Category: بهداشت و درمان

برگزاری کمیسیون پزشکی بنیاد در استان‌های کرمانشاه و قم

برگزاری کمیسیون پزشکی بنیاد در استان‌های کرمانشاه و قم

برگزاری کمیسیون پزشکی بنیاد در استان‌های کرمانشاه و قم

سرپرست اداره‌کل کمیسیون پزشکی بنیاد شهید و امور ایثارگران از برگزاری جلسات این کمیسیون در استان‌های کرمانشاه و قم خبر داد.

دکتر سید حمیدرضا متقی با اشاره به برگزاری کمیسیون پزشکی تعیین درصد و حق پرستاری جانبازان در استان کرمانشاه گفت: این کمیسیون در روزهای سوم و چهارم تیرماه با حضور ۷ نفر از متخصصین، دبیر و ۲ کارشناس کمیسیون پزشکی تشکیل و  ۲۷۰ نفر از متقاضیان بر اساس نوع مجروحیت و بیماری‌های غیرجنگی توسط متخصصین مربوطه ویزیت شدند.
وی افزود: کمیسیون پزشکی تعیین درصد و حق پرستاری جانبازان استان قم نیز در روز  سوم تیرماه با حضور ۶ متخصص، دبیر و ۲ کارشناس کمیسیون پزشکی تشکیل شد، که در پایان ۱۳۷ نفر از متقاضیان بر اساس نوع مجروحیت و بیماری‌های غیرجنگی ویزیت شدند.

واعظ آشتیانی: دعواهای نمکی و روحانی سیاسی است/ هر کسی می‌خواهد در آینده پاسخگو نباشد/ فرد اگر آزاده باشد و زورش به انجام وظیفه نرسد،استعفا می‌دهد

در گفت‌وگو با «آزادی» مطرح شد:

امیررضا واعظ آشتیانی گفت: این طور که به نظر می‌رسد آقای وزیر بهداشت و رئیس جمهور هر یک می‌خواهند به نحوی عمل کنند که در آینده مورد پرسش قرار نگیرند و بتوانند با فرافکنی از حواشی احتمالی فرار کنند.

به گزارش «آزادی»، درد این روزهای کرونایی و تلخی از دست رفتن این همه جان کم بود، بگو مگوی آقای وزیر و آقای رئیس جمهور نیز تابلویی شده از سیاسی‌کاری که هر روز یادمان اندازد جان مردم در اولویت نخست نیست. که اگر بود این طور شاهد دعوا یا مظلوم نمایی و تملق از پشت تریبون نبودیم.


اختلاف نظر سعید نمکی و حسن روحانی در زمینه مقابله با کرونا این روزها مدام در صدر اخبار است و تکه پرانی آقایان به هم تمامی ندارد. برای همین هم مدام از سوی سیاسیون مورد نقد قرار می‌گیرند. مثل قاسم میرزایی نیکو، نماینده سابق مجلس چندی قبل در نقد رویکرد وزیر بهداشت گفته بود:«سعید نمکی اگر احساس می کند با فاصله گرفتن از این دولت می تواند در کابینه ی ۱۴۰۰ نقش و جایگاه داشته باشد محکم به او می گویم سخت در اشتباه است زیرا صندلی دهم وزارت بهداشت را نیز به او نخواهند داد .»


امیررضا واعظ آشتیانی، فعال سیاسی اصولگرا اما با صراحتی کمتری او را نقد میکند. او در گفت‌وگویی با «آزادی» در این باره گفت: « قرائن نشان می‌دهد که متاسفانه در بخش بهداشت به خصوص در بحث مقابله با کرونا بین ریس جمهور و وزیر بهداشت یک نگاه متفاوت وجود دارد. اگر به این موضوع تخصصی نگاه کنیم باید حق را به وزیر بهداشت بدهیم به خصوص که در این مدت دیده‌ایم آقای رئیس جمهور در نقش سخنگوی ستاد مقابله با کرونا عمل کرده که این با توجه به جایگاه او و تخصصی بودن این موضوع شایسته نیست اما برای قضاوت در این باره نکات دیگری را هم باید در نظر گرفت».


وی توضیح داد: «دقت داشته باشید که هر وزیری که از مجلس رای اعتماد می‌گیرد ضمن اینکه وزیر است و مسئول وزارتخانه مربوطه، عضو هیات دولت است. یعنی در هر تصمیمی که در هیات دولت گرفته می‌شود، نقش و مسئوولیت دارد لذا اینطور نیست که آقای وزیر بهداشت فقط مسئولیت این وزارتخانه را به عهده داشته باشد. نگاه‌های تخصصی ایشان قطعا در جلسات دولت مورد توجه قرار می‌گیرد».
این فعال سیاسی اصولگرا با تاکید براینکه « این وضعیت بگومگو که اکنون شاهد هستیم نه به صلاح دولت است و نه رئیس جمهور و نه حتی خود آقای وزیر» گفت: « هر بحثی که هست باید در هیات دولت مورد بررسی قرار بگیرد. آقای وزیر هم باید بتواند با استدلال‌های قوی و منطقی خود دیگران را قانع کند».


وی با اشاره به اینکه «اکنون گرفتار موج وحشتناک کرونایی هستیم» گفت: «در این مقطع پرداختن به حواشی و گلایه ها از سوی طرفین غیر از خسران و گرفتاری برای کشور و جامعه نتیجه‌ای ندارد.»


واعظ آشتیانی با بیان اینکه « به نظر من بخشی از این بگومگوها سیاسی است» گفت: «این طور که به نظر می‌رسد آقای وزیر بهداشت و رئیس جمهور هر یک می‌خواهند به نحوی عمل کنند که در آینده مورد پرسش قرار نگیرند و بتوانند با فرافکنی از حواشی احتمالی فرار کنند. ما اما امیدواریم که خالصانه و صادقانه این چند ماه را هم خدمت کنند تا مردم بیشتر صدمه نبینند».


وی در پاسخ به اینکه آیا اگر اکنون در نیمه دولت دوم روحانی بودیم و نه در ماه‌های پایانی باز هم احتمال داشت که شاهد چنین برخورد و رویکردی از وزیر باشیم؟ گفت: « این موضوع واقع بستگی به روحیات افراد مسئول دارد. به نظر من اگر یک نفر واقعا آزاده باشد برایش اهمیت ندارد که اول دولت است یا آخر و بنا به قسم حرفه‌ای خود عمل می‌کند و هر جا هم که زورش نرسد به وظایف خود عمل کند، استعفا می‌دهد».

واکسیناسیون کرونای جانبازان قم آغازشد

واکسیناسیون کرونای جانبازان قم آغازشد

قم/ مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران قم گفت: در ادامه برنامه واکسیناسیون کووید ۱۹ با توجه به اولویت بندی های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، طرح واکسیناسیون جانبازان قم آغاز شد.

حجت الاسلام حسن هنرمندامروز در گفت وگو با خبرنگاران اظهار داشت: در این طرح ۲۸۰ دوز واکسن به جانبازان و خانواده شهیدان قم تزریق می شود.

وی ادامه داد: این طرح از روز ۲۴ اسفند ماه در قم آغاز شده و تا ۲۷ اسفند ادامه دارد.

وی خاطرنشان کرد: واکسن کووید ۱۹ در ۲ پایگاه امام علی النقی(ع) منطقه نیروگاه و شهید نجاتی خیابان جمهوری تزریق خواهد شد.

مدیرکل بنیاد شهید قم تصریح کرد: ایثارگرانی که واکسن کرونا را دریافت می‌کنند باید تا پایان واکسینه شدن تمام افراد جامعه علیه این بیماری همچنان پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند.

وی اضافه کرد: در این مرحله جانبازان پر خطر مانند جانبازان شیمیای، نخاعی، بصیر از ۲ چشم، قطع ۲ اندام، ۷۰درصد و همچنین والدین چند شهید واکسن دریافت می کنند.

 وی یاد آور شد: مرحله دوم این طرح نیز برای سایر جامعه ایثارگر در سال ۱۴۰۰ صورت می گیرد.

هنرمند بیان کرد: برای آن دسته از ایثارگرانی که امکان حضور در مراکز بهداشتی نیست، با هماهنگی اداره بهداشت استان تزریق واکسن در منزل انجام خواهد گرفت.

جمعیت ایثارگری قم شامل شهیدان، جانبازان، آزادگان، ایثارگران و خانواده های آنها حدود ۷۰ هزار تَن می باشد، این استان ۶ هزار شهید، ۱۱ هزار و ۳۶۱ جانباز و ۵۹۱ آزاده را تقدیم انقلاب اسلامی کرده است.

ایران قطب درمان عوارض سلاح‌های شیمیایی در دنیا است

ایران قطب درمان عوارض سلاح‌های شیمیایی در دنیا است

معاون بهداشت و درمان بنیاد شهید و امور ایثارگران، در نخستین رادیو وبینار علمی کشور با موضوع «حملات شیمیایی، تجربیات و چالش‌ها» گفت: جمهوری اسلامی ایران قطب درمان بیماران و عوارض سلاح‌های شیمیایی در دنیا است.

دکتر عبدالرضا عباسپور که  روز گذشته هشتم اسفند ماه به عنوان رییس پنل «پیامدهای حوزه سلامت ناشی از حملات شیمیایی در دوران جنگ تحمیلی» گفت: ایران اسلامی در ابتدای حملات شیمیایی در دوران دفاع مقدس تجربه چندانی در این حوزه نداشت ولی پس از سال‌ها فعالیت‌ها و پژوهش‌های علمی امروز نتایج علمی و تجربیات پزشکان ایرانی در تمام دنیا مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.
وی با اشاره به استفاده از سلاح‌های شیمیایی در جنگ جهانی اول گفت: جامعه جهانی پس از این جنگ با توجه به عوارض آن به این نتیجه رسید که استفاده از این نوع سلاح ممنوع شود، زیرا این سلاح‌ها تلفات گسترده‌ای را ایجاد می‌کرد. افرادی که در معرض این سلاح‌ها قرار می‌گرفتند دچار عوارض طولانی مدت جسمی به خصوص در زمینه چشم و ریه می‌شدند، به همین دلیل این سلاح در جنگ جهانی دوم به جز موارد محدودی مورد استفاده قرار نگرفت.
دکتر عباسپور با اشاره به عوارض و مشکلات جانبازان شیمیایی تصریح کرد: انسان‌ها روزانه بیش از ۱۰ هزار بار پلک می‌زنند و نفس می‌کشند و هرگز متوجه این اتفاق نمی‌شوند، اما جانبازان شیمیایی پس از گذشت سال‌های سال با هر نفس و یا هر پلک زدنی مشکلات و عوارض هولناک این سلاح‌ها را با تمام وجود حس می‌کنند.
وی با اشاره به ایستادگی و سربلندی ایران در دوران دفاع مقدس گفت: در آن زمان کشورمان با دست خالی و با اتکا به رزمندگان، توکل به خدا، رهبری پیامبرگونه امام خمینی(ره) و وحدت کلام در مقابل استکبار جهانی به سرکردگی آمریکا و به عاملیت رژیم بعث عراق قرار گرفت و از دوران ۸ ساله دفاع مقدس سربلند بیرون آمد. امروز نیز کشورمان قطعاً با هدایت مقام معظم رهبری و تکیه بر دانش، تجربه و توانمندی پزشکان و کادر پزشکی خود در آزمون مقابله با بیماری کرونا سربلند خواهد بود.
دکتر سعید عطاری مدیرکل مصدومین شیمیایی بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز در این وبینار به بیان تاریخچه استفاده رژیم بعث عراق از سلاح‌های شیمیایی و اقدامات درمانی برای آسیب دیدگان از این سلاح‌ها پرداخت.
وی در ادامه ضمن تشریح اقدامات بنیاد شهید و امور ایثارگران در مورد جانبازان شیمیایی گفت: دعوت از متخصصان بین‌المللی، ارتباط با تشکل‌های ایثارگری، اعزام پزشکان متخصص به سراسر کشور، برقراری بیمه پایه و بیمه تکمیلی با پوشش‌های کامل برای جانبازان و خانواده آنها، واکسیناسیون بیماری‌های مختلف، پایش سلامت و تأمین تجهیزات لازم برخی از اقدامات بنیاد شهید و امور ایثارگران در مورد جانبازان شیمیایی بوده است.
همچنین سجاد رامندی معاون فنی بیمه دی نیز در این وبینار به تشریح خدمات بیمه دی در حوزه جانبازان شیمیایی پرداخت.
گفتنی است در پنل اول که با محوریت بنیاد شهید و امور ایثارگران برگزار شد دکتر «محمد کریم شهرزاد» فوق تخصص غدد، دکتر «طالب بدری» متخصص اعصاب و روان و دکتر «اسفندیار آزاد» روانشناس نیز به سخنرانی پرداختند.
این رادیو وبینار علمی به مناسبت سالگرد و بزرگداشت هشتم اسفند سال ۱۳۶۴ که بیمارستان حضرت فاطمه الزهرا(س) چوئبده آبادان مورد حمله شیمیایی قرار گرفت برگزار شد و اساتید رشته‌های مختلف علوم پزشکی به ارائه اطلاعات علمی درخصوص مهم‌ترین سرفصل‌های مطرح در موضوع حملات شیمیایی پرداختند.
دکتر عراقی زاده دبیر علمی این رادیو وبینار درخصوص این وبینار علمی گفت: این وبینار در ۴ بخش با موضوعات پیامدهای حوزه سلامت ناشی از حملات شیمیایی، دستاوردهای درمان در ارتقای سطح سلامت جانبازان شیمیایی، مبانی حقوقی و چالش‌های آینده در مجروحان شیمیایی و اهمیت مطالعات در حوزه سلامت مصدومان شیمیایی برگزار شد و در هر موضوع متخصصان همان حوزه توضیحات مبسوطی در این خصوص ارائه کردند که هم برای عموم قابل استفاده بود و هم جهت استفاده متخصصان و اعضای هیئت علمی، دانشجویان و جامعه دانشگاهی کشور در دسترس خواهد بود.
یکی از موضوعات مهم مطرح شده در پنل اول این وبینار سخنان دکتر قانعی متخصص ریه و رییس پنل دوم وبینار بود که درخصوص مراقبت‌های ویژه جانبازان شیمیایی در برابر کووید ۱۹ اعلام کرد: در هفته پیش رو واکسیناسیون جانبازان شیمیایی در برابر کرونا آغاز خواهد شد.

تاکید معاون بنیاد شهید بر لزوم تسهیل خدمت رسانی به جامعه ایثارگری

تاکید معاون بنیاد شهید بر لزوم تسهیل خدمت رسانی به جامعه ایثارگری

معاون بهداشت و درمان بنیاد شهید و امور ایثارگران در سفر به استان زنجان ضمن دیدار با ایثارگران این استان، از مراکز درمانی مربوط به ایثارگران این استان نیز بازدید کرد.

دکتر عبدالرضا عباسپور در ابتدای حضور خود در استان زنجان با حضور در گلزار مطهر شهدای شهر زنجان ضمن قرائت فاتحه به مقام بلند شهدا ادای احترام کرد.
وی در ادامه با حضور در بیمارستان بهمن شهر زنجان با دکتر عزیزی رییس این بیمارستان دیدار و گفت‌وگو کرد.
ارائه خدمات درمانی به جامعه ایثارگری و عقد قرارداد بیمارستان بهمن با بیمه دی ازجمله مباحث مطرح شده در این جلسه بود.
معاون بهداشت و درمان بنیاد شهید و امور ایثارگران در حاشیه این دیدار با «اجلالی» از جانبازان ۷۰ درصد زنجانی که در این بیمارستان بستری بود عیادت کرد و در جریان روند درمان و بهبودی وی قرار گرفت.
عباسپور همچنین در جلسه شورای مدیران و معاونین بنیاد شهید و امور ایثارگران استان زنجان حضور یافت و از نزدیک در جریان عملکرد و مشکلات جامعه ایثارگری این استان قرار گرفت.
معاون بهداشت و درمان بنیاد شهید و امور ایثارگران در این جلسه ضمن تقدیر از فعالیت‌های صورت گرفته توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران استان زنجان به بازدید صورت گرفته از بیمارستان بهمن و عقد قرارداد این بیمارستان با بیمه دی اشاره و ابراز امیدواری کرد: با عقد این قرارداد بخش مهمی از مشکلات درمانی جامعه ایثارگری در استان زنجان حل شود.
عباسپور با بیان اینکه جامعه ایثارگری عزیزترین قشر جامعه هستند، تصریح کرد: ارتباط با ایثارگران و خدمت‌رسانی به این عزیزان باید با نهایت احترام و تکریم صورت گیرد.
تداوم پایش سلامت، استفاده از پزشکان مشاور در کمیسیون‌های پزشکی، پیشگیری از شیوع بیماری کرونا و تکمیل مجموعه توانبخشی ایثار زنجان از جمله مباحث دیگر مطرح شده توسط معاون بهداشت و درمان بنیاد شهید و امور ایثارگران در این جلسه بود.
علی کاظمی مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان زنجان ضمن تأکید بر پیگیری اجرای تفاهم‌نامه‌های اشتغال و تأمین مسکن ایثارگران، به ارائه گزارشی از فعالیت‌های صورت گرفته توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران این استان پرداخت.
عباسپور در بخش دیگری از سفر خود به زنجان از داروخانه مهرگان بازدید کرد و پیگیر روند خدمت رسانی به ایثارگران شد.
معاون بهداشت و درمان بنیاد شهید و امور ایثارگران در جلسه با میرعلی سیدنژاد رییس بیمه دی در استان زنجان با بیان اینکه در حال حاضر والدین شهدا و جانبازان در سنین سالمندی قرار دارند، گفت: در این شرایط جامعه ایثارگری به خدمات درمانی بیشتری نیازمند هستند.
عباسپور با تأکید بر لزوم تسهیل خدمت رسانی به جامعه ایثارگری توسط بیمه دی، اضافه کرد: همه مسئولان جامعه در راستای خدمت رسانی به جامعه معزز ایثارگری مسئول هستند.
معاون بهداشت و درمان بنیاد شهید و امور ایثارگران افزود:باید شرایطی فراهم شود تا خانواده‌های شهدا و ایثارگران که در شهرستان‌ها ساکن هستند، از خدمات بیمه دی در محل سکونت خود بهره‌مند شوند.
در ادامه این دیدار بحث و تبادل نظر در خصوص برخی از مشکلات مربوط به بیمه تکمیلی درمان ایثارگران استان زنجان انجام شد.
عباسپور همچنین با حضور در منزل شهید «رضا ملکی» با مادر این شهید والامقام دیدار و گفت‌وگو کرد.
وی ضمن عیادت از این مادر شهید و پیگیری روند بهبودی و درمان وی، خانواده‌های شهدا را عزیزترین قشر جامعه دانست و با اهدای لوح تقدیر از این مادر شهید تجلیل و قدردانی کرد.
معاون بهداشت و درمان بنیاد شهید و امور ایثارگران در ادامه سفر خود با فتح‌الله حقیقی استاندار زنجان دیدار و گفت‌وگو کرد.
پیگیری اجرای تفاهم‌نامه تأمین مسکن ایثارگران، اشتغال جامعه ایثارگری و تکمیل مجموعه فرهنگی، ورزشی و توانبخشی ایثار زنجان از جمله موضوعات مطرح شده در این دیدار بود.
عباسپور در این سفر با جانبازان گرانقدر ۷۰ درصد «علی طاهری» و «ابراهیم صمدی» دیدار و گفت‌وگو کرد.

حل مشکلات بیمه درمانی تکمیلی ایثارگران/افزایش دو برابری مراکز درمانی طرف قرارداد

حل مشکلات بیمه درمانی تکمیلی ایثارگران/افزایش دو برابری مراکز درمانی طرف قرارداد

حل مشکلات بیمه درمانی تکمیلی ایثارگران/افزایش دو برابری مراکز درمانی طرف قرارداد

معاون بهداشت و درمان بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به حل مشکلات بیمه درمانی تکمیلی ایثارگران از افزایش دو برابری مراکز درمانی طرف قرارداد خبر داد.

به گزارش ایسنا، دکتر عبدالرضا عباسپور در مورد وضعیت بیمه درمان تکمیلی ایثارگران تصریح کرد: با تلاش و پیگیری‌های بنیاد شهید و امور ایثارگران و موافقت سازمان برنامه و بودجه، مطالبات بیمه دی که طرف قرارداد بنیاد شهید و امور ایثارگران بود، پرداخت شد و خوشبختانه تقریباً مراکز طرف قرارداد بیمه درمان تکمیلی ایثارگران عزیز به دو برابر چند ماه قبل افزایش پیدا کرده است. همچنین ترتیبی اتخاذ شده است که مبالغ پرداختی عزیزانی که به مراکز غیر طرف قرارداد مراجعه می‌کنند پس از دریافت اسناد ظرف ۴۸ ساعت توسط بیمه دی پرداخت شود.
 وی افزود: تا چند ماه گذشته به دلیل بدهکاری بیمه دی، بسیاری از مراکز درمانی و بیمارستان‌ها لغو قرارداد کرده بودند یعنی اگر ایثارگری به این مراکز درمانی مراجعه می‌کرد عملاً با پاسخ منفی مراکز مواجه می‌شد و چنانچه خودش شخصاً این پول را پرداخت می‌کرد، طی یک فرایند طولانی، دو یا سه ماه طول می‌کشید تا هزینه پرداختی به او برگردد که این مشکل مرتفع شده است.
معاون بهداشت و درمان بنیاد شهید و امور ایثارگران در خصوص تعیین وضعیت شهدای سلامت نیز گفت: طی دو هفته گذشته با تشکیل کمیته ملی احراز شهدای سلامت، ۴۰ پرونده رسیدگی شده است و خدمات‌رسانی به این شهدا همانند سایر شهدا در بنیاد شهید و امور ایثارگران انجام می‌شود یعنی هر خدمتی که برای شهدا تعریف شده است همان خدمت به شهدای سلامت هم تعلق می‌گیرد.

پیش‌بینی مرگ و نجات بیماران کووید-۱۹ با بررسی تکامل پادتن

پیش‌بینی مرگ و نجات بیماران کووید-۱۹ با بررسی تکامل پادتن

پیش‌بینی مرگ و نجات بیماران کووید-۱۹ با بررسی تکامل پادتن

پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدیدی دریافتند که شاید بتوان با بررسی نحوه تکامل پادتن در بیماران کووید-۱۹، امکان زنده ماندن یا از دنیا رفتن آنها را پیش‌بینی کرد.

به گزارش ایسنا و به نقل از روسترز، پژوهشگران “موسسه پزشکی راگون”(Ragon Institute) آمریکا در بررسی جدیدی دریافتند که نجات یافتن و نجات پیدا نکردن از یک بیماری، به خاطر کیفیت تولید پادتن و واکنش آن در بدن بیماران است نه کمیت آن.

پژوهشگران در این پروژه، واکنش‌های ایمنی بدن ۱۹۳ بیمار بستری شده مبتلا به کووید-۱۹ را نسبت به پادتن مورد بررسی قرار دادند و نتایج را با واکنش بیمارانی که به انواع متوسط و شدید کووید-۱۹ مبتلا بودند و یا جان خود را در اثر ابتلا به این بیماری از دست داده بودند، مقایسه کردند.

نتایج بررسی نشان داد که اگرچه بدن همه بیماران در واکنش به کروناویروس، پادتن تولید کرده بود اما روش تولید و تکامل پادتن‌ها با یکدیگر تفاوت داشت. واکنش پادتن در بدن افرادی که نجات پیدا نکردند، هرگز کاملا تکامل نیافت.

“گالیت آلتر”(Galit Alter)، پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: نقص قابل توجهی در ایجاد پادتن‌های موسوم به “ایمونوگلوبولین جی”(IgG) وجود دارد که وجود آنها برای کنترل ابتدایی و از بین بردن ویروس ضروری است. ما در این پژوهش توانستیم تاثیر تکامل ناقص ایمونوگلوبولین جی را در بهبود عملکرد ایمنی پاکسازی ویروس ببینیم.

در یک واکنش ایمنی کامل، پادتن‌ها هم عفونت را متوقف می‌کنند و هم به هدایت سیستم ایمنی می‌پردازند تا سلول‌های عفونی را از بین ببرد. پادتن‌ها برای هدایت بهتر واکنش ایمنی، به یک گیرنده پروتئینی موسوم به “گیرنده اف‌سی”(Fc-receptor) متصل می‌شود. پادتن‌های بدون اتصال به این گیرنده ممکن است نتوانند پس از عفونت، به ویروس متصل شوند و آن را از بین ببرند.

این پژوهش نشان داد بیمارانی که در اثر ابتلا به کووید-۱۹ از دنیا رفته‌اند، پادتن‌هایی را در بدن خود دارند که توانایی اتصال آنها به گیرنده اف‌سی هرگز کاملا تکامل نیافته است؛ در نتیجه نمی‌تواند فعالیت ایمنی از بین بردن ویروس را به طور کامل انجام دهد.

پژوهشگران در این پروژه دریافتند که سیستم ایمنی نجات‌یافتگان می‌تواند قسمتی از پروتئین خوشه‌ای کروناویروس را تشخیص و هدف قرار دهد که با نام “S2-domain” شناخته می‌شود. شاید بدن بیمارانی که پادتن‌های آنها می‌توانند S2-domain را در انواع متفاوت کروناویروس تشخیص دهند، بتواند از این ایمنی برای تولید سریع‌تر پادتن استفاده کند.

“تامر زوهر”(Tomer Zohar)، سرپرست این پژوهش گفت: اگر ما بتوانیم درک بیشتری در مورد ایمنی در برابر کروناویروس داشته باشیم، شاید امکان طراحی واکسن‌هایی فراهم شود که می‌توانند طیف وسیع‌تری از انواع کروناویروس را خنثی کنند.

این پژوهش، در مجله “Cell” به چاپ رسید.

واعظی: سیاسیون و رسانه‌ها از حاشیه‌سازی و دامن زدن به برخی مباحث بی‌اساس بپرهیزند

واعظی: سیاسیون و رسانه‌ها از حاشیه‌سازی و دامن زدن به برخی مباحث بی‌اساس بپرهیزند

رئیس دفتر رئیس‌جمهوری با تکذیب ادعای مخالفت رئیس‌جمهور با موضوع تعطیلی تهران و همچنین شایعه استعفای وزیر بهداشت گفت: از سیاسیون و رسانه‌ها انتظار می‌رود که در بحبوحه نبرد سرنوشت‌ساز کشور با بیماری کرونا که از قضا با تحریم‌های بسیار دشوار و ظالمانه خارجی نیز همراه است، با توجه به منافع ملی، از حاشیه‌سازی و دامن زدن به برخی مباحث بی‌اساس بپرهیزند و اگر کمک نمی‌کنند، حداقل اجازه دهند دستگاه‌های مسئول با تمرکز کافی کار خودشان را انجام دهند.

به گزارش ایسنا، محمود واعظی  در واکنش به شایعه مخالفت رئیس جمهوری با تعطیلی تهران با بیان این که مسئله قرنطینه و تعطیلی تهران از سوی برخی تبدیل به یک پروژه سیاسی شده است، اظهار کرد: آن چه در جلسه امروز ستاد ملی مبارزه با کرونا از سوی وزارت بهداشت مطرح شد، نه صرفا مسئله تعطیلی تهران، بلکه طرح جامع و بلندمدت اعمال محدودیت‌ها در سراسر کشور بود که کلیات آن با نظر مساعد رئیس‌جمهور هفته گذشته در جلسه روسای کمیته های تخصصی ستاد و امروز در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا و با همراهی سایر اعضای جلسه به تصویب رسید و مقرر گردید با تکمیل برخی جزئیات، از روز شنبه اجرایی شود.

وی با تکذیب مخالفت رئیس‌جمهور با تعطیلی تهران، ادعای استعفای وزیر بهداشت را شایعه‌ای بی‌اساس خواند و اذعان داشت: بخش اعظمی از وقت جلسه امروز ستاد ملی مبارزه با کرونا به بررسی طرح پیشنهادی وزارت بهداشت در زمینه برقراری محدودیت‌های کرونایی در سراسر کشور گذشت که کلیات این طرح تصویب شد. این طرح فراتر از تعطیلی تهران یا هر شهر دیگری است و پس از اجرایی شدن، به قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونا و وزارت بهداشت این اختیار را می‌دهد که با توجه به میزان درگیری شهرهای مختلف با بیماری، سطوح مختلف محدودیت را برای آنها در نظر گرفته و اجرایی کنند.

این عضو دولت تدبیر و امید با انتقاد از کسانی که مسئله سلامت مردم را دستمایه رقابت‌ها و بگومگوهای سیاسی نابجا می‌کنند، تاکید کرد: از ابتدای شیوع کرونا در کشور، اولین کسی که به صورت علی‌الدایم مسئله سلامت مردم را مورد توجه قرار داده و همواره به این موضوع اهتمام جدی داشته شخص رئیس‌جمهور بوده است.

وی افزود: با این حال اما برخی تریبون‌داران و چهره‌های سیاسی از همان ابتدای شیوع کرونا دائم سعی می‌کنند در قالب یک پروژه سیاسی، در مسئله مدیریت کرونا رئیس‌جمهور را در مقابل مردم قرار دهند. این در حالی است که مرجع تصمیم‌گیری این مسئله ستاد ملی مبارزه با کروناست که در آنجا نیز تصمیمات با تصویب و اجماع اعضای جلسه که از دستگاه‌های و ارگان‌های مختلف حضور دارند، اتخاذ می‌گردد.

واعظی در ادامه محوریت مدیران ارشد و متخصصان وزارت بهداشت را در ترکیب ستاد ملی مبارزه با کرونا یادآور شد و تاکید کرد مبنای همه تصمیمات فنی ستاد، همواره نظرات متخصصان بوده و در هیچ مسئله‌ای،  آنطور که بعضی آقایان و رسانه‌ها ادعا می‌کنند، رئیس‌جمهور راسا تصمیم نگرفته است.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور همچنین رسانه‌ها، مردم و گروه‌های سیاسی را به توجه به فیلم‌های جلسات ستاد ملی مبارزه با کرونا که بخش اعظمی از آن در هفته‌ها و ماههای گذشته منتشر شده، فراخواند و تاکید کرد: تاکنون اهتمام جدی در برگزاری جلسات ستاد ملی بر این بوده که با شفافیت صورت مذاکرات و مصوبات چه از طریق صداوسیما و چه از طریق فضای مجازی به سمع و نظر ملت شریف ایران برسد، با اندکی توجه در این فیلم‌ها، کاملا روشن خواهد بود که سازوکار اتخاذ تصمیمات در ستاد چگونه و ادعای تصمیم‌گیری فردی رئیس‌جمهور در این جلسات چقدر بی‌مبناست.

واعظی در پایان ضمن تکذیب مجدد ادعای مخالفت رئیس‌جمهور با موضوع تعطیلی تهران و همچنین شایعه استعفای وزیر بهداشت، گفت: از سیاسیون و رسانه‌ها انتظار می‌رود که در بحبوبحه نبرد سرنوشت‌ساز کشور با بیماری کرونا که از قضا با تحریم‌های بسیار دشوار و ظالمانه خارجی نیز همراه است، با توجه به منافع ملی، از حاشیه‌سازی و دامن زدن به برخی مباحث بی‌اساس بپرهیزند و اگر کمک نمی‌کنند، حداقل اجازه دهند دستگاه‌های مسئول با تمرکز کافی کار خودشان را انجام دهند.

وضعیت حضور کارکنان در ادارات و تردد خودروها از اول آذر ماه

وضعیت حضور کارکنان در ادارات و تردد خودروها از اول آذر ماه

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به مصوبات امروز جلسه ستاد و تصویب کلیات طرح جامع مبارزه با کرونا، گفت: این طرح از شنبه اول آذرماه آغاز می شود.

به گزارش ایسنا، دکتر علیرضا رییسی با اشاره به برگزاری جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا، گفت: امروز بحثهای مختلفی در جلسه مطرح شد. با شروع فصل سرما در اروپا و آمریکا و آسیا میزان شیوع کرونا و ابتلا به آن به صورت شتابنده بالا می رود و الان میزان مرگ و میرهای روزانه در بسیاری از کشورها به مرز هزار نفر و بیش از آن رسیده و برای اولین بار در آمریکا نیز ابتلای روزانه بیش از ۱۸۰هزار مبتلا وجود داشت.

وی افزود: در کشور ما هم میزان موارد ابتلا بسیار بالا رفته و مرگ و میر هم افزایش یافته است. البته ظرفیت تستهای تشخیص کرونا از روزانه ۲۳ هزار تست را به بیش از ۴۰هزار تست در روز رساندیم. به همین دلیل میزان شناسایی بیماران بالاتر رفته است.

رییسی با اشاره به تاکید اعضای ستاد بر رعایت پروتکلها افزود: رییس جمهور تاکید کردند که به سرعت باید خدمات دولت الکترونیک را توسعه دهیم و از تجمعات و ترددها جلوگیری شود؛ چراکه این موضوع یکی از راهکارهای مهم در کنترل شیوع بیماری در سطح کشور است. همانطور که این تجربه را فروردین و اردیبهشت ماه در کشور داشتیم و همه دستگاه ها و مردم و نیروها پای کار بودند و توانستیم این بیماری را کنترل کنیم. مجددا تاکید شد که همه دستگاه ها پای کار آیند و همه نیز در این زمینه اعلام آمادگی کردند.

وی با اشاره به مصوبات امروز ستاد ملی مبارزه با کرونا، گفت: هر تصمیمی که در ستاد ملی می گیرند بر این اصول استوار است که مردم می توانند با رعایت پروتکلها و کاهش تردد و تجمعات قطعا باعث شوند که میزان شیوع بیماری پایین آید. اما هر گاه رعایت پروتکلها دچار اختلال شود و تجمعات و مهمانی های خانگی و سفرها شکل می گیرد میزان ورودی به بیمارستانها به قدری می شود که شاید قابل تحمل نباشد. به همین دلیل کشورها مجبور می شوند در چنین شرایطی ایجاد محدودیت هایی را انجام دهند. در این محدودیتها ما حدود سه هفته پیش ۴۳ شهرستان را محدودیت شدید ایجاد کردیم و بعد از آن هم ۴۶ شهرستان اعمال محدودیت شدند. نتیجه ارزیابی ها نشان می دهد محدودیت های ایجاد شده کارساز بوده و به همین دلیل طرح جامعی آماده شد و امروز مورد بررسی قرار گرفت.
وی افزود: این طرح طرحی هوشمند و پویا است و بر اساس بررسی های وزارت بهداشت از بار بیماری و میزان بستری روزانه بیماران در شهرستانها صورت گرفته است. این طرح شهرستانها را به سطح هشدارهای مختلفی در می آورد. در این زمینه سه سطح هشدار تعریف شد. سطح هشدار سه شامل شهرها و شهرستانهای قرمز، سطح هشدار دو شامل شهرها و شهرستانهای نارنجی و سطح هشدار یک شامل شهرها و شهرستانهای زرد هستند.

رییسی گفت: بر اساس این رنگ بندی ها و متناسب با هر وضعیت، محدودیتهایی اعمال می شود که می بایست به طور قطع اعمال شود و حدود دو هفته زمان لازم است که ارزیابی کنیم و ببینیم این اعمال محدودیت ها تا چه اندازه موثر بوده و بر اساس آن نیاز به تمدید و تشدید و یا بالعکس نیاز به تسهیل دارد.

سخنگوی ستاد مقابله با کرونا تاکید کرد: واقعیت این است که هدف در این محدودیت ها، تعطیلی کسب و کار مردم نیست ولی جاهایی مجبوریم به خاطر عدم رعایت پروتکلها و بار زیاد بیمارستان ها اعمال محدودیت کنیم. به طور مثال اگر شهرستانی در وضعیت سطح هشدار سه قرار گیرد در این وضعیت به جز مشاغل خیلی ضروری که مربوط به تهیه مایحتاج ضروری مردم، امنیت و سلامت می شوند، بقیه مشاغل همه تعطیل هستند. همچنین بر اساس ارزیابی های وزارت بهداشت، این تعطیلی ممکن است دو هفته یا کمتر و بیشتر طول بکشد.

وی گفت: در ارزیابی اولیه شاید بیش از ۱۰۰ شهرستان مشمول محدودیتهای سطح قرمز می شوند که اکثر مراکز استانها و از جمله تهران جزو این وضعیت قرمز هستند.

رییسی گفت: در وضعیت نارنجی یا سطح هشدار ۲ حدود ۱۵۰ شهر یا شهرستان جزو این محدوده قرار می‌گیرند که محدودیت‌های مشاغل سطح ۳ و ۴ در آنها اجرا می‌شود که جزئیات دقیق‌تر به اطلاع خواهد رسید. حدود ۱۵۵ شهرستان نیز در وضعیت زرد قرار دارند که سطح شغلی ۴ در آنها محدود خواهد شد.

رییسی تاکید کرد: این تصمیمات فقط مربوط به مشاغل نیست، در حوزه مدارس، آموزش، دانشگاه‌ها و مراسم‌های فرهنگی و مذهبی هم شامل محدودیت خواهند شد. در سطح هشدارهای ذکر شده قرمز، نارنجی و زرد آموزش‌ها به صورت غیر حضوری برگزار خواهد شد و مدارس و دانشگاه‌ها به صورت غیر حضوری خواهند بود و مراسم مذهبی و فرهنگی به مدت حدود ۲ هفته فعلا محدودیت خواهند داشت و پس از آن دوباره فعالیت خواهند کرد.

وی درباره نحوه فعالیت کارکنان، اظهار کرد: اگر سطح هشدار ۳ و منطقه قرمز وجود داشته باشد، حدود یک سوم کارکنان در ادارات حضور پیدا می‌کنند و در سطح هشدار ۲ یا نارنجی یک دوم کارکنان حضور پیدا می‌کنند و در سطح یک یا زرد حدود دو سوم کارکنان حضور پیدا خواهند کرد. البته مسئولین ادارات بر اساس ضرورتی که ایجاد می‌شود تعیین خواهند کرد که چه گروهی سرکار حاضر شوند.

معاون وزیر بهداشت ادامه داد: محدودیت بعدی که ایجاد خواهد شد در ترددها خواهد بود. محدودیت ترددها نیز شامل سطح هشدار ۲ و ۳ است یعنی منطقه قرمز و نانجی که خودروهای بومی با پلاک بومی این شهرستان‌ها نمی‌توانند از شهر خود خارج شوند و به شهر دیگر هم نمی‌توانند وارد شوند و برعکس پلاک‌های غیر بومی هم نمی‌توانند وارد شهرهای قرمز و نارنجی یا با سطح هشدار ۳ و ۲ شوند. به دلیل ضمانت اجرایی، طرح جزییات دیگری هم دارد که اعلام خواهیم کرد.

وی درباره زمان اجرای این محدودیت‌ها، تصریح کرد: زمان اجرا از اول آذرماه در سطح کشور خواهد بود و این یک هفته باقی‌مانده تا زمان اجرا به بحث آموزش و پرداختن به جزییات، اطلاع‌رسانی دقیق به مردم اختصاص خواهد یافت و سپس این طرح اجرا خواهد شد.

وی در خاتمه تاکید کرد: محدودیت‌ها و جرایم راه حل نهایی نیستند و بسیار موقت خواهند بود. کار اصلی تا زمان دستیابی به واکسن و داروی موثر برای مقابله با کرونا رعایت پروتکل‌ها، خود مراقبتی، مراقبت از خانواده و اطرافیان، مراقبت از مشتریان و… است که ان شاالله بتوانیم با مراقبت صحیح از شر هرگونه محدودیت خلاص شویم؛ چون هرگونه محدودیت آثار و تبعاتی دارد که هرچند کوتاه باشد بسیار مهم است و اگر محدودیتی ایجاد می‌شود از روی ناچاری است.

اعلام مرگ، ساعت ۱۴ به وقت ایران

اعلام مرگ، ساعت ۱۴ به وقت ایران

ایسنا/تهران اگر تا چندی پیش سقوط هواپیماها و آمار بالای واژگونی مرگبار اتوبوس ها در ایران اشک همه را در می آورد، حالا ایران روزانه به اندازه مسافران دو هواپیما، کشته می دهد و آمار آن ساعت ۱۴ هر روز اعلام می شود؛ دردآورتر آنکه دیگر اعداد مرگ کرونایی ها برای ایرانی ها عادی شده و فقط از خود می پرسند آیا نفر بعدی لیست، خودشان هستند؟

وقتی کرونا در تک تک خانه های ایران را می زند

روایت ایرانی هایی که مثل برگ پاییز به زمین افتادند

کرونا ایرانی ها را در زمستان قتل عام می کند؟ 

مسیری که به نجات ایرانی ها از مرگ کرونایی ختم می شود

زندگی یا مرگ کرونایی؛ انتخاب با خودتان است

وقتی کرونا هشت روز فرصت زندگی می دهد

پیشروی کند خط مقدم جنگ با کرونا در ایران

این گزارشی است که با چشمان اشکبار از هجوم کرونا به تمام مردم سرزمینم می‌نویسم و  همه این تیترها را می توان برایش انتخاب کرد؛ با دلی آکنده از اندوه درگذشت این همه ایرانی در یک روز، تصویر کرونایی پیش چشمم مدام جان می گیرد که زانوهایش را روی گلوی ما می گذارد. 

اگر بگویم جنگ تن به تن شده بیراه نگفته ام، اعداد مرگ که در آغاز و تنها ۸ ماه پیش، پس از اعلام رسمی ورود کرونا به ایران حدود ۵۰ نفر در روز گزارش می شد، کم کم و بعد تند تند افزایش یافت و به یکباره و بر اساس پیش بینی های اپیدمیولوژیست های ایرانی و خارجی از ۱۰۰ نفر به ۲۰۰ نفر و تنها در ۵۰ روز اخیر و با آغاز پاییز هم اکنون به وقت پنج شنبه ۲۲ آبان ۹۹ به روزانه ۴۵۷ نفر رسیده است.

تا به امروز و تنها در هشت ماه بیش از ۴۰ هزار هموطن و شاید هم ۲ تا ۳ برابر آن یعنی ۱۲۰ هزار ایرانی از دست رفته اند و حداقل ۵۰۰ هزار خانواده ایرانی داغدار شده اند.

 بر طبق آمار جهانی شیوع کرونا در دنیا که ایسنا در تاریخ ۱۵ آبان گزارش داده، آمریکا با بیش از ۹ میلیون و ۸۰۱ هزار مبتلا از نظر تعداد مبتلایان به این ویروس در رده اول و کشورهای هند، برزیل و روسیه در رده‌های دوم تا چهارم و ایران با بیش از ۶۴۴ هزار نفر پس از کشورهای فرانسه، اسپانیا، آرژانتین، کلمبیا، انگلستان، مکزیک، پرو، ایتالیا، آفریقای جنوبی در رده چهاردهم قرار گرفته است.

اسفناک تر آنکه نرخ مرگ ایرانی ها با کرونا(شمار فوتی‌های یک بیماری تقسیم بر مجموع فوتی‌ها و بهبود یافتگان ) که تا چندی پیش کمتر از میانگین جهانی بود حالا مدتی است روند معکوس در پیش گرفته، تا جایی که احتمال جان باختن مبتلایان به کووید ۱۹ در ایران بیشتر از اغلب نقاط جهان است.

آمارها نشان می‌دهد که میزان کشندگی این ویروس در ایران نسبت به میانگین جهانی بالاتر است چرا که در جهان تقریبا از هر ۵۰ نفر مبتلا به کرونا یک نفر جان خود را از دست می دهد و این درحالی است که در ایران از هر ۱۸ مبتلا یک نفر قربانی کرونا می شود.

در نقطه مقابل اما دکتر ابراهیم سلمانی، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی یزد تناسب نداشتن امار مرگ و میر کرونا با تعداد مبتلایان در ایران و بالا به نظر رسیدن فوتی ها در مقایسه با کشورهایی همچون روسیه که مبتلایانش بسیار بیشتر از ایران است اما فوتی هایش کمتر از آن است، این می داند که کیت های تشخیص کرونا در ایران محدود است و مبتلایان واقعی در ایران شناسایی نمی شوند.

شیوع کرونا در استان ها با شیب ملایمی در حال افزایش است

هم اینک ۲۷ استان کشور در وضعیت قرمز و ۴ استان در وضعیت نارنجی و زرد قرار دارد و به گفته جان بابایی، معاون وزیر بهداشت، شیوع کرونا در استان ها با شیب ملایمی یا در حال افزایش است و یا روند ثابتی در پیش گرفته است؛ به عنوان مثال تنها در استان فارس در دو روز ۲۱ و ۲۲ آبان بیش از ۵۷ فوتی کرونا گزارش شده و سردخانه های بیمارستانهایش جا ندارند.

از آن سو بیش از ۳۰۰ مدافع سلامت کشور شهید شده اند و آنها هم که مانده اند دیگر نای کار کردن ندارند و خسته شده اند؛ پرستاری در یاسوج سرم به دست کار می کند و دیگری پزشک متخصص بیماری های عفونی که یکه و تنها و ۲۴ ساعته باید در خدمت بیماران شهرستان قائن در خراسان جنوبی باشد و یا پزشکانی که دست جمعی در بیمارستان شهدای تجریش تهران کرونا گرفته بودند و از روی تخت بیمارستان، بیماران را ویزیت می کردند.

بدتر آنکه جدا از آنکه محدودیت تست های تشخیص کرونا و قیمت ۶۰۰ هزار تومانی تست تشخیص پی سی ار برای یک خانواده ۴ نفره دردسر ساز شده، تخت های بیمارستانی در حال تکمیل ظرفیت است، کیفت خدمات بیمارستانی با خستگی کادر درمان و مراجعه بالای بیماران کم شده و نیز کمبود خون، دستگاه های اکسیژن و دارو بر بار مشکلات کادر درمان افزوده است.

سیستم های بهداشتی در حال غرق شدن هستند

دکتر رودریکو اورفین، نماینده سازمان بهداشت جهانی در هند در گفت و گو با ایسنا هشدار داده که  سیستم های بهداشتی ما در حال غرق شدن هستند چرا که نیروی کار بهداشتی  خسته شده اند و متاسفانه مردم در کشورهای منطقه خاورمیانه در معرض خطر جدی و سوختن از این بیماری قرار دارند، بنابراین اگر از کادر درمان و مراقبت های بهداشتی خود حفاظت نکرده و نیازها و رفاه های آنها در اولویت نباشد، هیچ پاسخ مثبتی از کووید ۱۹ نخواهیم گرفت زیرا این کادر درمان هستند که نقش کلیدی در میدان بازی می کنند.

او تصریح کرده که گر چه قرنطینه کامل قطعا سبب می شود، تقاضاهای مراقبت های بهداشتی، روان تر پیش رفته و حضور در بیمارستان ها و همچنین مرگ های زودرس ناشی از ابتلا به این بیماری کاهش یابد اما باید توجه کرد، قرنطینه های کامل علاوه بر اینکه باعث افزایش خشونت در جامعه شده، بر مشکلات اقتصادی کشورها نیز افزوده که بخشی از این افزایش خشونت ها به موضوعات آسیب های وارده بر اقتصاد مردم بر می گردد.

او به دولت و وزارت بهداشت ایران پیشنهاد داده بازتعریفی در معنای قرنطینه و کنترل بیماری داشته باشند؛ و گفته می توانند اقداماتی انجام دهند که باعث ایجاد تغییر شود و با حفظ معیشت، زندگی مردم را نجات دهند.

 مدل سازی هایی توسط تیم های سازمان بهداشت جهانی و موسسه و سنجش و ارزشیابی سلامت ارائه شده که نشان می دهد استفاده منظم و عمومی از ماسک با نرخ ۹۵ درصدی ممکن است تا ابتدای ماه فوریه سال ۲۰۲۱ در ۵۳ کشور منطقه اروپایی جان ۲۶۶ هزار نفر را نجات دهد که همین اتفاق می تواند به نسبت به در سایر قاره ها و کشورهای دنیا اتفاق بیفتد.

این داده ها همچنین بیان می کند که تشویق مردم به کار در خانه در صورت امکان، محدود کردن اجتماعات بزرگ و تعطیلی مکان هایی که افراد در آن جمع می شوند می تواند راهی طولانی برای حفظ زندگی و معیشت آنها در شرایط کرونایی باشد.

اورفین اذعان کرد که کشورهایی مانند ایران و هند نمی توانند از حد مشخصی آزمایش و ردیابی بیمار را در مقیاس بالایی افزایش دهند و باید ارزیابی کرده که منابع خود را کجا متمرکز کنند؛ به عبارتی دیگر تطبیق آزمایش و ردیابی باید در این شرایط به گونه ای باشد که از آنها بتوان به طور هدفمند برای حداکثر تأثیر استفاده کرد.

تشریح علت افزایش سرعت روند اپیدمی کرونا در دنیا در کشورهایی مانند ایران، آمریکا و حتی کشورهای اروپایی

دکتر گودرز دانایی، دانشیار گروه بهداشت جهانی و جمعیت دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه چان هاروارد به ایسنا گفته علت اینکه روند اپیدمی کرونا در دنیا در کشورهایی مانند ایران، آمریکا و حتی کشورهای اروپایی سرعت قابل توجهی پیدا کرده است و نتوانستند همچون کره جنوبی، تایوان و یا چین در کنترل کرونا موفق شوند و به پیک دوم یا سوم بیماری رسیده اند، این است که در خیلی از این جوامع، مردم و دولت ها اقدامات پیشگیرانه مانند منع برگزاری مراسم های اجتماعی را به مرور زمان کنار گذاشته اند و این مستقیما باعث انتشار بیشتر بیماری شده است و پاشنه آشیل اینگونه کشورها، نداشتن یا استفاده نکردن از یک نظام منسجم سلامت عمومی است.

تعطیلاتی همچون نوروز می تواند بار بیماری را کاهش دهد


با این اوصاف نگرانی ها از بدتر شدن اوضاع و احتمال هزار تایی شدن فوتی های کرونا در موج سوم پاندومی کرونا بالا گرفته تا آنجا که از دولت و وزارت بهداشت گرفته تا بسیج و سمن ها پای کار آمدند تا با همفکری از تشدید شیوع کرونا در کشور جلوگیری کنند.

به گفته دکتر مردانی، عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا، طغیان شدید بیماری در کشور این هشدار را می دهد که روش‌های محافظه‌کارانه دیگر جواب نمی‌دهد و معتقد است تعطیلاتی همچون نوروز می تواند بار بیماری را کاهش دهد و در بهترین حالت، باید همه‌جا به جز آتش‌نشانی، مراکز درمانی، داروخانه‌ها و مغازه‌های مرتبط با فروش مواد غذایی تعطیل شوند.

به جز دکتر مردانی، دیگر مشاوران ستاد کرونا در سراسر کشور و متخصصان عفونی و اپیدمیولوژیست ها در داخل و خارج کشور نیز معتقدند محدودیت های نصف و نیمه همچون تعطیلی شبانه اصناف، محدودیت تردد بین استانها یا گسترش تعطیلی به کل شهرها تنها مسکن و به تاخیر انداختن موج های بعدی کرونا در ایران است و به تنهایی نمی توانند حریف کرونا شوند.

به جای “لاک دان” حدود یک میلیون و ۴۰ هزار نفر مبتلای احتمالی و یا ناقل کنترل شوند

در مقابل آنچه دکتر سوری، عضو کمیته اپیدمیولوژی ستاد کرونای تهران پیشنهاد می دهد این است که می گوید به جای “لاک دان” و تعطیلی شهری همچون تهران می توان بر روی کانون‌های اصلی انتشار آلودگی در کل کشور که حدود یک میلیون و ۴۰ هزار نفر مبتلای احتمالی و یا ناقل هستند و در واقع حدود یک درصد جمعیت را شامل می شوند، متمرکز شد و با مراقبت از این جمعیت و نظارت فعال بر رفتارها و جابجایی‌های آن‌ها می توان اپیدمی را کنترل کرد.

سوری معتقد است با اجرای طرح شهید سلیمانی(طرح تکمیلی مقابله با کرونا توسط بسیج با اقداماتی همچون بیماریابی، امدادرسانی، خدمات بهداشتی، خدمات معیشتی، امر به معروف بهداشتی به صورت محله به محله) و حمایت اقتصادی دولت و همچنین مدیریت این گروه یک میلیون نفری در مقایسه با کل جمعیت کشور اثربخشی مداخلات آن در کاهش ابتلا و به تبع آن تعداد بستری‌ها و مرگ و میرهای ناشی از بیماری، بالاتر خواهد بود.

تنها راهکار موثر مقابله با کرونا در ایران از نگاه دانشیار گروه بهداشت جهانی دانشگاه چان هاروارد

دکتر دانایی، دانشیار گروه بهداشت جهانی و جمعیت دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه چان هاروارد نیز معتقد است تنها راهکار موثر مقابله با کرونا در ایران، تشخیص بیماران، ردیابی کسانی که با بیمار در تماس بوده اند و قرنطینه کردن بیماران برای دو هفته است.

او ادامه داد: قرنطینه ای موثر و کامل است که به بیماران در مورد اهمیت قرنطینه آموزش داده می شود و از طرف دولت و سازمان‌های اجتماعی مورد حمایت قرار می گیرد تا فرد قرنطینه شده بتواند اصول قرنطینه را کاملا دنبال کند که متاسفانه این سه پایه ساده برای کنترل بیماری در ایران و بسیاری از کشورهای دیگر دنیا تاکنون به درستی دنبال نشده است.

دکتر شکوهی، محقق دانشگاه تورنتو نیز با راهکارهایش به کمک وزارت بهداشت و دولت ایران آمده است و معتقد است اهمیت اعمال محدودیت ها در شرایط کنونی بسیار بالاست و در عین حال تصریح کرده است که اگرچه دولت محدودیت هایی را در تهران و برخی از شهرهای کشور لحاظ کرده است اما به نظر می رسد که محدودیت ها بیشتر شبیه نیمه تعطیلی است تا تعطیلی کامل.

این بدان معنی است که در بخشی از مردم که هنوز فعالانه در سطح شهر هستند، خطر ابتلا و انتشار بیماری وجود دارد که برای این بخش از افراد، باید همزمان طرح پوشش اجباری ماسک اعمال شود که البته لازمه آن فراهم کردن و در دسترس قرار دادن ماسک برای مردم است.

این اپیدمیولوژیست دانشکده بهداشت دانشگاه تورنتو کانادا به دولت ایران پیشنهاد داده اولا تعداد ساعت دورکاری را افزایش دهد تا رفت و آمدهای غیرلازم را کاهش دهد و همزمان مراکز تست های محلی در سطح شهرهای بزرگ از جمله تهران دایر کند و تعداد تست ها را بالاتر ببرد و نیز ردیابی موارد محتمل را جدی تر بگیرد.

اورژانس های سیار در سطح شهرها ایجاد شود

او علاوه بر این راهکارها پیشنهاد داد، اورژانس های سیار در سطح شهرها ایجاد شود تا به جای اینکه افراد مشکوک، خود به مراکز درمانی یا تشخیصی مراجعه کنند، به مراکز سیار بهداشتی/درمانی مراجعه کنند و خدمات مرتبط را در منزل دریافت کنند. در قالب این اورژانس نه تنها می توان موارد مشکوک بیشتری را شناسایی کرد، بلکه می توان خوش بین بود که افراد شناسایی شده متناسب با وضعیت سلامتشان خدمات یا دستورالعمل های مربوط را دریافت کنند. در چنین مدل‌هایی، البته که فقط افراد با وضعیت حاد به بیمارستان ها و مراکز درمانی منتقل می شوند که آن هم باید تحت مراقبت های ویژه صورت بگیرد.

شکوهی تاکید کرده تنها با اعمال همزمان چنین اقداماتی، می توان انتظار داشت که در طی ۲ تا ۳ ماه آینده روند کاهشی ابتلا به این بیماری رخ دهد، در غیر این صورت، شکی نیست که اعمال محدودیت های دوره ای و نامنظم باعث ایجاد موج های بعدی خواهد شد.

گام چهارم بسیج ملی مقابله با بیماری کرونا از کرمانشاه آغاز شد

وزارت بهداشت و در راس آن دکتر نمکی، وزیر بهداشت به همراه اعضای ستاد کرونا در نهایت تصمیم گرفته اند گام چهارم بسیج ملی مقابله با بیماری کرونا را اجرا کنند و کلید مبارزه را از کرمانشاه روشن کردند و قرار است به تدریج در کل استانها گسترش یابد.

وزیر بهداشت گفته است، محوریت این طرح بر مبنای بیماریابی زودرس، قرنطینه بیماران شناسایی شده، حمایت از بیماران در طول زمان قرنطینه، شناسایی صحیح مواردی که با فرد مبتلا در ارتباط بوده اند و کشف خوشه های گرفتار خواهد بود.

برای اجرای این طرح از ظرفیت سازمان های مردم نهاد، خیرین، بسیج، هلال احمر و وزارت ارتباطات استفاده خواهد شد و در این طرح هر خانه یک پایگاه سلامت برای مقابله با بیماری کرونا خواهد شد و برآورد می شود با محور آموزش و پیدا کردن زودرس موارد مبتلا بار بیمارستانها کم شود.

نمکی همچنین از افزایش تعداد تست های روزانه تشخیص کرونا در کشور از ۲۵ هزار به ۴۵ هزار تست خبر داد و به مردم ایران اطمینان خاطر داد که این تعداد را طی روزهای آینده به ۱۰۰ هزار تست در روز برسانند؛ برای این کار نیز تست های تشخیصی سریع که به مدت ۲۰ تا ۲۵ دقیقه جواب آزمایش کرونا فرد را مشخص می کند در کشور ساخته شده و از سوی دیگر درحال وارد کردن تعدادی از این دستگاه ها به کشور هستند تا بتوان موارد روزانه تست کرونا را افزایش دهند.

بررسی وضعیت استانهایی که شیوع کرونا روز به روز قربانی بیشتری از آنها می گیرد

خبرنگاران ایسنا در استانهایی که شیوع کرونا روز به روز قربانی بیشتری می گیرد نظر مسئولان ذیربط را جویا شده اند و از آنها برای مهار کرونا راهکار خواسته اند.

شواهد خبرنگار ایسنا در کرمانشاه، جایی که اجرای این طرح از آنجا آغاز شده نشان می دهد که فعلا ظرفیت تست گیری کرونا محدود است و با قیمت حدود ۲۵۰ هزار تومانی تست پی سی ار در این شهر انجام آن توسط همه خانواده ها امکان پذیر نیست علاوه بر آنکه قرار است محله به محله افراد مبتلا به کرونا را با تست گیری رایگان شناسایی کنند و به نقاهتگاه های محلی منتقل کنند، حال آنکه هنوز نقاهتگاههایی برای این منظور ایجاد نشده است.

دکتر مرادی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه هم تصریح کرده، پیش بینی شان برای پاییز و زمستان امسال ۱۴۰۰ تخت بود اما با وضع بحرانی شیوع کرونا، اگر این ۲۰۰ تخت باقی مانده هم پر شود، عملا باید سراغ سالن های ورزشی و سایر اماکن مشابه بروند که قطعا در این اماکن کیفیت خدمات رسانی مانند محیط بیمارستان نخواهد بود.

در این شرایط معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز هم هشدارداده است در صورتی که استان فارس ظرف روزهای آینده تعطیل نشود این استان وارد فاز بحرانی خواهد شد.

 کل کشور شرایط بسیار وخیمی دارد

مدیر گروه اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شیراز شرایط بحرانی شیوع کرونا را منحصر به استان فارس ندانسته و معتقد است رنگ بندی های قرمز و یا زرد و نارنجی برای استانها در  شرایط کنونی معنی ندارد و کل کشور شرایط بسیار وخیمی دارد و اگر به شکل کامل قرنطینه نشود، قتل عام کرونا اتفاق خواهد افتاد.

 او آمار مبتلایان در اداره ها را وحشتناک عنوان کرده و از دولت خواست انجام تست به صورت وسیع و پیگیری موارد مثبت به طور دقیق را در دستور کار خود قرار دهد.

هیزمی که برای شعله ور شدن آتش کرونا فراهم می‌شود

 دکتر سیدمحمد جمالیان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک به ایسنا گفته است: اگر پروتکل‌های بهداشتی با استفاده از ماسک و نیز فاصله‌گذاری اجتماعی رعایت نشود با سردشدن هوا و عدم تهویه هوا در فضاهای بسته، قطعا هیزمی برای شعله ور شدن آتش کرونا فراهم می‌شود و ناقل بودن یک فرد منجر به ابتلای بیش از ۵۰ نفر خواهد شد.

به گفته او در حال حاضر بیشترین میزان درگیری افراد با کروناویروس مربوط به دورهمی های خانوادگی و میهمانی های شبانه به منظور دید و بازدید است که بر این اساس نسبت به اعمال محدودیت‌های تردد از ساعت ۲۱ به بعد بیشتر امیدوار بوده و معتقد است محدودیت در تردد شبانه منجر به کاهش دورهمی های خانوادگی شبانه خواهد شد.

رئیس علوم پزشکی اراک، تعطیلی کامل شهرهای سیاه و قرمز کرونایی را در قطع زنجیره کرونا موثر دانست و افزود: تعطیلی کامل شهرهای سیاه و قرمز که در فروردین ماه ۱۳۹۹ تجربه کردیم منجر به فروکش کردن بیماری کروناویروس خواهد شد.

ظرفیت درمان به انتها رسیده است

رئیس علوم پزشکی اراک با تاکید بر اینکه ظرفیت درمان به انتها رسیده است، اظهار کرد: اگر مردم رعایت نکنند و آمار مبتلایان افزایش یابد روزی خواهد رسید که حتی تخت عادی برای بستری کرونایی‌ها موجود نباشد و مجبور خواهند بود یا در محوطه بیمارستان یا در محل سکونت شان بستری شوند یا حتی ممکن است جان خود را از دست بدهند.

 مرادی، رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه هم پیشنهاد داده، اعمال محدودیت در عبور و مرور به شهرستانهایی که کانون کرونا هستند انجام شود که از جمله این شهرها می توان به تهران و برخی شهرهای شمالی کشور اشاره کرد.

وی افزود: کرمانشاه اگر آلوده هم باشد نهایتا با سه تا چهار استان اطراف ارتباط بیشتری دارد، اما شهری مانند تهران از همه شهرها مسافر دارد و تردد به آن می‌تواند نقش مهمی در پراکنش آلودگی های کرونایی در کشور داشته باشد، بنابراین اعمال محدودیت تردد به چنین شهرهایی می‌تواند تا حد خوبی در کنترل کرونا موثر باشد.

تست به اندازه شناسایی همه بیماران مبتلا نیست

دکتر فرید نجفی معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه حرف سایر همکارانش را تکرار می کند که می گوید کادر درمان از اپیدمی ۹ ماهه خسته شده و همین عامل باعث کاهش کیفیت خدمات بیمارستانی شده علاوه بر آنکه تست به اندازه شناسایی همه بیماران مبتلا نیست و تست تنها از افراد علامت دار گرفته می شود.

وی عنوان کرد: اگر از تمام افراد جامعه از جمله افراد بدون علامت هم تست کرونا گرفته شود، قطعا آمار مبتلایان فراتر رفته و نسبت آمار فوتی ها در مقابل آن کاهش می یابد و تناسب میان مبتلایان و فوتی ها در کشور به سطح جهانی می رسد و می توان گفت این علت از مابقی عوامل قوی‌تر است و موجب شده این تصور پیش بیاید که کرونا در ایران کُشنده‌تر است.

قرنطینه کردن به صورت نسبی و ناقص در مورد بیماری‌های واگیردار و تنفسی جوابگو نیست

دکتر محمدرضا ناظر، مسئول بخش عفونی دانشگاه علوم پزشکی لرستان در گفت‌وگو با ایسنا، بهترین راهکار برای جلوگیری از پیشرفت کرونا ویروس را بستن اماکن دانسته و تصریح کرده است: قرنطینه کردن به صورت نسبی و ناقص در مورد بیماری‌های واگیردار و تنفسی جوابگو نیست.

ناظر بر این عقیده است تا زمانی که حضور مردم در مراسم ترحیم و تجمعات کمرنگ نشود این ویروس وجود دارد چرا که مردم در مراسم افرادی که براثر کرونا فوت کرده و خانواده‌اش نیز ناقل بیماری هستند شرکت می‌کنند و این عاملی برای گسترش این بیماری شده است.    

دکتر آبتین حیدرزاده، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان بر خلاف برخی همکارانش معتقد است: تعطیلی کامل فعلا ضروری نیست و محدودیت های مشاغل رده دو، سه و چهار کافی است.

اوضاع و احوال بیماری کرونا در استان کرمان افتضاح است

احمدی‌طباطبایی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان هم نقطه ضعف مبارزه با کرونا را دقیقا در خسته شدن کادر درمان دانسته و گفته است،  موج دوم بیماری کووید ۱۹ در استان کرمان از مردادماه روند نزولی به خود گرفت اما از اواخر شهریور روند ابتلا و فوتی‌ها در استان صعودی شد و متاسفانه بین این دو موج فاصله‌ای نبود تا کادر بهداشت و درمان بتوانند نفس بکشند و مقداری خستگی رفع کنند.

وی، اوضاع و احوال بیماری کرونا در استان را بسیار افتضاح دانسته و گفته از یک سو پرسنل کادر بهداشتی و درمانی خسته شده‌اند و از سوی دیگر تعداد بیماران روند افزایشی چشمگیری پیدا کرده است که طبیعتا کیفیت مراقبت‌ها کاهش پیدا خواهد کرد و این موضوع مختص کرمان و یا ایران نیست و در همه جای دنیا این اتفاق خواه ناخواه خواهد افتاد.

او به نکته مهمی هم اشاره کرده و آن هم این است که اگر وظایف دانشگاه علوم پزشکی به دو حوزه درمان و بهداشت تقسیم شود، قاعدتا ۸۵ تا ۹۰ درصد مسئولیت در حوزه درمان است، یعنی بیمارستان و مراکز درمانی سرپایی برعهده دانشگاه علوم پزشکی است و حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد آن در اختیار آنها نیست. به ‌طور مثال تهیه تانک های اکسیژن مربوط به سازمان صنعت، معدن و تجارت است یا نبود یک داروی خاص باز در حیطه وظایف علوم پزشکی نیست و ممکن است کمبود دارویی به خاطر تحریم باشد.

اختیارات بیشتری به ستادهای استانی کرونا داده شود

معاون سیاسی استانداری خراسان شمالی نیز گفته یکی از نیازهای اساسی ستاد کرونای استانی این است که اختیارات بیشتری به آنها داده شود تا بتوانند در برخی از امور خودشان تصمیم گیری و اجرا کنند.

دکتر برادران تاکید کرد: با تعطیلی ای موافق است که مردم نیز رعایت کنند و از بیرون آمدن از منازل خودداری و سفرهای غیرضروری را در داخل و خارج شهر به صفر برسانند تا بتوان زنجیره شیوع کرونا را قطع کرد.

سیدکریم حسینی، نماینده اهواز در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به مطرح شدن احتمال ارائه طرح دو فوریتی برای تعطیلی تهران و کلان‌شهرها، اظهار کرد: این طرح تاکنون به شکل جدی در مجلس شورای اسلامی مطرح نشده و تنها از آن صحبت می‌شود.

وی افزود: کنترل شیوع بیماری و محدود کردن تجمعات مردم امری ضروری است اما اینکه تعطیلی در این زمینه تاثیرگذار است یا خیر، تردید وجود دارد.

 بررسی میدانی ایسنا در استانها درباره علت گسترش فزاینده شیوع کرونا و راهکارهای مهار آن نشان می دهد که راهی جز پیمودن استراتژی بیل گیتس نیست که همیشه برای حل مسائلش این سوال را از خود می پرسد که “چه کسی به خوبی با این مشکل برخورد کرده است؟ و چه چیزی می‌توانیم از آنها یاد بگیریم؟”

تجربه کشورهای موفقی همچون کره جنوبی در مهار کرونا چه می گوید؟

تجربه کشورهای موفقی همچون کره جنوبی، هنگ کنگ، تایوان و ویتنام که پیش از ایران و سایر کشورها با مرس و سارس درگیر شده بودند به آنها کمک کرد تا درست و به موقع تصمیم بگیرند تا آنجا که از همان روزهای اول شروع اپیدمی رویکردی فعال را پیش گرفتند و نیروهایی بهداشتی و درمانی با افزایش تست ها و مداخلات، به دنبال افراد هنوز شناسایی نشده و بدون علامت گشتند و اینگونه شیوع کرونا را در نطفه خفه کردند.

آنها به تنهایی مردم را عامل اصلی شیوع کرونا قلمداد نکردند و خود دست به کار شدند و از هر راه ممکن از تامین معیشت جامعه محدود شده گرفته تا تجهیزات مورد نیاز را در کمترین زمان فراهم کردند و از آن طرف ناظرانی قوی و قوانین سخت گیرانه و جریمه های سنگین برای کسانی که با جان مردم بازی می کنند، وضع کردند.

مردم خسته از کرونا در ایران بدانند بر طبق گفته پژوهشگران حداقل تا اواسط یا آخر سال آینده میلادی خبری از واکسن های نجات دهنده نیست و توزیع واکسن در سراسر جهان در ابهام به سر می برد بنابراین بدون مشارکت آنان در ماسک زدن، فاصله گرفتن از اجتماع و پرهیز از هرگونه تجمعات و رعایت بهداشت فردی همچون شست و شوی پیوسته دستها، کرونا مهار نمی شود.

هموطنان بدانند کرونا بیخ گوش آنهاست و تنها یک راه نجات برای حفظ جان خانواده هایشان وجود دارد و آن هم ماسک زدن، ماسک زدن، ماسک زدن… است.

 ایسنا از سردبیران ایزدخواستی در خوزستان، قهرمانی در خراسان شمالی، بنیادی در استان مرکزی، قربان پور در گیلان، کبودی در کرمانشاه، شریفی در لرستان و پشوتن در استان فارس و نیز خبرنگاران تهیه کننده مصاحبه ها برای همکاری در تهیه این گزارش تشکر ویژه می کند و علاوه بر آن از ایمان کدیور، سردبیر کرمان که گزارشگر را با انجام مصاحبه با کارشناسان خارجی یاری کرده است، تقدیر می کند.