توان موشکی ایران غربی ها را تحت فشار قرار داده است/ اهرم های زیادی برای اثرگذاری بر مذاکرات داریم

خوش چشم در گفتگو با خبرگزاری بسیج:

یک کارشناس مسائل بین الملل با بیان اینکه توان موشکی ایران غربی ها را تحت فشار قرار داده است، گفت: ایران ابزارها و اهرم های فشار زیادی دارد که می تواند این اهرم های فشار را در مذاکرات وارد کند.

سید مصطفی خوش چشم کارشناس مسائل بین الملل در گفتگو با خبرگزاری بسیج در خصوص فضا، نتایج و حواشی مذاکرات وین، گفت: طرف غربی خودش را آماده کرده بود تا با حداقل هزینه و دریافت بیشترین امتیاز ها به برجام بازگردد تا از انجام تکلیفش که برداشتن همه تحریم‌ها برجامی و پسابرجامی بود، شانه خالی کند.

وی افزود: آن ها می خواستند با برداشتن بخش اندکی از تحریم ها و بدون آن که از فشار حداکثری آمریکا چیزی کم شود و یا فشارهای اقتصادی آمریکا دچار کاهش شود، به برجام بازگردند و بیشترین امتیازات را از ما بگیرند، اما بر اساس استراتژی و ابتکار عمل برآمده از هوش طراحان این استراتژی و رهبر تیم مذاکره کننده جناب آقای باقری کنی در دور هفتم مذاکرات، توانستیم طرف غربی را در وهله اول غافلگیر کنیم.

این کارشناس مسائل بین الملل نتیجه استراتژی تیم مذاکراتی را ایفای نقش کنشگری توسط ایران و وادار کردن طرف غربی به واکنش دانست و گفت: در همان چند روز اول مذاکرات “غرب” متوجه شد که یا باید در زمین طراحی شده ایران بازی کند یا این که متهم به فرار از مذاکره و دیپلماسی شود.

خوش چشم مطرح کرد: ابزارهای فشار دیگری برای طرف غربی با رهبری امریکا باقی نمانده است، یعنی ابزار نظامی اعتبار خودش را از دست داده و تهدیدات آمریکا و اسرائیل ایران را مجبور به عقب نشینی نمی کند.

وی با اشاره به این که طرف غربی همه تحریم هایی را که می توانستند در ایران اعمال کنند را تاکنون انجام داده اند و دیگر گزینه‌ای برایشان باقی نمانده است، خاطرنشان کرد: راهکار طرف آمریکایی برگشتن به مذاکره بود اما باید سعی می کرد که با جو مقصر نمایی خودش را از این بازی برهاند.

خوش چشم تصریح کرد: پس از استفاده از ابزارهای جار و جنجال تبلیغاتی، ایجاد بن‌بست مذاکراتی و بازی های پلیس خوب و پلیس بدی که توسط اسرائیل و سه کشور اروپایی انجام شد، طرف غربی نتوانسته است که بازی را تغییر بدهد و مجبور شد که بر اساس همان ابتکار عمل طرف ایرانی یعنی پیش نویس های ارائه شده از طرف ایران بازی کند.

این کارشناس مسائل بین الملل در خصوص تفاوت این پیش نویس ها با پیش نویس های قبلی اظهار داشت: این پیش نویس های جدید نسبت به پیش‌نویس دور ششم وین تفاوت هایی داشت. نکات برجامی و فرا برجامی وجود داشتند که در پیش نویس جدید تیم ایرانی آنها را حذف یا اصلاح کرده است.

وی اضافه کرد: همچنین موارد بسیاری در زمینه لغو تحریم‌ها بوده اند که برای آنها جای خالی گذاشته شده بود و به نتیجه نرسیده بودند که در این پیش نویس جدید طرف ایرانی خواسته هایش را در مورد لغو همه تحریم های برجام و پسابرجامی به صراحت بیان کرده است. با پذیرفتن درخواست های ایران نسبت به آنچه که در پیش نویس های جدید آمده می توان اینگونه بیان کرد که طراحی استراتژیک مذاکراتی انجام شده توسط تیم جدید و ابتکار عمل به خرج داده شده تا اینجای کار توانسته است که طرف غربی را به عقب نشینی وادار کند.

خوش چشم با بیان این که البته این آغاز کار است و اوج تقابل مذاکراتی در ماه های آینده خواهد بود، تاکید کرد: این مسیری طولانی است که ما تازه در ابتدای راه هستیم و البته در این ابتدای راه توانسته ایم که خواسته های خودمان را به طرف غربی بقبولانیم.

این کارشناس مسائل بین الملل در خصوص رفتار متناقض رسانه های غربی گفت: اگر چه طرف آمریکایی و اروپایی برای این که تصویر یک بازیگر شکست خورده از خودشان را نمایش ندهند، گاه با فرافکنی و گاه با تبلیغات از زیر این تصویر فرار کند و مدعی شوند که دست آورد و پیروزی ایران بزرگ نبوده است، اما آنچه که در تبلیغات از طرف آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها بیان می‌شود که دروغ هم هستند، اهمیتی ندارد.

وی ادامه داد: آنچه که مهم است احقاق حقوق مردم ایران و واقعیت روی زمین است. در این دوره ابتدایی پیروزی بسیار خوبی توسط تیم ایرانی کسب شده که البته در ادامه راه راهی بسیار طولانی است که امیدواریم طرف ایرانی با تمهیدات بیشتر همین مسیر را ادامه دهد و نهایتا همه تحریم های برجامی و پسابرجامی آمریکا بر روی زمین لغو شده و با انجام راستی‌آزمایی، تضمین های مربوطه از طرف غربی گرفته شود و همچنین در زمینه خسارت نیز نتیجه خوبی حاصل شود.

خوش چشم در پایان با بیان این که طرف ایرانی مصر است که شروط نظام حتماً محقق شوند، افزود: طرف غربی چه به لحاظ منطقه‌ای، چه به لحاظ مذاکراتی و چه به لحاظ تقابل توان موشکی ما زیر فشار است. ایران ابزارها و اهرم های فشار زیادی دارد که می تواند این اهرم های فشار را در بازی وارد کند.

بدون دیدگاه