بسیج سازندگی امتداد اجرایی مردم است/ الگوی دفاع مقدس راه گشای ‌چالش های کشور

سردار زهرایی:

بسیج سازندگی امتداد اجرایی مردم است/ الگوی دفاع مقدس راه گشای ‌چالش های کشور

مسئول سازمان بسیج سازندگی در نشست هم افزایی پویش “ایران قوی، هر شهید هزار درخت” گفت: امروز در مقطعی از زمان هستیم که ناگزیر به همکاری باهم هستیم و چاره‌ای به جز هم افزایی نداریم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری بسیج، نشست هم افزایی پویش ملی “ایران قوی، هر شهید هزار درخت ” صبح امروز در سالن ویدیو کنفرانس مجموعه فرهنگی ولیعصر (عج) برگزار شد.

برگزاری این نشست با حضور  سردار محمد زهرایی مسئول سازمان بسیج سازندگی، مسعود منصور رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری خدابخشی دبیر فرهنگی شورای امنیت ملی همراه بود.

سردار محمد زهرایی مسئول سازمان بسیج سازندگی طی سخنانی اظهار داشت: امروز در مقطعی از زمان هستیم که ناگزیر به همکاری باهم هستیم و چاره‌ای به جز هم افزایی نداریم.


وی افزود: وزارتخانه ها، نهاد‌ها و بویژه مردم که موتور محرک سازمان‌هایی با روحیه‌ی مردمی هستند باید بایکدیگر تعامل و هم افزایی داشته باشند.


مسئول سازمان بسیج سازندگی سازمان منابع طبیعی را “همراه با مردم” خواند و گفت: در سازمان منابع طبیعی به روی بسیج باز شده است و از این فرصت استفاده می‌کنیم که به نفع مردم و با مردم حرکت کنیم.

سردار زهرایی با اشاره به بیست و شش هزار صندوق قرض‌الحسنه در سازمان بسیج سازندگی اضافه کرد: این ظرفیت‌ها ی بسیج سازندگی که تا دل شهرستان‌ها یک شبکه مویرگی بزرگ دارد، امتداد اجرایی مردم است.

وی با بیان این که ما تشکیلات انقلابی هستیم، یادآور شد: در کنار بحثی که در سه استان شمالی برای نظارت بر جنگل‌ها داریم، ان شا الله با رویکرد دولت جدید بتوانیم موفق شویم. نام شهدا که بر این پویش است، کارگشایی می‌کند و این هم افزایی مضاف بر این می‌شود که این پویش موفق باشد.

برای عبور از چالش‌های کشور هیچ راه حلی به جز الگوی دفاع مقدس نیست

در ادامه ی این نشست خدا بخشی دبیر فرهنگی شورای امنیت ملی طی سخنانی اظهار داشت: آرایش دفاع مقدس که منجر به این شد که ایران بدرخشد، راه حلی است که حضرت آقا از ما خواسته اند.وی با بیان این که باید مدل سازی دفاع مقدس را برای رفع چالش دنبال کنیم، ادامه داد: یقین داریم  برای عبور از چالش‌های کشور هیچ راه حلی به جز الگوی دفاع مقدس نیست. یافته‌های راهبردی ما به کمک سازمان جنگل‌ها این است که ان شا الله در یک دهه آینده، همه‌ی چالش‌های حوزه‌ی جنگل‌ها را حل کنیم.

خدابخشی اضافه کرد: ما به قصد درخت کاری جلو آمدیم، اما دیدیم که می‌شود به ۳۵ حوزه مختلف کمک کنیم. از ۱۶۴ میلیون هکتار مجموعه شهر‌ها و روستا‌ها ۱/۵ میلیون هکتار است.

دبیر فرهنگی شورای امنیت ملی مطرح کرد: ۸۳ درصد سرزمین متعلق به جنگل ها، مراتع، بیابان‌ها و آبخیزداری است و بنابراین گره مسائل کشور در سازمان جنگل‌ها قابل بازگشایی است.

وی به اهمیت حیطه‌ی “تعلیم و تربیت” اشاره کرد گفت: یک دهه است که سند تحول تعلیم و تربیت نوشته شده است و باید این چند ساحت تعریف شوند. یک ششم بحث‌های تحولی آموزش و پرورش در سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری می‌گذرد. به عنوان مثال تحول تعلیم و تربیت که حضرت آقا ده سال است که آن دنبال می‌کنند و چهل بحث مفصل در این حوزه دارند.

دبیر فرهنگی شورای امنیت ملی با اشاره به این که موضوع آب یکی از موضوعات مهم دیگر است، خاطرنشان کرد: اسنادی که سازمان جنگل‌ها در بحث آبخیز دارد، فوق العاده هستند.

وی ادامه داد: طبق فرمایشات مقام معظم رهبری ما رتبه یک عدم استفاده از ظرفیت هاییم که جا دارد که بابت این موضوع شبانه روزی در مبحث‌های مختلف کار کنیم.

خدابخشی تاکید کرد: در هفتاد و چهار نقطه‌ی زاگرس در بحث نهال کاری حماسه ایجاد شده است و با آرایش دولت مردمی ان شا الله به سرعت فضای کشور بر حماسه‌ها پایدار خواهد شد.

امنیت غذایی مرهون حفظ آب، خاک و پوشش گیاهی است

مسعود منصور رئیس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری هم ضمن حضور  در این نشست با بیان جملاتی اظهار داشت: ایران قوی خواسته‌ی رهبر معظم انقلاب است که این ایران قوی ابزار و لوازمی دارد.وی با اشاره به این که مطمئن باشید که بدون حفظ آب، خاک و پوشش گیاهی امکان ندارد تا بتوانیم قوی باشیم، ادامه داد: این سه مسئله مربوط به امنیت غذایی و امنیت زیستی هستند. باید بپذیریم که این وظیفه به عهده‌ی یک دستگاه نیست و همه باید در این زمینه کمک کنند.

رئیس سازمان جنگل‌ها با تاکید بر این که خاک بعنوان بستری که تولیدات و امنیت کشور را به دنبال دارد، خاطرنشان کرد: در کشور نیمه خشکی مثل کشور ما که دائما در حال سیلاب و خشکسالی است، باید اقدامی انجام بدهیم که نه آب هدر برود و همچنین شاهد  فرسایش خاک هم  نباشیم.

منصور مطرح کرد: در استان لرستان سالانه ۱۲ میلیارد متر مکعب آب هدر می‌رود، یکی از راه حل‌های اصلی مدیریت‌های آب و خاک، آبخیزداری است. ۴۰۴۰۰ رشته غنات در کشور داریم که بسیاری از آنها در حال خشک شدن هستند. توانسته ایم که حدود ده هزاراز این تعداد را احیا کنیم.

وی تاکید کرد: باید در کنار هم باشیم تا منابعمان راحفظ کنیم و بدنبال آن استقلال و ایران قوی را داشته باشیم. هیچ دینی به اندازه‌ی دین ما به حفظ آب و خاک اشاره نکرده است.

رئیس سازمان جنگله با اشاره به این که چهل درصد چرخه‌ی آب شیرین در زاگرس است، تصریح کرد: این پویش یک حرکت حماسی و جهادی است و ما به جای انجام دادن یک حرکت نمادین در یک روز به انجام یک حرکت مستمر در چند سال روی آورده ایم. در پویش ایران سرسبز ایران قوی هم همین مدل را دنبال می‌کنیم، حدود شش هزار و هفتصد هکتار را مکانیابی کردیم که قابلیت رشد نهال را دارند.

منصور اضافه کرد: از ۲ دی این حرکت را آغاز می‌کنیم و تا پانزده اسفند آن را ادامه می‌دهیم که اختتام این پویش با غرس نهاد توسط مقام معظم رهبری همراه شود.

وی در پایان افزود: این پویش تا سال ۱۴۱۴ اجرا می‌شود و همچنین باعث دلگرمی ما است که یک جبهه‌ی مردمی بزرگ به عنوان بسیج را در کنار خود داریم. 

بدون دیدگاه