بیمارانی که به انواع متوسط و شدید کووید-۱۹ مبتلا بودند و یا جان خود را در اثر ابتلا به این بیماری از دست داده بودند، مقایسه کردند.

نتایج بررسی نشان داد که اگرچه بدن همه بیماران در واکنش به کروناویروس، پادتن تولید کرده بود اما روش تولید و تکامل پادتن‌ها با یکدیگر تفاوت داشت. واکنش پادتن در بدن افرادی که نجات پیدا نکردند، هرگز کاملا تکامل نیافت.

“گالیت آلتر”(Galit Alter)، پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: نقص قابل توجهی در ایجاد پادتن‌های موسوم به “ایمونوگلوبولین جی”(IgG) وجود دارد که وجود آنها برای کنترل ابتدایی و از بین بردن ویروس ضروری است. ما در این پژوهش توانستیم تاثیر تکامل ناقص ایمونوگلوبولین جی را در بهبود عملکرد ایمنی پاکسازی ویروس ببینیم.

در یک واکنش ایمنی کامل، پادتن‌ها هم عفونت را متوقف می‌کنند و هم به هدایت سیستم ایمنی می‌پردازند تا سلول‌های عفونی را از بین ببرد. پادتن‌ها برای هدایت بهتر واکنش ایمنی، به یک گیرنده پروتئینی موسوم به “گیرنده اف‌سی”(Fc-receptor) متصل می‌شود. پادتن‌های بدون اتصال به این گیرنده ممکن است نتوانند پس از عفونت، به ویروس متصل شوند و آن را از بین ببرند.

این پژوهش نشان داد بیمارانی که در اثر ابتلا به کووید-۱۹ از دنیا رفته‌اند، پادتن‌هایی را در بدن خود دارند که توانایی اتصال آنها به گیرنده اف‌سی هرگز کاملا تکامل نیافته است؛ در نتیجه نمی‌تواند فعالیت ایمنی از بین بردن ویروس را به طور کامل انجام دهد.

پژوهشگران در این پروژه دریافتند که سیستم ایمنی نجات‌یافتگان می‌تواند قسمتی از پروتئین خوشه‌ای کروناویروس را تشخیص و هدف قرار دهد که با نام “S2-domain” شناخته می‌شود. شاید بدن بیمارانی که پادتن‌های آنها می‌توانند S2-domain را در انواع متفاوت کروناویروس تشخیص دهند، بتواند از این ایمنی برای تولید سریع‌تر پادتن استفاده کند.

“تامر زوهر”(Tomer Zohar)، سرپرست این پژوهش گفت: اگر ما بتوانیم درک بیشتری در مورد ایمنی در برابر کروناویروس داشته باشیم، شاید امکان طراحی واکسن‌هایی فراهم شود که می‌توانند طیف وسیع‌تری از انواع کروناویروس را خنثی کنند.

این پژوهش، در مجله “Cell” به چاپ رسید.